Справа № 127/23442/21
Провадження № 3/127/7251/21
"21" жовтня 2021 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Бернади Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої частиною першою статті 483 Митного кодексу України,
05.05.2021 о 17.42 год. в зону митного контролю міжнародного пункт пропуску «Могилів-Подільський - Отач» митного поста «Дністер» Подільської митниці Держмитслужби на смугу руху «червоний коридор» в'їхав транспортний засіб комерційного призначення державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації TR (Туреччина) з таким вантажем: 1. Використаний одяг - 218 мішків - 12852 кг, 2. Взуття б/у - 85 мішків - 2095 кг, 3. Килими нові - 2000 кг, 4. Рушники нові (розмір 30*30, 30*50, 50*100, 50*80, 60*100, 70*140, 100*150, 90*160) - 1940 кг, загальною вагою 18887 кг, який прямував з Туреччини в Україну, на умовах поставки Сif Ukraina Mogilev-Podolsk «Інкотермс 2010».
Як на підставу для переміщення товарів в заявленому митному режимі, водієм ОСОБА_3 підприємства перевізника «Pilot Express Uluslararasi Tasimacilik ITH. IHR. LTD. STI.» АДРЕСА_2 , до митного контролю подано такі документи: міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) № 003739 від 29.04.2021; рахунок-фактуру (Invoice) № EWK2021000000162 від 29.04.2021, № EWK2021000000163 від 29.04.2021; книжку МДП (CARNET TIR) - XТ84808907 від 26.04.2021; митну декларацію типу ЕЕ №UA110000/2021/913793 від 05.05.2021.
За результатами проведення митного огляду вантажного відсіку автомобіля встановлено виявлено прихований від митного контролю товар, що має ознаки нового з належним маркуванням та етикетками, який слід включати до інших відповідних товарних позицій.
ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про поважність причин своєї неявки суд не повідомив.
При цьому суд враховує практику Європейського суду з прав людини у справі «Пономарьов проти України», в межах якої Суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. З матеріалів справи випливає, що про наявність протоколу про порушення митних правил ОСОБА_4 був обізнаний належним чином.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе здійснити розгляд справ за відсутності ОСОБА_5 .
Представник митниці в судовому засіданні просила накласти на ОСОБА_4 адміністративне стягнення в межах санкції статті.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
З матеріалів справи випливає, що 05.05.2021 о 17.42 год. в зону митного контролю міжнародного пункт пропуску «Могилів-Подільський - Отач» митного поста «Дністер» Подільської митниці Держмитслужби на смугу руху «червоний коридор» в'їхав транспортний засіб комерційного призначення державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації TR (Туреччина) з таким вантажем: 1. Використаний одяг - 218 мішків - 12852 кг, 2. Взуття б/у - 85 мішків - 2095 кг, 3. Килими нові - 2000 кг, 4. Рушники нові (розмір 30*30, 30*50, 50*100, 50*80, 60*100, 70*140, 100*150, 90*160) - 1940 кг, загальною вагою 18887 кг, який прямував з Туреччини в Україну, на умовах поставки Сif Ukraina Mogilev-Podolsk «Інкотермс 2010».
Як на підставу для переміщення товарів в заявленому митному режимі, водієм ОСОБА_3 підприємства перевізника «Pilot Express Uluslararasi Tasimacilik ITH. IHR. LTD. STI.» АДРЕСА_2 , до митного контролю подано такі документи: міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) № 003739 від 29.04.2021; рахунок-фактуру (Invoice) № EWK2021000000162 від 29.04.2021, № EWK2021000000163 від 29.04.2021; книжку МДП (CARNET TIR) - XТ84808907 від 26.04.2021; митну декларацію типу ЕЕ №UA110000/2021/913793 від 05.05.2021.
Відповідно до поданих документів, відправником товарів виступило турецьке підприємство «East-West Kursun Tekstil San. VE TIC. LTD. STI», отримувачем «ТОВ «БЕРЛІН» (ЄДРПОУ 33612705).
