26 жовтня 2021 рокуСправа № 160/13569/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 10.08.2021 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.04.2021 № 045650009069 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, період роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994 на посаді ренгенлаборанта ренгенологічного відділення міської клінічної лікарні № 16;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 16.03.2021.
2. Ухвалою суду від 16.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.
3. 07.09.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.
4. Судом під час розгляду справи встановлено, що провадження у справі № 160/13569/21 відкрито за позовом, який не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, у зв'язку із чим ухвалою суду від 22.09.2021 надано ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви, який складає 5 (п'ять) календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом надання документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 908 грн.
5. 29.09.2021 на виконання ухвали суду від 22.09.2021 позивачем надано квитанцію про сплату судового збору від 29.09.2021 № 0.0.2283761986.1 на суму 908 грн.
6. Оскільки оскаржуване у цій справі рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі заяви позивача від 14.04.2021 прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, ухвалою суду від 04.10.2021:
- залучено до участі в адміністративній справі № 160/13569/21 у якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345; площа Центральна, буд. 3, м. Чернівці, 58002);
- розпочато розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- встановлено залученому відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
7. 19.10.2021 засобами електронного зв'язку від ГУ ПФУ в Чернівецькій області надійшов відзив на позовну заяву.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. Оскільки позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , має страховий стаж роботи понад 37 років, з яких понад 7 років 6 місяців стажу за Списком № 1, то 14.04.2021 за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах звернувся з відповідною заявою і усіма необхідними документами, підтверджуючими трудову діяльність у тому числі і за Списком № 1.
9. Позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки недостатньо пільгового стажу за Списком № 1 для призначення пенсії на пільгових умовам. Так, за підрахунками співробітників пенсійного фонду загальний страховий стаж складає 37 років 2 місяці 18 днів та пільговий стаж за Списком № 1 становить 7 років 2 місяці.
10. Позивач зазначає, що співробітники пенсійного фонду не врахували до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994, у зв'язку з тим, що відсутня інформація про результати атестації робочих місць за умовами праці.
11. Пенсійний фонд безпідставно не зарахував до пільгового стажу усі періоди роботи за Списком № 1, чим фактично занизив пільговий стаж роботи, що і стало підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах.
12. Рішення щодо відмови у призначені пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач вважає протиправним, оскільки пенсійний фонд порушив конституційне право на соціальний захист, а саме на пенсійне забезпечення за віком на пільгових умовах (стаття 46 Конституції України), що є підставою для звернення до суду з вказаним позовом.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області
13. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проти позову заперечило повністю, зазначило, що якщо атестація робочих місць була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-ти річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 Порядку № 383.
14. За наданих позивачем документів результати проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено наказом від 03.11.1999. Отже, до пільгового стажу враховано період з 03.11.1994 по 01.01.2002.
ГУ ПФУ в Чернівецькій області
15. ГУ ПФУ в Чернівецькій області проти позову заперечило повністю, зазначило, що рішенням від 21.04.2021 № 045650009069 відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного спеціального стажу (не менше 7 років 6 місяців).
16. Страховий стаж за поданими документами відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV становить 37 років 2 місяці 18 днів.
17. Пільговий стаж становить 7 років 2 місяці.
18. До пільгового стажу не зарахований період роботи з 11.09.1994 по 02.11.1994, оскільки позивачем до заяви про призначення пенсії не надано жодних документів підприємств, установ, організації або їх правонаступників щодо підтвердження спеціального трудового стажу та документів щодо результатів атестації робочого місця.
19. Оскільки за наданими документами у ОСОБА_1 відсутній необхідний спеціальний стаж роботи за Списком № 1, право виходу на пенсію на пільгових умовах позивач не має.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
20. 14.04.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Відділу обслуговування громадян № 4 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії, вид пенсії - за віком за Списком № 1.
21. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру від 10.07.1996; паспорт НОМЕР_1 ; диплом про навчання НОМЕР_2 ; довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення від 14.04.2021; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників від 02.102020 № 567/7; інші документи: атестація, перейменування, стаж; свідоцтво про народження дитини НОМЕР_3 ; свідоцтво про шлюб НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ; трудову книжку НОМЕР_6 .
22. Заяву та документи прийнято 14.04.2021 і зареєстровано за № 1395.
23. Рішенням про відмову у призначенні пенсії від 21.04.2021 № 045650009069 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зазначено:
- дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України: 14.04.2021;
- пенсійний вік визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1) становить 48 років;
- вік заявника 48 років;
- необхідний страховий стаж пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1) становить 18 років;
- страховий стаж особи становить 37 років 2 місяці 18 днів;
- необхідний пільговий стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список № 1) становить 7 років 6 місяців;
- пільговий стаж особи становить 7 років 2 місяці;
- зниження пенсійного віку відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи;
- документами підтверджено право на зниження пенсійного віку на 9 років 4 місяці;
- за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди;
- до пільгового стажу не зараховано період з 11.03.1994 по 02.11.1994, оскільки відсутня інформація про результати атестації робочих місць за умовами праці;
- для зарахування періоду з 11.03.1994 по 02.11.1994 до пільгового стажу необхідно надати наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці;
- дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату: 16.11.2023.
24. Рішення від 21.04.2021 № 045650009069 прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
25. Листом від 25.06.2021 № 2800-030201-8/30575 Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України надав відповідь на звернення позивача від 25.05.2021 (вх. № 17730/Я-2800-21 від 28.05.2021, в якій, зокрема, зазначено:
- згідно із пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-ти річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 Порядку № 383 (пункт 4.4 Порядку № 383);
- згідно наявних документів результати проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено наказом від 03.11.1999;
- отже, до пільгового стажу враховано період з 03.11.1994 по 01.01.2002 (дата звільнення);
- Ваш пільговий стаж за Списком № 1 обчислений згідно вимог чинного законодавства становить 7 років 1 місяць 29 днів, що дає Вам право на пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 9 років 4 місяці (з 16.11.2023).
(обставини щодо роботи на посаді рентгенлаборанта рентгенологічного відділення міської клінічної лікарні № 16)
26. З трудової книжки НОМЕР_6 вбачається, що позивач у період 23.02.1993 по 01.01.2002 працював на посаді рентгенлаборанта рентгенологічного відділення у 16-ій міській лікарні. Постійно на протязі всього робочого дня працював в сфері впливу рентгенівського випромінювання.
27. Відповідно до довідки від 02.10.2020 № 567/7 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 працювала повний робочий день у 16-й міській лікарні:
- за період з 23.02.1993 по 10.03.1994 виконувала обов'язки рентгенлаборанта. Шкідливі умові праці (постійно та протязі всього дня працювала у сфері рентгенівського випромінювання) за професією, посадою рентгенлаборанта рентгенологічного відділення, що передбачена Списком № 1 розділ ХІХ код 12300000-24577. Підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10. За період з 23.02.1993 по 10.03.1994 - 1 рік 0 місяців 17 днів;
- за період з 11.03.1994 по 01.01.2002 виконувала обов'язки рентгенлаборанта. Шкідливі умові праці (постійно та протязі всього дня працювала у сфері іонізуючого випромінювання) за професією, посадою рентгенлаборанта рентгенологічного відділення, що передбачена Списком № 1 розділ ХІХ код 12300000-24577. Підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162. За період з 11.03.1994 по 01.01.2002 - 7 років 9 місяців 20 днів;
- підстава для видачі: особова картка ф. П-2, штатний розпис, наказ по закладу, наказ № 109 від 03.11.1999 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення»;
- додаткові відомості: знаходилась у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993 - 22 календарних днів (наказ № 237 від 1993 року).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
28. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
29. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
30. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
31. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
32. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
33. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
34. Відповідно до підпункту першого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
35. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року.
36. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
37. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин):
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
38. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
39. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
40. Відповідно до пунктів 1.1 та 1.3 Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії може подаватись:
- заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.08.2015 за № 991/27436;
- представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
41. Згідно із пунктом 1.8 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
42. Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
43. Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 встановлено:
- рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи;
- рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
44. Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
45. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
46. За приписами пункту 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
щодо підтвердження періодів роботи
47. Згідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
48. Відповідно до пункту 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
49. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
50. Згідно із пунктом 2 Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
51. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
52. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
щодо проведення атестації робочих місць
53. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.
54. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
55. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
56. Згідно із пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
57. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
58. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
59. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
60. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
61. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.
щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії
62. ГУ ПФУ в Чернівецькій області, відмовляючи у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, зазначило про відсутність пільгового стажу та не зарахувало період з 11.03.1994 по 02.11.1994, оскільки відсутня інформація про результати атестації робочих місць за умовами праці.
(щодо визначення права позивача на зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994 та зобов'язання вчинити певні дії)
63. Починаючи з 22.08.1992 однією з обов'язкових умов для підтвердження пільгового стажу є документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
64. Суд зазначає, що за приписами Порядку № 383 вперше атестація робочих місць повинна бути проведена до 22.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць).
65. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
66. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
67. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
68. Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.
69. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
70. Довідка від 02.10.2020 № 567/7 містить відомості про атестацію робочого місця позивача, яка затверджена наказом № 109 від 03.11.1999 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення».
71. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який, зокрема, містить:
- розділ 12300000 ХІХ. «Установи охорони здоров'я», код 12300000-24577: рентгенолаборанти, у тому числі у рентгеноопераційних, ангіографічних і флюорографічних кабінетах.
72. Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 , до проведення атестації, затвердженої наказом від 03.11.1999 № 109, яка проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку № 442 строків, працювала на посаді «рентгенлаборанта», яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а відтак період її роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994 має бути зараховано до пільгового стажу.
73. Належить зазначити, що бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов'язків у межах наданих повноважень, тощо.
74. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
75. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
76. Суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та визнає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994.
77. На захист порушеного права позивача, суд зобов'язує ГУ ПФУ в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994.
78. Судом встановлено, що органом пенсійного фонду передчасно здійснено висновок про відсутність пільгового стажу у позивача та відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
79. Визнавши протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування періоду роботи до пільгового стажу та зобов'язавши відповідача зарахувати такий період до пільгового, суд зазначає, що такі дії можуть вплинути на право позивача щодо призначення пенсії, оскільки зарахування такого періоду призведе до збільшення пільгового стажу.
80. З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 21.04.2021 № 045650009069.
щодо періоду з 23.02.1993 по 10.03.1994 та зобов'язання вчинити певні дії
81. Трудовою книжкою НОМЕР_6 встановлено, що позивач працював на посаді «рентгенлаборанта» рентгенологічного відділення у 16-ій міській лікарні та постійно на протязі всього робочого дня працював у сфері впливу рентгенівського випромінювання з 23.02.1993 по 01.01.2002.
82. Як зазначено вище, доданою до заяви про призначення пенсії від 14.04.2021 довідкою від 02.10.2020 № 567/7 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії підтверджено, що позивач працювала повний робочий день у 16-й міській лікарні виконуючи обов'язки рентген лаборанта рентгенологічного відділення (посада передбачена Списком № 1 розділ ХІХ код 12300000-24577):
- у період з 23.02.1993 по 10.03.1994: 1 рік 0 місяців 17 днів;
- у період з 11.03.1994 по 01.01.2002: 7 років 9 місяців 20 днів;
- додаткові відомості: знаходилась у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993 - 22 календарних днів.
83. З матеріалів справи встановлено, що зарахованим до пільгового стажу позивача є період з 03.11.1994 по 01.01.2002 (7 років 2 місяці) про що зазначено:
- ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у відзиві на позовну заяву;
- Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України у листі від 25.06.2021 № 2800-030201-8/30575;
- у розрахунку стажу, який надано до матеріалів справи.
84. Спірним періодом у цій справі позивач заявив період роботи з 11.03.1994 по 02.11.1994 (сім місяців 23 дні).
