Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"12" травня 2010 р. Справа № 60/92-10
вх. № 2951/4-60
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
прокурора - Супрун О.М., посвідчення №241 від 26.12.2009р.
позивача - не з'явився
3-й особи - не з'явилась
відповідача - не з'явився
розглянувши справу за позовом Чугуївського міжрайонного прокурора Харківської області, м. Чугуїв в інтересах держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, м. Чугуїв
3-я особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області, м. Чугуїв
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод будматеріалів", смт. Кочеток Чугуївського району Харківської області
про стягнення 10454,74 грн.
Чугуївський міжрайонний прокурор Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в інтересах держави в особі Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (позивача) про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод будматеріалів" заборгованості з орендної плати у розмірі 10454,74 грн.
В обгрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідно до договору оренди земельної ділянки, укладеному між Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод будматеріалів" 25.04.2007 р., зареєстрованого у Чугуївському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 08 травня 2007 року за № 040768200001, позивач передав відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку строком на 10 років, що розташована за адресою: Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона № 01, комплекс будівель № 11 загальною площею 3,3161 га для обслуговування заводу будматеріалів. Обов'язки, передбачені вказаним договором, орендодавець (позивач) виконав повністю, однак орендар (відповідач) систематично допускав порушення умов договору щодо своєчасної та повної сплати орендної плати у визначені договорами строки, вимог ст. 24 Закону України "Про оренду землі", в результаті чого станом на 17.03.2010 р. утворилася заборгованість по орендній платі за землю у сумі 10454,74 грн., яка згідно розрахунку позовних вимог складається з основної суми боргу у розмірі 10308,45 грн., штрафу в сумі 64,50 грн. та пені у розмірі 81,79 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 02 квітня 2010 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі, призначено її розгляд на 12 травня 2010 року о 10:20 годині та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Чугуївську об'єднану державну податкову інспекцію у Харківській області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. Щорса, 1-а).
Прокурор у судовому засіданні підтримує позовні вимоги, просить суд їх задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві.
Позивач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №6102206498497.
Третя особа у призначене судове засідання не з'явилась, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином, через канцелярію суду 29 квітня 2010 року надала пояснення, відповідно до яких зазначає про направлення 3-ю особою податкових вимог відповідачу та застосування штрафних санкцій до відповідача згідно п.п.17.1.7. п.17.1 ст. 17 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в сумі 64,50 грн., а також зазначає, що станом на 17.03.2010р. заборгованість по орендній платі за землю становить 10454,74 грн., яка складається з 10308,45 грн. основного боргу, 81,79 грн. пені та 64,50 грн. штрафу. До даних пояснень третя особа додала копію податкового повідомлення - рішення, копію податкової декларації відповідача, копію відомостей із договору оренди землі та копію рішення №8 від 12.05.2009р.
Суд дані документи приймає та долучає до матеріалів справи.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №6102206498578. Відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав.
Враховуючи те, що норми ст.38 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, а також вважає за можливе розгляд справи за позовною заявою прокурора за наявними у справі матеріалами і документами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
25 квітня 2007 року між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі № 45/06-12 (далі договір), що зареєстрований у Чугуївському районному відділі Харківської регіональної філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис 08 травня 2007 року за № 040768200001, у відповідності до умов якого позивач надав в довгострокове платне користування земельну ділянку, загальною площею 3,3161 га, яка знаходяться за адресою: Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона №01, комплекс будівель №11, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 12.06.2007 р. Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено строком на 10 років.
Пунктом 9 договору оренди землі №45/06-12 передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем (відповідачем) у грошовій формі у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки землі у сумі 10519,71 грн. на рік.
Відповідно до пунктів 10, 11 договору оренди обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та сплачується щомісячно 1/12 річної орендної плати.
Орендна плата вноситься на спеціальний селищний рахунок р/р №33210812700462, код платежу 13050200, банк УДК у Харківській області, МФО 851011, одержувач Чугуївське ВДК у Харківській області, код ЄДРПОУ 24134478.
Позивач свої зобов"язання за договором виконав в повному обсязі. Однак, відповідач, в порушення умов договору вносив орендну плату несвоєчасно та не в повному обсязі, станом на 17.03.2010р. у нього залишається несплаченою заборгованість перед Державним бюджетом по орендній платі у сумі 10308,45 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог суд виходить з наступного.
Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України.
Названі норми передбачають, що господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Частиною 3 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ч.2 ст. 792 Цивільного кодексу України та ч.7 ст. 93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Згідно ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про плату за землю" платежі за землю у вигляді земельного податку чи орендної плати зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки.