Згідно з митною декларацією типу ЕЕ №UA110000/2021/913793 від 05.05.2021 та Invoice - № EWK2021000000162 від 29.04.2021, № EWK2021000000163 від 29.04.2021 в транспортному засобі державний реєстраційний номер 27AGN801/27ABS959 переміщується товар: «1. Використаний одяг - 218 мішків - 12852 кг, 2. Взуття б/у - 85 мішків - 2095 кг, 3. Килими нові - 2000 кг, 4. Рушники нові (розмір 30*30,30*50,50*100, 50*80, 60*100,70*140,100*150,90*160) - 1940 кг» кількість пакувальних місць - 829, загальною вагою 18887 кг. Товар переміщувався під пломбами митних органів Туреччини № 0607092.
Митним органом, на підставі пункту 8 Постанови КМУ № 467 від 23.05.2012, було ініційовано проведення повного митного огляду заявлених товарів шляхом відкриття до 100% пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, про що було внесено відповідні відмітки до системи СУР.
За результатами проведення митного огляду вантажного відсіку автомобіля встановлено, що кількість пакувальних місць вантажу склала 829, при розпакуванні пакувальних місць було встановлено, що товар «1. Взуття б/у - 85 мішків - 2095 кг, 2. Килими нові - 2000 кг, 3. Рушники нові (розмір 30*30, 30*50, 50*100, 50*80, 60*100, 70*140, 100*150, 90*160) - 1940 кг» відповідає заявленому в товаросупровідних документах, а серед товару «Використаний одяг, код згідно з УКТЗЕД 6309000020, що знаходився в 218 мішках» виявлено товар не бувший у використанні, що має ознаки нового з відповідними етикетками, а саме кардиган жіночий «JANINA» 100% бавовна 1 шт., бриджі, шорти та штани чоловічі з інших текстильних матеріалів 71 шт., жакет жіночий з інших текстильних матеріалів 2 шт., сукня жіноча з інших текстильних матеріалів 116 шт., спідниця жіноча з інших текстильних матеріалів 21 шт., шорти, бриджі, штани та комбінезони жіночі з текстильних матеріалів 187 шт., сорочки чоловічі з інших текстильних матеріалів 7 шт., блуза та сорочка жіноча з інших текстильних матеріалів 97 шт., труси чоловічі з текстильних матеріалів 13 шт., майки чоловічі з інших текстильних матеріалів 13 шт., майки та труси жіночі з інших текстильних матеріалів 130 шт., одяг дитячий з інших текстильних матеріалів 93 шт., бюстгальтер з текстильних виробів 18 шт., грація з інших текстильних матеріалів 1 шт., загальною кількістю 770 штук.
Відповідно до Пояснення УКТ ЗЕД код 6309000020 - це одяг і додаткові речі до одягу та їх частини: до цієї товарної позиції включаються вироби, обмежений список яких поданий у пунктах (1) і (2) приміток до цієї групи. Ці вироби повинні відповідати таким вимогам, тому що інакше їх слід включати до інших відповідних товарних позицій: (А) Мати помітні ознаки використання (носіння) незалежно від того, потрібне чи не потрібне їх чищення або ремонт перед використанням. Нові вироби з дефектами ткацтва, фарбування і т.д. і забруднені в магазині до цієї товарної позиції не включаються. (В) Поставлятися навалом (наприклад, в товарних вагонах) або у тюках, мішках чи аналогічних упаковках , або в паках, зв'язаних разом без зовнішнього упакування, чи просто в пакувальних ящиках. Ці вироби, як правило, продаються великими партіями, переважно для перепродажу та упаковуються менш акуратно, ніж нові товари.
Отже, серед товару «Використаний одяг, код згідно УКТ ЗЕД 6309000020» виявлено прихований від митного контролю товар, що має ознаки нового з належним маркуванням та етикетками який слід включати до інших відповідних товарних позицій.