85. З матеріалів справи судом встановлено, що наданим розрахунком стажу не підтверджено зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 23.02.1993 по 10.03.1994, у зв'язку із чим виходячи із принципу офіційного з'ясування обставин справи, виконуючи завдання адміністративного судочинства, у тому числі щодо ефективного судового захисту у справах щодо соціальних прав, суд вважає за необхідне розглянути питання щодо наявності підстав зарахування такого періоду роботи до пільгового.
86. Суд зазначає, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці.
87. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників
88. Тобто період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
89. Суд повторно зазначає, що довідка від 02.10.2020 № 567/7 містить, зокрема, відомості:
- що ОСОБА_1 за період з 23.02.1993 по 10.03.1994 виконувала обов'язки рентгенлаборанта за професією, посадою рентгенлаборанта рентгенологічного відділення, що передбачена Списком № 1 розділ ХІХ код 12300000-24577. Підстава: постанова Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10;
- за період з 23.02.1993 по 10.03.1994 - 1 рік 0 місяців 17 днів;
- додаткові відомості: знаходилась у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993 - 22 календарних днів (наказ № 237 від 1993 року);
- наказ № 109 від 03.11.1999 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення».
90. Зазначена довідка була надана органу Пенсійного фонду для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.
91. Доказів того, що зазначена довідка оскаржувалась у судовому порядку та визнавалась недійсною, матеріали справи не містять.
92. Оцінка суду щодо протиправності відмови у зарахуванні періодів роботи з підстав несвоєчасного проведення атестації надано судом вище, із посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.
93. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Чернівецькій області безпідставно не зарахувало період роботи з 23.02.1993 по 10.03.1994 (без урахуванням перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993) до пільгового стажу позивача за Списком № 1.
94. Щодо не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 21.06.1993 по 11.07.1993 (перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати), суд зазначає, що у постанові від 19.03.2019 у справі № 295/8979/16-а Верховний Суд, крім іншого, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.
95. У довідці від 02.10.2020 № 567/7 зазначено, що у період з 21.06.1993 по 11.07.1993 позивач перебував у відпустці без збереження заробітної плати, отже, такий період не підлягає зарахуванню до пільгового стажу, оскільки відсутні відомості про надання позивачу відпустки без збереження заробітної плати у зв'язку з виробничою необхідністю або відомості про час простою.
96. З урахуванням вище викладеного, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права на соціальне забезпечення позивача, та визнає протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернівецькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 23.02.1993 по 10.03.1994 (без урахуванням перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993).
97. Обираючи належний спосіб захисту, суд зобов'язує ГУ ПФУ в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 23.02.1993 по 10.03.1994 (без урахуванням перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993).
щодо зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 16.03.2021
98. Відповідно до частини першої статті 45 Закону № 1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
99. При цьому, суд зазначає, що до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань.
100. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
101. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
102. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог, обирає належний спосіб захисту порушеного права та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.04.2021 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
103. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із виходом за межі позову та визначенням належного відповідача, яким допущено порушення прав позивача, оскільки це необхідно для повного захисту його порушеного права, із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.
104. Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд зазначає, що пунктом 4.2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, у редакції на час подання заяви про призначення пенсії, визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
105. У зв'язку із чинністю вказаної норми Порядку № 21-1 ГУ ПФУ в Чернівецькій області розглянуто заяву позивача про призначення пенсії, який у розглянутому спорі є органом, що призначає пенсію.
106. Таким чином, суд зобов'язує ГУ ПФУ в Чернівецькій області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.
щодо збитків у вигляді витрат на юридичні послуги
107. Позивачем заявлено клопотання про стягнення з відповідача збитків у вигляді витрат на юридичні послуги у розмірі 21830 грн.
108. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заперечило щодо стягнення витрат на правничу допомогу у сумі 21830 грн та зазначило, що:
- позивачем не доведено співмірність витрат на правову допомогу зі складністю справи та обсягом наданих послуг, часом витраченим на представництво;
- надані позивачем документи не доводять факт понесення витрат на правову допомогу в даній адміністративній справі, витрати на правову допомогу не підтверджені належними та допустимими доказами;
- зазначена категорія справ, в більшості випадків, розглядається адміністративним судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
109. Відповідно до частини першої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
110. Згідно із пунктом 1 частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
111. У статті 131-2 Конституції України визначено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
112. Витрати на професійну правничу допомогу визначені у статті 134 КАС України.
113. Зокрема, зазначеною статтею встановлено:
- витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (частина перша);
- за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (частина друга);
- для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина третя);
- розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
114. Таким чином, стаття 134 КАС України встановлює витрати на професійну правничу допомогу, яка надана саме адвокатом.
115. До матеріалів справи надано договір про надання юридичних послуг від 20.05.2021 № К-618, який укладено між ТОВ «Дніпропетровський центр правової допомоги населенню» та ОСОБА_1 з метою надання юридичних послуг.
116. Пунктом 1.2 договору визначені юридичні послуги, які повинні бути надані, а саме:
- проект заяви до архіву міста;
- проект заяви до міської ради;
- проект заяви до ПФ району;
- проект заяви до ПФ області;
- проект заяви до ПФУ;
- консультація.
117. 25.05.2021 складено акт про надання юридичних послуг, відповідно до якого вартість наданих послуг складає 10630 грн.
118. Найменування послуг: проект заяви до архіву міста; проект заяви до міської ради; проект заяви до ПФ району; проект заяви до ПФ області; проект заяви до ПФУ; консультація
119. 15.07.2021 складено акт про надання юридичних послуг, відповідно до якого вартість наданих послуг складає 10630 грн.
120. Найменування послуг: правовий аналіз, заснований на матеріалах справи; складання проекту заяви до Пенсійного фонду України; складання проекту заяви до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області; складання проекту заяви до районного відділу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області; складання проекту заяви до архіву; складання проекту заяви до Дніпропетровської міської ради.
121. 13.07.2021 між ТОВ «Дніпропетровський центр правової допомоги населенню» та ОСОБА_1 укладено договір про надання юридичних послуг № К-793.
122. Пунктом 1.2 договору визначені юридичні послуги, які повинні бути надані, а саме:
- проект адміністративного позову до суду про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії;
- проект клопотання до суду про витребування доказів до суду;
- консультація.
- 15.07.2021 складені акти про надання юридичних послуг, відповідно до яких вартість наданих послуг складає 11200 грн:
- найменування послуг: правовий аналіз, заснований на матеріалах справи; складання проекту адміністративного позову до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії; складання проекту клопотання до суду про витребування доказів;
- найменування послуг: проект адміністративного позову до суду про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії; проект клопотання до суду про витребування доказів до суду; консультація.
123. Однак, матеріали справи не містять, ані ордеру про надання правової допомоги, ані свідоцтва адвоката на зайняття адвокатською діяльністю, що унеможливлює розподілити витрати на правничу допомогу в розмірі 21830 грн, оскільки для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи повинен подати детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних саме адвокатом, а не товариством з обмеженою відповідальністю, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні клопотання про стягнення з відповідача збитків у вигляді витрат на юридичні послуги у розмірі 21830 грн.
124. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
125. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_7 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (ЄДРПОУ 40329345; площа Центральна, буд. 3, м. Чернівці, 58002) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
126. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи з 23.02.1993 по 10.03.1994 (без урахуванням перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993) та з 11.03.1994 по 02.11.1994.
127. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 21.04.2021 № 045650009069 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
128. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області:
- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 23.02.1993 по 10.03.1994 (без урахуванням перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати з 21.06.1993 по 11.07.1993) та з 11.03.1994 по 02.11.1994;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.04.2021 про призначення пенсії та прийняти рішення у встановленому порядку, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
129. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
130. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судовий збір у розмірі 908 грн.
131. У задоволенні клопотання про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 збитків у вигляді витрат на юридичні послуги у розмірі 21830 грн - відмовити.
132. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба