Спарва№ 308/12188/21
19.10.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., у присутності представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., розглянувши справу про порушення митних правил що надійшла із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Азербайджан, м. Баку, місце роботи: тимчасово не працює, місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 13.07.2018 р., виданий органом 2101, за ч. 6 ст. 470 Митного кодексу України,-
З протоколу про порушення митних правил №1279/30500/21 від 29.08.2021 р. вбачається, що 29.082021 року о 21 год. 37 хв. у зону митного контролю ділянки «виїзд з України» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, заїхав рейсовий автобус макри «Mercedes-Benz», марки «Tourismo», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , номер кузова - НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , де в якості пасажира слідував громадянин України ОСОБА_1 , який прямував у приватних справах до Чеської республіки.
Формою проходження митного контролю водій, гр. України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «червоний коридор».
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 28.09.2018 року о 23 год. 31 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці ДФС гр. України ОСОБА_1 на митну територію України в митному режимі «транзит» було ввезено легковий автомобіль марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 . Як вказано у протоколі про порушення митних правил, в своєму поясненні гр. України ОСОБА_1 повідомив, що 28.09.2018 року ним було ввезено легковий автомобіль марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 . Не зміг вчасно вивезти транспортний засіб, оскільки він зламався. Інші документи, які би підтверджували причину порушення терміну перебування вищезазначеного автомобіля на території України, під час перетину кордону у гр. України ОСОБА_1 відсутні.
Як вказано у протоколі про порушення митних правил, згідно мережі Інтернет ресурсу (сайт «mobile.de») вартість аналогічного/подібного автомобіля складає 3 950 євро, що згідно з курсом НБУ на 29.08.2021 р. становить 125 074 грн. 78 коп. (сто двадцять п'я тисяч сімдесят чотири грн. 78 коп.).
Разом із тим у протоколі про порушення митних правил вказано, що станом на 29.08.2021 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значиться, та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку транзиту. Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 95 Митного кодексу України строк доставки транспортного засобу особистого призначення, а саме: легковий марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 , що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності однієї митниці - від одного підрозділу цієї митниці до іншого), більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 470 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. просив визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.6 ст. 470 МК України, та накласти на нього стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
ОСОБА_1 , в судове засідання не зявився, на адресу суду надійшло клопотання про звільнення його від адміністративної відповідальності. Зокрема вказав на те, що ним сплачено 8500 грн., а також вивезено за межі митної території України транспортний засіб, легковий автомобіль марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 .
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що 29.08.2021 року о 21 год. 37 хв. у зону митного контролю ділянки «виїзд з України» митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, заїхав рейсовий автобус марки «Mercedes-Benz», марки «Tourismo», реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , номер кузова - НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , де в якості пасажира слідував громадянин України ОСОБА_1 , який прямував у приватних справах до Чеської республіки.
Формою проходження митного контролю водій, гр. України ОСОБА_2 обрав порядок проходження митного контролю по каналу «червоний коридор».
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 28.09.2018 року о 23 год. 31 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці ДФС гр. України ОСОБА_1 на митну територію України в митному режимі «транзит» було ввезено легковий автомобіль марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 .
Під час розгляду справи встановлено, що станом на 29.08.2021 року, тобто на момент складенян протоколу про порушення митних правил, вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значився, та продовжував перебувати на території України з перевищенням строку транзиту.
Згідно із ст.91МК України транзит це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 1 ч. 1 ст.95МК України встановлено, що для автомобільного транспорту встановлюються такі строки транзитних перевезень …10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Частина 2 ст.95 визначає, що до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається: 1) час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; 2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення); 3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).
Згідно із ч.1 ст.192МК України якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Відповідно до ч.1 ст.460МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Судом констатується відсутність в матеріалах справи відомостей щодо наявності обставин вчинення порушення митних правил, передбачених статтею 470 Митного кодексу України внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами.
Згідно письмових пояснень, що містяться у матеріалах справи, а також згідно наданих у судововоиу засіданні пояснень, гр. України ОСОБА_1 повідомив, що 28.09.2018 року ним було ввезено легковий автомобіль марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 . Не зміг вчасно вивезти транспортний засіб, оскільки він зламався.
Однак жодних документів, з вказаного приводу, ОСОБА_1 , надано не було. Разом із тим, жодних відомостей про його звернення до митних органів із будь-якими заявами у суді не доведено.
Вказане свідчить про те, що громадянин України ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 95 Митного кодексу України строк доставки транспортного засобу особистого призначення, а саме: легковий марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 , що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності однієї митниці - від одного підрозділу цієї митниці до іншого), більше ніж на тридцять діб.
В свою чергу, вказане свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 , складу правопорушення передбаченого частиною 6 статті 470 Митного кодексу України.
Вина ОСОБА_1 у чиненні вказаного правопорушення підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил; витягом з обліку транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення; письмовими пояснення самого порушника; доповідною запискою Закарпатської митниці головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста «Ужгород-автомобільний» Ліспуха Михайла Всеволодовича
Разом із тим, відповідно до вимог ст.486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону. Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у ст.508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв'язку з оскарженням. 15.04.2021 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX,що введений в дію 15.06.2021.
Вказаним Законом Розділ XXI"Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктам 9-7 ,та п.9-9 такого змісту:
"9-7. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно зУКТ ЗЕДта станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.
Добровільна сплата коштів відповідно до пункту 9-9 цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту.
«9-9. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", фізична особа, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним, має право вивезти за межі митної території України транспортний засіб особистого користування, що був у використанні і класифікується за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно зУКТ ЗЕД, який перебував на митній території України станом на 31 грудня 2020 року у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Таким чином, вивезення транспортного засобу особистого користування з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.
Отже, положеннями пункту 9-7 Розділ XXI«Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку здійснення митного оформлення транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положеннями пункту 9-9 Розділ XXI«Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено ще одну спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку вивезення за межі митної території України транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із долучених до матеріалів справи уніфікованої митної квитанції МД-1 серії ЄЄ № 028736 вбачається, що ОСОБА_1 від 15.1.2021, вивіз за межі митної території України, легковий автомобіль марки «VW», моделі «TOUAREG», номер кузова НОМЕР_4 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_5 та добровільно сплатив до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 8 500,00 грн.
Враховуючи вищевикладене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-9 Розділ XXI«Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вважаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 , від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 Митного кодексу України на підставі п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч. 6 ст. 470 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 380, 465,470, 527МК України, п.9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, -
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 6 ст. 470 Митного кодексу України, на підставі п. 9-9 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 6 ст. 470 МК України закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В.Фазикош