Рішення від 23.10.2021 по справі 815/6515/17

Справа № 815/6515/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Білостоцького О.В.

При секретарі: Грачук В.С.

За участю сторін:

Позивача: не з'явилась

Представника відповідача: Кучеренко Г.А.

Представників 3-х осіб: Рябченко Т.О., Демури Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Одеській області, Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет позову - Служба автомобільних доріг Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація, Міністерство внутрішніх справ України, Усатівська сільська рада Біляївського району Одеської області, Державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

14.12.2017 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет позову - Служба автомобільних доріг Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація, Міністерство внутрішніх справ України, Усатівська сільська рада Біляївського району Одеської області, в якому позивач з урахуванням уточнення позовних вимог (т. 1 а.с. 199-209) просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо неналежної організації роботи по здійсненню контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вулиці Грушевського, села Усатове, Біляївського району, Одеської області ;

- зобов'язати посадових осіб Управління Укртрансбезпеки в Одеській області встановити вагові комплекси на в'їзді та виїзді села Усатове, по вулиці Грушевського, село Усатове, Біляївського району, Одеської області , з метою контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вулиці Грушевського, села Усатове, Біляївського району, Одеської області ;

- зобов'язати посадових осіб Головного управління Національної поліції в Одеській області встановити контрольні пости поліції на в'їзді та виїзді села Усатове, по вулиці Грушевського, села Усатове, Біляївського району, Одеської області , з метою контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вулиці Грушевського, села Усатове, Біляївського району, Одеської області .

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що 09 липня 2017 року вона разом із жителями с. Усатове вийшли на мирну акцію з метою акцентування уваги на неналежну організацію роботи ГУНП в Одеській області по здійсненню контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у с. Усатове. Позивач зазначає, що населення с. Усатове страждає від розбитих доріг і від високої швидкості вантажних автомобілів, які порушують всі можливі правила дорожнього руху. Наголошує, що здійснення габаритно-вагового контролю покладено на Укртрансбезпеку та її територіальні органи, спільно з відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху. Однак, на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у с. Усатове, а саме по вулиці Грушевського, організації роботи по здійсненню контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом, належним чином не ведуться.

Вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою про зобов'язання встановити вагові комплекси та контрольні пости поліції на в'їзді та виїзді с. Усатове.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 року (т. 2 а.с. 36-45), залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2018 року (т. 2 а.с. 149-155) в адміністративній справі №815/6515/17 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено у повному обсязі.

Не погодившись із висновками судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернулась із касаційною скаргою до Верховного Суду.

Постановою Верховного Суду від 26.02.2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено частково, скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2018 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

12.03.2020 року адміністративна справа №815/6516/17 надійшла з Верховного Суду до Одеського окружного адміністративного суду.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 року №2147-VIII, яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено в новій редакції.

Відповідно до п.п.10 п.1 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Частиною третьою статті 3 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Ухвалою суду від 17.03.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет позову - Служба автомобільних доріг Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація, Міністерство внутрішніх справ України, Усатівська сільська рада Біляївського району Одеської області було прийнято до нового розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

Ухвалою суду від 16.04.2020 року провадження у справі №815/6516/17 було зупинено на підставі ст. 236 ч. 2 п. 1 КАС України та в подальшому поновлено 03.03.2021 року.

03.03.2021 року ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, було замінено відповідача у справі з Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.

05.04.2021 року подальший розгляд справи було вирішено проводити в порядку загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.

29.04.2021 року, 17.06.2021 року, 02.08.2021 року та 28.09.2021 року у справі були проведені підготовчі судові засідання, в яких учасниками справи були надані відзиви на адміністративний позов, письмові пояснення та додаткові письмові докази.

Також 17.06.2021 року у справі №815/6516/17 в якості другого відповідача було залучено Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Одеській області.

28.09.2021 року до участі у справі було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову - Державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг», закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач до судового засідання 13.10.2021 року не з'явилась, надала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (правонаступник Управління Укртрансбезпеки в Одеській області) проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечував. Відповідно до відзиву на адміністративний позов (наданого при першому розгляді адміністративної справи) зазначив, що зважувальне обладнання, а також інші засоби облаштування пунктів габаритно-вагового контролю (ГВК), є матеріальними цінностями, які знаходяться у власності Державного агентства автомобільних доріг України на її балансі та в оперативному розпорядженні. Крім того, роботи по організації та облаштуванню пунктів габаритно-вагового контролю є виключною компетенцією та повноваженнями Державного агентства автомобільних доріг України.

