"26" грудня 2008 р.Справа № 10/140-3322(3/190-3007)
Господарський суд Тернопільської області у складі
Розглянув справу
за позовом: Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача: Жуківської сільської ради, с. Жуків Бережанського району Тернопільської області
За участю представників сторін:
Позивача: ОСОБА_1- суб'єкта підприємницької діяльності ;
Відповідача: Мищишин Т.В. -сільського голови ;
В судовому засіданні присутнім представникам сторін роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20,22,27,28,81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
В судовому засіданні в порядку статті 77 господарського процесуального кодексу України оголошувалась перерва до 14 годин 30 хвилин 16 грудня 2008 року та 09 годин 45 хвилин 26 грудня 2008 року.
Суть справи:
До господарського суду Тернопільської області звернулася з позовною заявою Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до Жуківської сільської ради, с. Жуків Бережанського району Тернопільської області про:
- визнання конкурсу щодо оренди приміщення площею 52 кв. м. під магазин в с. Жуків Бережанського району, який проведений 16.09.2008р. недійсним;
- зобов'язати Жуківську сільську раду, с. Жуків Бережанського району продовжити договір оренди приміщення оренди площею 52 кв. м.%
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог посилається на умови Договору оренди від 01.09.2002р. укладеного з Жуківською сільською радою, строк дії якого 5 років та договір оренди №2 від 19.08.2007р., строк дії якого складав 1 рік до 19.08.2008 року. Вказує на те, що з проведеним конкурсом 16.09.2008р. на оренду приміщення площею 52 кв. м. під магазин в с. Жуків неможливо погодитись, оскільки, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р.( справа №1-28/2008) встановлено, що Конституція України у ст. 92 визначила сфери, зокрема, бюджетну, які мають врегулюватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Окрім того, посилається на ст. 777 Цивільного кодексу України, якою визначено щодо належного орендаря, який має переважне право на продовження договору оренди.
У відзиві на позов № 185 від 26.09.2008 року Жуківська сільська рада, с. Жуків Бережанського району Тернопільської області заперечує заявлені вимоги повністю, вказуючи, що конкурс проведено у відповідності до Закону України «Про оренду державного і комунального майна»та затвердженого «Положення про порядок проведення конкурсу на оренду комунального майна», а посилання позивача на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. справа №1-28/2008 є безпідставними тому що ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік»не призупинялася дія і не вносилися зміни до ЗУ «Про оренду державного і комунального майна “ ; сільська рада керувалася виключно ст. 76 ЗУ “Про державний бюджет на 2008 рік”, так як майно, що здавалося в оренду ПП ОСОБА_1 знаходиться не в державній, а в комунальній власності.
Ухвалою господарського суду від 09 жовтня 2008 року по справі №3/190-3007 призначено судово-будівельну експертизу та зупинено провадження у справі.
Розпорядженням від 17 листопада 2008 року заступником голови господарського суду справу №3/190-3007 передано на розгляду судді Півторак М.Є.
Ухвалою господарського суду від 19 листопада 2008 року справу прийнято до провадження та призначено судове засідання по справі №10/140-3322(3/190-3007) о 16 годині 30 хвилин 02 грудня 2008 року.
Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, та заперечення представника відповідача, дослідивши представлені документи, суд встановив наступне:
Згідно статті 1 Господарського процесуального Кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Позивач по справі: ОСОБА_1 є суб'єктом підприємницької діяльності, що зареєстрована у встановленому законом порядку Бережанською районною державною адміністрацією , ідентифікаційний номер НОМЕР_1, а тому наділена правом на звернення до суду з позовом за захистом свої прав та охоронюваних законом інтересів.
Статтею 20 Господарського Кодексу України встановлено , що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів . Зазначена стаття визначила шляхи захисту прав та законні інтересів зазначених суб'єктів.
Стаття 16 Цивільного Кодексу України також визначає , що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та визначає способи захисту цивільних прав та інтересів .
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом , що встановлений договором або законом ( частина друга п. 1 ст. 16 ЦК України )
СПД-ФО ОСОБА_1 визначила предмет позову як визнання недійсним конкурсу щодо оренди приміщення площею 52 кв. м. під магазин в с. Жуків Бережанського району Тернопільської області, який проведений 16.09.2008 року.
В силу ст. 11 ЦК України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.
Так, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди) (стаття 759 ЦК України).
Відповідно до ст. 760 ЦК України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
У судових засіданнях встановлено, що 01 вересня 2002 року між Жуківською сільською радою (Орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Орендатор) укладено Договір -оренди №1, відповідно до умов якого, Орендодавець надає орендару в оренду нежитлове приміщення (адмінбудинок), розміщений в центрі с. Жуків Бережанського району загальною площею 52 кв. м. для використання його під магазин-кафетерій.
Відповідно до ч. 5 Договору сторони передбачили, що цей договір укладений строком на 5 років; по закінченні строку договору він вважається продовженим на невизначений строк, якщо ні одна із сторін не вимагає його розірвання.
Рішенням п'ятого скликання п'ятнадцятої сесії №80 від 19 серпня 2007 року “Про надання в оренду об'єкту комунальної власності сільської ради (адмінбудинку) с. Жуків “ вирішено передати в оренду нежитлове приміщення площею 52 кв. м.; встановити орендну плату в сумі 145,60 грн. та проводити щомісячне нарахування індексу інфляції за поточний місяць; сільському голові укласти договір оренди на нежиле приміщення (адмінбудинку) в с. Жуків з індивідуальним підприємцем ОСОБА_1
19 серпня 2007 року між Жуківською сільською радою (Орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (Орендатор) укладено Договір -оренди №2, предметом якого надання орендодавцем в оренду згідно рішення сесії сільської ради №80 від 19.08.2007р. нежитлове приміщення (адмінбудинок), розміщений в центрі с. Жуків Бережанського району, загальною площею 52 кв. м. для використання його під магазин-кафетерій.
