Рішення від 03.06.2010 по справі 18/37-644

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"03" червня 2010 р.Справа № 18/37-644

Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув матеріали справи:

за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача Відкритого акціонерного товариства "Монастириський молочний завод" вул. Я. Стецька, 11, м. Монастириська Монастириського району Тернопільської області

про cтягнення збитків в розмірі 5 937,8 грн., завданих самовільним забором підземних вод.

За участю представників:

Прокурора: Аветисян Н.С. -помічник Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 57.

Позивача: Сушко А.С. -завідувач юридичного сектору, довіреність № 1-1/751 від 26.03.2010 р.

Відповідача: не прибув.

В судовому засіданні помічнику прокурора та представнику позивача роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача -відкритого акціонерного товариства "Монастириський молочний завод" про cтягнення збитків в розмірі 5 937,8 грн., завданих самовільним забором підземних вод.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено ст. ст. 38, 68 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ, ст. ст. 16, 19 кодексу України про надра від 27.07.1994 р. № 132/94-ВР, ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України від 06.06.1995 р. № 213/95-ВР. Зазначає, що за період з 25.10.2009 р. по 31.01.2010 р. відповідач самовільно, без спеціального дозволу (ліцензії) спецводокористування забрано 2 200 м3 підземних вод із підземних джерел, у зв'язку з чим державі завдано збитків на суму 5 937,8 грн.

В підтвердження викладеного додає акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства, протокол про адміністративне правопорушення № 003825 від 23.10.2009 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 110 від 23.12.2009 р., припис від 20.10.2009 р., довідку № 90 від 20.10.2009 р., претензію № 1-1/3393 від 29.12.2009 р., розрахунки розмірів відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Помічник прокурора та представник позивача в судове засідання прибули, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Відповідач письмового відзиву на позов не подав, заперечень щодо заявлених позовних вимог суду не представив, його представник у судове засідання не прибув, хоча про час і місце слухання був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень № 2795648 та № 2817552, а тому суд розглядає справу згідно вимог ст. 75 ГПК України за наявними у справі документами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення помічника прокурора, представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 20 Закону № 1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Відповідно до норм Закону № 1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

20.10.2009 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З., на підставі ст. 20 Закону № 1264-ХІІ, проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відкритим акціонерним товариством "Монастириський молочний завод", за результатами якої складено Акт перевірки.

Як вбачається з Акту, перевіркою встановлено, що в порушення п. 9 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України ВАТ "Монастириський молочний завод", за період з 20.12.2008 р. по 20.10.2009 р. без дозволу (ліцензії) на спеціальне водокористування забрано 2 200 м3 підземних вод. Даний факт підтверджений довідкою ВАТ "Монастириський молочний завод" № 90 від 20.10.2009 р.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 23.10.2009 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 003825 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 110.

Окрім того, державним інспектором винесено припис від 20.10.2009 р., яким відповідача зобов'язано в строк до 20.01.2010 р. отримати дозвіл на спецводокористування.

П. 9 ст. 44 Водного кодексу України, передбачений обов'язок користувачів здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).

Пунктом “з” частини 2 статті 68 Закону № 1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України -підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу в результаті його неправомірних дій, згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 р. № 389, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2009 р. за № 767/16783, та представленого позивачем розрахунку, складає 5 937,8 грн.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 29.12.2009 р. надіслано відповідачу претензію № 1-1/3393 про відшкодування збитків в розмірі 5 937,8 грн. у добровільному порядку, яка залишена відповідачем без задоволення.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь -які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 5 937,8 грн. збитків правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно -технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Монастириський молочний завод" (вул. Я. Стецька, 11, м. Монастириська Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14053566) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Монастириської міської ради Монастириського району Тернопільської області, р/р 31513921700376, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588177 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012 -5 937 (п'ять тисяч дев'ятсот тридцять сім) грн. 80 коп. збитків, завданих самовільним забором підземних вод.

3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Монастириський молочний завод" (вул. Я. Стецька, 11, м. Монастириська Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14053566) в дохід Державного бюджету України на р/р 31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі -102 (сто дві) грн. державного мита.

4. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Монастириський молочний завод" (вул. Я. Стецька, 11, м. Монастириська Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 14053566) в дохід Державного бюджету України на р/р 31214259700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі -236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Накази видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання -"07" червня 2010 р., через місцевий господарський суд.

Суддя