справа№380/9577/21
22 жовтня 2021 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII b первинній редакції у розмірі 90 відсотків місячної заробітної плати на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 15.06.2020 № 18-1126, без обмеження граничного розміру, починаючи з 13.12.2019, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Львівській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на грудень 2002 року) у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. Другий сенат Конституційного Суду України 13.12.2019 ухвалив рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положення ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами (далі - Закон), яким передбачалось, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», у зв'язку з чим звернувся до Львівської обласної прокуратури щодо надання довідки про розмір заробітної плати ( грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсій відповідно до цього рішення та Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до постанови КМУ щодо оплати праці працівникам прокуратури. Відповідно Львівською обласною прокуратурою видано довідку від 15.06.2020 за № 18-1126. 17.12.2020 позивач звернувся у відділ перерахунку пенсій №1 УПЗ ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог статті 86 Закону України «Про прокуратуру» в первинній редакції з урахуванням указаного рішення, долучивши надану довідку про розмір заробітної плати. За результатами розгляду поданої заяви отримав рішення №б/н від 21.12.2020 про відмову в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «По прокуратуру». Відповідно до цього рішення позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 не є підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі збільшення складових У заробітної плати для працівників прокуратури після 13.12.2019. Вважає дане рішення необґрунтованим, протиправним, оскільки суперечить вимогам ст.ст. 8, 19, 22. 46, 48, 58, 92 Конституції України, якими гарантовано його право громадянина, який обрав професію прокурора, на пенсійне забезпечення за найкращих для її інтересів умов, визначених законами України.
Ухвалою судді від 22.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач позову не визнав. 22.07.2021 подав відзив на позовну заяву (вх. №52740). Вказує, що позивач звільнений з роботи 23.10.2014 з посади начальника відділу прокуратури Львівської області, відповідно і перерахунок пенсії за вислугу років проведено згідно наданої особисто заявником довідки прокуратури Львівської області від 13.05.2016 №18/946, в якій було зазначено посаду начальника відділу прокуратури Львівської області станом на 01.12.2015. Зазначає, що немає підстав для перерахунку пенсії позивача згідно довідки Львівської обласної прокуратури від 15.06.2020 №18-1126, оскільки у такій зазначена невірна посада. Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулювали ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону України Про прокуратуру № 1789 (далі - Закон № 1789). Так відповідно до ч. 13 ст. 50-1 цього Закону, обчислення (перерахунок) пенсій провадився за матеріалами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Частиною 18 ст. 50-1 Закону № 1789 було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій проводився з першого числа місяця, що йде за тим місяцем, в якому настали обставини, що тягнули зміну розміру пенсії. Зазначає, що Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни в ст. 50-1 Закону № 1789 де змінено відсоток з 80 на 70, а Законом України від 28.12.2014 № 76-VIIІ Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України змінено відсоток з 70 на 60. Тому, безпідставним є посилання позивача на здійснення перерахунку розміру пенсії виходячи з розміру 90 % від суми місячної заробітної плати. Також відповідач зазначає, що з 14.10.2014 року набрав чинності новий Закон України Про прокуратуру № 1697, а Закон № 1789, зокрема і ст. 50-1 (крім ч. 3, ч .4, ч. 6 та ч. ІІ), втратила чинність. Тому, питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, в тому числі і позивача регулює стаття 86 Закону № 1789, де в частині 20 цієї статті зазначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 в справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) (надалі - Рішення КСУ) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону № 1697, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення: - частина 20 статті 86 Закону № 1697 не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина 20 статті 86 Закону № 1697 підлягає застосуванню в первинній редакції, а саме: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. На переконання відповідача, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно із довідкою прокуратури Львівської області про складові заробітної плати №18-811 вих-20 від 03.03.2020 відсутні, оскільки розмір заробітної плати визначено станом на 06.09.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури (надалі - Постанова № 657). Водночас, відповідно до Рішення КСУ працівникам прокуратури згідно із Законом України Про прокуратуру перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Також, на виконання Рішення КСУ, Офісом Генерального прокурора України та Міністерством соціальної політики України погоджено Порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури, вказаний у листі від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54, де відповідно до пункту 4 даного Порядку, визначено, що перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсії за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019. Оскільки, після 13.12.2019, підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не здійснювалось та інших підстав, які б передбачали можливість здійснення перерахунку пенсії позивачу - відсутні, адже Постанова № 657 набрала чинності - 06.09.2017, тому немає законних підстав для здійснення перерахунку розміру пенсії позивачу після прийняття Рішення КСУ з 13.12.2019.
