26 жовтня 2021 року № 320/5375/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась гр. ОСОБА_1 з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківського об'єднаного управління ПФУ Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 26.11.2020 № 104250005259, на підставі якого їй здійснено перерахунок пенсії за віком та застосовано осучаснену середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі 4888,83 грн, індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі - 1,33425, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 6525,12 грн (4888,83 х 1,33425 = 6525,12), а також визначено розмір пенсії за віком з 03.07.2020 - 2638, 23 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії за віком (із урахуванням виплачених сум) з 03.07.2020 у раніше встановленому розмірі - 4107, 50 грн, розрахованому на підставі рішення Білоцерківського об'єднаного управління ПФУ Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.06.2020 № 104250005259 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 7763, 17 грн, індивідуального коефіцієнту заробітної плати - 1,33425, середньомісячного заробітку для обчислення пенсії - 10358, 01 грн (7763,17 х 1, 33425 = 10358, 01).
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у 2014 році їй була призначена пенсія за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення», вперше із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона звернулася у 04.06.2020, а тому відповідач зобов'язаний призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивачка надала суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності.
На підставі ст. ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГК ПФУ у Київській області.
З 23.12.2014 позивачці призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 12.01.2015 виплату пенсії за вислугу років припинено, у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.
Позивачка 04.06.2020 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно заяви позивачки їй було призначено пенсію за віком з 03.07.2020 із застосуванням показника заробітної плати за 2019 рік - 7763, 17 грн.
Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу - 38 років 4 місяці 9 днів. Коефіцієнт стажу становить 0,38333.
При розрахунку пенсії враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 30.04.2020. середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески було застосовано у розмірі 7763, 17 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 1,33425. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складав 10358, 01 грн (7763,17 х1,33425 =10358, 01).
Розмір пенсії за віком з 03.07.2020 становить 4107, 50 грн.
Розпорядженням від 26.11.2020 № 104250005259 відповідачем проведено перерахунок пенсії за віком з 03.07.2020 із застосуванням осучасненої середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 4888, 83 грн.
Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу - 38 років 4 місяці 9 днів. Коефіцієнт стажу становить 0,38333.
При розрахунку пенсії враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 30.04.2020. середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, було застосовано у розмірі 4888, 83 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить 1,33425. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складав 6525, 12 грн (4888, 83 х1,33425 =6525, 12).
Розмір пенсії за віком з 03.07.2020 становить 2638, 23 грн.
У зв'язку з цим за період з 03.07.2020 по 30.11.2020 виникла переплата пенсії у сумі 7258, 12 грн, а тому з 01.01.2021 з пенсії позивачки здійснюється утримання переплати пенсії до повного її погашення.
Позивачка звернулася до відповідача із заявою, у якій просила припинити утримання з її пенсії.
Листом від 15.01.2021 №442-10/К-02/8-1000/21 відповідачем було повідомлено позивачку, що її пенсійна справа приведена у відповідність до чинного законодавства, і її пенсія з 03.07.2020 становить 2638, 23 грн.
Позивачка, не погоджуючись з зазначеною відповіддю, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон №1058-ІV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до п.п.2, 16 розд. ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч.3 ст.45 Закону №1058-IV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Виходячи з викладеного вбачається, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Однак у випадку із заявою позивачки мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивачка звернувся вперше 04.06.2020 після досягнення пенсійного віку, встановленого Законом №1058-ІV.
Відповідно до п. «е» ч.1 ст.55 Закону №1788-XII право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається КМУ, незалежно від віку.
Статтею 7 Закону №1788-XII передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з п.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Таким чином, позивачка має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення.
Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року с(Справа № 876/5312/17)
На момент звернення позивачки до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком норми Закону №1788-XII були чинними. Цей закон не скасований Верховною Радою України, його положення не визнавалися неконституційними або незаконними і на сьогодні.
Та обставина, що механізм і порядок обчислення та виплати пенсій за вислугу років з 1січня 2004 року здійснюється на підставі Закону №1058-IV за формулою, що встановлена для пенсії за віком, не впливає на те, що призначення пенсії за вислугу років передбачено положеннями Закону №1788-XII.
При цьому ст.9 Закону №1058-ІV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, ч.3 ст.45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 1816, 00 грн., який підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківського об'єднаного управління ПФУ Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 26.11.2020 № 104250005259, на підставі якого гр. ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за віком та застосовано осучаснену середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески в розмірі - 4888,83 грн, індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі - 1,33425, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 6525,12 грн (4888,83 х 1,33425 = 6525,12), а також визначено розмір пенсії за віком з 03.07.2020 - 2638, 23 грн;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату гр. ОСОБА_1 пенсії за віком (із урахуванням виплачених сум) з 03.07.2020 у раніше встановленому розмірі - 4107, 50 грн, розрахованому на підставі рішення Білоцерківського об'єднаного управління ПФУ Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 12.06.2020 № 104250005259 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 7763, 17 грн, індивідуального коефіцієнту заробітної плати - 1,33425, середньомісячного заробітку для обчислення пенсії - 10358, 01 грн (7763,17 х 1, 33425 = 10358, 01).
Стягнути на користь гр. ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.