Відповідно до ст.ст. 14, 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Крім того, згідно п.8 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки комунальної власності).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
В податкових деклараціях долучених судом до матеріалів справи відповідачем було визначено податкове зобов'язання по орендній платі на 2009 рік в сумі 12458,03 грн. та на 2010 рік за січень - 1099,43 грн.
У розрахунку позовних вимог та письмових поясненнях третя особа пояснила, що відповідачем частково сплачено орендну плату в сумі 3249,01 грн., у зв'язку з чим заборгованість з орендної плати за період з 2009 р. по січень 2010 року становить 10308,45 грн., яка залишилась несплаченою.
Статтями 24, 35 Закону України "Про оренду землі" передбачено право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; спори пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідач не скористався своїми правами, наданими йому статтею 22 Господарського процесуального кодексу України, на участь його представника в судовому засіданні, на спростування позовних вимог, не надав суду доказів належного виконання договірних зобов'язань або сплати суми боргу.
За таких підстав, суд вважає вимогу прокурора та позивача про стягнення 10308,45 грн. заборгованості з орендної плати обгрунтованою та підлягаючою задоволенню.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки; розірвання договору.
Ч.1 ст. 216 Господарського кодексу України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
За змістом ст. 217 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції та адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ч.1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно приписів ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п.1.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Згідно п.16.1.1 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно п.16.1.2. ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.
Відповідно до п.16.4.1. ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Крім того, п. 14 договору сторони також передбачили відповідальність відповідача у вигляді пені за невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частки) погашення залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний день прострочення.
За таких підстав, враховуючи вищевикладене, а також те, що судом задоволено позовні вимоги в частині стягнення з відповідача основної заборгованості з орендної плати, то позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають задоволенню в розмірі 81,79 грн.
Щодо заявлених позовних вимог про зобов"язання стягнути з відповідача 64,50 грн. штрафних санкцій у відповідності до ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", то суд, дослідивши матеріали справи, враховуючи положення Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що є підстави для припинення провадження по справі в цій частині позову згідно п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України виходячи з наступного.
Згідно ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 17.1.7 п.17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено, що податковим повідомленням - рішенням від 17.06.2009р. третьою особою було накладено штраф у сумі 64,50 грн. на підставі п. 17.1.7 п.17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно до п. 17.1. статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2. цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до ст.ст. 14, 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
В силу ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, зокрема, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 вказаного Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів віднесені спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів, чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Зважаючи на характер спірних правовідносин, що склалися між сторонами, суд вважає що наявні підстави для припинення провадження по справі в частині позову щодо стягнення штрафу в сумі 64,50 грн. згідно п. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки в даному провадженні йдеться про стягнення з відповідача штрафу накладеного відповідно статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючими органами, а саме Чугуївською об'єднаною державною податковою інспекцією у Харківській області, яка у розумінні п. 7 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути до Державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”, що становить 103,90 грн., та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 234,54 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 549, 610, 626, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 4, 173, 174, 193, 216, 217, 230, 231 Господарського кодексу України, ст. 93 Земельного кодексу України, ст.ст. 2, 21, 24, 35 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 2, 14, 20, 27 Закону України "Про плату за землю", ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування", п.1.4. ч.1 ст.1, п.5.1 ст.5, п.6.2.3. ст. 6, п. 16.1.1. ст.16, п.16.1.2. ст.16, п.16.4.1. ст.16, п.17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 32, 33, 38, 43, 44, 49, 75, п.1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
Позов задовольнити частково в сумі 10390,24 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод будматеріалів" (63513, Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона №01, комплекс будівель №11, ідентифікаційний код 05423739) на користь Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області (63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул. К. Лібкнехта, 29, ідентифікаційний код 04058723, р/р № 33210812700462, УДК у Чугуївському районі Харківської області, код 24134478, ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011) заборгованості з орендної плати у розмірі 10308,45 грн. та пені у сумі 81,79 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод будматеріалів" (63513, Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона №01, комплекс будівель №11, ідентифікаційний код 05423739) на користь державного бюджету України (відділення державного казначейства м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002 в Управління державного казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) - 103,90 грн. державного мита.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чугуївський завод будматеріалів" (63513, Харківська область, Чугуївський район, землі Кочетоцької селищної ради, зона №01, комплекс будівель №11, ідентифікаційний код 05423739) на користь державного бюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) - 234,54 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Врешті частині позову в сумі 64,50 грн. провадження у справі припинити.
Суддя
Повний текст рішення по справі №60/92-10 підписано 14 травня 2010 року.