У судовому засіданні 13.10.2021 року представник Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки додатково зазначив, що відповідно до пункту 14 Порядку №879 від 27.06.2009 року, вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

Зазначені вище пункти габаритно-вагового контролю працюють цілодобово і облаштовані відповідно до Вимог облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28 липня 2016 року №255, (далі - Вимоги №255). Пункт 2 розділу II Вимог №255 визначає, що пересувний пункт габаритно-вагового контролю влаштовується на автомобільних дорогах загального користування з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги згідно з вимогами ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво» у спеціально обладнаних для проведення габаритно-вагового контролю місцях або на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами.

При цьому за твердженням відповідача вимоги ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво» не поширюються на відомчі (технологічні) автомобільні дороги, вулиці і дороги міст та інших населених пунктів, автомобільні дороги на приватних територіях та тимчасові (об'їзні) дороги.

Представник Головного управління Національної поліції в Одеській області до судового засідання не з'явився про дату час та місце розгляду повідомлявся належним чином та своєчасно.

Водночас зазначений відповідач надавав відзиви на позовну заяву, як при першому розгляді адміністративної справи так і під час нового розгляду.

Так у відзиві від 28.03.2018 року Головне управління Національної поліції в Одеській області заперечувало проти задоволення позовних вимог позивача та зазначало, що, виявляючи вагові порушення на транспорті, Укртрансбезпека повідомляє органи поліції, котрі у свою чергу, складають відповідні адміністративні матеріали. При цьому, поліцейськими, підпорядкованими Головному управлінню Національної поліції в Одеській області, на території с.Усатове за період 2016-2017 роки було складено 149 адміністративних протоколів та постанов у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

У відзиві від 09.04.2021 року, наданому при новому розгляді справи, Головне управління Національної поліції в Одеській області, посилаючись на рішення Верховного Суду від 26.02.2020 року по справі №815/6515/17, зазначило, що у відповідності до листа Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області від 08.04.2020 року за вих. №3/2015, в період з 01.01.2017 року до 31.12.2019 року від Укртрансбезпеки в Одеській області до УПД ГУНП в Одеській області пропозиції щодо установлення-здійснення габаритно-вагового контролю за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Усатове вул. Грушевського (в'їзд та виїзд у село Усатове) не надходили. Зазначені обставини свідчать про те, що ГУНП в Одеській області жодної бездіяльності не вчиняло.

Також відповідач зазначив, що у вересні 2016 року у структурі управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області було ліквідовано відділ безпеки дорожнього руху, який виконував функцію з організації дорожнього руху, у тому числі узгодження проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів. Наразі виконання цих функцій покладено на Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП НПУ.

Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Одеській області до судового засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду повідомлявся належним чином та своєчасно. Відзиву на адміністративний зазначений відповідач не надавав.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Державного підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг» та Служби автомобільних доріг Одеської області у судовому засіданні 13.10.2021 року проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечували.

Інші треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Одеська обласна державна адміністрація, Міністерство внутрішніх справ України, Усатівська сільська рада Біляївського району Одеської області до судового засідання не з'явились, про дату час та місце розгляду повідомлялись належним чином та своєчасно. Будь-яких пояснень по суті спірних правовідносин не надавали.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

16.07.2017 року ОСОБА_1 звернулась до депутата Усатівської сільської ради Смолінського Миколи Миколайовича із заявою щодо бездіяльності робітників патрульно-постової служби, яка призводить до руйнування дороги в с.Усатове ваговим транспортом, який, перевищуючи вагу 24 тонни в зоні дії відповідного забороняючого знаку, їде з перегрузом по вул. Грушевського від залізничного переїзду до об'їзної дороги (т. 1 а.с. 44).

З метою вирішення вказаного питання депутат Усатівської сільської ради ОСОБА_2 ініціював звернення до різних державних органів, та установ.

За результатами розгляду депутатських звернень ОСОБА_2 від 01 серпня 2017 року № 4652 та від 04 серпня 2017 року № 4730 Усатівським ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області листом від від 08 серпня 2017 року було повідомлено, що сектором СРПП постійно проводиться робота стосовно транспортних засобів. Так за період з початку 2017 року складено сім постанов про адміністративне правопорушення за невиконання вимог дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортного засобу, маса якого перевищує 24 т, заборонено». Водночас реагування на вказані правопорушення є проблематичним у зв'язку з відсутністю здійснення контролю за ваговими параметрами, а притягнення водіїв за перевищення загальної ваги та порушення вимог дорожнього знаку 3.15 здійснюється після зважування на стаціонарному або мобільному ваговому комплексі.

