Справа № 481/1384/21
Провадж.№ 1-кс/481/406/2021
03.11.2021 року м. Новий Буг
Слідчий суддя Новобузького районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого дізнавача СД ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Казанківського відділу Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,
До Новобузького районного суду Миколаївської області надійшло клопотання старшого дізнавача СД ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 ,про тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом таємницю, в рамках кримінального провадження №12021153270000215 від 11.10.2021.
З клопотання слідує, що 11.10.2021 до чергової частини ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області надійшла заява від ОСОБА_5 про те, що 10.10.2021 близько 11:00 год., невідлома особа під приводом продажу трактора через мережу інтернет (сайт ІНФОРМАЦІЯ_1 ), шляхом обману заволоділа грошовими коштами в сумі 5000 грн., котрі вона перерахувала на банківську картку НОМЕР_1 через додаток у мобільному телефоні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
11.10.2021 року відомості за вказаним фактом було внесено до ЄРДР за №12021153270000215 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України.
З метою встановлення відомостей про рух коштів по рахунках, на який було перераховано грошові кошти, виникла необхідність в наданні органу досудового розслідування дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю (відомості, які можуть становити банківську таємницю), які перебувають у володінні Пат “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, юридична адреса: АДРЕСА_1 , та містять інформацію:
1. про повний номер та назву банку утримувача картки і особу користувача (власника) картки № НОМЕР_1 , на яку 10.10.2021 було здійснено грошовий переказ в розмірі 5000 грн., через мобільний додаток “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” із картки № НОМЕР_2 ;
2. роздруківки руху грошових коштів у національній та іноземній валюті із зазначенням дати, відправників та одержувачів платежів, а також призначення платежів, загальної суми платежів за кожен день і за весь період з моменту відкриття рахунку по теперішній час, код ЄДРПОУ та і.п.н., найменування контрагентів, МФО банків, по картковому рахунку № НОМЕР_1 із зазначенням інформації про місця зняття грошових коштів користувачем рахунку з моменту відкриття рахунку по теперішній час.
В судове засідання учасники судового провадження не з'явилися, про час та місце розгляду клопотання повідомлені. Від дізнавача надійшла заява про розгляд клопотання за його відсутності. Розгляд клопотання проводиться за відсутності учасників розгляду та без фіксування ходу засідання за допомогою технічних засобів відповідно до положень ч.4 ст. 107 КПК України.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.
Згідно зі ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей та документів має бути зазначено, до яких саме документів планується отримати доступ та підстави вважати, що ці документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Із положень ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» слідує, що інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є: відомості про банківські рахунки клієнтів; операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності.
Згідно з ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
В ході розгляду клопотання встановлено наявність достатніх підстав вважати, що документи, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в кримінальному провадженні №12021153270000215 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, перебувають у володінні ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”. Такі документи дійсно мають суттєве значення для даного кримінального провадження та для їх дослідження, оцінки і подальшого розслідування кримінального провадження є необхідність в тимчасовому доступі до зазначених документів шляхом ознайомлення з ними сторони обвинувачення з можливістю зробити їх копії.
Також одним із загальних правил застосування заходів забезпечення кримінального провадження відповідно до ст. 132 КПК України є те, що певний захід забезпечення може застосовуватись тоді, коли потреби досудового розслідування виправдовують подібне втручання у права і свободи особи.
Крім того, відповідно до ст. 164 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Вказане свідчить про необхідність надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, та надання можливості ознайомлення з ними, вилучення їх копії.
При цьому, ст.ст. 164-165 КПК України передбачає необхідність вказівки в ухвалі слідчого судді на конкретну особу, якій надається дозвіл на тимчасовий доступ, і відповідно до ст. 159 КПК України в даному випадку це є особа зі сторони обвинувачення, тобто згідно зі ст. 3 КПК України слідчий, дізнавач, керівник органу досудового розслідування чи прокурор. У витязі з кримінального провадження вказано лише дізнавачів: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та не вказано інших осіб, про яких йде мова в клопотанні, крім того, вбачається, що вказані особи не є дазнавачами або слідчими і не отримували відповідних доручень на проведення досудового розслідування (ст. 41 КПК України), а, отже, у слідчого судді немає законних підстав надавати дозвіл на тимчасовий доступ до документів окрім дізнавачів вказаних у клопотанні, іншим службовим особам відділу поліції.
Вказане свідчить про необхідність надання дізнавачам: ОСОБА_3 та ОСОБА_6 дозволу на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”.
Такий доступ, на переконання слідчого судді, достатньою мірою забезпечить баланс інтересів особи, у володінні якої перебувають відповідні документи, та органів досудового розслідування на досягнення завдань кримінального провадження, визначених в ст. 2 КПК України.
Керуючись ст. ст. 131,132, 159, 163-164 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого дізнавача СД ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , про дозвіл на тимчасовий доступ до документів - задовольнити частково.
Надати старшому дізнавачу СД ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області - ОСОБА_3 та дазнавачу СД ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області - ОСОБА_6 тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінніПАТ “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ”, юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме документів, що містять інформацію:
1. про повний номер та назву банку утримувача картки і особу користувача (власника) картки № НОМЕР_1 , на яку 10.10.2021 було здійснено грошовий переказ в розмірі 5000 грн., через мобільний додаток “ ІНФОРМАЦІЯ_2 ” із картки № НОМЕР_2 ;
2. роздруківки руху грошових коштів у національній та іноземній валюті із зазначенням дати, відправників та одержувачів платежів, а також призначення платежів, загальної суми платежів за кожен день і за весь період з моменту відкриття рахунку по теперішній час, код ЄДРПОУ та і.п.н., найменування контрагентів, МФО банків, по картковому рахунку № НОМЕР_1 із зазначенням інформації про місця зняття грошових коштів користувачем рахунку з моменту відкриття рахунку по теперішній час з можливістю вилучення копій документів.
Строк дії ухвали - до 02.12.2021 року.
В іншій частині клопотання - відмовити.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_8