вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
13.10.2021м. ДніпроСправа № 904/5025/21
за позовом Керівника Західної окружної прокуратури міста Дніпра в інтересах держави в особі: Державної служби України з безпеки на транспорті
до Фізичної особи-підприємця Твердохліба Павла Івановича
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 18 263,44 грн.
Суддя Юзіков С.Г.
При секретарі судового засідання: Юрченко В.В.
Представники:
Прокурора - Мусієнко А.О. посвід. №058503 від 07.12.2020
Позивача - Олійник А.І. , дов. від 09.07.2021 (адвокат)
Відповідача - Постольник О.С. ордер серії АЕ № 1076483 від 15.06.2021 (адвокат)
Керівник Західної окружної прокуратури міста Дніпра в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті просить стягнути з Відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 18 263,44 грн.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що Прокурором порушено ч. 3 ст. 53 ГПК України. Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Постановою Кабінету Міністерства України від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення). У пункті 1 Положення ( в останній редакції) вказано, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті; (п 4. Положення). Згідно з підпунктами 15, 27 п.5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.8 Положення №103). Серед матеріалів позовної заяви наявний лист Західної окружної прокуратури міста Дніпра від 23.03.2021 №04/51-56 вих.21, адресований Державній службі України з безпеки на транспорті, де в першому абзаці зазначено: "До Дніпропетровської місцевої прокуратури №4 Дніпропетровської обласної прокуратури надійшли матеріали Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки щодо вжиття заходів прокурорського реагування з питань стягнення з ФОП Твердохліба П.І. в дохід державного бюджету грошових коштів у сумі 753,14 євро та 561,66 євро за проїзд автомобільними дорогами великовагових та великогабаритних транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні", однак вбачається, що це лист №3968/23.4/24-21 від 18.01.2021. У відповідь на цей лист Державна служба з безпеки на транспорті листом №869-21 від 19.04.2021 відповідає, що Укртрансбезпека взагалі не має права на звернення до суду (бути позивачем у справі), що підтверджує практикою та позицією Верховного суду, очікуванні змін до законодавства про звільнення від сплати судового збору, вжитті всіх можливих заходів для стягнення та просить звернутися від її імені саме орган прокуратури. Разом з тим, у позовній заяві зазначено про факт не звернення до суду Державної служби України з безпеки на транспорті із таким позовом про стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю, що свідчить про неналежне здійснення таким органом владних повноважень, у зв'язку з чим прокурор звертається до суду в порядку, передбаченому чинним законодавством. Однак, Державна служба України з безпеки на транспорті має переконання, що саме прокурор заявить позовні вимоги в інтересах Укртрансбезпеки, проте прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може захищати інтереси держави. У той же час відповідний уповноважений орган, виконуючи свої функції, не позбавлений можливості самостійно звернутися до суду з позовом з метою захисту інтересів держави. При цьому саме лише посилання в позовній заяві прокурора на те, що орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження із захисту державних інтересів, без доведення цього відповідними доказами, не є достатнім для прийняття судом рішення в такому спорі по суті, оскільки за змістом абз. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом правових підстав для представництва. Таким чином, відповідач вважає, що прокурор не довів наявність підстав для звернення до суду. Щодо предмету позову, Відповідач повідомив, що 04.08.2020 р. о 03:53 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, у пересувному пункті габаритно-вагового контролю на 474 км. а/д Н-08 "Бориспіль - Кременчук - Дніпро - Запоріжжя - Пологи - Маріуполь", проведено зважування транспортного засобу Самоскида марки Tatra, модель 816с номерний знак НОМЕР_1 , що належать Твердохлібу Павлу Івановичу на праві власності, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів. Після проходження габаритно-вагового контролю співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області встановлено перевищення нормативного навантаження на здвоєну вісь транспортних засобів. На підставі цього складено Довідку №038861 від 04.08.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №031861 від 04.08.2020, Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №221609 від 04.08.2020 та Розрахунок плати за поїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів на суму 561,66 євро. Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі Порядок №879). Відповідно до п. 11 Порядку №879 - Місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків. Однак ділянка дороги, на якій здійснено контроль не належить до виключень, передбачених нормою, тим більше робота працівників Укртрансбезпеки забороняється у позаробочий час, який встановлено з 08 години ранку до 17 годину після обіду. Робота у інший час здійснюється виключно за розпорядженні голови Укртрансбезпеки. Також Відповідач посилається на те, що відповідно до ТТН від 04.08.2020 перевозилася асфальтобетонна суміш типу "А" у кількості 14,36 т, загальна маса транспортного засобу разом з вантажем встановлена Актом №031861 від 04.08.2020 становила 32,2 т при дозволених 40,0 т.
