"26" жовтня 2021 р.
справа № 642/4501/21
провадження № 2/642/1808/21
26 жовтня 2021 року Ленінський районний суд м. Харкова (діє на підставі п. 3 розділу XII прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016 р.) в складі:
головуючого судді Ольховського Є.Б.
за участю секретаря Алімурадової Т.Я.
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів сплаченої грошової допомоги, -
встановив:
Представник Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому прохає стягнути з ОСОБА_1 кошти сплаченої грошової допомоги в сумі 14115,55 грн. та судовий збір у розмірі 2270 грн. В обґрунтуванні позовних вимог посилається на те, що на обліку в Управлінні перебувала внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 як одержувач щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. ОСОБА_1 була видана довідка внутрішньо переміщеної особи за №6329001161 від 25.11.2014. В періоди з 29.04.2016 по 31.07.2016, з 22.08.2016 по 31.12.2016 та з 17.02.2017 по 30.06.2017 ОСОБА_1 не повідомивши Управління про виїзд на непідконтрольну Україні територію, всупереч взятим на себе зобов'язанням, неправомірно отримувала адресну допомогу. 02.03.2020 Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплачених коштів адресної допомоги в розмірі 14115,55 грн.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 19.07.2021 розстрочено позивачу сплату судового збору та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
14.09.2021 до суду надійшло платіжне доручення №305 від 06.09.2021 про сплату судового збору за подачу позову у розмірі 2 270 грн.
Відповідач у встановлений строк відзив на позовну заяву не надав.
Суд вважає, при відсутності заперечень зі сторони позивача, у відсутність відзиву на позов, вирішує справу на підставі наявних в ній доказів та матеріалів і ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належним чином є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Виходячи з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі - Управління) перебувала ОСОБА_1 як отримувач щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Дана допомога призначається на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (зі змінами та доповненнями), якою затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок надання допомоги).
Відповідно до п. 2 Порядку надання допомоги грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги, грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї).
Відповідно до п. 3 частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (із змінами) (далі ? Закон), внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.
У разі добровільного повернення до покинутого місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пізніш як за три дні до дня від'їзду.
25.11.2014 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу. ОСОБА_1 була видана довідка внутрішньо переміщеної особи за № 6329001161 від 25.11.2014.
ОСОБА_1 була ознайомлена з умовами перебування на обліку в органах соціального захисту населення та була проінформована, що інформація подана в заявах про призначення/подовження виплати допомоги, а також документи, додані до заяв про призначення допомоги, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. ОСОБА_1 особисто підписувала відповідні листи-зобов'язання.
Відповідно до п. 11 Порядку надання допомоги, ОСОБА_1 зобов'язана була повідомляти Управління про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
25.11.2014 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення адресної допомоги. 01.12.2014 Управлінням було прийнято рішення про призначення допомоги на період з 25.11.2014 по 24.05.2015.
09.02.2016 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. Розпорядженням Управління від 15.02.2016 призупинено розгляд заяви ОСОБА_1 до встановлення правомірності дії її довідки МСЕК, виданої в м. Алчевськ Луганської області.
24.05.2016 розпорядженням Управління поновлено розгляд заяви про подовження виплати допомоги від 09.02.2016.
31.05.2016 Управлінням прийняті рішення про подовження виплати допомоги на період з 09.02.2016 по 08.06.2016 за статусом працездатної особи та з 27.02.2016 по 07.08.2016 зі зміною статусу внаслідок встановлення інвалідності (особа з інвалідністю ІІІ групи з 27.02.2016).
09.08.2016 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період.
26.09.2016 на підставі рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 26.08.2016 (далі - Комісія) Управлінням прийнято рішення про подовження виплати допомоги ОСОБА_1 на наступний період з 09.08.2016 по 08.02.2017.
09.02.2017 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. Розпорядженням Управління від 09.02.2017 розгляд заяви було призупинено на підставі постанові КМУ №365 від 08.06.2016.
27.02.2017 на підставі рішення Комісії від 24.02.2017 Управлінням поновлено розгляд заяви від 09.02.2017 та прийнято рішення про подовження виплати допомоги ОСОБА_1 на наступний період з 09.02.2017 по 08.08.2017.
09.08.2017 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про подовження виплати допомоги на наступний період. Розпорядженням Управління від 09.08.2017 розгляд заяви було призупинено на підставі постанові КМУ №365 від 08.06.2016.
