Провадження № 2-о/237/323/21
Справа № 237/3894/21
22.10.21 року м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Ліпчанського С. М.,
при секретарі Бахтіяровій Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в м.Курахове Мар'їнського району Донецької області цивільну справу за заяву ОСОБА_1 в інтересах якої діє ОСОБА_2 , заінтересована особа: Вугледарський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження,
21.10.2021 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Мар'їнського районного суду Донецької області із заявою про встановлення факту народження дитини.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що вона народила дитину чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка, Донецька область (Україна) що підтверджується лікарським свідоцтвом про народження за №691 від ІНФОРМАЦІЯ_1. Звернувшись до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою щодо проведення державної реєстрації народження дитини, заявнику було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження у зв'язку з тим, що медичні документи про народження не відповідають вимогам діючого законодавства України. Оскільки свідоцтво про народження дитини видано установою, яка знаходиться на території, яка не контролюється Україною, заявник змушений звернутися до суду та в судовому порядку встановити факт народження дитини. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Заявник просить суд встановити факт того, що вона ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк Донецької області, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка, Донецька область (Україна) народила дитину чоловічої статі, пологи за рахунком другі.
Заявник та представник заявника в судове засідання не з'явились, про дату та час розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що узгоджується з положеннями ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до копії паспорту громадянки України серії НОМЕР_1 , який виданий 19.08.2004 року Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк Донецька область, є громадянкою України.
Згідно медичного свідоцтва про народження № 691 від ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила хлопчика, пологи за рахунком другі.
Відповідно до свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 07.05.2021 року ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII (з наступними змінами та доповненнями) будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до абз.1 та абз.2 ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану громадян підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу ( форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024 та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою КМУ від 09.01.2013 року № 9, медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше.
Згідно з абз. 5 ч. 4 ст. 13 Закону № 2398-VI за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
З поданих документів вбачається, що вони видані неповноважними органами, в той же час загально відомим є факт відсутності державної влади на окремих територіях Донецької та Луганської областей, що унеможливлює реєстрацію народження на таких територіях у встановленому законодавством порядку.
Згідно до вимог ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1650 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Суд вважає, що матеріали справи підтверджують факт того, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк Донецької області, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка, Донецька область (Україна) народила дитину чоловічої статі.
Оскільки заявник з наявними в нього документами не може зареєструвати народження дитини, то його заяву необхідно задовольнити, встановивши факт народження дитини, що в подальшому буде підставою для державної реєстрації акту про народження дитини та надасть відповідні гарантії як дитині, так і її батькам.
Керуючись ст. ст. 10, 14, 315, 317, 264-265 ЦПК України, ст. 144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд
Заяву ОСОБА_1 в інтересах якої діє ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Донецьк Донецької області, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка, Донецька область (Україна) народила дитину чоловічої статі. Пологи за рахунком другі.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя С.М.Ліпчанський
Дата документу 22.10.2021