Справа № 560/5557/21
іменем України
28 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району , Старокостянтинівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області щодо не прийняття рішення клопотанню (заяві) ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 га в межах населеного пункту Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області та передачі у власність;
- зобов'язати Старокостянтинівську міську раду (об'єднану) територіальну громаду затвердити проектну документацію із землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки сільського сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності площею 1,3245 га та передати безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі поданого клопотання від 10 вересня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона звернулась до Пашковецької сільської ради Старокостянтиніського району Хмельницької області із заявою від 10.09.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 га та передачі земельної ділянки у власність на території Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області. До заяви додавалися необхідні.
На її звернення, Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області листом № 293 від 11 листопада 2020 року повідомила, що рішення по розгляду заяви на сесії не прийнято.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернулася в суд з даним позовом.
Ухвалою суду від 17.05.2021 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 31.05.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
На день розгляду справи по суті Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області не скористалася своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо надання відзиву на позовну заяву (відзив).
Від Старокостянтинівської міської ради надійшов відзив на позов, у якому просить відмовити, та зазначила, що Старокостянтинівська міська рада не мала можливості розглянути заяву ОСОБА_1 , оскільки заява останньої не надходила на розгляд міської ради.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-4843-СГ від 22.03.2017 року позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу позивач замовила у ліцензованій землевпорядній організації - ПП «Хмельницькгеопроект» документи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,3245 га та надав відповідні документи.
Після отримання проекту, позивач 10.09.2020 року звернулася до Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області площею 1,3245 га. До заяви додавався відповідний проект та інші необхідні документи.
На її заяву, Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області листом № 293 від 11 листопада 2020 року повідомила, що рішення по розгляду заяви на сесії не прийнято.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Однак, Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області у двотижневий строк не розглянула заяву позивача від 10.09.2020 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та не прийняла з цього питання жодного рішення.
Водночас, пункт 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачає, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 13 статті 46 Закону №280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з частиною 5 статті 46 Закону №280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
За змістом частин 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області не вирішила питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.
За таких обставин, бездіяльність Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області щодо не належного розгляду клопотання (заяви) ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 га за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, є протиправною.
Водночас, надаючи правову оцінку позовній вимозі про зобов'язання Старокостянтинівської міської затвердити проектну документацію із землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки сільського сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності площею 1,3245 для ведення селянського господарства, суд зазначає наступне.
У відповідності до вимогами територіальної реформи Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району перебуває у стадії припинення її повноважень.
Згідно з рішенням Старокостянтинівської міської ради № 25/2/V111 від 04 січня 2021 року Пашковецька сільська рада входить до територіальної громади м. Старокостянтинів.
Старокостянтинівська міська рада є правонаступником Пашковецької сільської ради з майнових та немайнових прав. У зв'язку із цим, Старокостянтинівська міська рада несе відповідальність за юридичну особу, якої вона є правонаступником.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним".
Отже, "ефективний засіб правового захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення порушених прав позивача, є зобов'язання Старокостянтинівської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 га за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, та прийняти рішення у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Водночас надаючи правову оцінку позовній вимозі про зобов'язання Старокостянтинівської міської ради передати ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку площею 1,3245 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Хмельницької області, суд зазначає наступне.
В розумінні вимог ст. 19 Конституції України, відповідач як орган державної виконавчої влади зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях, зокрема, сільської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
На переконання суду, вимога позивача про зобов'язання відповідача надати дозвіл на затвердження проекту землеустрою щодо отримання у власність земельної ділянки є дискреційними повноваженнями колегіального органу, в даному випадку Старокостянтинтинівської міської ради, яка наділена правом, шляхом голосування, щодо прийняття рішення, передбачених ст. 118 ЗК України.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин, та враховуючи наявність письмових доказів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області щодо не належного розгляду клопотання (заяви) ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 га за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Зобов'язати Старокостянтинівську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.09.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,3245 га за межами населених пунктів Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, та прийняти рішення у порядку та спосіб, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п'ять) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Старокостнятинівської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району (Пашківці,Старокостянтинівський район, Хмельницька область,31124 , код ЄДРПОУ - 04405389) Старокостянтинівська міська рада (вул. князя Острозького, 41,Старокостянтинів,Хмельницька область,31100 , код ЄДРПОУ - 36027760)
Головуючий суддя В.К. Блонський