Рішення від 11.10.2021 по справі 921/312/21

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 жовтня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/312/21

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

за участі секретаря судового засідання Десятник О.С.

розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “АВАКС ПРОФ”,47707, м. Тернопіль, вул. Лукяновича, 8

до відповідача: Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, 46001, м. Тернопіль, вул. Коперника,1

про стягнення 4 325 531, 48 грн. боргу за Договором про закупівлю послуг від 23.12.2019р.

За участі представника позивача - адвоката Кавійчик Віти Петрівни (посвідчення №000169 від 03.04.2017р.).

В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".

Ухвалою суду від 25.05.2021р. позовну заяву №б/н від 21.05.2021р. (вх. №362 від 21.05.2021р.) залишено без руху, а ухвалою від 14.06.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13.07.2021р. Сторони належним чином повідомлені про дату та час судового засідання.

Відповідач надав відзив на позовну заяву №637/15 від 02.07.2021р. (із доказами направлення позивачу на електронну адресу 02.07.2021р.) та клопотання про проведення розгляду справи без його участі.

У судовому засіданні 13.07.2021р. постановлено ухвалу про продовження строку підготовчого засіданні та оголошення перерви до 07.09.2021р., яку занесено у протокол судового засідання. Позивач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання під розписку, а відповідач - ухвалою суду, яка отримана 21.07.2021р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представник позивача надав відповідь на відзив № б/н від 19.08.2021р. з доказами направлення такої відповідачу.

Ухвалою суду 07.09.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.09.2021р. Позивач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання під розписку, а відповідач - ухвалою суду, яка отримана 13.09.2021р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У судовому засіданні 21.09.2021р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 30.09.2021р., з викликом представника відповідача у судове засідання , для надання пояснень щодо предмету спору, яку занесено у протокол. Позивач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання під розписку, а відповідач - ухвалою суду, яка отримана 23.09.2021р., згідно з відстеженням на офіційному сайті “Укрпошта”.

У судовому засіданні 30.09.2021р., враховуючи не забезпечення участі представника, постановлено ухвалу про оголошення перерви до 11.10.2021р., з повторним викликом представника відповідача у судове засідання, яку занесено у протокол судового засідання. Позивач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання під розписку, а відповідач - ухвалою суду, яка отримана 05.10.2021р., згідно з відстеженням на офіційному сайті “Укрпошта”.

Відповідач не забезпечив участь представника у судовому засіданні 11.10.2021р., заяв, клопотань з процесуальних питань не надав.

Позивач, його представник у процесі розгляду справи позовні вимоги підтримав, в обґрунтування заявлених вимог посилається на належне виконання позивачем умов Договору №1730 про закупівлю послуг від 23.12.2019р. на 4 325 531, 48 грн., що підтверджується актами виконаних робіт №20 №22, №24, №26, №29, 330, №32, №35, №38, №36, №42, №43, № 45, №48, №49 за період лютий - травень 2021р., які підписані представником Відділу технічного нагляду, який відповідно до п. 11. 1 Договору, здійснює технічних нагляд і контроль за ходом, якістю, обсягом наданих послуг та дотриманням затверджених розцінок, передбачених Договором, без зауважень. Відповідач взяті на себе по договору зобов'язання не виконав, акти виконаних робіт не підписав та не оплатив їх вартість, у зв'язку з чим виникла заборгованість. Щодо пояснення відповідача про те, що ним акти не підписані і не оплачені у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, заперечив посилаючись на ст. 218 ГК України та ст. 617 ЦК України, в яких визначено, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, для звільнення від відповідальності. При цьому посилається на практику Верховного Суду викладену у постанові від 03.05.2018р. у справі №914/1556/17 та практику Європейського суду. Просить позов задовольнити.

Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечує, з наступних підстав: - дійсно між Управлянням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології та ТОВ «Авакс-Проф» 23.12.2019р. укладено договір №1730, відповідно до умов якого строк надання послуг - до 05.05.2021 року; - відповідно до чинного законодавства України, Управління є головним розпорядником бюджетних коштів, що надходять за бюджетними призначеннями, є неприбутковою організацією та бере бюджетні зобов'язання і здійснює платежі в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Взяті учасником бюджетного процесу зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, не вважаються бюджетними та не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Управлінням з об'єктивних та незалежних причин не взято бюджетних зобов'язань із перевищенням повноважень, не підписано та не оплачено за вказані послуги, згідно зазначених позивачем актів, у зв'язку із відсутністю відповідних бюджетних призначень ( асигнувань), а отже не порушило умов договору і прав позивача. Просить в позові відмовити.

Розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами, відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України, враховуючи незабезпечення представника відповідача на виклик суду для надання пояснень по предмету спору та не подання доказів до відзиву, що підтверджують викладені у ньому обставини .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено:

Між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АВАКС ПРОФ" (Виконавець) 23.12.2019р. укладено Договір про закупівлю послуг № 1730 ( далі - Договір), відповідно до умов якого сторони взяли на себе зобов'язання:

- Виконавець зобов'язався у 2020 році надати замовнику послуги, зазначені в тендерній документації, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги. Найменування послуг: "Утримання вулично-дорожньої мережі Тернопільської міської об'єднаної територіальної громади на 2020 рік" (ДК 021:2015 код 90610000-6 Послуги з прибирання та підмітання вулиць) в т.ч. Лот-2. Утримання вулично-дорожньої мережі міста на 2020р. мікрорайони Сонячний та Східний м. Тернополя (п. 1.1, п. 1.2Договору);

- очікувана вартість (ціна) договору становить: 20 878 918,46 грн. з ПДВ. Договірна ціна визначається відповідно до поданої тендерної пропозиції виконавця. Ціна може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Договірні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань на 2020 рік ( п.п. 3.1, п. 3.2, п. 3.3 Договору);

- розрахунки проводяться шляхом оплати Замовником у термін який не перевищує 70 календарних днів після пред'явлення виконавцем рахунку на оплату послуг та після підписання сторонами акта виконаних робіт. До рахунка додаються акти виконаних робіт Виконавець направляє Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради акти фактично виконаних робіт. Технагляд приймає, перевіряє, підписує акти та направляє їх замовнику протягом 15 календарних днів з моменту їх отримання. Джерело фінансування послуг є кошти місцевого та інших бюджетів. Замовник виконує свої зобов'язання по даному договору лише при умові виникнення платіжних зобов'язань, у строк визначений п. 4.1 цього договору, у разі наявності та в межах бюджетних асигнувань. Оплату робіт, виконаних субпідрядними організаціями, у разі їх залучення, здійснює безпосередньо виконавець, залишаючись при цьому відповідальним перед Замовником за виконані роботи. Субпідрядні організації не вправі вимагати оплати від Замовника ( п. п. 4.1 - 4.6 Договору);

- строк (термін) надання послуг з 01.01.2020 до 31.12.2020. Місце надання послуг: Лот-2. Утримання вулично-дорожньої мережі міста на 2020р. мікрорайони Сонячний та Східний м. Тернополя, перелік вулиць зазначено згідно Додатку 5 ( п. п. 5.1- 5.2 Договору);

- Замовник зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги у строк визначений Договором, приймати надані послуги згідно з актом виконаних робіт, перевіреним та підписаним Технаглядом (п. п. 6.1.1, 6.1.2 Договору );

- Замовник має право, зокрема: - достроково, без погодження із Виконавцем, розірвати Договір в односторонньому порядку у разі невиконання будь - яких зобов'язань, повідомивши протягом 5-ти днів про прийняте рішення; - зменшувати обсяг закупівлі надання послуг та загальну вартість Договору залежно від реального фінансування видатків. У такому разі Замовник в односторонньому порядку повідомляє про це виконавця, укладення додаткової угоди не вимагається ;- повернути рахунок виконавцю без здійснення оплати в разі неналежного оформлення документів, зазначених у п. 4.2 розділу 4 Договору (відсутність підписів уповноважених осіб, тощо) ( п. п. 6.2.3, 6.2.4 Договору);

- Виконавець зобов'язаний забезпечити надання послуг у строки, встановлені Договором та строки, які визначаються вимогами законодавства, умовам, стандартам чинних нормативних документів у сфері послуги із прибирання та санітарного утримання (п. 6.3.1 Договору);

- Договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2020р. ( п. 10. 1 Договору);

- Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, згідно Договору № 1 від 03.01.2019р. здійснює технічних нагляд і контроль за ходом, якістю, обсягом наданих послуг та дотриманням затверджених розцінок, передбачених Договором ( п. 11.1 Договору).

