Справа№ 952/758/21
Номер провадження 2-а/952/7/21
01.11.2021 року Зачепилівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого, судді Яценка Є.І.,
за участю секретаря судового засідання Ніколенко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у сел. Зачепилівка Харківської області у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача: т.в.о. заступника командира взводу 2 роти 1 батальйону 3 УПП в Дніпропетровській області Нортянко Олександр Володимирович, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серія БАА № 476320 від 27.09.2021,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАА № 476320 від 27.09.2021, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Із змісту позовної заяви вбачається, що 27.09.2021 т.в.о. заступника командира взводу 2 роти 1 батальйону 3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області старший лейтенант поліції Нортянко О.В. винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серія БАА № 476320 від 27.09.2021 про накладення на позивача стягнення у виді штрафу у розмірі 340,00 грн за адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 121 КУпАП, підставою винесення якої було те, що 27.09.2021 о 13 год. 55 хв. на автошляху м- 29 на території Новомосковського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом, який не пройшов обов'язковий технічний контроль, хоча підлягає такому контролю.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач ОСОБА_1 посилається на те, що автомобіль, яким він керував не є вантажним, не використовувався останнім для перевезення пасажирів чи вантажів з метою отримання прибутку, а тому відповідно до ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» не підлягає обов'язковому технічному контролю.
Ухвалою судді від 05.10.2021 року дану справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідач належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, відзив на позов не надав, заяв від нього не надходило.
Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без його участі, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Беручи до уваги, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, та, враховуючи, відсутність сторін, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши заяву позивача про розгляд справи без його участі, матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У судовому засіданні встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАА № 476320 від 27.09.2021 складеною т.в.о. заступника командира взводу 2 роти 1 батальйону 3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Нортянко О.В. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.121 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 340,00 гривень.
Зі змісту вищевказаної постанови судом встановлено, що ОСОБА_1 27.09.2021 о 13 год. 55 хв. на автошляху м- 29 на території Новомосковського району Дніпропетровської області керував транспортним засобом, який не пройшов обов'язковий технічний контроль, хоча підлягає такому контролю чим порушив п. 31.3 б Правил дорожнього руху України, тим самим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене за ч.3 ст. 121 КУАП України.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 213 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються органами Національної поліції.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи зокрема про адміністративні правопорушення щодо порушення правил дорожнього руху, в тому числі передбачені частиною першою, третьою ст. 121 КУпАП.
Частиною 4 статті 258КУпАП передбачено, що у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283цього Кодексу.
Відповідно до ч.6 ст.258 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення складається у двох екземплярах, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 3ст. 121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 31.3 б Правил дорожнього руху України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Відповідно до п.1,2,3 ч.2 ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» обов'язковому технічному контролю не підлягають: легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тон, причепи до них - із строком експлуатації до двох років; технічні засоби для агропромислового комплексу, визначеніЗаконом України «Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України».
Аналогічні норми містяться у пункті 1 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Українивід 30.01.2012року № 137.
Тобто суд дійшов висновку, що із вищезазначених норм слідує, що обов'язковому технічному контролю підлягають легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку.
Як вбачається судом із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 18.12.2008, автомобіль марки «Ford», модель «Transit», реєстраційний номер НОМЕР_2 є фургон малотонажний-В, повна маса якого складає 2800 кг, тобто даний транспортний засіб підпадає під категорію легкового транспортного засобу і, як заначив позивач не використовується ним для перевезення вантажу з метою отримання прибутку, а тому обов'язковому технічному контролю не підлягає.
Відповідно до ч. 2ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.ст.75,76КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно Пленуму Верховного Суду України в п. 24 Постанови "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" від 23 грудня 2005 року з подальшими змінами та доповненнями, зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення складена відповідачем не може оцінюватися судом в розумінні статей 73,74 КАС Україниу якості належного та достатнього доказу, що підтверджує факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.121КУпАП, оскільки заперечується позивачем, а інші докази які б вказували на те, що позивач, порушив вищевказані правила дорожнього руху, у матеріалах справи відсутні. При цьому, відповідач не скористався процесуальним правом висловити свій відзив (заперечення) на позов та надати докази.
Таким чином, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень у порушення зазначених вище вимог закону щодо обов'язку доказування правомірності своїх дій з приводу складання постанови по справі про адміністративне правопорушення не доведено факту наявності в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП, не було надано суду матеріалів, які стали підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова винесена з порушенням вимог щодо її форми та змісту, без доказової бази,яка б підтверджувала факт порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України.
У відповідності до ч. 3ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позову , скасувати оскаржувану постанову, а провадження у справі закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 5,9,72,77,90,242-246,250,251, 286 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача: т.в.о. заступника командира взводу 2 роти 1 батальйону 3 УПП в Дніпропетровській області Нортянко Олександр Володимирович, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серія БАА № 476320 від 27.09.2021 - задовольнити.
Постанову т.в.о. заступника командира взводу 2 роти 1 батальйону 3 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Нортянка Олександра Володимировича про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАА № 476320 від 27.09.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.121 КУпАП - скасувати.
Адміністративне провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.121 КУпАП - закрити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду через Зачепилівський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги на судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є.І. Яценко