У відповіді на відзив Прокурор вказав, що ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Згідно з ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи, зокрема, Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (до реорганізації Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області). Водночас, Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки не є самостійною юридичною особою, а є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека). Таким чином, Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державною здійснювати відповідні повноваження у спірних правовідносинах. Виходячи з наведеного, саме на Державну службу України з безпеки на транспорті покладено повноваження з питань звернення до суду з позовами про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю. Разом з тим, будучи достеменно обізнаною про порушення інтересів держави, Укртрансбезпека належним чином не здійснює захист інтересів держави, до суду із позовною заявою про стягнення плати за проїзд з ФОП Твердохліба П.І. не звернулася, обмежившись лише листуванням із прокуратурою. Так, Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки звернулось листом №4171/23.4/24-21 від 19.01.2021 до Дніпропетровської обласної прокуратури з проханням звернутися до суду для захисту інтересів держави до ФОП Твердохліба П.І. про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими та великогабаритними транспортними засобами у сумі 561,66 євро (18263,44 грн.), самоусунувшись від належного виконання покладених на неї завдань та функцій. Як наслідок, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими та великогабаритними транспортними засобами у розмірі 18263,44 грн. залишається тривалий час не сплаченою до Державного бюджету, а заходи щодо її стягнення в судовому порядку уповноваженим органом не вжито. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Щодо правомірності проведення вагового контролю, Прокурор вважає, що відповідно до п. 13 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567), графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Згідно з п. 14 зазначеного Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту. Щотижневий графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області у період з 03.08.2020 по 09.08.2020, затверджений в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Гненним Є.В., зокрема, на автодорозі Н-08 "Бориспіль-Кременчук-Дніпро-Запоріжжя-Пологи-Маріуполь", 474 км., в період з 03.08.2020 по 09.08.2020, підтверджує наявність законних підстав для проведення перевірки належних Відповідачеві транспортних засобів. Західною прокуратурою міста Дніпра під час опрацювання матеріалів Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки встановлено, що 04.08.2020 при проведенні рейдової перевірки - габаритно-вагового контролю у пункті а/д Н-08 474 км. транспортного засобу марки ТАТRА з державним номерним знаком НОМЕР_1 , який використовується перевізником ФОП Твердохлібом П.І. , виявлено порушення порядку проїзду великовагових/ великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Відповідно до ТТН від 04.08.2020 автомобільним перевізником вантажу асфальтобетонна суміш визначено ФОП Твердохліб, вантажовідправником є ТОВ "Дорбуд", вантажоодержувачем є ДІП "Дніпродор". За результатами перевірки посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 04.08.2020 складено акт №031861 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. За результатами зважування автомобіля та габаритно-вагового контролю зафіксовано навантаження на осі: 1) 7,95 т (передня вісь) - нормативно допустиме 11 т, 2) 24,25 т (задня здвоєна вісь) - нормативно допустиме 16 т, повна маса транспортного засобу склала 32,2 т при нормативно допустимій 40 т.
