"24" листопада 2009 р.Справа № 5/96-1788
Господарський суд Тернопільської області
у складі
Розглянув справу
за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича,3, м. Тернопіль, 46000
до Чортківського комбінату комунальних підприємств, вул. Гончара, 21, м. Чортків, Тернопільської області
про cтягнення 39265грн.00коп.
За участю представники від:
Прокурора: Аветисян Н.С. -помічник Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора
Позивача: Сушко А.С. -головний спеціаліст -юрисконсульт (довіреність № 2/324 від 01.06.2007 р.)
Відповідача: Заброцький В.М.- начальник
Суть справи:
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся в господарський суд з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з Чортківського комбінату комунальних підприємств -39265грн. 00коп. шкоди заподіяної порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів.
В зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів, в судовому засіданні в порядку ст.77 ГПК України оголошувалася перерва з 27.10.2009р. до 03.11.2007р. до 10год.00хв., та розгляд справи відкладався з 03.11.2009р. до 24.11.2009р. на 10год.40хв.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що на території Чортківської міської ради при в"їзді до полігону твердих побутових відходів виявлено чотири несанкціонованих сміттєзвалища площею 9200 м2 та об'ємом 9200 м3, які, відповідно призвели до засмічення землі, у зв'язку з чим державі завдано збитків на суму 39265 грн., підтвердженням чого є акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 22.11.2007 р., розрахунок розмірів відшкодування збитків, претензія №1-1/399 від 05.03.2008 р., протокол про адміністративне правопорушення № 001882 від 22.11.2007 р., постанова про накладення адміністративного стягнення від 22.11.2007 р. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні усних клопотань не заявили, позовні вимого підтримали в повному обсязі.
Відповідач у своїх письмових поясненнях (лист №441 від 02.11.2009р.), та згідно пояснень його повноважного представника в судовому засіданні, повідомив, що вказане несанкціоноване сміттєзвалище утворилося внаслідок складування твердих побутових відходів жителями м. Чортків на протязі кількох десятиліть, земля, на якій заходиться вказане сміттєзвалищ, належить Чортківській міській раді, тому фінансування робіт з очищення території повинно проводитьсь саме нею, а виконання -Чортківським ККП, однак у зв'язку з тим, що фінансування з року в рік дуже обмежене, останній не проводив вказані роботи. Одночасно відповідач звернувся до суду з заявою від 02.11.2008р. №439 про розстрочку виконання рішення по частинах протягом семи років у зв'язку з важким фінансовим становищем та відсутністю на даний час коштів у підприємства внаслідок недофінансування Чортківською міською радою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та думку прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Відповідно до вимог ст.32 Закону України "Про відходи" №187/98-ВР від 05.03.1998р., далі -Закон, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється, зокрема, вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Згідно з приписами ст. 33 Закону України "Про відходи", зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме: акту перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 26.07.2007р., яка була проведена працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в присутності начальника Чортківського ККП - Заброцького В.М., полігон ТПВ м. Чортків експлуатується Чортківським комбінатом комунальних підприємств з 1972 року, площа забита полігоном -5,5 га, в тому числі зона складування полігону -4,0 га, площа господарської зони 0,25 га, площа захисної зони під'їзної дороги 0,82 га. На момент проведення перевірки у Чортківського ККП в наявності був паспорт місця видалення відходів (МВВ) реєстраційний №2/01 від 26.01.2005р., ліміти на утворення та розміщення відходів на 2007 рік погоджені Держуправлінням екоресурсів у Тернопільській області і затверджені розпорядженням голови обласної держадміністрації №650 від 06.11.2006р. При цьому виявлено, що санітарний стан полігону ТПВ на момент проведення перевірки незадовільний, складування відходів проводиться з порушенням існуючих норм, обваловка полігону по периметру відсутня, при під'їзді до полігону ТПВ виявлено несанкціоноване сміттєзвалище довжиною - 300 метрів, шириною - 5 метрів, середньою вистою складування відходів - 1 метр.