Також листами від 14 серпня 2017 року та від 15 вересня 2017 року (т. 1 а.с. 53-54; 63-64) Управлінням превентивної діяльності ГУНП в Одеській області було повідомлено депутату Усатівської сільської ради ОСОБА_2 , наступну інформацію:

« 23 червня 2017 року за ініціативою Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області із залученням представників Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, представників КП «СМЕП» Одеської міської ради було проведено спільне комісійне обстеження стосовно руйнування вантажним транспортом проїзної частини вул. Хуторська, а також прилеглих вулиць Хаджибейська дорога та Вапняна. За результатами такого обстеження встановлено, що на вказаних вулицях необхідно здійснити невідкладні заходи з питань експлуатаційного утримання в частині ліквідації ямковості, колійності та інших руйнувань проїжджої частини. Також, у листах зазначено, що збільшення інтенсивності руху вантажного транспорту по вказаних вулицях, який рухається до «Євротерміналу» Одеського морського торгівельного порту призводить до незадовільних умов життя місцевих жителів.

При цьому вивченням умов руху вантажного транспорту, що рухається до «Євротерміналу» Одеського морського торгівельного порту, а також з урахуванням раніше узгодженої комплексної схеми організації дорожнього руху до вказаного терміналу було прийнято рішення щодо доцільності будівництва альтернативної дороги «Хаджибей - 2» від вул. Хаджибейська дорога до автомобільної дороги М0501 «Обхід м. Одеси». З цього приводу, того ж дня на адресу Одеського міського голови Труханова Г. Л. було направлено відповідний лист відносно сприяння у позитивному вирішенні питання будівництва альтернативної дороги «Хаджибей - 2», а також ліквідації недоліків в експлуатаційному утриманні зазначених вулиць у м. Одеса».

Також у листі від 14 серпня 2017 року Управлінням превентивної діяльності ГУНП в Одеській області було зазначено, що аналогічна ситуація склалась і по вул. Грушевського в с. Усатове, яка суміщається з автомобільною дорогою загального користування С160510 "Нерубайське-Усатове-Цементний завод-/М05/", по якій вантажний транспорт рухається в напрямку Цементного заводу та «Євротерміналу» Одеського морського торгівельного порту, що також призводить до незадовільних умов для мешкання місцевих жителів.

З метою вивчення ситуації, яка склалася, працівниками Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області 11 липня 2017 року вдруге з виїздом на місце було проведено спільне комісійне обстеження, до якого залучено представника Служби автомобільних доріг в Одеській області та голову Усатівської сільської ради, за результатами якого встановлено, що вантажний транспорт, рухаючись по автомобільній дорозі М0501 «Обхід м. Одеси» здійснює виїзд на вул. Грушевського с. Усатове, яка суміщається з автомобільною дорогою загального користування С160510 "Нерубайське-Усатове-Цементний завод-/М05/" в напрямку Цементного заводу та "Євротерміналу" Одеського морського торгівельного порту, у зв'язку з чим мешканці с. Усатове вимушені обмежувати рух вантажного транспорту в напрямку вул. Грушевського.

Внаслідок зазначеного, Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області вдруге 11 липня 2017 року на адресу Одеського міського голови Труханова Г. Л. направило відповідний лист відносно вирішення питання будівництва альтернативної дороги «Хаджибей - 2».

27 липня 2017 року до керівництва ГУНП в Одеській області від заступника міського голови надійшла відповідь, у якій зазначено, що за інформацією Управління дорожнього господарства Одеської міської ради у 2014 році розроблено проектно-кошторисну документацію на проведення робіт з будівництва дороги «Хаджибей - 2» від будинку №26 по Хаджибейській дорозі до автомобільної дороги М0501 "Обхід м. Одеси" у м. Одеса, орієнтовано вартість вказаних робіт становить 93500000 грн. На даний час проектно-кошторисна документація потребує коригування та перерахунку вартості робіт. Виконати роботи з будівництва альтернативної дороги "Хаджибей - 2" неможливо у зв'язку з тим, що необхідність у фінансуванні об'єктів, внесених до плану робіт на поточний рік, значно перевищує фактично надане фінансування. На даний час розглядається питання будівництва вищевказаної дороги на раді Одеського морського торгівельного порту за участю керівництва ДП "Адміністрація морських портів України", а також вивчається можливість фінансування такого будівництва. Таким чином, з метою прискорення вирішення питання будівництва альтернативної дороги "Хаджибей - 2", адресату запропоновано долучитись до співпраці з Одеським міським головою і керівництвом ДП "Адміністрація морських портів України" та повідомлено, що до Біляївського відділу поліції ГУНП в Одеській області направлено лист щодо посилення контролю за виконанням вимог Правил дорожнього руху України водіями вантажного транспорту».

