про заміну сторони виконавчого провадження
29 жовтня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/129/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про заміну сторони виконавчого провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Буковинської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження - боржника по виконанню рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 р. в частині стягнення судових витрат в сумі 15200,00 грн, які складаються з витрат на правничу допомогу в сумі 10000,00 грн та витрат пов'язаних з проведенням експертизи у сумі 5200,00 грн, на Державну митну службу України.
Ухвалою суду від 18.10.2021 р. призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні заяву про заміну сторони виконавчого провадження на 27.10.2021 року. Про дату, час та місце розгляду повідомлено заінтересованих осіб та осіб, які беруть участь у справі.
22.10.2021 р. Державна митна служба України подала до суду клопотання, в якому просила залишити заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження без задоволення, оскільки враховуючи реорганізацію територіальних органів Держмитслужби, а також зважаючи на той факт, що Держмитслужба безпосередньо не приймала оскаржуваних у справі рішень, остання не є особою, яка має відповідати за даним позовом, а отже і не може бути стороною виконавчого провадження по виконанню рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 р.
27.10.2021 р. заявник подала до суду заяву про уточнення вимог заяви про заміну сторони виконавчого провадження, а саме просила замінити сторону виконавчого провадження - боржника по виконанню рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 р. в частині стягнення судових витрат в сумі 15200,00 грн, які складаються з витрат на правничу допомогу у сумі 10000,00 грн та витрат пов'язаних з проведенням експертизі у сумі 5200,00 грн, на відокремлений підрозділ Державної митної служби України - Чернівецьку митницю.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про те подали до суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
За правилами ст.379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на вищезазначене та враховуючи ч.2 ст.379 КАС України, суд вважає за можливе розглянути подання про заміну сторони виконавчого провадження у письмовому провадженні.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Частиною 1 ст. 379 КАС України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
12.04.2021 р. рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2021 р. адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №00000117.219, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем мито на транспортні засоби на суму 55961,56 грн, в тому числі за податковим зобов'язанням на суму 44769,25 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 11192,31 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №00000127.219, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів фізичними особами на суму 11192,31 грн, в тому числі за податковим зобов'язанням на суму 8953,85 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 2238,46 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Буковинської митниці Держмитслужби на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 15200,00 грн, які складаються з витрат на правничу допомогу у сумі 10000,00 грн та витрат пов'язаних із проведенням експертизи у сумі 5200,00 грн.
20.09.2021 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №600/129/21-а.
Постановою Кабінету міністрів України від 30.09.2020 № 895 Деякі питання територіальних органів Державної митної служби передбачено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи.
Відповідно до наказу Державної митної служби України від 30.06.2021 № 472 Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи з 01.07.2021 функції митного контролю в Чернівецькій області виконує Чернівецька митниця як відокремлений структурний підрозділ Державної митної служби України.
Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Буковинська митниця Держмитслужби (вулиця Героїв Майдану, 248-М, місто Чернівці, код ЄДРПОУ 43332555) перебуває в стані припинення.
Відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Чернівецька митниця (вулиця Героїв Майдану, 248-М, місто Чернівці, код ЄДРПОУ ВП 43971359) з 03.12.2020 зареєстрована як філія (відокремлений підрозділ) Державної митної служби України.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що Чернівецька Митниця є правонаступником Буковинської митниці Держмитслужби.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне задовольнити заяву про заміну боржника у виконавчому провадженні Буковинську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43332555) на його правонаступника Чернівецьку Митницю (код ЄДРПОУ ВП 43971359).
На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
2. Замінити сторону - боржника по виконанню рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.04.2021 р. в частині стягнення судових витрат в сумі 15200,00 грн, які складаються з витрат на правничу допомогу у сумі 10000,00 грн та витрат пов'язаних з проведенням експертизі у сумі 5200,00 грн, Буковинську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43332555) на відокремлений підрозділ Державної митної служби України - Чернівецьку митницю (код ЄДРПОУ ВП 43971359).
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя І.В. Маренич