Даний акт підписано представником відповідача без заперечень та зауважень.
За результатами перевірки підприємству приписано:
1. Провести підгортання сміття на полігоні ТПВ м. Чортків в термін до 15 серпня 2007 року.
2. Вивести сміття, що прилягає до під'їзної дороги до полігону ТПВ м. Чортків в термін до 01 жовтня 2007 року.
3. Тримати належний санітарний стан на полігоні ТПВ м. Чортків постійно.
Проте, як слідує із матеріалів справи, перевіркою, проведеною Тернопільською міжрайонною природоохоронною прокуратурою Тернопільської області спільно з працівниками Державної екологічної інспекції у Тернопільській області на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства Чортківським комбінатом комунальних підприємств, м. Чортків, Тернопільської області встановлено, що санітарний стан полігону ТПВ, який експлуатується Чортківським ККП, на момент проведення перевірки незадовільний, складування відходів проводиться з порушенням існуючих норм, приписи Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 26.07.2007р. не виконані, не вивезено сміття, що прилягає до під'їзної дороги до полігону ТПВ та не підтримано належного санітарного стану на полігоні ТПВ, що є порушенням вимог ст. 17 Закону України "Про відходи", а саме відсутній контроль та облік за операціями поводження з відходами та допущено зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах, що призвело до засмічення земельної ділянки.
За результатами даної перевірки, яка проведена в присутності начальника Чортківського ККП -Заброцького В.М., складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 22.11.2007р., який підписаний останнім без заперечень та зауважень.
Як підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 22.11.2007р. №001882 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 22.11.2007р. Державної екологічної інспекції у Тернопільській області гр. Заброцького В.М., який перебуває на посаді начальника Чортківського ККП визнано винним та притягнено до адміністративної відповідальності.
Окрім того, про те, що саме Чортківський комбінат комунальних підприємств несе відповідальність за засмічення земельної ділянки при в"їзді до полігону твердих побутових відходів в м. Чорткові підтверджується наданими у судовому засіданні поясненнями начальника Чортківського ККП -Заброцього В.М. про те, що дане сміттєзвалище перебуває в експлуатації відповідача вже кілька десятків років, наданим відповідачем Договором від 12.01.2009р. та Додатком №1 до нього, укладеним між ним і Тернопільським національним економічним університетом, Договором від 02.11.2009р. укладеним між ним і Фізичною особою-підприємцем Бойчук Т.І. та Договором від 01.10.2009р. укладеним між ним і Фізичною особою-підприємцем Сандуляк М.Я., згідно яких підприємство взяло на себе зобов'язання надавати послуги по вивезенню сміття, паспортом місця видалення (МВВ) реєстраційний №2/01 від 26.01.2005р. та довідкою управління статистики в Чортківському районі №114 від 02.11.2006р., з якої вбачається, що Чорктівський ККП відповідно до ст.143 Конституції України утворений Чортківською міською радою і перебуває у її комунальній власності і відповідно до ст.17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" підпорядкований, підзвітний та підконтрольний їй. Однак, як встановлено вище, внаслідок відсутності з боку відповідача контролю та обліку за операціями поводження з відходами, допущено утворення несанкціонованого сміттєзвалища, що призвело до засмічення земельної ділянки.
Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті засмічення земельної ділянки, згідно "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 (в редакції наказу від 04.04.2007р. № 149), зареєстрованої в міністерстві юстиції України 25.04.2007р. за №422/13689 та представленого позивачем розрахунку складає 39265,00 грн. і відповідно до вимог ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", ст.ст.17,42,43 Закону України "Про відходи", ст.1166 Цивільного кодексу України підлягає відшкодуванню з відповідача.
При таких обставинах та у відповідності до вимог ст.ст. 33,34 ГПК України, позовні вимоги підлягають задоволенню як обґрунтовано з'явленні і підтверджені матеріалами справи.
Враховуючи, що згідно п. 15 ч.1 ст. 48 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування, що становить 39265грн.00коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Чортківської міської ради.