Навантаження у 24,25 т на здвоєну вісь, при нормативно допустимому 16 т, є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м),. за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т.), навантаження на одиничну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиничну задню вісь -11т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м таким чином, порушено вимоги абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", яким передбачено відповідальність за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: відсутній документ про внесення оплати за проїзд великовагових транспортних засобів. Вказане порушення підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 038861 від 04.08.2020, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №031861 від 04.08.2020 та розрахунком щодо результатів виміру ваги автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_1 . Як наслідок, працівниками управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 04.08.2020 проведено розрахунок плати за проїзд великовагових або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування із зазначенням перевищення нормативу, а саме: нормативно допустиме навантаження на здвоєну задню вісь автомобілю ТАТRА, реєстраційний номер НОМЕР_1 складає 16,0 т, але фактично навантаження на здвоєну задню вісь склало 24,25 т, що є перевищенням параметрів нормативу на 8,25 т або 51,56%.
Від Відповідача 13.07.2021 надійшло клопотання про залучення до участі у справі Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ТОВ "Дорбуд", мотивоване тим, що на виконання умов договору перевезення Відповідач 04.08.2020 прибув на власному транспортному засобі за адресою виробничих потужностей ТОВ "ДОБРОБУТ", де під контролем вагового обладнання вантажовідправника. із дозволу керівника підприємства завантажив 14,360 т товару, що разом із вагою транспортного засобу становить 32,2 т. Оскільки жодні промислові ваги не можуть фіксувати поосьового навантаження у транспортному засобі, а відповідність загальної маси була встановлена, то Відповідач встановивши повну відповідальність умов договору, правил дорожнього руху, Правилам перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні здійснював перевезення, поки не був зупинений працівниками Укртрансбезпеки для перевірки.
У заперечені на відповідь на відзив Відповідач зазначив, що згідно з п. 12-14 Порядку №879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури. Пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати: 1) позначення відповідними тимчасовими дорожніми знаками; 2) рівну поверхню із поздовжнім та поперечним ухилом 3 проміле; 3) тверде покриття (асфальтобетонне або цементобетонне) без деформацій дорожнього одягу; 4) ширину не менше ніж 7,0 м. Позивач не надав документів щодо відповідності пересувного пункту ГВК вимогам законодавства щодо тієї ділянки дороги на якій було здійснено контроль, оскільки ця ділянка була обрана довільно для зручності працівників Укртрансбезпеки без належного обладнання майданчика. Даний факт вказує лише на те, що результати такого контролю також є довільними та імовірними, як і пораховані збитки. Щодо необхідності отримання дозволу на перевезення вантажу із перевищенням вагових норм, визначених п. 22.5. Правил дорожнього руху, Відповідач вважає, що Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області за цим фактом прийнято припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт №0063810, яким відповідачу запропоновано усунути виявлені порушення, чим орган контролю обмежився у притягненні до відповідальності.
Ухвалою суду від 14.09.2021 у задоволені заяви Фізичної особи-підприємця Твердохліба П.І. про залучення до участі у справі Третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відмовлено.
У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін господарський суд
В.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (далі - Управління) затверджено щотижневий графік проведення рейдових перевірок Управлінням у період з 03.08.2020 по 09.08.2020, відповідно до графіку щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю (ваги № 437, №17-393 або №17-378 або №17-398 або ППГВК№2) у Запорізькій області на серпень місяць 2020, місце дислокації Н-08 474 км.
04.08.2020 при проведенні уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті рейдової перевірки габаритно-вагового контролю у пункті а/д Н-08 474 км транспортного засобу марки ТАТRA з державним номерним знаком НОМЕР_1 виявлено порушення порядку проїзду великовагових/великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Відповідно до наданих під час рейдової перевірки документів (товарно-транспортна накладна від 04.08.2020, посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу): автомобільним перевізником вантажу - асфальтобетонна суміш є ФОП Твердохліб П.І. , вантажовідправником - ТОВ "Дорбуд", вантажоодержувачем - ДІП "Дніпродор", водій а/т засобу - гр. Твердохліб П.І. , власник а/т засобу - гр. Твердохліб П.І .