Частиною 5 даного Договору сторони передбачили, що цей договір укладений строком на 1 рік.
Статтею 76 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було встановлено , що в 2008 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду бюджетним установам, музеям, підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні), громадським організаціям ветеранів, громадським організаціям інвалідів, центром професійної, соціальної реабілітації інвалідів та центрам ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, а також підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів, яким визначена доцільність надання державної допомоги відповідно до ст. 14-1, 14-2 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Пенсійному фонду України та його органам, державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження.
Статтями 24, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та Законами України та приймають рішення у межах наданих їм повноважень.
У відповідності до статей 10, 25, 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР (із послідуючими змінами та доповненнями) сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Сільські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
24 червня 2008 року двадцять четвертою сесією п'ятого скликання Жуківською сільською радою прийнято рішення №130 «Про затвердження порядку надання в оренду комунальної власності, на території Жуківської сільської ради», яким затвердила положення про порядок надання комунального майна в оренду на території Жуківської сільської ради, згідно додатку №1; затвердила Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду комунального майна на території Жуківської сільської ради, згідно з додатком №2; затвердити порядок проведення конкурсу на право оренди комунального майна на території Жуківської сільської ради, згідно з додатком №3; затвердити склад конкурсної комісії по проведенню конкурсу на право оренди майна комунальної власності Жуківської сільської ради, згідно додатку №4.
31 серпня 2008 року двадцять шостою сесією п'ятого скликання Жуківською сільською радою прийнято рішення №143, яким припинено аукціон оголошений конкурсною комісією від 22.08.2008р. на передачу в оренду нежитлового приміщення комунальної власності сільської ради по вул. Б.Лепкого, 28 в газеті «Бережанське віче»та зобов'язано сільського голову Мищишин Т.В. переукласти договір оренди на нежитлове приміщення комунальної власності сільської ради по вул. Б.Лекого, 28 з індивідуальним підприємцем ОСОБА_1 поза конкурсом згідно затвердженої методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна комунальної власності затвердженої рішенням сесії сільської ради від 24 червня 2008 року №130.
11 вересня 2008 року Прокуратурою Бережанського району винесено Протест, яким вимагалось рішення від 31.08.2008р. №143 «Про припинення аукціону на передачу в оренду нежитлового приміщення комунальної власності сільської ради та укладення нового договору оренди скасувати.
Відповідно до вищезазначеного, 14 вересня 2008 року двадцять сьомою сесією п'ятого скликання Жуківською сільською радою прийнято рішення №155, яким скасовано рішення від 31.08.2008р. №143 «Про припинення аукціону на передачу в оренду нежитлового приміщення комунальної власності сільської ради по вул. Б.Лепкого, 28 та укладення нового договору оренди поза конкурсом».
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до поданої заяви СПД-ФО ОСОБА_1 щодо виготовлення всієї проектної документації орендованого приміщення ( Акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта) та підтримання усіх умов конкурсу, а відповідно до представленого Протоколу №2 Конкурсної комісії Жуківської сільської ради від 16.09.2008р. визначено переможцем конкурсу на право оренди частини приміщення комунальної власності територіальної громади с. Жуків загальною площею 53,9 кв. м. ОСОБА_1 та встановлено орендну плату 3 100 грн. в місяць за перший місяць без врахування індексації.
Окрім того, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи від 10 листопада 2008 року за №2269 проведеної Тернопільським відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, загальна вартість невід'ємних покращень виконаних СПД-ФО ОСОБА_1, приміщення магазину площею 53,9 кв. м. в с. Жуків Бережанського району Тернопільської області на час експертизи становить 44 385 грн., що в процентному відношенні до ринкової вартості майна частини будівлі, а саме: магазину становить 26,4 %.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у рішенні Конституційного суду України від 22 травня 2008 року (справа №1-28/2008), Конституція України ( 254к/96-ВР ) у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя.
Конституція України 254к/96-ВР ) не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок -скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
Статтею 69 Закону України “ Про Конституційний Суд України “ встановлено , що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання .
Відповідно до статті 215 ЦК України ( 17/17-456-ЄП ) підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною ( сторонами ) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу та іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
З огляду на зазначене суд вважає, що Суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_1, жителька АДРЕСА_1 при розгляді справи довела належними та допустимими доказами порушення його прав як належного орендаря нежитлового приміщення загальною площею 53,9 кв. м. під магазин в с. Жуків Бережанського району Тернопільської області, а тому позовні вимоги підтверджені документально та підлягають до задоволення.
Державне мито, згідно статті 49 ГПК України, покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 43,49,82,84 Господарського процесуального Кодексу України, статтями 760, 777 Цивільного Кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито“ господарський суд ,-
1.Позов задовольнити.
2.Визнати недійсним конкурс щодо оренди приміщення площею 52 кв. м. під магазин в с. Жуків Бережанського району, який проведений 16.09.2008р.
3.Зобов'язати Жуківську сільську раду, с. Жуків Бережанського району продовжити договір оренди приміщення площею 52 кв. м.
4.Стягнути з Жуківської сільської ради, с. Жуків Бережанського району Тернопільської області, на користь Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 - 85 грн. в повернення сплаченого державного мита та 118 грн. судово -інформаційних послуг. Видати наказ.
6.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття рішення через місцевий господарський суд.
Суддя