справа №380/13734/21
23 жовтня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ в особі Департаменту персоналу про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся в суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ в особі Департаменту персоналу (01601, м. Київ, вул. Ак. Богомольця, 10) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача у непідготовці позивачу та неподанні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06 квітня 2016 року для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України Департамент персоналу підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06 квітня 2016 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопада 2019 року, для проведення з 01 грудня 2019 року основного розміру пенсії;
- судові витрати покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на заяву позивача не надано довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопада 2019 року, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Вище вказану ухвалу отримано представником відповідача 30.08.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7901829797570. Станом на дату винесення рішення судом відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову від відповідача не надходило.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 16.01.2001 року.
Пенсія позивачу виплачується із врахуванням складових грошового забезпечення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
07.06.2021 року Міністерством внутрішніх справ України в особі Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі № 826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 по справі №160/8324/19 було складено довідку №1083 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , яке складається з наступних складових, а саме:
- посадовий оклад - 3400,00 грн.;
- оклад за спеціальним званням майор - 2 000,00 грн.;
- надбавка за стаж служби в поліції (40%) - 2160,00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.
Всього - 8 070,00 грн.
Оскільки у вказаній довідці відсутні дані про надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, то позивач звернувся із заявою до Міністерства внутрішніх справ про видачу йому нової довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопада 2019 року, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Відповіді на своє звернення позивач не отримав.
Враховуючи, що вказана заява не була розглянута відповідачем, то це і слугувало підставою для звернення до суду із цим позовом.
При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та, премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати розміри грошового забезпечення.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв настанову №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (далі Постанова №988). Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З метою врегулювання порядку перерахунку пенсій особам, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 103.
Постановою КМУ № 103 було внесено відповідні зміни до Порядку № 45.
Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку №45 (зі; змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року провадиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.
З дня набрання законної сили рішенням y справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином із 19 листопада 2019 року з дня набрання законної сили судовим рішенням y справі №826/12704/18 пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а тому відбулося фактичне змінення одного із видів грошового забезпечення, таким чином позивач має право на перерахунок основного розміру пенсії.
Як встановлено судом з матеріалів справи, 07.06.2021 року Міністерством внутрішніх справ України в особі Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 по справі № 826/12704/18 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 по справі №160/8324/19 було складено довідку №1083 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
У вказаній довідці відсутні дані про надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції та премію, що і стало причиною звернення позивача із заявою до Міністерства внутрішніх справ про видачу йому нової довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопада 2019 року, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
Проте, ні нової довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, ні відмови у видачі такої, відповідачем не надано.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне задоволити позов шляхом визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного розгляду заяви позивача від 01.07.2021 року та зобов'язання відповідача розглянути вказану заяву.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат провести у відповідності до статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ Департаменту персоналу про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ Департаменту персоналу щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.07.2021 року.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ Департамент персоналу (01601, м. Київ, вул. Ак. Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 00032684) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 01.07.2021 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Міністерства внутрішніх справ Департаменту персоналу за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.