Розглянувши клопотання відповідача про розстрочку виконання рішення, приймаючи до уваги важкий фінансовий стан підприємства, спричинений недофінансуванням Чортківською міською радою, що підтверджується калькуляцією потреби коштів на утримання підвідділу благоустрій по Чортківському ККП на 2009 рік, рішенням тридцять третьої сесії п'ятого скликання Чортківської міської ради №3 від 28.01.2009р. "Про міський бюджет на 2009 рік" з Додатками 1-3 до цього рішення, планом використання бюджетних коштів Чортківським комбінатом комунальних підприємств від 05.02.2009р., рішенням тридцять шостої сесії п'ятого скликання Чортківської міської ради "Про внесення змін до рішення Чортківської міської ради від 28.01.2009р. №3 "Про міський бюджет 2009 рік" №206 від 21.08.2009р., планом використання бюджетних коштів Чортківським комбінатом комунальних підприємств від 28.08.2009р., рішення Виконавчого комітету Чортківскої міської ради Тернопільської області "Про надання дозволу Чортківському ККП на укладення договорів" №429 від 18.08.2009р., рішенням тридцять шостої сесії п'ятого скликання Чортківської міської ради "Про внесення змін до рішення Чортківської міської ради від 28.01.2009р. №3 "Про міський бюджет 2009 рік" №215 від 04.09.2009р., планом використання бюджетних коштів Чортківським комбінатом комунальних підприємств від 10.09.2009р., звітом Чортківського ККП про надходження та використання коштів загального фонду станом на 01 жовтня 2009 року., листом Чортківського ККП №359 від 08.10.2009р. до Чортківської міської ради та відповіддю Виконавчого комітету №1318 від 14.10.2009р., враховуючи необхідність проведення робіт по благоустрою м. Чорткова, які вимагають значного виділення коштів, яких вкрай недостатньо в місцевому бюджеті для повного фінансування, та враховуючи, що негайне виконання рішення в повній сумі унеможливить проведення поточних робіт по благоустрою міста та паралізує роботу підприємства, що в свою чергу може призвести до погіршення екологічного стану в місті Чорткові, а тому суд з метою стабільності роботи Чортківського комбінату комунальних підприємств на підставі п.6 ст.83 ГПК України вважає за можливе частково задовольнити клопотання відповідача і розстрочити виконання рішення суду на 12 місяців зі сплатою суми боргу щомісячно відповідними частинами.
Державне мито і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", ст.ст.17,42, 43 Закону України "Про відходи", ст.1166 Цивільного кодексу України ст.ст. 29, 33, 34, 43, 49, 82, п.6 ст.83, 84, 85 ГПК України , господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Чортківського комбінату комунальних підприємств, вул. Гончара,21, м. Чортків, Тернопільської області, код 03353319:
- в доход Чортківської міської ради - 39265грн. збитків, заподіяних порушенням правил складування, розміщення та утилізації відходів, на р/р 33115331700555, код бюджету 24062100, інд. код 23588160 в УДК у Тернопільській області МФО 838012, розстрочивши виконання рішення в цій частині на один рік зі сплатою до 31.12.2009р. -3300грн.00коп., до 31.01.2010р. -3300грн.00коп., до 28.02.2010р. -3300грн.00коп., до 31.03.2010р. -3300грн.00коп., до 30.04.2010р. -3300грн.00коп., до 31.05.2010р. -3300грн.00коп., до 30.06.2010р. -3300грн.00коп., до 31.07.2010р. -3300грн.00коп., до 31.08.2010р. -3300грн.00коп., до 30.09.2010р. -3300грн.00коп., до 31.10.2010р. -3132грн.50коп., до 30.11.2010р. -3132грн.50коп.;
- в доход Державного бюджету України (р/р 31111095700002, банк ГУДКУ у Тернопільській області, одержувач УДК у м. Тернополі, код банку 838012, код 23588119) - 392грн.65коп. державного мита;
- 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі.
3. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 11.12.2009р. через місцевий господарський суд.
Суддя