№ 2-а-188/10
15 лютого 2010 року
Червоногвардійський районний суд м. Макіївки Донецької області як адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Заставенко М.О.,
при секретарі: Бановій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання неправомірною відмову у виплаті грошової допомоги до 5 Травня за 209 рік та стягнення недоотриманих сум.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги та пояснив, що згідно ст. 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має статус інваліда війни 3 групи та з 20.07.1985 року перебуває на обліку в УПСЗН Червоногвардійського району м. Макіївки. Відповідно до частини 7 пункту 27 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 Травня інвалідам війни 3 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком у 2009 році - 551,50 гривень. Таким чином виплаті підлягає сума 3480 гривень 50 копійок (551,5*7-380=3480,5). В порушення зазначеного Закону відповідачем щорічна допомога у 2009 році була сплачена у розмірі 380 гривень. Просив постановити рішення, яким визнати дії Відповідача неправомірними та зобов*язати відповідача провести перерахунок та стягнути на його користь недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня за 2009 рік.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, який діяв на підставі довіреності, підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради - Петрова Л.П. позов не визнала та пояснила, що позивач дійсно має право на щорічну грошову допомогу, але у розмірі, який нараховувався та здійснювався відповідно до Законів України «Про державний бюджет на 2009 рік», Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 18.03.2009 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Ст. 71 Закону України від 26.12.2008 року „Про Державний бюджет України на 2009 рік” КМУ надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідив надані докази, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 має статус інваліда війни 3 групи, у зв'язку з чим, та відповідно до вимог частини статей 7, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання разової грошової допомоги до 5 Травня у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Фактично позивач отримав від Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради щорічну разову грошову допомогу у 2009 році - 380 гривень. Ці обставини сторонами не оспорюються.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” інвалідам війни 3 групи щорічно до 5 Травня виплачується грошова допомога у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 року №835-6 передбачено надання права Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати , в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Аналіз приписів даної норми передбачає три різновиди соціальних виплат, розмір яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, а саме: які:
- визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати;
- в абсолютних сумах;
- у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Таким чином, Законом України „Про Державний бюджет на 2009 рік” не внесено змін і не зупинено дію зазначеної статті. А отже, діє норма ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, щодо провадження виплат, виходячи з мінімальної пенсії за віком.
Мінімальна пенсія за віком в 2009 році відповідно до ст. 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” становила 498 гривень. Тому наведений в позовній заяві розрахунок є неправильним , а розрахунок недоплаченої суми за 2009 рік буде складати: 498*7-380=3106 гривень.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається та дії принцип верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз'яснено постановою Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01 листопада 2006 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону).
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 за 2009 рік відповідачем не виплачена у повному розмірі допомога до 5 Травня, яка передбачена Законом «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, дії відповідача в частині виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги у розмірах нижчих, ніж передбачено законодавством, є неправомірними. Відповідача належить зобов'язати за рахунок Державного бюджету нарахувати ОСОБА_1 недоплачену суму щорічної разової грошов ої допомоги учаснику війни за 2009 рік у розмірі 3106 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір на користь держави не підлягає стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради оскільки позивач відповідно Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» був звільнений від сплати державного мита під час звернення до суду із адміністративним позовом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 70,71, 89, 94,158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та стягнення коштів задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради у виплаті ОСОБА_1 у 2009 році щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради за рахунок Державного бюджету недоотриману суму щорічної разової грошової допомоги до 5 Травня за 2009 рік у розмірі 3106 (три тисячі сто шість) гривень.
Повний текст постанови виготовлено 19 лютого 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.