Невід'ємними частинами цього договору є Додаток №1 - договірна ціна та Додаток №5 - перелік вулиць ( розділ 12 Договору).

Між Управлінням житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради і Товариством з обмеженою відповідальністю "АВАКС ПРОФ" , на підставі ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", п. 11.4 та п. 11.6 Договору №1730 від 23.12.2019р., укладено Додатки:

- Додаток №3 від 13.01.2020р., яким сторони дійшли згоди внести зміни до п. 3.4 та 11.1 Договору, виклавши їх в наступній редакції: “п. 3.4. Договірні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань на 2020 рік - 20 878 918,46 грн.”, “п.11.1. Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, згідно Договору №4 від 03.01.2020 року здійснює технічний нагляд і контроль за ходом, якістю, обсягом наданих послуг та за дотриманням затверджених розцінок, передбачених даним Договором”;

- Додаток №4 від 29.01.2020р. тотожний змісту Додатку №3 від 13.01.2020р.;

- Додаток №5 від 15.04.2020р., яким сторони дійшли згоди внести зміни до п. 3.1 та 3.4 Договору, виклавши їх в наступній редакції: “п. 3.1. Вартість (ціна) цього Договору становить 20 683 897,96 грн.”, “п.3.4. Договірні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань на 2020 рік : 20 683 897,96 грн.” ;

- Додаток №6 від 28.12.2020р., яким сторони дійшли згоди внести зміни до п. 5.1 та 10.1 Договору та викласти їх у наступній редакції; «п. 5.1. Строк (термін) надання послуг з 01.01.20р. по 31.03.2021р., п. 10.1. Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 31.03.2021р.»;

- Додаток 7 від 25.01.2021р., яким сторони дійшли згоди внести зміни до п. 3.1, 3.4, 5.1 та 10.1 та п. 11.1 Договору, виклавши їх у наступній редакції; « п. 3.1. доповнити абзацом наступного змісту: Вартість (ціна) цього Договору на 2021 рік становить 4175000,00грн. у тому числі ПДВ»; «п. 3.4. доповнити абзацом наступного змісту: Договірні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань на 2021 рік 4175000,00грн., у тому числі ПДВ», « п. 5.1. Строк (термін) надання послуг з 01.01.2020р. по 02.04.2021р.», «п.10.1 Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 02.04.2021р.», «п. 11.1Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, згідно договорів №4 від 03.01.2020р. та № 1 від 11.01.2021р. здійснює технічних нагляд і контроль за ходом, якістю, обсягом наданих послуг та дотриманням затверджених розцінок, передбачених даним Договором»;

- Додаток 8 від 01.04.2021р., яким сторони дійшли згоди внести зміни до п. 5.1 та 10.1 Договору, виклавши їх у наступній редакції: «п. 5.1. Строк (термін) надання послуг з 01.01.2020р. по 05.05.2021р.», п. 10.1. Цей Договір набирає чинності з моменту підписання і діє до 05.05.2021р.».