16.08.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №59555). Представник відповідача просить відхилити відзив відповідача та задовольнити вимоги, викладені у позові. Вважає, що має право на перерахунок пенсії на підставі довідки Львівської обласної прокуратури від 15.05.2020 №18-1126, а бездіяльність органів пенсійного фонду, що полягає у не проведенні такого перерахунку є протиправною та не відповідає вимогам законодавства.
Ухвалою суду від 22.10.2021 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки ухвалою від 22.10.2021 відмовлено у розгляді справи з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному правлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Листом від 10.06.2020 №1300-0212-8/46106 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що згідно з подання прокуратури Львівської області та записами трудової книжки на дату звернення за призначенням пенсії за вислугу року, позивач працював на посаді заступника прокурора Львівської області - начальника слідчого управління прокуратури області.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» прокуратурою Львівської області позивачу на його звернення видано довідку від 15.06.2020 №18-1126 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
Рішенням від 21.12.2020 №1300-5305-8/104177 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням довідки, виданою Прокуратурою Львівської області від 15.06.2020 №18-1126. У вказаному рішенні зазначено, що у довідці від від 15.06.2020№18-1126 вказано складові заробітної плати станом на 06.09.2017, а також посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка не є підставою для проведення перерахунку, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі збільшення складових заробітної плати для працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року.
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не перерахунку пенсії, звернувся до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у справі №560/2120/20, адміністративне провадження № Пз/9901/9/20, за результатами зразкової справи, що відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для врахування судом відповідних правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 (в редакції чинній станом на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Приписами ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 (в редакції чинній станом на час призначення пенсії позивачу) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) на підставі якого частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано ст. 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Таким чином, відповідні положення втратили чинність 13.12.2019.
Приписами ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Конституційний Суд України» передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у п. 3 резолютивної частини рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:
- ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);
- ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, у Законі України «Про прокуратуру» №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.
Як встановлено матеріалами справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Львівської області від 15.06.2020 №18-1126 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
З огляду на викладене, суд робить висновок, що звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії разом із довідкою, що враховується для перерахунку пенсії, є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Поряд з цим суд вважає помилковими доводи відповідача про те, що підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.
Окрім того, суд не бере до уваги твердження позивача про те, що підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки від 15.06.2020 №18-1126, оскільки у такій зазначена невірна посада. Оскільки у листі від 10.06.2020 1300-0212-8/46106 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначило, що на дату звернення за призначенням пенсії за вислугу років працював на посаді заступника прокурора Львівської області-начальника слідчого управління прокуратури області. Позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданою Прокуратурою Львівської області від 15.06.2020 №18-1126, в якій зазначено посаду-заступник прокурора-начальника слідчого управління Прокуратури Львівської області. Відтак, перерахунок повинен бути здійснений на підставі довідки, поданої позивачем.
Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Також Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Окрім цього, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області №18-1126 вих-20 від 03.03.2020.
Наведені висновки суду узгоджуються з висновками, зазначеними у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.06.2020 за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20, яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 залишено без змін.
Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача то відповідно до правового висновку, викладеного Верховним Судом в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) - про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, Верховний Суд вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури враховував, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частина 20 ст. 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак Верховний Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
З урахуванням вказаного правового висновку Верховного Суду у зразковій справі, здійснити перерахунок пенсії позивача у даній справі слід з 13.12.2019.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру, то відповідно до правового висновку, викладеного Верховним Судом в рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20 (№Пз/9901/9/20) - про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 №7-р(II)/2019, Верховний Суд визначив, що ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок. Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
З урахуванням вказаного правового висновку Верховного Суду у зразковій справі про те, що вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє), відповідно вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати пенсію за вислугу років в розмірі 90% та без обмеження граничного розміру задоволенню не підлягають, оскільки права позивача в цій частині не порушені.
Згідно з нормами ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 2 ст. 9 КАС України встановлено, що 2. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням вищенаведеного, встановлених судом фактичних обставин справи та враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, які закріплені статтею 245 КАС України, в частині належного способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про задоволення позову частково, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у перерахунку пенсії від 21.12.2020 № 1300-5305-8/104177 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 15.06.2020 року № 18-1126 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 21.12.2020 № 1300-5305-8/104177 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) із 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки прокуратури Львівської області від 15.06.2020 року № 18-1126 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) 454,00(чотириста п'ятдесят чотири) гривні рівно судових витрат у вигляді судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.10.2021.
Суддя Потабенко В.А.