За результатами перевірки посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 04.08.2020 складено акт за №221609 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Так, за результатами зважування автомобіля та габаритно-вагового контролю зафіксовано навантаження на осі: 1) 7,95 т (передня вісь) - нормативно допустиме 11 т, 2) 24,25 т (задня здвоєна ось) - нормативно допустиме 16 т, повна маса транспортного засобу склала 32,2 т при нормативно допустимій 40 т.
Навантаження у вигляді 24,25 т на здвоєну вісь, при нормативно допустимому 16 т, є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиничну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиничну задню вісь -11т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Вказане порушення підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №038861 від 04.08.2020, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №031861 від 04.08.2020.
Відповідно до п. 30-311 Порядку 879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,
де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
При визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
На підставі вищенаведених документів управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області провело розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно ТТН від 04.08.2020, відповідно до якого: нормативно допустиме навантаження на здвоєну задню вісь автомобілю TATRA, реєстраційний номер НОМЕР_1 складає 16,0 т, але фактично навантаження на здвоєну задню вісь склало 24,25 т, що є перевищенням параметрів нормативу на 8,25 т або 51,56%.
За розрахунком плати за проїзд сума складає 561,66 євро. Станом на 04.08.2020 сума 561,66 євро за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України, становить (561,66 х 32,5169 = 18 263,44) 18 263,44грн.
Державна служба України з безпеки на транспорті листом від 17.08.2020 № 61565/26/24-20 звернулася до Твердохліба П.І. , в якому повідомила про необхідність сплати протягом 30 календарних днів 561,66 Євро в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку, за проїзд великоваговим транспортним засобом з перевищенням нормативних параметрів без відповідного дозволу, про що повідомити Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області. Додатком до листа надано копію акту № 031861 від 04.08.2020 та копію розрахунку плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу до акту від 04.08.2020 № 031861.
За даними Прокурора, вказаний лист залишений Відповідачем без задоволення і відповіді.
Наведені обставини стали причиною звернення Прокурором з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є факт перевищення транспортним засобом встановлених вагових обмежень, правомірність нарахування плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Відповідно до ч. 3,5 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
Право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам (ч.1 ст. 24 Закону України "Про прокуратуру").
Європейський суд з прав людини неодноразово звертав увагу на участь прокурора в суді і зазначив, що існує категорія справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі "Менчинська проти Російської Федерації" (рішення від 15.01.2009, заява №42454/02, пункт 35) ЄСПЛ висловив таку позицію: "Сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави".
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Водночас ЄСПЛ уникає абстрактного підходу до розгляду питання про участь прокурора у судовому провадженні. Розглядаючи кожен випадок окремо, суд вирішує наскільки участь прокурора у розгляді справи відповідала принципу рівноправності сторін.
Представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянин й або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
"Нездійснення захисту" має прояв в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається (аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 22.10.2019 №926/979/19).
Прокурор не зобов'язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист відповідних прав та інтересів (аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 16.04.2019 у справі №910/3486/18).
Звертаючись з позовом до суду, Прокурор посилається на відсутність звернення Позивача до суду, який лише надіслав листа до Прокуратури із проханням звернутися до суду саме Прокурором.
Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Частинами 1, 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
У ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, у редакції чинній на час спірних відносин, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
У п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, зазначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з підпунктом 1 п. 4 Положення, основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Підпунктами 15, 27 п. 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Таким чином, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень є органом, наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Згідно з п. 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг)хВ, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Відповідно до п. 311 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Підпунктом 2 п. 2 Порядку № 879 визначено, що вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтями 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач позов заперечує з наведених вище підстав.
В обґрунтування підстав для звернення до суду з даним позовом в інтересах держави, в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, Прокурор посилається на те, що Позивачем з часу встановлення порушення не вжито заходів спрямованих на захист державних інтересів, зокрема щодо стягнення з Відповідача плати за проїзд великовагового транспортну автомобільними дорогами загального користування, що свідчить про неналежне здійснення нею захисту інтересів держави.
