Справа № 638/15579/21
Провадження № 3/638/3965/21
21 жовтня 2021 року суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Штих Т.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов із Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце роботи не відоме, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.124 КУпАП, -
установив:
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал із Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 27.09.2021 серія ААБ № 277333, ОСОБА_1 11.04.2021 о 11-20 год. в м. Харкові по вул. Клочківська, 339 здійснював перевезення пасажирів за маршрутом № 1354 ст. Дергачі (Піски) - Харків (АС «Центральний ринок») та в солоні транспортного засобу БОГДАН А-091, д.н.з. НОМЕР_1 , знаходились пасажири, число яких перевищувало 90% місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу, яка становить 38 осіб, чим порушив п.п.11 п.3-5 Постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 та п.2.11 Протоколу №9 регіональної комісії з питань техногенної небезпеки та надзвичайних ситуацій.
Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
У відповідності до положень статті 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до приписів статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що спричиняють вчиненню адміністративний правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
У ч. 1 ст.256 КУпАП вказано, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення містять Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 29.07.2021 та лист Слідчого Управління ГУНП в Харківській області № 19291/119/24-2021 від 17.08.2021, відповідно до яких вбачається, що в результаті дорожньо-транспортної пригоди, яка описана в протоколі про адміністративне правопорушення від 27 вересня 2021 року серії ААБ № 277333, вносилися відомості до ЄРДР.
Відповідно до ч.7 ст.38 КУпАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Всупереч зазначеному вище, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять постанови про закриття кримінального провадження, що не дає можливості суду належно обчислити процесуальні строки та не вбачається можливим встановити, чи взагалі виносилась постанова про закриття кримінального провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, тобто у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
Враховуючи викладене, суд позбавлений можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, а тому вважає за необхідне матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП повернути органу, який складав відповідний протокол для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 38, 245, 256, 278 КУпАП, суд, -
постановив:
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.В. Штих.