Ухвала від 19.10.2021 по справі 918/205/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"19" жовтня 2021 р. Справа №918/205/21

Господарський суд Рівненської області у складі судді Качура А.М.,

розглянув матеріали за заявою кредитора: Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

з вимогами до боржника: Закритого акціонерного товариства "Горинь-Лада-Сервіс"

про: визнання кредиторських вимог

у справі про: банкрутство

кредитор у справі: фізична особа - підприємець Бас Роман Олексійович

кредитор у справі: Управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області

кредитор у справі: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

секретар судового засідання: Коваль С.М.;

в судове засідання представники сторін не з'явились

Фізична особа - підприємець Бас Роман Олексійович звернувся до Господарського суду Рівненської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Закритого акціонерного товариства "Горинь-Сервіс-Лада (33013, Рівненська область, місто Рівне, вул. Крейдяна 19А, код ЄДРПОУ 13975677).

Ухвалою суду від 30 березня 2021 року прийнято до розгляду заяву фізичної особи - підприємця Баса Романа Олексійовича про відкриття провадження у справі про банкрутство Закритого акціонерного товариства "Горинь-Сервіс-Лада", підготовче засідання призначено на 13 квітня 2021 року.

В судовому засіданні 13 квітня 2021 року оголошено перерву до 28 квітня 2021 року.

Ухвалою суду від 28 квітня 2021 року відкрито провадження у справі про банкрутство Закритого акціонерного товариства "Горинь-Сервіс-Лада" та введено процедуру розпорядження майном Закритого акціонерного товариства "Горинь-Сервіс-Лада до 15 жовтня 2021 року. Розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Юрченка Володимира Ярославовича. Проведення попереднього засідання суду призначено на 06 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 06 липня 2021 року визнано вимоги кредитора фізичної особи - підприємця Баса Романа Олексійовича у розмірі 22 700,00 грн. судового збору (перша черга), 54 000,00 грн. авансування винагороди арбітражному керуючому (перша черга), 22 000,00 грн. заборгованості по основному зобов'язанню (четверта черга). Визнано вимоги кредитора Управління Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Рівненській області у розмірі 4 540,00 грн. судовий збір (перша черга), 622 101,02 грн. заборгованості (друга черга). Підсумкове засідання призначено на 27 липня 2021 року.

Постановою суду від 27 липня 2021 року визнано банкрутом Закрите акціонерне товариство "Горинь-Сервіс-Лада", відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Юрченка Володимира Ярославовича.

17 вересня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано заяву в якій останнє просить суд визнати вимоги кредитора до боржника у даній справі у розмірі 150 365,82 грн. витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, та 2 627,08 грн. витрати на доставку пільгових пенсій.

Ухвалою суду від 20 вересня 2021 року вказану заяву залишено без руху, заявнику надано 10-ти денний строку для усунення недоліків (надання доказів сплати судового збору).

28 вересня 2021 року заявником подано заяву про усунення недоліків та долучення до матеріалів заяви доказу сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.

Ухвалою суду від 30 вересня 2021 року прийнято заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з грошовими вимогами до боржника до розгляду, розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 19 жовтня 2021 року.

11 жовтня 2021 року від арбітражного керуючого надійшло до суду повідомлення про результати розгляду вимог ГУ ПФУ в Рівненській області.

18 жовтня 2021 року заявником кредиторських вимог подано заяву про розгляд справи без його участі.

В судове засідання представники сторін не з'явились

Дослідивши матеріали справи, господарським судом встановлено наступне.

Статтею 3 ГПК України передбачено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність: Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"(Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанова Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 31, ст. 441).

Згідно ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень КУзПБ установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

За визначенням статті 1 КУзПБ кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника. Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з положеннями частини 6 статті 45 КУзПБ, вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.

Згідно з нормами статті 59 КУзПБ з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав, у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута.

Згідно з положеннями статті 60 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.

Поточними кредиторами, в силу приписів статті 1 КУзПБ, є кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.

Постановою Господарського суду Рівненської області від 27 липня 2021 року визнано банкрутом Закрите акціонерне товариство "Горинь-Сервіс-Лада", відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Юрченка Володимира Ярославовича.

Повідомлення про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора оприлюднене на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 27.07.2021.

17 вересня 2021 року ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулось до суду з заявою в якій просить визнати конкурсні кредиторські вимоги в сумі 150 365,82 грн. по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, а також визнати поточні вимоги в сумі 2 627,08 грн. по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій.

Виходячи із приписів законодавства про банкрутство, обов'язок розгляду грошових вимог та надання правового аналізу наданих кредитором письмовим доказам, підставам виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру та змісту, а також, обов'язок встановлення розміру, моменту та періоду виникнення грошових вимог, покладений на господарський суд.

Кредиторські вимоги на суму 121 442,60 грн. аргументовані виконавчими листами Рівненського окружного адміністративного суду №817/2491/15 від 21.10.2015 року на суму 19 967,22 грн., №817/743/17 від 03.07.2017 року на суму 11 762,84 грн., №817/2120/17 від 17.04.18 року на суму 1 652,22 грн., №817/1716/17 від 19.12.17 року на суму 4 745,98 грн., №817/1275/17 від 19.10.17 року на суму 6 659,96 грн., №2а/1770/4586/12 від 28.02.13 року на суму 35 275,30 грн., №817/2589/14 від 20.10.14 року на суму 5 039,98 грн., №817/130/17 від 09.06.17 року на суму 27 250,50 грн., №817/3341/13а від 04.12.13 року на суму 3 003,60 грн., №817/1899/13а від 22.08.13 року на суму 5246,50 грн.,, №817/1646/13а від 26.07.13 року на суму 838,50 грн., а також постановами державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження на підставі вказаних виконавчих листів.