Так, Великою Палатою Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зроблено наступні висновки: відповідно до частини третьої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган.
Судом встановлено, що Державна служба України з безпеки на транспорті не вчиняла дій, спрямованих на стягнення з Відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, вагові параметри якого перевищували нормативні.
Отже, Прокурор правомірно звернувся до суду з даним позовом.
Щодо заперечень Відповідача про несправність вимірювальної техніки та відсутність періодичної повірки обладнання, то до матеріалів справи Прокурором додано Свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №П33М880305820 чинне до 10.07.2021 - приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісі 030Т-АS2-PWIA зав. № 437. Також до матеріалів справи надано акт № 031861, де зазначено, що габаритно-ваговий контроль проводився ПГВК № 437.
Разом з тим Відповідач не надав належних доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом за спірними обставинами. При підписанні Акту №221609 від 04.08.2020 за наслідками проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом Відповідач не вказав про допущення порушень посадовими особами управління Укртрансбезпеки під час перевірки, зокрема, під час фіксування правопорушення, у тому числі, щодо невідповідності вимогам чинного законодавства місцем здійснення габаритно-вагового контролю (освітлення, розмірів і т.д.).
В той же час посилання Відповідача на те, що Прокурором та Позивачем не надано доказів того, що обставини габаритно-вагового контролю відповідають вимогам чинного законодавства, а результати зважування автомобіля у Відповідача викликають сумнівів, суд вважає таким, що не доводить обґрунтованості заперечень Відповідача проти позову, оскільки відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Зазначене процесуальне положення полягає у доведенні саме фактів, які на думку сторони свідчать на її користь.
Прокурором та Позивачем надані до позову оформлені належним чином докази, які передбачені Порядком № 879, надані докази сертифікації та повірки засобу контролю, застосованого при здійсненні габаритно-вагового контролю, а також документальні підстави проведення рейдової перевірки - направлення на рейдову перевірку та щотижневий графік проведення рейдових перевірок у період з 03.08.2020 по 09.08.2020 тощо.
Твердження представника Відповідача про нібито фіксацію різної швидкості коліс на одній осі автомобіля, що спростовує достовірність результатів перевірки, спростовується довідкою результати здійснення габаритно-вагового контролю №038861 від 04.08.2020, у якій зафіксовано різну швидкість коліс при наїзді на ваги осями, а не на одній осі (передня вісь - 2.8 км/год., задні осі - 4,2, 4,6 км/год., відповідно), що є цілком природно під час руху автомобіля при переїзді ваг.
Посилання Відповідача на те, що вантаж - асфальтобетонна суміш типу "А" має фізичну властивість розтікатися нерівномірно, що призвело до перевантаження на одну із осей автомобіля, суд вважає таким, що не звільняє Відповідача, як перевізника, від обов'язку дотримання Правил дорожнього руху і вимог Закону щодо користування автомобільними дорогами та не звільняє від обов'язку оплати за перевищення вагових параметрів автомобільного транспорту.
Також, на думку суду, винесення Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області за спірним фактом припису про усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт №0063810, яким Відповідачу запропоновано усунути виявлені порушення, не звільняє Відповідача від обов'язку внесення плати за перевищення вагових параметрів автомобільного транспорту.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Твердохліб Павла Івановича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) на користь Державного бюджету плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні - 18 263,44 грн., Одержувач: ГУК у Зап. обл./ТГ м.Запоріжжя/22160100 ЄДРПОУ 37941997 банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) номер рахунку UA218999980313141216000008479 код класифікації доходів бюджету 22160100.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Твердохліб Павла Івановича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (49044, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 38, МФО 820172, Держказначейська служба України, м. Київ р/р UA228201720343160001000000291 код ЄДРПОУ 02909938) 2 270,00 грн. - судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повний текст судового рішення складений 23.10.2021.
Суддя С.Г. Юзіков