Крім того, з листів Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області від 17 серпня 2017 року №43/1/4168 та від 23 серпня 2017 року №43/1/4002 (т. 1 а.с. 55. 58) вбачається, що працівниками Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області систематично проводиться патрулювання на території с. Усатове та за фактом виявлених порушень водіїв транспортних засобів, загальна вага яких перевищує 24 тони, працівниками Усатівського ВП складаються відповідні постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з відсутності законодавчо передбачених підстав для зобов'язання посадових осіб Управління Укртрансбезпеки в Одеській області облаштувати пункти габаритно-вагового контролю, а також зобов'язання посадових осіб ГУНП в Одеській області встановити контрольні пости поліції на в'їзді та виїзді села Усатове, по вулиці Грушевського, з метою контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вул. Грушевського с. Усатове.

Водночас постановою Верховного Суду від 26.02.2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 було частково задоволено та рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2018 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року було скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

У постанові Верховним Судом було зазначено, що спірним у справі є питання необхідності встановлення пунктів габаритно-вагового контролю та встановлення контрольних постів поліції у с. Усатове, оскільки вантажний транспорт, який переміщується на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у с. Усатове, на думку позивача, перевищує встановлені законом норми вантажоперевезення у зв'язку з безконтрольним проїздом під забороняючий знак, не виконуючи вимог дорожнього знаку 3.15 "Рух транспортного засобу маса якого перевищує 24 т заборонено".

Верховий Суд, проаналізувавши норми чинного законодавства, вказав, що як суд першої, так і суд апеляційної інстанцій дійшли висновку, що нормами чинного законодавства Укртрансбезпека наділена повноваженнями саме щодо здійснення габаритно-вагового контролю, що полягає у проведенні відповідних вимірювань, зважуванні транспортних засобів, віднесення того чи іншого транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних, однак не визначено повноважень щодо встановлення вагових комплексів.

Водночас суди попередніх інстанцій, за висновком Верховного Суду, не звернули увагу на приписи пункту 7 Порядку №879, в якому передбачено, що місце розташування стаціонарного пункту та схема організації дорожнього руху під час під'їзду до пункту та виїзду з нього визначаються Укртрансбезпекою та її територіальними органами і погоджуються з власниками автомобільних доріг та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Приписами пункту 11 Порядку № 879 чітко встановлено, що місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Вимоги ж до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури (пункт 14 Порядку №879).

За твердженням Верховного Суду, наведені вимоги не визначають, який саме орган наділений повноваженнями щодо встановлення вагових комплексів, оскільки ці вимоги встановлюють вичерпний перелік облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, які затверджені на виконання пункту 14 Порядку №879.

Однак, враховуючи приписи пунктів 7, 11 Порядку №879, якими передбачені повноваження Укртрансбезпеки фактично на власний розсуд обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин, суди дійшли передчасного висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині необхідності встановлення пунктів габаритно-вагового контролю.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши під час нового судового розгляду справи адміністративний позов та відзиви на нього, надані до суду письмові докази, заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 (далі - Положення), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 4 Положення одним з основних завдань Укртрансбезпеки є здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Згідно п.п. 2, 15, 17 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

В свою чергу, механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007року №879 (далі - Порядок №879).

Відповідно до п. 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно п. 4 Порядку №879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку № 879).

Крім того, у п. 15 Порядку № 879 також визначено, що контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Процедуру взаємодії посадових осіб Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, працівників відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху, а також служб автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м.Севастополі та підприємств, визначених у встановленому законодавством порядку, під час організації та проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час проїзду автомобільними дорогами загального користування визначено Порядком взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженим Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року №1007/1207 (далі - Порядок №1007/1207).

Відповідно до п. 3 цього Порядку №1007/1207 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

У п. 4 Порядку №1007/1207 визначено повноваження Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, а у п. 5 Порядку - повноваження працівників відповідних підрозділів МВС.

Так, Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема:

- визначає місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю;

- розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів;

- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю;

- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;

- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю;

- у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС;

- у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю;

- при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку; у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

В свою чергу, працівники відповідних підрозділів МВС під час здійснення габаритно-вагового контролю:

- здійснюють зупинку транспортних засобів для проведення габаритно-вагового контролю у випадках, передбачених підпунктом 6 пункту 4 цього Порядку, з дотриманням Правил дорожнього руху;

- здійснюють перевірку у водія великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу наявності дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформленого та виданого в установленому законодавством порядку.