На виконання умов договору 1730 від 23.12.2019р. позивачем виконано роботи з прибирання та підмітання вулиць мікрорайонів Сонячний та Східний м. Тернополя за період лютий - травень 2021 року, на загальну суму 4 325 531,48 грн. , про що складено акти: №20 з 10-25 лютого 2021 року на суму 914046,58 грн. ; №22 з 21-28 лютого 2021 року на суму 106145,86 грн. ; №24 з 01-10 березня 2021 року на суму 136415,10 грн. ; №26 з 26 лютого по 10 березня 2021 року на суму 350477,88 грн. ; №29 з 11-20 березня 2021 року на суму 154681,20 грн. ; №30 з 11-20 березня 2021 року на суму 278675,02 грн. ; №32 з 21-31 березня 2021 року на суму 153033,00 грн. ; №35 з 21-31 березня 2021 року на суму 367779,79 грн. ; №38 з 01-10 квітня 2021 року на суму 426460,24 грн. ; №36 з 01-10 квітня 2021 року на суму 132768,55грн; №42 з 11-20 квітня 2021 року на суму 120769,79 грн. ; №43 з 11-20 квітня 2021 на суму 427220,10 грн. ; №45 з 21 квітня по 5 травня 2021 року на суму 149243,21 грн. ; №48 з 01 квітня по 05 травня 2021 року на суму 136011,12 грн. ; №49 з 21 квітня по 05 травня 2021 року на суму 471804,04 грн. , які підписані повноважними представниками ТОВ "Авакс Проф" та Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради та скріплені їх печатками, без заперечень.

На оплату загальної суми виконаних робіт виставлено рахунок - фактуру № СФ-0000059 від 06.05.2021р.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авакс-Проф» у період з лютого по травень 2021 року зверталося до Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради та Відділу технічного нагляду з листами - вимогами щодо прийняття актів виконаних робіт та проведення оплати за виконанні роботи ( №90 від 25.02.2021, №94 від 01.03.2021, № 111 від 05.03.2021р., №126 від 11.03.2021р., №126 від 23.03.2021, №153 від 26.03.2021, №167 від 05.04.2021, № 172 від 07.04.2021, №189 від 14.04.2021, №201від 160 від 16.04.2021, №207 від 20.04.2021, №217 від 06.05.2021 (із відмітками про їх вручення адресатам) з утримання вулично-дорожньої мережі міста мікрорайони Сонячний та Східний згідно Договору загальною вартістю 4 325 531,48 грн.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради у листах - відповідях (№7563-Ю від 13.04.2021р., №7469-Ю від 13.04.2021р., №8050-Ю від 20.04.2021р., №8318 від 22.04.2021р., №8343 від 22.04.2021р. ) повідомило, що будучи замовником торгів діє виключно в межах Закону України “Про публічні закупівлі” та нормативно-правових актів , які регламентують дані процеси. Згідно п.6 ст. 41 Закону України “Про публічні закупівлі” дія договору про закупівлю замовником процедури закупівлі продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку. Дані додатки до договорів були укладені між Управлінням житлово-комунального господарства та ТОВ “АВАКС ПРОФ” і передані Відділу технічного нагляду Тернопільської міської ради. Звернено увагу, що між управлінням та ТОВ “АВАКС - ПРОФ” підписано Додатки до Договору про продовження термінів його дії до 05.05.2021р., але у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань не може здійснити оплату виконаних робіт.

Не оплата відповідачем виконаних робіт стала підставою для звернення позивача до суду у спосіб, встановлений ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України.

Суд, на підставі ст.ст. 86, 237 ГПК України, давши оцінку поданим доказам та наведеним учасниками справи доводам в обґрунтування заявлених вимог та заперечень, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

При цьому, суд виходив із наступного:

- договірні відносини, що склалися між сторонами, за своєю правовою природою є такими, що випливають із договору підряду, укладання та виконання якого регулюється нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Господарського кодексу України (далі - ГК України) та Закону України «Про публічні закупівлі»;

- відповідно ч.ч.1,6 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку;

- відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Положення ст.ст. 843, 844 ЦК України передбачають, що у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником.

Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові, однак, якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі (ч. 1 ст. 853 ЦК України).

Згідно ч. 4 ст. 882 ЦК України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Акт виконаних робіт, згідно ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", є первинними документами, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення. Відповідно до ч. 1 ст. 9 даного Закону, такі акти є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій та повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до норм чинного законодавства підрядник не повинен вчиняти жодних дій щодо спонукання замовника до підписання акта виконаних робіт, а має лише констатувати факт відмови від підписання акта. У свою чергу, обов'язок прийняти виконані роботи, а у випадку виявлення недоліків робіт негайно про них заявити (у тому числі шляхом мотивованої відмови від підписання акта виконаних робіт) законом покладений саме на замовника. Відмова замовника від підписання акта виконаних робіт за договором підряду за відсутності своєчасно наданих зауважень до виконаних робіт не звільняє замовника від обов'язку щодо їх оплати (правова позиція, викладена у постанові Вищого господарського суду України від 04.08.2015р. у справі №924/1209/14 та у постановах Верховного Суду від 07.06.20218р. у справі №910/19277/17 та від 06.08.20218р. у справі №921/662/17).

Відповідно до вимог ст.ст. 509, 525, 526 ЦК України та ст.ст. 173, 193 ГК України, в силу зобов'язання одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання, або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Частинами 1, 3 ст. 202 ГК України передбачено, що господарське зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином. До відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 598 ЦК України, зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Підстави припинення зобов'язання передбачені ст.ст. 202 - 205 ГК України, ст. ст. 599 - 601, 604 - 609 ЦК України, зокрема, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Належним виконанням зобов'язання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обов'язки сторін зобов'язання.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У відповідності до ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Матеріалами справи підтверджено:

- Договір укладено у 2019 році у порядку передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі» та продовжений на 2021 рік у відповідності до ст. 41 Закону.

Надання позивачем послуг за Договором на суму 4 325 531,48грн. підтверджується актами виконаних робіт, які підписані повноважними представниками позивача та Відділу технічного нагляду, який здійснював контроль щодо відповідності виконаних робіт умовам Договору.

Відповідач не надав суду: - доказів не затвердження видатків на надання послуг по Договору в установленому порядку, а тільки здійснив посилання на такі підстави у відзиві на позов; - доказів надіслання позивачу повідомлень про зменшення в односторонньому порядку обсягу закупівлі послуг чи про зменшення загальної вартості Договору в порядку п.6.2.3 Договору; - доказів повернення виконавцю актів виконаних робіт та рахунків на оплату з причини їх неналежного оформлення (п. 6.2.4 Договору) чи виявлення недоліків щодо якості чи кількості послуг.

Отже, не надання відповідачем доказів щодо причин його відмови від підписання актів виконаних робіт, будь-яких зауважень щодо виконаних робіт, свідчить про належне виконання таких позивачем та прийняття відповідачем , а тому позов підлягає до задоволення, як обґрунтовано заявлений.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо причин не оплати заборгованості через відсутність відповідних бюджетних призначень (асигнувань) , оскільки з огляду на положення ч.2 ст.617 ЦК України та ч.2 ст. 218 ГК України відсутність у відповідача необхідних коштів або взяття ним зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань, не звільняє його від обов'язку виконати зобов'язання за договором (правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 11.04.2018р. у справі №915/13/17, від 07.11.2019р. у справі №916/1345/18, від 30.03.2020р. у справі № 910/3011/19 від 03.05.2018р. у справі №914/1556/17).

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, які є джерелом права згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суд у справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005р. та у справі "Бакалов проти України" від 30.11.2004р. зазначив, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Подані сторонами докази мають бути належними, допустимими, достовірними, достатніми (ст. ст. 76-79 ГПК України).

Згідно із ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судовий збір у розмірі 64 882,98 грн., згідно ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради (46001, м. Тернопіль, вул. Коперника,1 ідентифікаційний код - 35939939) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “АВАКС ПРОФ” ( 47707, м. Тернопіль, вул. Лук'яновича, 8, ідентифікацій код - 37306789) - 4 325 531 (чотири мільйони триста двадцять п'ять тисяч п'ятсот тридцять одна) грн. 48 коп. боргу та 64 882 (шістдесят чотири тисячі вісімсот вісімдесят дві) грн. 98 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Тернопільської області.

Повне рішення складено 20"жовтня 2021р.

Суддя М.С. Стадник