Рішення від 19.10.2021 по справі 280/5187/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 жовтня 2021 року Справа № 280/5187/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19, код ЄДРПОУ 39369133)

до ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ» ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» (Україна, 72313, Запорізька обл., місто Мелітополь, ПРОСПЕКТ 50-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 17, код ЄДРПОУ 39825907)

про стягнення штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач) до ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ» ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: стягнути з ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ» ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» 102 000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Ухвалою суду 29 червня 2021 року зазначену позовну заяву було залишено без руху, в зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.

Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 12 липня 2021 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою суду від 19 липня 2021 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що постановою № 2691 на ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітолольгаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу накладено штраф у розмірі 51 000 грн. Постанова № 2691 Відповідачем отримана 04 січня 2021 року. Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про НКРЕКП, відповідач мав сплатити штраф до 03 лютого 2021 року включно. Разом з цим, відповідач звернувся листом від 25 січня 2021 року № 24 з проханням відстрочити сплату штрафу. Ураховуючи зазначений вище лист, Регулятор постановою НКРЕКП від 03 лютого 2021 року № 158 «Про відстрочення сплати штрафу, накладеного на ДП «Газ Мелітополя» ПРАТ «Мелітопольгаз» відстрочив сплату штрафу для Відповідача до 01 квітня 2021 року. Однак, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили.

В позовній заяві просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ» ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» проти позову заперечив з підстав визначених у відзиві вх.№45694 від 11 серпня 2021 року, відповідно до якого зазначає, що 03 липня 2021 року приватним виконавцем виконавчого округу Запорізької області Котулою A.M. в межах виконавчого провадження №65995613 на розрахункові рахунки підприємства, накладено арешт. За таких обставин, підприємство з березня 2019 року і по теперішній час позбавлене можливості самостійно розпоряджатися грошовими коштами, які знаходяться на банківських рахунках підприємства. Всі грошові кошти, що надходять на розрахункові рахунки направляються у погашення заборгованості перед «ПАК «Нафтогаз України» за рішеннями господарського суду Запорізької області на загальну суму 90 257 085,20 грн. Через арешт рахунків ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» і по тепер не має можливості сплатити штраф у розмірі 51 000,00 грн, накладеного постановою НКРЕКП від 23 грудня 2020 року №2691 «Про накладання штрафу на ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу». Оскільки штраф не було сплачено вчасно, НКРЕКП нарахувало пеню у розмірі 51 000 грн, а отже сума позовних вимог з урахуванням штрафу та пені становить 102 000 грн. Вказує, що станом на сьогодні ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» знаходиться вкрай складній ситуації. Тяжке фінансове становище зумовлено наступними чинниками. Постановою КМУ від 19 жовтня 2018 року № 867 «Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», на ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» покладено спеціальні обов'язки постачання природного газу для побутових споживачів до 1 серпня 2020 року. Також звертає увагу суду, що за ліцензією ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» отримує прибуток за надання послуг з постачання природного газу побутовим споживачам (населенню) та був постачальником природного газу, на якого були покладені спеціальні обов'язки до 01 серпня 2020 року. Основну частину доходу від оплати за надані послуги з постачання природного газу складають сплати за природний газ побутовими споживачами (населенням), що надходять на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання. Починаючи з 12 березня 2020 року з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 на усій території України установлено карантин на період дії якого або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни, Законом України №530 від 17 березня 2020 року забороняється, серед іншого, припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. За таких обставин побутовим споживачам природного газу (населенню) дозволили не сплачувати вчасно надані ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» послуги з постачання природного газу, а Відповідач позбавлений законних засобів впливу на таких споживачів. Таким чином, ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» має намір сплатити штраф у розмірі 51 000,00 грн, але після зняття арешту з розрахункових рахунків підприємства.

У відзиві просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 23 грудня 2020 за № 2691 на ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн, який підлягав сплаті до 03 лютого 2021 року.

Листом від 25 січня 2021 року за №23 та №24 підприємство зверталось з проханням подовжити термін сплати суми штрафу.

Так, ураховуючи зазначений вище лист, Регулятор постановою НКРЕКП від 03 лютого 2021 року № 158 «Про відстрочення сплати штрафу, накладеного на ДП «Газ Мелітополя» ПРАТ «Мелітопольгаз» відстрочив сплату штрафу для Відповідача до 01 квітня 2021 року.

Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили, через що позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Законом України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Закон про НКРЕКП) визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції НКРЕКП.

Судом встановлено, що постановою № 2691 на ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн.

Оскільки штраф не сплачено у встановлений Законом про НКРЕКП строк, пеня станом на 14 червня 2021 року складає 56 610 грн., з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 51 000 грн.)/100% = 765 грн. 74 дні прострочення сплати штрафу, враховуючи, що Постанова № 2691 отримана ДП «Газ Мелітополя» ПрАТ «Мелітопольгаз» 04 січня 2021 року та з урахуванням Постанови № 158 (з 02 квітня 2021 року по 14 червень 2021 року).

Таким чином, станом на 14 червня 2021 року пеня = 765 грн * 74 днів = 56 610 грн, та враховуючи норму статті 22 Закону про НКРЕКП, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, 51, 000, 00 грн.

Отже, загальна сума позову становить: 51 000 грн + 51 000 грн = 102 000 (сто дві тисяч) грн.

Суд не приймає посилання відповідача на накладені на рахунки підприємства обтяження, оскільки виконання зобов'язань перед регулятором повинно бути здійснено. Разом з тим, необхідно й зазначити й про те, що регулятор постановою НКРЕКП від 03 лютого 2021 року № 158 «Про відстрочення сплати штрафу, накладеного на ДП «Газ Мелітополя» ПРАТ «Мелітопольгаз» відстрочив сплату штрафу для Відповідача до 01 квітня 2021 року. Однак позитивного вирішення питання відповідачем не здійснено.

Доказів оскарження постанови про накладення штрафу та пені до суду не надано.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Матеріали справи не містять доказів понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 77, 132, 243-246 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19, код ЄДРПОУ 39369133) до ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ» ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» (Україна, 72313, Запорізька обл., місто Мелітополь, ПРОСПЕКТ 50-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 17, код ЄДРПОУ 39825907) про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з ДОЧІРНЬОГО ПІДПРИЄМСТВА «ГАЗ МЕЛІТОПОЛЯ» ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «МЕЛІТОПОЛЬГАЗ» 102 000 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 19 жовтня 2021 року.

Суддя Д.В. Татаринов