У разі відсутності такого дозволу вживають заходів щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом; у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

При цьому, згідно п.6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

З огляду на зазначене, враховуючи що на спірній ділянці дороги відсутній пункт габаритно-вагового контролю, що не заперечується учасниками справи, суд доходить висновку, що посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (правонаступником якого є Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) не було допущено бездіяльності щодо неналежної організації роботи по здійсненню контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вулиці Грушевського, с. Усатове, Біляївського району Одеської області, а тому у задоволенні позовних вимог в частині визнання такої бездіяльності протиправною слід відмовити.

Також аналіз зазначених законодавчих положень дає підстави для висновку, що працівники відповідних органів МВС з метою здійснення габаритно-вагового контролю мають право зупиняти транспортні засоби лише у випадку наявності повідомлення Укртрансінспекції про невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки. Лише після такої зупинки працівники відповідних органів МВС мають право перевіряти наявність дозволу на участь у дорожньому русі, та у випадку його відсутності вживати заходи щодо проходження габаритно-вагового контролю таким транспортним засобом, і у разі виявлення порушень правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, у тому числі за результатами здійснення їх габаритно-вагового контролю, вживають заходів реагування, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законодавчими актами.

Згідно наявних у матеріалах справи документів, поліцейськими, підпорядкованими Головному управлінню Національної поліції в Одеській області, на території с.Усатове за період 2016-2017 років було складено 149 адміністративних протоколів та постанов у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, з яких за ч.1 ст.121 КупАП - 4, за ч.6 ст.121 КупАП - 1, за ст.121-3 КупАП - 2, за ст.121-5 КупАП - 1, за ст.121-6 КупАП - 12, за ч.1 ст.122 КупАП - 13, за ч.2 ст.122 КупАП - 58, заст.124 КупАП - 25, за ч.1 ст.126 КупАП - 6, за ч.2 ст.126 КупАП - 9, за ч.1 ст.130 КупАП - 17, за ч.2 ст.130 КупАП - 1.

За таких умов, суд доходить висновку, що Головним управлінням Національної поліції в Одеській області здійснюються повноваження щодо контролю за дотриманням водіями, в тому числі і великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, правил дорожнього руху на спірній ділянці дороги, а тому суд вважає недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності посадових осіб ГУНП в Одеській області.

Що стосується вимог щодо зобов'язання посадових осіб Головного управління Національної поліції в Одеській області встановити контрольні пости поліції на в'їзді та виїзді села Усатове, з метою контролю за переміщенням вантажного транспорту з перевищенням встановлених законом норм вантажоперевезення та безконтрольного проїзду під забороняючий знак 24 тони вантажного транспорту з перегрузом на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вулиці Грушевського, с. Усатове, Біляївського району Одеської області, то вони, на думку суду також не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Згідно з п. 1 Положення про стаціонарні пости дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого Наказом МВС України від 04.05.2011 року №177 (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Положення №177) стаціонарний пост дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України - місце несення служби нарядами дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції МВС України, обладнане спеціальними службовими приміщеннями, оснащене технічними і спеціальними засобами, інженерними та іншими спорудами, а також територія, що закріплена за ним в установленому законодавством порядку.

Згідно п. 6 Положення №177 наряди стаціонарних постів ДПС входять до єдиної дислокації органів внутрішніх справ (далі - ОВС) та перебувають у прямому підпорядкуванні керівництва стройових підрозділів ДПС та в оперативному підпорядкуванні чергових частин стройових підрозділів ДПС ДАІ МВС України, територіальних ОВС, управлінь (відділів) ДАІ головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Управлінні ДАІ МВС України.

Відповідно до Дислокації стаціонарних постів дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої Наказом МВС України від 04.05.2011 року №177 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29.04.2015 року №495), на території Одеської області розміщуються наступні стаціонарні пости дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України, а саме: Дачне (452 км а/д М-05 Київ - Одеса), Платонове (320 км а/д М-05 Київ - Одеса), Два стовпи (23 км а/д М-05-01 об'їзд м. Одеси), Кринички (191 км а/д М-15 Одеса - Рені), Сарата (115 км а/д М-15 Одеса - Рені).

Згідно Дислокації, розміщення стаціонарного посту дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України на ділянці дороги на в'їзді та виїзді у село Усатове, а саме по вулиці Грушевського, с. Усатове, Біляївського району Одеської області не передбачено.

З огляду на зазначене, Головне управління Національної поліції в Одеській області не наділено повноваженнями встановлювати стаціонарні пости поліції на ділянках дороги з метою контролю за переміщенням вантажного транспорту, а тому позовні вимоги в цій частині також є необґрунтованими.

Аналогічні висновки були також відображені у рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2018 року та постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року.

