Рішення від 29.10.2021 по справі 480/4556/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року Справа № 480/4556/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4556/21 за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, стягнення середньомісячної заробітної плати,-

ВСТАНОВИВ:

28 травня 2021 року позивач звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що 26.10.2010 року прийнята на посаду вчителя зарубіжної літератури Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

12.11.2010 року звільнена з посади вчителя зарубіжної літератури у зв'язку з переходом на виборну посаду згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України.

15.11.2010 обрана секретарем Станівської сільської ради відповідно до Рішення сесії Станівської сільської ради № 2-СР від 12.11.2010 року.

06.11.2015 обрана секретарем Станівської сільської ради, відповідно до Рішення сесії Станівської сільської ради № 2-СР від 06.11.2015 року.

18.11.2020 звільнена у зв'язку з закінченням строку повноважень ради, відповідно до п. 1 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п.п. 4, п.2 Розділу 2 "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення території та адміністративних центрів територіальних громад" від 16 квітня 2020 року № 562-ІХ, ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до Рішення Тростянецької міської ради 1 сесії 8 скликання від 18.11.2020 року.

20.11.2020 позивач звернулася з письмовою заявою до Станівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Тростянецької районної ради Сумської області (далі - Станівська ЗОШ І-ІІ ступенів) з вимогою про працевлаштування на посаду вчителя, яку вона обіймала до обрання секретарем Станівської сільської ради. На заяву отримала відповідь про неможливість працевлаштування через те, що посада, на якій позивач працювала до обрання на виборну посаду, є зайнятою. Також повідомлено про неможливість надати їй іншу рівноцінну посаду.

25.11.2020 позивач звернулася до Тростянецької міської ради з письмовою заявою про здійснення їй виплати середньомісячної заробітної плати, яку вона отримувала на посаді секретаря Станівської сільської ради, посилаючись на частину 2 статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", повідомивши, що попереднє місце роботи зайняте, а рівноцінна робота (посада) відсутня, додавши до заяви копію трудової книжки та довідку зі Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

Тростянецькою міською радою позивача повідомлено про відсутність підстав для такої виплати, оскільки забезпечення її роботою є обов'язком Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

12.01.2021 року позивач знову звернулася до Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів з заявою про надання мені попередньої роботи, а у разі неможливості надати роботу що є рівноцінною попередньо займаній посаді. 13.01.2021 Станівською ЗОШ І-ІІ ступенів було видано Довідку № 10, згідно якої позивач звільнена 12.11.2010 року з посади вчителя зарубіжної літератури Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів у зв'язку з переходом на виборну посаду на підставі п.5 ст. 36 КЗпП України і про те, що у Станівській ЗОШ І-ІІ ступенів не має можливості надати попередню роботу (посаду), інша рівноцінна робота відсутня, Станівська ЗОШ І-ІІ ступенів немає можливості надати іншу рівноцінну роботу на іншому підприємстві, в установі, організації.

12.02.2021 через засоби поштового зв'язку позивач знову звернулася з заявою до Тростянецької міської ради, у якій прохала здійснити виплату середньої заробітної плати терміном до 6 місяців, яку отримувала на виборній посаді секретаря Станівської сільської ради.

Тростянецькою міською радою до Станівського закладу загальної освіти І-ІІ ступенів Тростянецької міської ради 15.03.2021 року було направлено лист про гарантоване право позивача на працевлаштування на попередню посаду, і відмова у її працевлаштуванні не відповідає чинному законодавству, а тому доручено невідкладно вжити заходів по працевлаштуванню ОСОБА_1

26.03.2021 Станівським закладом загальної освіти І-ІІ ступенів направлено позивачу гарантійний лист з пропозицією працевлаштуватися з 01.04.2021 року на посаду вчителя зарубіжної літератури з тижневим навантаженням 6 годин, а також з можливістю надання 0,25 ставки соціального педагога та 0,25 ставки педагога організатора за сумісництвом.

Вважаючи запропоновану роботу не рівноцінною та, з огляду на те, що запропонована вона після спливу тримісячного строку, передбаченого абз. 2 ч. 1 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", позивач знову звернулася до Тростянецької міської ради з вимогою про збереження середньої заробітної плати, проте відповіді не отримала.

