Справа № 686/21454/21
Провадження № 2-а/686/405/21
25.10.2021 м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
у складі: головуючого - судді Стефанишина С.Л.,
при секретарі судового засідання - Гузовій Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у Хмельницькій області Назар Андрія Федоровича про скасування постанови про адміністративне правопорушення
08 вересня 2021 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що постанова про накладення адміністративного стягнення за ч.2 ст.121 КУпАП на нього по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху є безпідставною, незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 10.09.2021 року відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.
12.10.2021 року до суду надійшов відзив відповідача про невизнання позовних вимог.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідно до ч.5 ст.261 КАС України.
Згідно вимог ч.3 ст.261 КАС України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою серії ЕАО №4716705 від 02 вересня 2021 року інспектором Управління патрульної поліції у Хмельницькій області Назар Андрієм Федоровичем позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.121 КУпАП та накладено адміністративного стягнення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у виді штрафу у розмірі 680 грн. за те, що 02.09.2021 року позивач керував транспортним засобом в м. Хмельницькому по вул. Острозького, 17 марки А079.25 НОМЕР_1 , який використовується для перевезення пасажирів на вітровому склі якого були тріщини в зоні роботи склоочисників, чим порушив п.6.8.5 ДСТУ 3649:2010 «Колісні транспортні засоби. Вимоги щодо безпечності технічного стану та методів контролювання» від 28.12.2010 року, передбаченого вимогами п.п.31.4.7 ПДР України.
Відповідно до п.11 ч.1 ст 23 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року №3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (із змінами та доповненнями, ПДР України).
Водночас, судом враховується, що приписи ст. 251 КпАП України визначають, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.252 КпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Суд вважає, що інспектором під час винесення оскаржуваної постанови в порушення вимог ст.280 КУпАП не з'ясовані та не враховані обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Зокрема, конкретно не визначено складу правопорушення згідно ч.2 ст. 121 КпАП України, не вказано, в чому полягає порушення норм та стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, які безпосередньо норми і стандарти, в чому це виразилось, який причинний зв'язок між їх порушеннями та наслідками що наступили, і в чому полягає вина.
Відповідно до вимог п. 3 Розділу ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015 року, при складані постанови у справі про адміністративні правопорушення, передбачених ч.2 ст.121 КУпАП до такої постанови необхідно долучати акт обстеження з відповідними замірами.
Суд вважає за необхідне звернути увагу, що факт порушення п.6.8.5 ДСТУ 3649:2010 «Колісні транспортні засоби. Вимоги щодо безпечності технічного стану та методів контролювання», не підтверджується належними доказами.
Факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого п. 31.4. ПДР України, належними та допустимими доказами не підтверджено.
За таких обставин, враховуючи, що факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч.2 ст.121 КпАП України не підтверджується належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку про обґрунтованість позиції позивача щодо скасування оскаржуваної постанови серії ЕАО №4716705 від 02 вересня 2021 року тому позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
У відповідності з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись ст.ст. 2,3,5,72-77,241-246, 257- 258, 260, 268 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у Хмельницькій області Назар Андрія Федоровича про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову серії ЕАО №4716705 від 02 вересня 2021 року, винесену інспектором Управління патрульної поліції у Хмельницькій області Назар Андрієм Федоровичем щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.121 КУпАП та накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у виді штрафу у розмірі 680 грн. - скасувати, закрити справу.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя С. Стефанишин