При цьому суд зауважує, що Верховним Судом у постанові від 26.02.2020 року не було зазначено про помилковість та необґрунтованість таких висновків судів.

Водночас Верховний Суд, як вже зазначалось раніше, у постанові зазначив, що суди попередніх інстанцій дійшли передчасного висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині необхідності встановлення пунктів габаритно-вагового контролю.

З даного приводу суд зауважує наступне.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок № 879).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з пунктом 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

За змістом пунктів 26, 27 Порядку №879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.

Відповідно до пункту 7 Порядку №879 місце розташування стаціонарного пункту та схема організації дорожнього руху під час під'їзду до пункту та виїзду з нього визначаються Укртрансбезпекою та її територіальними органами і погоджуються з власниками автомобільних доріг та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до пунктів 8-10 Порядку №879 у темну пору доби місце здійснення габаритно-вагового контролю повинне бути освітленим.

У стаціонарних пунктах, розташованих на автомобільних дорогах загального користування, встановлюється цілодобовий режим роботи. Режим роботи стаціонарних пунктів, розташованих у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків, відповідає режиму роботи таких об'єктів.

Місце заїзду до зони стаціонарного пункту та місце виїзду з неї облаштовуються перехідно-швидкісними смугами, параметри яких відповідають визначеним для даної категорії дороги, а також стоянками для транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Згідно з пунктом 11 Порядку №879 встановлено, що місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції.

Судом під час нового розгляду адміністративної справи №815/6515/17 були витребувані у Головного управління Національної поліції в Одеській області (його підрозділу - відділу безпеки дорожнього руху управління преветнивної діяльності), Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП НПУ, Державного агентства автомобільних доріг України, Служби автомобільних доріг в Одеській області, ДП «Служба місцевих автодоріг», Одеської обласної державної адміністрації, Державної служби України з безпеки на транспорті інформацію та належними чином засвідчені докази на її підтвердження щодо розгляду питання та вжиття заходів для встановлення пунктів габаритно-вагового контролю на в'їзді та виїзді в село Усатове Біляївського району Одеської області.

Так як вбачається з відзиву на позовну заяву від 09.04.2021 Головне управління Національної поліції в Одеській області зазначило, що відповідно до Порядку №879 ініціювання питання встановлення пунктів габаритно-вагового контролю належить до повноважень Укртрансбезпеки. У відповідності до листа Управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області від 08.04.2020 року за вих. №3/2015 в період з 01.01.2017 року до 31.12.2019 року від Укртрансбезпеки в Одеській області до УПД ГУНП в Одеській області пропозиції щодо установлення-здійснення габаритно-вагового контролю за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Усатове вул. Грушевського (в'їзд та виїзд у село Усатове) не надходили (т. 3 а.с. 240).

Також з матеріалів адміністративної справи вбачається, що станом на момент нового розгляду адміністративної справи №815/6515/17 в суді, відділ безпеки дорожнього руху Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області було ліквідовано, та повноваження щодо організації дорожнього руху, зокрема, щодо погодження схем, а також проведення вагового габаритного-контролю транспортних засобів передано до Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції (т. 4 а.с. 111).

Як було зазначено Управлінням патрульної поліції в Одеській області у листі від 10.02.2021 року №2836/41/13/11/03-21 наданого на виконання ухвали суду (т. 4 а.с. 1-4), в залежності від класифікації автомобільних доріг загального користування, Департамент патрульної поліції або Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції є уповноваженим підрозділом Національної поліції, з яким Укртрансбезпека погоджує місце та режим роботи пересувного габаритно - зважувального комплексу та схеми і проекти дорожнього руху.

Відповідно до Переліку автомобільних доріг місцевого значення, затвердженого розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 25 червня 2012 року №632/А-2012 (у редакції від 05.08.2020 року) №518/од-2020, автомобільна дорога, що проходить по вул. Грушевського в селі Усатове Одеської області є дорогою місцевого значення - районною автомобільною дорогою, має індекс С160510 та найменування: «/М-05/- Нерубайське-Усатове-цементний завод».

За таких умов, перевірка проектів (схем) організації дорожнього руху на автомобільних дорогах місцевого значення на відповідність технічним умовам та нормативно - правовим актам з безпеки дорожнього руху з подальшим оформленням документів щодо їх розгляду та затвердження, з наданням погодження або відмови в наданні погодження, відноситься до компетенції Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції (пп. 7 п. 2 Додатку до наказу Департаменту патрульної поліції «Про розподіл повноважень» №3723 від 14.08.2018 року).