Відповідно до частини четвертої статті 92 Митного кодексу України (далі - МК), для поміщення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення у митний режим транзиту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: 1) подати митному органу митну декларацію (документ, який відповідно до статті 94 МК використовується замість митної декларації), товарно-транспортний документ на перевезення та рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару.
Частиною першою статті 318 МК визначено, що митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно з частиною першою статті 335 МК, під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: 1) при перевезенні автомобільним транспортом: г) комерційні документи на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки; д) найменування товарів; е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об'єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів. Відповідно до положень статті 336 МК, митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом: перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 МК надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян); усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу. Згідно з Постановою Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8 підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон.
Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно з статтею 483 МК, однією з ознак переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, є поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів одержаних незаконним шляхом або таких що містять неправдиві відомості.
Відповідно до частини другої статті 459 МК суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Зі змісту пункту 43 частини першої статті 4 МК, посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених МК, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що дії директора підприємства - відправника «East-West Kursun Tekstil SAN. VE TIC. LTD. STI» ОСОБА_4 охоплюються складом правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК, за ознаками переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо щодо найменування товару.
Відповідно до статті 487 МК, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК, а в частині, що не регулюється ним - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно зі статтею 16 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП) іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
Частиною першою статті 467 МК регламентовано, що якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Порушення ОСОБА_4 митних правил було виявлено 05.05.2021, протокол про порушення митних правил надійшов до суду 06.09.2021, а тому суд вважає, що вказаний протокол направлено до суду в межах строку накладення адміністративного стягнення
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу правопорушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_4 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 МК у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил з конфіскацією цього товару.
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби №1420003301-0492 від 17.06.2021 вартість предметів порушення митних правил становить 123821,44 грн.
Відповідно до статті 519 МК, суд також вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_4 на користь Подільської митниці Держмитслужби витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару.
Згідно зі статтею 40-1 КпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 483 МК, 283, 284 КпАП, суд
Накласти на ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - безпосереднього предмету порушення митних правил, що становить 123821 (сто двадцять три тисячі вісімсот двадцять одна) гривня 44 (сорок чотири) копійки на користь держави з конфіскацією цього товару, а саме кардиган жіночий «JANINA» 100% бавовна 1шт. код УКТ ЗЕД 6110909000, бриджі, шорти та штани чоловічі з інших текстильних матеріалів 71 шт. код УКТ ЗЕД 6203499000, жакет жіночий з інших текстильних матеріалів 2 шт. код УКТ ЗЕД 6203499000, сукня жіноча з інших текстильних матеріалів 116 шт. код УКТ ЗЕД 6203499000, спідниця жіноча з інших текстильних матеріалів 21 шт. код УКТ ЗЕД 6204599000, шорти, бриджі, штани та комбінезони жіночі з текстильних матеріалів 187 шт. код УКТ ЗЕД 6204699000, сорочки чоловічі з інших текстильних матеріалів 7 шт. код УКТ ЗЕД 6205908000, блуза та сорочка жіноча з інших текстильних матеріалів 97 шт. код УКТ ЗЕД 6206909000, труси чоловічі з текстильних матеріалів 13 шт. код УКТ ЗЕД 6207190000, майки чоловічі з інших текстильних матеріалів 13 шт. код УКТ ЗЕД 6207999000, майки та труси жіночі з інших текстильних матеріалів 130 шт. код УКТ ЗЕД 6208990000, одяг дитячий з інших текстильних матеріалів 93 шт. код УКТ ЗЕД 6209909000, бюстгальтер з текстильних виробів 18 шт. код УКТ ЗЕД 6212109000, грація з інших текстильних матеріалів 1 шт. код УКТ ЗЕД 6212300000, що зберігаються на складі Подільської митниці Держмитслужби в м. Могилів-Подільському.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь Вінницької митниці Державної митної служби України витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 44898 (сорок чотири тисячі вісімсот дев'яносто вісім) гривень 42 (сорок дві) копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: