Справа № 276/1589/21
Провадження по справі №2/276/1011/21
29 жовтня 2021 року смт. Хорошів
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Бобра Д.О.
за участю секретаря судового засідання Свиридок А.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні, відповідно до вимог ст.247 ч.2 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно,
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи заявлені вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_2 . Спадщину після якої прийняли в рівних частках по 1/2 вона та чоловік спадкодавця - ОСОБА_3 шляхом спільного проживання та спільної реєстрації на день смерті з спадкодавцем, але належним чином не оформили своїх спадкових справ.
Також позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина до складу якої входить Ѕ частина земельної частки (паю) реформованого КСП «ім.Щорса», що знаходиться на території Радицької сільської ради Хорошівського району Житомирської області. Вона є спадкоємцем даного майна за законом, оскільки на день смерті спадкодавця проживала та була зареєстрована разом з ним за однією адресою. 14.07.2021 року вона звернулася до приватного нотаріуса Хорошівського районного нотаріального округу Толстіхіної Н.Д. для оформлення права на спадщину, а саме на земельну частку (пай) реформованого КСП «ім.Щорса», що знаходиться на території Радицької сільської ради Хорошівського району Житомирської області після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , на що отримала відповідь, якою їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну частку (пай), а тому позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.
Позивач просить суд, визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в Ѕ частці та в цілій частці після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на право на земельну частку (пай) КСП «ім.Щорса», в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частини в натурі (на місцевості), на території Радицької сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області.
Ухвалою судді Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 15 вересня 2021 року відкрито провадження в справі та призначено підготовче судове засідання.
Позивач в судове засідання не з'явилася, у своїй позовній заяві просить заяву розглядати без її участі.
Представник відповідача, Хорошівської селищної ради, в судове засідання не з'явився, селищний голова подав до суду заяву про проведення судового засідання за відсутності представника селищної ради за наявними документами, зазначив що позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем; ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 206 цього Кодексу.
Відповідно до ст.206 ч.4 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити в підготовчому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 слідує, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно повідомлень відділу у Хорошівському районі Головного управління Дергеокадастру у Житомирській області №97-6-0.23-163/170-21 від 15.06.2021 року та №31-6-0.23-230/110-21 від 27.08.2021 у списках громадян - членів КСП, що мають право на земельну частку (пай), який є додатком до Державного акту на право колективної власності на землю КСП ім.Щорса серії ЖТ №13-12-0001 виданого 25.12.1995 року за №436 записана ОСОБА_2 . Згідно записів у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видавалися Володарсько - Волинською райдержадміністрацією по Радицькій сільській раді відсутній запис щодо реєстрації сертифіката на право на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_2 . Відомості, які б засвідчили факт отримання ОСОБА_2 Державного акта на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель реформованого КСП «ім.Щорса» на території Радицької сільської ради, відсутні. Розмір земельної частки (паю) реформованого КСП «ім.Щорса», що знаходиться на території Радицької сільської ради Хорошівського району Житомирської області становить 3,42 умовних кадастрових гектара.
Відповідно до довідок Хорошівської селищної ради №99 та №100 від 01.06.2021 року ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та проживала на день смерті в АДРЕСА_1 , разом з нею на день її смерті та за вказаною адресою протягом шести місяців після смерті проживали та були зареєстровані ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 прийняли спадщину в рівних частинах після смерті ОСОБА_2 , однак ОСОБА_3 за життя не встиг оформити своїх спадкових прав.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть сері НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки Хорошівської селищної ради №142 від 07.09.2021 року ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований та проживав на день смерті в АДРЕСА_1 , разом з ним за шість місяців до смерті, на день його смерті та за вказаною адресою протягом шести місяців після смерті проживала та була зареєстрована ОСОБА_1 .
Згідно відповіді приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу Толстіхіної Н.Д. №939 від 14.07.2021 року, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оскільки оригінал правовстановлюючого документу на спадкове майно - земельну ділянку - Державний акт серіїЖТ №13-12-0001, виданий 25.12.1995 року відсутній, а тому рекомендовано звернутись з позовом до суду.
Статтею 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звертатися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Частиною 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч. 2 ст. 1299 ЦК України).
Відповідно до вимог ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов'язковим, коли об'єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до ч.3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», встановлено, що право на земельну частку (пай) може бути об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Документи, що підтверджують право особи спадкоємця є сертифікат на право на земельну частку (пай) спадкодавця, який є правовстановлюючим документом, виданий районною (міською) адміністрацією, що засвідчує наявність у її власника лише однієї правомочності - права розпорядження земельною часткою (паєм), а не право власності, яке виражається у володінні, користуванні та розпорядженні. Тому, коли спадкодавець був наділений лише правом на земельну частку (пай), а не правом власності, то і до спадкоємця переходить лише право на земельну частку (пай), а не право власності.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року №899-IV право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Вищим Спеціалізованим Судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз'яснено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім'я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Оскільки спір про визнання права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення є спором про спадкування, належним відповідачем у зазначених спорах є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності - відповідна територіальна громада в особі сільської, селищної ради.
З роз'яснень п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що при наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно зі ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
В судовому засіданні встановлено, що позивач, як єдина спадкоємниця за законом, прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до статті 1 першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенції) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини під майном також розуміються майнові права.
Згідно зі ст. 8 Конвенції, кожен має право на повагу до свого приватного та сімейного життя, до свого житла та кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Як спадкоємець, що прийняла спадщину, позивач має право на оформлення спадкових прав, порушене право позивача підлягає судовому захисту. Визнання права власності за позивачем на спадкове майно буде відповідати принципу пропорційності в питанні захисту права власності позивача, як спадкоємця, а тому суд вважає, що позовні вимоги є такими, що знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 1216-1223, 6, 1268-1270 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 200, 206, 211, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Хорошівської селищної ради про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в Ѕ частці та в цілій частці після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на право на земельну частку (пай) КСП «ім.Щорса», в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частини в натурі (на місцевості), на території Радицької сільської ради Володарсько-Волинського району Житомирської області.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Відповідач: Хорошівська селищна рада, адреса місця знаходження: смт.Хорошів вул.Героїв України 13, Житомирської області; код ЄДРПОУ 04344587.
Суддя Д.О. Бобер