При цьому, ані Департамент патрульної поліції або Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції не наділені повноваженнями самостійно встановлювати пости (пункти) габаритно-вагового контролю, які оснащені технікою для здійснення зважування (вимірювання) транспортних засобів, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Згідно з пояснень Служби автомобільної дороги в Одеської області від 17.06.2021 року №06-2035/06 (т. 4 а.с. 152-156) вбачається, що відповідно до пп.пп. 8, 9 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року існує два види пунктів габаритно-вагового контролю: стаціонарний пункт та пересувний пункт.

Згідно з п. 7 Порядку №879 місце розташування саме стаціонарного пункту та схема організації дорожнього руху під час під'їзду до такого пункту та виїзду з нього визначаються Укртрансбезпекою та її територіальними органами і погоджуються з власниками автомобільних доріг та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Служба автомобільної дороги в Одеської області є балансоутримувачем двох стаціонарних пунктів габаритно-вагового контролю, які є невід'ємною складовою частиною автомобільної дороги загального користування державного значення М-05 Київ-Одеса, км 452+811 (праворуч і ліворуч). Інших стаціонарних пунктів габаритно-вагового контролю на балансі Служби не перебуває.

Також третя особа зазначила, що відповідно до акту приймання-передачі, затвердженого головою Одеської обласної адміністрації від 26.12.2017 року автомобільна дорога С160510 /М-05/Нерубайське-Усатове-Цементний завод була передана безоплатно зі сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України (з балансу Служби автомобільних доріг в Одеській області) до сфери управління Обласної державної адміністрації. Управління вказаною автомобільною дорогою загального користування місцевого значення здійснює саме ДП «Служба місцевих автомобільних доріг». За таких умов на час розгляду справи Служба автомобільних доріг в Одеській області не є власником автомобільної дороги С160510 /М-05/Нерубайське-Усатове-Цементний завод.

Інформацією щодо проведення консультацій в рамках взаємодії між органами Укртрансбезпеки, МВС, Укравтодором, ГУ Національної поліції в Одеській області, Служба автомобільних доріг в Одеській області також не володіє.

Зазначена інформація міститься і у листі Служби автомобільних доріг в Одеській області від 29.11.2018 року, який був направлений на адресу Управління транспортно-комунікаційної інфраструктури Обласної державної адміністрації (т. 5 а.с. 3).

З листа Служби автомобільних доріг в Одеській області від 13.07.2020 року №01-2700/2 також вбачається, що автомобільна дорога С160510 /М-05/Нерубайське-Усатове-Цементний завод відноситься до доріг загального користування місцевого значення та перебуває в управлінні Одеської обласної державної адміністрації, а саме ДП «Служба місцевих автомобільних доріг».

Відповідно до листа ДП «Служба місцевих автомобільних доріг» від 19.07.2021 року вбачається, що з моменту утворення підприємства по теперішній час Управління Укртранзбезпеки в Одеській області (Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) до нього із ініціативою про можливість встановлення та обладнання місць розташування стаціонарних та/або пересувних комплексів габаритно-вагового контролю на в'їзді та виїзді в село Усатове Біляївського району Одеської області не зверталось (т. 5 а.с. 75)

Листом від 21.09.2021 року Державна служба України з безпеки на транспорті повідомила суд, що вона з 2017 року має у розпорядженні 78 пересувних габаритно-вагових комплексів. Відповідно до актів проведених у 2018 та 2020 роках інвентаризацій, у розпорядженні Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (м. Одеса) перебувало 5 пересувних габаритно-вагових комплексів.

У 2017 році на території обслуговування Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (м. Одеса) пересувні габаритно-вагові комплекси не працювали. З 01.04.2018 по 30.11.2018 року працювало 4 пересувних габаритно-вагових комплекси. З 01.04.2019 по 30.11.2019 року працювало 3 пересувних габаритно-вагових комплекси. З 01.04.2020 по 30.11.2020 року працювало 4 пересувних габаритно-вагових комплекси.

З 01.04.2021 по теперішній час працює 7 пересувних габаритно-вагових комплексів, місцем розташування яких є наступні дороги: М-14 Одеса - Мелітополь - Новоазовськ км 21+434 (Ліворуч), М-15 Одеса - Рені (на Бухарест) км 60+540 (Ліворуч), М-28 Одеса - Южний М-14, під'їздами км 40+634 (Ліворуч), М-15 Одеса - Рені (на Бухарест) км 12+191 (Ліворуч), М-16 Одеса - Кучурган (на Кишинів) км 12+050 (Ліворуч), Р-55/М-14/- Вознесенськ - Новий Буг км 51+640 (Ліворуч), Н-33 Одеса - Білгород-Дністровський - Монаши /М-15/ км 61+007 (Ліворуч).