01.09.2017 на підставі рішення Комісії від 28.08.2017 Управлінням поновлено розгляд заяви від 09.08.2017 та прийнято рішення про подовження виплати допомоги ОСОБА_1 на наступний період з 09.08.2017 по 08.02.2018.
Відповідно до пункту 10 Порядку надання допомоги Управління має право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до пункту 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (із змінами) (далі - Порядок № 509) у разі наявності підстав, передбачених статею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Управлінням надавалися запити до Державної прикордонної служби України (далі - ДПС України) з метою перевірки достовірності інформації яку внутрішньо переміщені особи зазначали в заявах про призначення допомоги, зокрема щодо відсутності на підконтрольній Україні території. ДПС України надавала до Управління дані про внутрішньо переміщених осіб, які були відсутні на підконтрольній Україні території. При перевірці цих даних було встановлено наступне.
Серед даних, наданих ДПС України про внутрішньо переміщених осіб, які були відсутні на підконтрольній Україні території від 07.11.2017 № 064-37017/0/15-17, ОСОБА_1 значилась як особа, що була відсутня на підконтрольній Україні території в період з 29.04.2016 по 14.07.2016, з 22.08.2016 по 08.12.2016, з 17.02.2017 по 08.06.2017 (відсутність на підконтрольній Україні території більше 60-ти днів).
Відповідно до п. 12 Порядку надання допомоги, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до ст. 12 Закону у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
13.03.2018 Управлінням було прийнято розпорядження про скасування дії довідки ОСОБА_1 про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу відповідно до п. 5 ч.1 ст. 12 Закону.
24.02.2020 Управлінням було прийнято розпорядження про скасування рішень від 31.05.2016 (в частині призначення з 29.04.2016 по 31.07.2016), від 26.09.2016 (в частині призначення з 22.08.2016 по 31.12.2016), від 27.02.2017 (в частині призначення з 17.02.2017 по 30.06.2017), щодо призначення та подовження виплати допомоги відповідно до пункту 12 Порядку надання допомоги в зв'язку з виявленням факту подання ОСОБА_1 недостовірної інформації стосовно перебування за заявленою у заяві про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу адресою.
Таким чином, в періоди з 29.04.2016 по 31.07.2016, з 22.08.2016 по 31.12.2016 та з 17.02.2017 по 30.06.2017 ОСОБА_1 не повідомивши Управління про виїзд на непідконтрольну Україні територію, всупереч взятим на себе зобов'язанням, неправомірно отримувала адресну допомогу.
Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі - Обласний центр) було доручено визначити розмір надміру виплачених коштів адресної допомоги, яка утворилася за період з 29.04.2016 по 31.07.2016, з 22.08.2016 по 31.12.2016, з 17.02.2017 по 30.06.2017 по особовому рахунку ОСОБА_1
02.03.2020 Управлінням отримана довідка Обласного центру з визначеною сумою переплачених коштів адресної допомоги в розмірі 14115,55 грн.
02.10.2018 ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.
02.10.2018 ОСОБА_1 була видана довідка за № 6329011741.
Управління з метою досудового врегулювання спору 23.03.2020 за № 10-86/2367/03-20 направляло ОСОБА_1 лист з визначеною сумою переплачених коштів, пропонувало прийти до Управління для вирішення питання щодо повернення неправомірно отриманих коштів допомоги. Кошти надміру отриманої допомоги не повернуті.
Таким чином, на даний час надміру отримана адресна допомога у розмірі 14 115,55 грн. позивачу не повернута.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 2270 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 7, 12, 13, 43, 76, 81, 89, 131, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280, 352, 354 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 1166 Цивільного кодексу України, суд-
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.п.н. НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради надміру отримані кошти адресної допомоги в розмірі 14 115 (чотирнадцять тисяч сто п'ятнадцять) грн.55 коп. на розрахунковий рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації: № UA368201720343110010000042876, код ЄДРПОУ 03195694, МФО 820172, банк - ДКСУ м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.п.н. НОМЕР_1 кошти сплаченого судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради: UA188201720344280001000031178, код ЄДРПОУ: 03196647, банк: ДКСУ м. Київ.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Позивач має право оскаржити рішення суду в загальному порядку, встановленому цивільно-процесуальним законодавством.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій ст. 358 цього Кодексу.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Є.Б. Ольховський