Справа № 560/7305/21
іменем України
29 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та 01.01.2021, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, для проведення з 01.02.2020 та з 01.02.2021 перерахунку основного розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Позивач вважає, що посадовий оклад та оклад за військовим званням повинні визначатись відповідно до приміток Додатків 1, 14 постанови КМУ №704, виходячи із 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (2020 та 2021) але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. У зв'язку з цим у Київського міського ТЦК та СП виник обов'язок виготовити та подати ГУ ПФУ у м. Києві оновлені довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунків пенсії.
Справу було прийнято до провадження 24.09.2021 у зв'язку з повторним перерозподілом справи ( вихід головуючого судді у відставку)
Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що примітки у постанові КМУ, про які зазначає позивач, не містять норм права та не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII, яким передбачено, що мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина щодо питань перерахунку тих чи інших видів виплат, у тому числі щодо перерахунків посадового окладу. Доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням такої розрахункової величини як прожитковий мінімум встановлений законом станом на 01.01.2020 та 01.01.2021 також вважає необґрунтованими.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій не погоджується з доводами відповідача.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності внаслідок війни, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 та 01.01.2021, з визначенням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (2020 та 2021)
Відповідач надав відмову від 03.06.2021 № 3839, мотивовану тим, що для розрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим званням береться прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2018, а не станом на 1 січня календарного року, відтак підстави для видачі нових довідок відсутні.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Згідно з ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає перерахунку.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано також статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018) до Постанови № 704 були внесені зміни (що передбачено пунктом 6 зазначеної постанови), внаслідок яких пункт 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
У свою чергу додатки 1, 12, 13, 14 до п. 4 Постанови № 704 містили примітки, у яких в якості розрахункової величини зазначений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року). В Додатках 1 та 14 до Постанови №704 у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти. Вказані Додатки мають примітки пояснювального характеру, у яких наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, залежно від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. Як видно зі змісту Приміток, норми права у них не містяться.
У подальшому пункт 6 постанови КМУ №103 втратив чинність у зв'язку із прийняттям постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 29.01.2020 по справі №826/6453/18.
На даний час постанова №704, викладена в редакції Постанови №103, продовжує містити у пункті 4 наступну норму: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14"
Згідно з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Зважаючи на це, згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14 квітня 2021 по справі № 240/12309/20 та від 27 травня 2021 по справі №520/5794/2020.
Додатково встановлено, що матеріали справи не містять належних доказів того, що станом на 01.01.2020 та 01.01.2021 відбулись будь-які інші зміни розміру грошового забезпечення позивача, як передумова для виникнення у відповідача обов'язку зі складання нової довідки для перерахунку пенсії.
У цей період Кабінет Міністрів України не приймав зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому відповідач, застосовуючи при обчисленні посадового окладу позивача таку розрахункову величину, як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 1 січня 2018 року, діяв правомірно.
Зважаючи на це, підстави для визнання протиправними дій/бездіяльності відповідача відсутні, відтак не підлягає задоволенню і похідна вимога про зобов'язання виготовити та надати пенсійному органу нові довідки станом на 01.01.2020 та 01.01.2021.
Оскільки відповідач довів відсутність порушення права позивача, у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 жовтня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Парково-Сирецька, 19,Київ 112,04112 , код ЄДРПОУ - 07774420)
Головуючий суддя І.С. Козачок