Також в матеріалах справи наявні акти обстеження вищезазначених ділянок дороги, які використовуються для здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, що були підписані комісією у складі представників Служби автомобільної дороги в Одеської області, Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП та Укртранзбезпеки в Одеській області.

З огляду на вищезазначене, вбачається, що в Одеській області створенні та функціонують габаритно-вагові комплекси на відповідних автомобільних дорогах загального користування та здійснюється відповідний габаритно-ваговий контроль.

Водночас Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки не було надано до суду жодних доказів, щодо ініціювання перед уповноваженими органами в порядку та на виконання повноважень, визначених пунктами 7 та 11 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», питання щодо можливості встановлення пунктів габаритно-вагового контролю на в'їзді та виїзді в село Усатове Біляївського району Одеської області.

При цьому суд критично ставиться до посилання представника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на те що відповідно до ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина II. Будівництво» місце установки пересувного пункту габаритно-вагового контролю має бути спеціально обладнаним і може бути облаштоване у спеціально відведених для цього місцях, на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами, що розміщені виключно на автомобільних дорогах загального користування і не можуть бути розміщені на відомчих (технологічних) автомобільних дорогах, вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів, автомобільних дорогах на приватних територіях та тимчасових (об'їзних) дорогах.

Так суд зауважує, що позовні вимоги позивача в межах адміністративної справи №815/6515/17 стосуються можливості встановлення пунктів габаритно-вагового контролю на в'їзді та виїзді в село Усатове Біляївського району Одеської області, зокрема на автомобільній дорозі загального користування С160510/М-05/Нерубайське-Усатове-Цементний завод, як то передбачено чинним законодавством, а не безпосередньо в селі Усатове Біляївського району Одеської області.

Також суд критично ставиться до посилання відповідача, що навіть незважаючи на те, що відповідно до пункту 11 Порядку №879, місце пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції, вичерпний перелік місць установки пересувного пункту визначений у пункті 2 розділу ІІ Вимог, відноситься до сфери відання Державного агентства автомобільних доріг України.

Так жодних доказів звернення Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Державного агентства автомобільних доріг України з приводу визначення можливих місць установки пересувного пункту, чи стаціонарних пунктів відповідачем до суду надано не було.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається з урахуванням принципів адміністративного судочинства та змісту ст.ст. 2, 5, 245 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Повноваження адміністративного суду у разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 ст. 245 КАС України, згідно якої суд може прийняти рішення, зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму №14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

З огляду на вищезазначене, враховуючи висновки Верховного Суду у постанові від 26.02.2020 року, а також зібрані судом під час нового розгляду справи №815/6515/17 додаткові докази, враховуючи зазначені позивачем обставини щодо незадовільного стану руху великовантажного транспорту по дорозі С160510/М-05/Нерубайське-Усатове-Цементний завод та її руйнування, чого відповідачами спростовано не було, а також ненадання до суду під час нового розгляду справи доказів щодо подолання цієї проблеми, суд вважає за можливе задовольнити позовну вимогу позивача, як мешканця с. Усатове, про зобов'язання посадових осіб Управління Укртрансбезпеки в Одеській області встановити вагові комплекси на в'їзді та виїзді села Усатове, по вулиці Грушевського, село Усатове, Біляївського району, Одеської області, шляхом зобов'язання Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки ініціювати перед уповноваженими органами в порядку, визначеному пунктами 7 та 11 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», питання щодо можливості встановлення пунктів габаритно-вагового контролю на в'їзді та виїзді в село Усатове Біляївського району Одеської області.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Єврейська,12), Департаменту патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції в Одеській області (65114, м. Одеса, вул.. Академика Королёва, 5), Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська, 4), треті особи, які не заявляють самостійній вимоги на предмет позову - Служба автомобільних доріг Одеської області (65031, м.Одеса, вул. Михайла Грушевського,49), Одеська обласна державна адміністрація (65032, м.Одеса, проспект Шевченка,4), Міністерство внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10), Усатівська сільська рада Біляївського району Одеської області (67663,Одеська область, Біляївський район, с.Усатово, провулок Урядовий, 36), Державне підприємство «Служба місцевих автомобільних доріг» (65031, м.Одеса, вул. Михайла Грушевського, 49) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки ініціювати перед уповноваженими органами в порядку, визначеному пунктами 7 та 11 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», питання щодо можливості встановлення пунктів габаритно-вагового контролю на в'їзді та виїзді в село Усатове Біляївського району Одеської області.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення буде виготовлений та підписаний суддею 23 жовтня 2021 року.

Суддя О.В. Білостоцький