Ухвала від 28.10.2021 по справі 911/2769/20

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

УХВАЛА

про процесуальне правонаступництво

"28" жовтня 2021 р. Справа№ 911/2769/20

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Коробенка Г.П.

суддів: Козир Т.П.

Кравчука Г.А.

за участю секретаря судового засідання Огірко А.О.

за участю представника(-ів): згідно з протоколом судового засідання від 28.10.2021

розглядаючи у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Макарівської селищної ради Київської області

на рішення Господарського суду Київської області

від 11.03.2021 (повний текст складено 24.05.2021)

у справі №911/2769/20 (суддя Рябцева О.О.)

за позовом керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави в особі:

1) Державної екологічної інспекції Столичного округу

2) Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області

до Комунального підприємства "Макарівське виробниче управління житлово-комунального господарства" Макарівської селищної ради

про стягнення 729169,50 грн,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Київської області від 11.03.2021 у справі №911/2769/20 позовні вимоги задоволено повністю.

Стягнуто з Комунального підприємства "Макарівське виробниче управління житлово-комунального господарства" Макарівської селищної ради в дохід державного бюджету України, обласного бюджету Київської області, місцевого бюджету Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області 729169,50 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного зайняття та не цільового використання земельної ділянки, шляхом їх перерахування одержувачам: 30% від суми, що становить 218750,85 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України; 20% від суми, що становить 145833,90 грн. до спеціального фонду Київського обласного бюджету; 50% від суми, що становить 364584,75 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Наливайкіської сільської ради Макарівського району Київської області.

Стягнуто з Комунального підприємства "Макарівське виробниче управління житлово-комунального господарства" Макарівської селищної ради на користь Прокуратури Київської області 10937,54 грн. судового збору.

Не погодившись із вказаним рішенням суду, Макарівська селищна рада Київської області звернулась до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Київської області від 11.03.2021 у справі №911/2769/20 скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Столичного округу, Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області до Комунального підприємства "Макарівське виробниче управління житлово-комунального господарства" Макарівської селищної ради про стягнення 729169,50 грн залишити без задоволення.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.08.2021 поновлено Макарівській селищній раді Київської області строк для подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Київської області від 11.03.2021 у справі №911/2769/20; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Макарівської селищної ради Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 11.03.2021 у справі №911/2769/20; зупинено дію рішення Господарського суду Київської області від 11.03.2021 у справі №911/2769/20 до винесення Північним апеляційним господарським судом судового акту за результатами розгляду апеляційної скарги; призначено розгляд апеляційної скарги.

В апеляційній скарзі скаржником зазначено, що Макарівська селищна рада Київської області (код ЄДРПОУ 04362183), що розміщена в адміністративному центрі сформованої Макарівської селищної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних рад, обраних розформованими громадами, у тому числі - Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (код ЄДРПОУ 04362378).

У відповідності до частин першої та другої ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.

За змістом частин 1, 5 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Згідно із пунктом 14 частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються .

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Рада вважається повноважною за умови обрання не менш як двох третин депутатів від загального складу ради. Строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" №562-IX від 16.04.2020 установлено, що:

1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;

2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;

3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;

4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Законом України №1009-IX від 17.11.2020 "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" внесено зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема, доповнено розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" пунктами 6-1 та 6-2.

Так, відповідно до пункту 6-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень:

1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади);

4) сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов'язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту;

8) не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

9) юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою;

18) державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб'єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №715-р "Про визначення адміністартивних центрів та затвердження територій територіальних громад Київської області" адміністартивним центром Макарівської територіальної громади визначено смт Макарів та затверджено територію Макарівської територіальної громади у складі таких територіальних громад: Макарівська, Андріївська, Борівська, Великокарашинська, Гавронщинська, Забуянська, Кодрянська, Колонщинська, Комарівська, Копилівська, Королівська, Липівська, Людвинівська, Маковищанська, Мар'янівська, Мотижинська, Наливайківська, Небелицька, Ніжиловицька, Пашківська, Плахтянська, Рожівська, Ситняківська, Фасівська, Червонослобідська та Юрівська.

Підпунктом 10 пункту 1 постанови Верховної Ради України №807-ІХ від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідації районів» постановлено утворити у Київській області, зокрема, Бучанський район (з адміністративним центром у місті Буча) у складі територій Білогородської сільської, Бородянської селищної, Борщагівської сільської, Бучанської міської, Вишневої міської, Гостомельської селищної, Дмитрівської сільської, Ірпінської міської, Коцюбинської селищної, Макарівської селищної, Немішаївської селищної, Пісківської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 №160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено перші місцеві вибори у новоствореній Макарівській селищній територіальній громаді Київської області на 25.10.2020.

27.11.2020 відбулось перше пленарне засідання Макарівської селищної ради VІІІ скликання.

17.12.2020 Макарівська селищна рада прийняла рішення за №18-02-VІІІ "Про початок реорганізації Кодрянської селищної, Андріївської, Борівської, Великокарашинської, Гавронщинської, Забуянської, Колонщинської, Комарівської, Копилівської, Королівської, Липівської, Людвинівської, Маковищанської, Мар'янівської, Мотижинської, Наливайківської, Небелицької, Ніжиловицької, Пашківської, Плахтянської, Рожівської, Ситняківської, Фасівської, Червонослобідської, Юрівської сільських рад шляхом приєднання до Макарівської селищної ради".

На виконання цього рішення 21.12.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис за №1003401270090000637 щодо прийняття рішення про припинення Наливайківської сільської ради (код ЄДРПОУ 04362378, місцезнаходження: 08022, Київська область, Макарівський район, село Наливайківка, вулиця Центральна, будинок 117А) в результаті реорганізації.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державна реєстрація припинення юридичної особи Наливайківської сільської ради не проведена.

Проте повноваження Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області як органу місцевого самоврядування припинилася в день набуття повноважень новообраною Макарівською селищною радою.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для здійснення заміни позивача-2 Наливайківської сільської ради Макарівського району Київської області (код ЄДРПОУ 04362378) на його правонаступника - Макарівську селищну раду Київської області (код ЄДРПОУ 04362183, місцезнаходження юридичної особи: 08001, Київська область, Макарівський район, смт Макарів, вул. Дмитрія Ростовського, 30 ).

Керуючись ст. ст. 52, 234, 281 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,

УХВАЛИВ:

Замінити позивача-2 - Наливайківську сільську раду Макарівського району Київської області (код ЄДРПОУ 04362378) на його правонаступника - Макарівську селищну раду Київської області (код ЄДРПОУ 04362183, місцезнаходження юридичної особи: 08001, Київська область, Макарівський район, смт Макарів, вул. Дмитрія Ростовського, 30 ).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строк, передбачений ст. ст. 286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Г.П. Коробенко

Судді Т.П. Козир

Г.А. Кравчук