Кредиторські вимоги на суму 31 550,30 грн. аргументовані розрахунками сум відшкодування: від 18.10.2017 року на суму 1 652,22 грн., від 11.01.2018 року на суму 4 956,66 грн., від 11.04.2018 року на суму 7 255,26 грн., від 21.01.2018 року на суму 806,14 грн., від 15.02.2019 року на суму 428,66 грн., від 15.03.2019 року на суму 5 015,30 грн., від 15.01.2020 року на суму 2 006,12 грн., від 14.05.2020 року на суму 4 453,60 грн., від 13.01.2021 року на суму 1 113,40 грн., від 11.03.2021 року на суму 1 853,79 грн., від 10.06.2021 року на суму 749,71 грн., від 12.07.2021 року на суму 661,74 грн., від 06.09.2021 року на суму 597,70 грн.

Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.

Провадження у справі відкрито 28 квітня 2021 року, таким чином в розумінні КУзПБ, вимоги які виникли до 28 квітня 2021 року є конкурсними.

Матеріалами справи стверджено наявність заборгованості боржника перед кредитом в сумі 150 365,82 грн. по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій, вказана заборгованість визнана ліквідатором.

З врахуванням викладеного суд приходить до висновку, що заява ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання конкурсних кредиторські вимоги в сумі 150 365,82 грн. по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій є законними та обґрунтованими

Законодавець чітко встановив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.

Постановою суду від 27 липня 2021 року визнано банкрутом Закрите акціонерне товариство "Горинь-Сервіс-Лада", відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Юрченка Володимира Ярославовича

Таким чином, до поточних вимог кредитора можуть бути враховані вимоги які виникли у період з 28 квітня 2021 року по 27 липня 2021 року.

Згідно з наданими кредитором розрахунками, заборгованість боржника за травень 2021 року становить 617,93 грн., за червень 2021 року 749,71 грн., за липень 661,74 грн., відтак розмір поточних вимог кредитора становить 2 029,38 грн., при цьому суд звертає увагу заявника, що останнім протиправно включено до кредиторських вимог заборгованості за серпень 2021 року в сумі 597,70 грн., оскільки вказана заборгованість розрахована після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Обов'язок з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених у порядку ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", повністю покладений на підприємства.

Згідно з приписами частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Згідно з положеннями пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з положеннями пункту 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

З огляду на викладенi норми законодавчих актiв боржник, як платник збору на обов'язкове державне пенсiйне страхування та юридична особа, працiвники якої вийшли на пiльгову пенсiю, зобов'язаний сплачувати Пенсiйному фонду збiр у 100 % розмiрi сум фактичних витрат на виплату та доставку пiльгових пенсiй його працiвникам, тобто відшкодувати Пенсiйному фонду фактичнi витрати на виплату та доставку пiльгових пенсій, призначених працiвникам боржника, у повному розмiрi.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постановах від 02 червня 2015 року у справі № 21-166а15 та від 21 вересня 2015 року у справі № 823/597/15, а також Верховного Суду, викладеної у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 812/1347/17, від 06 березня 2018 року у справі № 812/1112/17 та від 11 квітня 2018 року у справі № 808/1672/17, суми, які підлягають сплаті страхувальниками в рахунок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не є страховими внесками, недоїмкою, штрафними санкціями чи пенею.

Отже, відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відносяться до загальнодержавних зборів (обов'язкових платежів), у зв'язку з чим твердження кредитора та ліквідатора про необхідність включення заявлених грошових вимог до другої черги не приймається судом.

Згідно з нормами статті 64 КУзПБ кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом.

Згідно з правилами частини 4 статті 45 КУзПБ, для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.

Враховуючи викладене, заявлені вимоги конкурсного кредитора (який не має права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів) - Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області в сумі 150 365,82 грн. по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій визнані ліквідатором, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів боржника, черговість погашення - третя.

Заявлені вимоги поточного кредитора - Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області в сумі 2 029,38 грн., по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій визнані ліквідатором, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають визнанню та включенню до реєстру вимог кредиторів боржника, черговість погашення - третя.

При цьому суд не вбачає підстав для визнання кредиторських вимог щодо заборгованості за серпень 2021 року в сумі 597,70 грн., оскільки вказана заборгованість розрахована після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, відтак вказані вимоги суд відхиляє.

Згідно з правилами статті 64 КУзПБ, у першу чергу задовольняються витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.

Враховуючи положення статті 64 КУзПБ, витрати Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді що становлять 4 540,00 грн. судового збору за подання заяви про визнання кредитором є такими що задовольняються в першу чергу.

Керуючись статтями 45-46, 59, 60, 64 КУзПБ, статтею 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання кредиторських вимог задовольнити частково.

2. Визнати вимоги конкурсного кредитора (який не має права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів) Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у розмірі:

- 150 365,82 грн. які виникли по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій (третя черга);

3. Визнати вимоги поточного кредитора Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у розмірі:

- 2 029,38 грн. які виникли по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій (третя черга).

4. Вимоги поточного кредитора Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в сумі 597,70 грн. які виникли по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій відхилити.

5. Визнати вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у розмірі:

- 4 540,00 грн. судовий збір (перша черга);

6. Арбітражному керуючому (ліквідатору) Юрченку Володимиру Ярославовичу внести відомості про включення кредиторських вимог до реєстру вимог кредиторів боржника згідно даного судового рішення.

7. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Копію ухвали направити кредиторам, ліквідатору боржника, боржнику.

ухвалу підписано 20.10.2021 року

Суддя Качур А.М.