За таких обставин, посилаючись на положення ч.2 ст. 33 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад», позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягала у ненарахуванні та не виплаті їй середньої заробітної плати та стягнути з Тростянецької міської ради середню заробітну плату, яку вона одержувала на виборній посаді у Станівській сільській раді, де працювала секретарем на постійній основі, за період працевлаштування за 6 місяців з 19.11.2020 року по 19.05.2021 року, у розмірі 69487,50 грн.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. У абзаці другому ч.1 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» також зазначено, що з працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніше як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради. Беручи до уваги вимоги вище зазначеної статті та зміст довідки, виданої Станівською загальноосвітньою школою 1-2 ступенів, Тростянецька міська рада вважає, якщо на попередньому місці роботи на посаді, яку обіймала ОСОБА_2 , працює інша особа на умовах строкового трудового договору, трудові відносини з цією особою підлягають розірванню в обов'язковому порядку. Отже можна зробити висновок, що відмова Станівською загальноосвітньою школою 1-2 ступенів у працевлаштуванні ОСОБА_1 не відповідає чинному законодавству України. Враховуючи вище викладене позивачу направлено лист №1860 від 15.12.2020, в якому повідомлено, що вона не має права на збереження середньої заробітної плати, оскільки забезпечити її роботою є обов'язком роботодавця Станівської загальноосвітньої школи 1-2 ступенів.

Враховуючи вимоги чинного законодавства України можна зробити висновок про те, що особа може претендувати на збереження протягом не більше 6 місяців її середнього заробітку з відповідного місцевого бюджету у разі дотримання в сукупності трьох обов'язкових умов: звільнення з попереднього місця роботи за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України; повернення на попереднє місце роботи не пізніше трьох місяців після припинення повноважень; неможливість надання відповідної роботи (посади).

Крім того позивачу освітнім закладом наданий гарантійний лист про можливість її працевлаштування, проте, вона відмовилася від запропонованої їй посади вчителя зарубіжної літератури в тому ж навчальному закладі, у якому вона працювала до переходу на виборну посаду.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач 26.10.2010 прийнята на посаду вчителя зарубіжної літератури Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів.

12.11.2010 року звільнена з посади вчителя зарубіжної літератури у зв'язку з переходом на виборну посаду згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України.

15.11.2010 обрана секретарем Станівської сільської ради відповідно до Рішення сесії Станівської сільської ради № 2-СР від 12.11.2010 року.

06.11.2015 обрана секретарем Станівської сільської ради, відповідно до Рішення сесії Станівської сільської ради № 2-СР від 06.11.2015 року ( а.с.10-19).

18.11.2020 звільнена у зв'язку з закінченням строку повноважень ради, відповідно до п. 1 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", п.п. 4, п.2 Розділу 2 "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення території та адміністративних центрів територіальних громад" від 16 квітня 2020 року № 562-ІХ, ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до Рішення Тростянецької міської ради 1 сесії 8 скликання від 18.11.2020 року.

20.11.2020 позивач звернулася з письмовою заявою до Станівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Тростянецької районної ради Сумської області (далі - Станівська ЗОШ І-ІІ ступенів) з вимогою про працевлаштування на посаду вчителя, яку вона обіймала до обрання секретарем Станівської сільської ради. На заяву отримала відповідь про неможливість працевлаштування через те, що посада, на якій позивач працювала до обрання на виборну посаду, є зайнятою. Також повідомлено про неможливість надати їй іншу рівноцінну посаду ( а.с.20,21).

25.11.2020 позивач звернулася до Тростянецької міської ради з письмовою заявою про здійснення їй виплати середньомісячної заробітної плати, яку вона отримувала на посаді секретаря Станівської сільської ради, посилаючись на частину 2 статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", повідомивши, що попереднє місце роботи зайняте, а рівноцінна робота (посада) відсутня, додавши до заяви копію трудової книжки та довідку зі Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів ( а.с.22).

Тростянецькою міською радою позивача повідомлено про відсутність підстав для такої виплати, оскільки забезпечення її роботою є обов'язком Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів ( а.с. 23).

12.01.2021 року позивач знову звернулася до Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів з заявою про надання мені попередньої роботи, а у разі неможливості надати роботу що є рівноцінною попередньо займаній посаді. 13.01.2021 Станівською ЗОШ І-ІІ ступенів було видано Довідку № 10, згідно якої позивач звільнена 12.11.2010 року з посади вчителя зарубіжної літератури Станівської ЗОШ І-ІІ ступенів у зв'язку з переходом на виборну посаду на підставі п.5 ст. 36 КЗпП України і про те, що у Станівській ЗОШ І-ІІ ступенів не має можливості надати попередню роботу (посаду), інша рівноцінна робота відсутня, Станівська ЗОШ І-ІІ ступенів немає можливості надати іншу рівноцінну роботу на іншому підприємстві, в установі, організації ( а.с.24,25).

12.02.2021 позивач знову звернулася з заявою до Тростянецької міської ради, у якій прохала здійснити виплату середньої заробітної плати терміном до 6 місяців, яку отримувала на виборній посаді секретаря Станівської сільської ради ( а.с.26).

Тростянецькою міською радою до Станівського закладу загальної освіти І-ІІ ступенів Тростянецької міської ради 15.03.2021 року було направлено лист про гарантоване право позивача на працевлаштування на попередню посаду, і відмова у її працевлаштуванні не відповідає чинному законодавству, а тому доручено невідкладно вжити заходів по працевлаштуванню ОСОБА_1 ( а.с.28)

26.03.2021 Станівським закладом загальної освіти І-ІІ ступенів направлено позивачу гарантійний лист з пропозицією працевлаштуватися з 01.04.2021 року на посаду вчителя зарубіжної літератури з тижневим навантаженням 6 годин, а також з можливістю надання 0,25 ставки соціального педагога та 0,25 ставки педагога організатора за сумісництвом ( а.с.29).

Від запропонованої посади позивач відмовилась.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, гарантії депутатської діяльності визначено в Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року №93-IV (далі - Закон №93-IV).

Відповідно до частин першої, другої статті 6 Закону №93-IV депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

Частиною першою статті 33 Закону №93-IV (у редакції, чинній на момент обрання позивача на виборну посаду) передбачено, що в разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону №93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Аналіз положень статті 33 Закону №93-IV дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади), а за її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади).

Під відсутністю посади/роботи необхідно розуміти лише об'єктивну неможливість надати депутату місцевої ради, звільненому з виборної посади, попередньої посади через ліквідацію підприємства, установи, організації, її скорочення тощо, а не відсутність вакансії у зв'язку з тим, що посаду, яку до обрання на виборну посаду обіймав депутат місцевої ради, було запропоновано іншій особі.

Якщо посаду, яку обіймав депутат місцевої ради до обрання його на виборну посаду у раді, займає інша особа, трудовий договір з нею, у тому числі укладений безстроково, розривається з підстав, передбачених пунктом 6 частини першої статті 40 КЗпП України, частиною другою статті 33 Закону №93-IV.

Отже, та обставина, що на момент закінчення повноважень позивача як секретаря Станівської сільської ради посада, яку вона обіймала до обрання на виборну посаду в Станівській сільській раді, не є вакантною, не може бути перешкодою для надання їй попередньої посади (роботи).

Гарантія працевлаштування, установлена статтею 33 Закону № 93-IV, досягається з однієї сторони - обов'язком роботодавця укладати лише строковий договір з працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, обраний на виборну посаду в раді, з іншої - зобов'язанням роботодавця розірвати безстроковий або строковий трудовий договір у зв'язку з необхідністю поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу. І лише у разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Судом не встановлено факту об"єктивної неможливості працевлаштування позивача як на попередній роботі, так і на іншій, рівноцінній посаді, відтак, у відповідача відсутній обов'язок по виплаті позивачу середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді.

Таким чином, перевіривши і дослідивши наявні в справі докази, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Тростянецької міської ради ( код ЄДРПОУ 24006361, вул.Миру,6, м.Тростянець, Сумська область, 42600) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення середньомісячної заробітної плати - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах