01 жовтня 2021 року справа № 580/2608/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Ковтун Л.Б.,
представника позивача - адвоката Лучинович І.В. (за ордером),
представника відповідачів - Цибаня В.І. (за довіреностями),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Офісу Генерального прокурора, Черкаської обласної прокуратури про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) до Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, далі - відповідач 1), Черкаської обласної прокуратури (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 286, далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) №24 від 09.03.2021 про неуспішне проходження атестації ОСОБА_1 за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки;
- визнати протиправним на скасувати наказ керівника Черкаської обласної прокуратури №288к від 29.03.2021 про звільнення ОСОБА_1 з посади прокурора Канівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області;
- поновити ОСОБА_1 в органах прокуратури на посаді прокурора Канівського відділу Смілянської окружної прокуратури Черкаської області з 30.03.2021;
- стягнути з Черкаської обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.03.2021 до моменту фактичного поновлення на публічній службі;
- стягнути з Черкаської обласної та Офісу Генерального прокурора на користь ОСОБА_1 , судові витрати у справі в рівних частках;
- рішення в частині поновлення на посаді ОСОБА_2 та стягнення середнього заробітку у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що перебуваючи на публічній службі в органах прокуратури, ним, з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора, складено іспит у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки. За наслідками тестування програмним забезпеченням позивач набрав 89 балів, що є менше прохідних 93 балів. Наказом керівника Черкаської обласної прокуратури №288к від 29.03.2021 позивача звільнено з посади прокурора Канівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області з 29.03.2021 на підставі п. 9 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» на підставі рішення тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) про не успішне проходження атестації від 09.03.2021 №24. Позивач вважає вказані рішення протиправними, оскільки процедура атестації здійснена не на підставі Конституції України та Закону України "Про прокуратуру". Зазначає, що відповідачем не доведено правомірність формування кадрової комісії, у тому числі компетентності та наявності у членів комісії необхідних професійних і моральних якостей. Ліквідація чи реорганізація Черкаської місцевої прокуратури не відбулась, а тому відповідач не може обґрунтовувати правомірність свого рішення такими доводами у подальшому. Позивач зазначає, що проведена процедура оцінювання його професійної компетентності та подальшого звільнення відбулась з застосуванням дискримінаційного підходу у порівнянні з іншими працівниками органів прокуратури так як спеціалізацію прокурорів при складанні тестів не враховано.
Відповідач Офіс Генерального прокурора, заперечуючи проти позовних вимог, надав до суду відзив на позовну заяву в якій зазначено, що атестація здійснюється згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, який затверджується Генеральним прокурором. Необгрунтованим є твердження позивача, що проведення атестації здійснювалось неуповноваженою кадровою комісією, оскільки перелік, склад і порядок роботи кадрових комісій визначається Генеральним прокурором. Відповідачем вказано, що за наслідками складення іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки позивач, відповідно до додатку до протоколу засідання тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, набрав 89 балів, що є менше прохідного балу для успішного складання іспиту і його не допущено до проходження наступного етапу атестації.
Від відповідача Черкаської обласної прокуратури надійшов відзив на позовну заяву у якій вказано, що прокурори органів прокуратури можуть бути переведені у разі успішного проходження ними атестації. Так, за наявності рішення тринадцятої кадрової комісії про неуспішне проходження позивачем атестації від 09.03.2021 №24 керівником Черкаської обласної прокуратури винесено наказ №288к від 29.03.2021 про звільнення позивача із займаної посади на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 Закону України "Про прокуратуру" з 29.03.2021. За вказаних обставин просив у задоволенні позову відмовити повністю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Представник відповідачів проти позову заперечив, у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив таке.
Позивач у справі ОСОБА_1 з 06.01.2017 по 29.03.2021 перебував на публічній службі в органах прокуратури.
08.10.2019 позивач подав заяву Генеральному прокурору України, у якій на підставі пункту 10 розділу ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» просив перевести його на посаду прокурора в окружній прокуратурі і для цього допустити до проходження атестації.
На виконання вимог п. 1 розділу ІІ Порядку проходження прокурорами атестації на засіданні тринадцятої та чотирнадцятої кадрової комісії 12.02.2021 затверджено графік складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки з 22 по 24 лютого 2021 року. Вказаним графіком передбачено проходження позивачем другого етапу тестування на 23.02.2021.
Згідно протоколу №4 засідання тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 23.02.2021 (четверте питання порядку денного) була розглянута заява позивача від 23.02.2021 про проходження тестування повторно, у зв'язку з поганим самопочуттям та вирішено відмовити позивачу у повторному проходженні тестування.
Згідно додатку 2 до Протоколу № 4 від 23.02.2021 позивач неуспішно склав іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки та набрав 89 балів при мінімально необхідних для складання іспиту 93 балів.
Згідно рішення тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) №24 від 09.03.2021, керуючись пунктами 13, 16, 17 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», пунктом 6 розділу І, пунктами 5,6 розділу ІІІ Порядку проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 №221, враховуючи, що позивач за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки набрав 89 балів, що є менше прохідного 93 бали для успішного складання іспиту, позивач не допускається до етапу проходження співбесіди та припиняє участь в атестації.
На підставі рішення тринадцятої кадрової комісії від 09.03.2021 №24 керівником Черкаської обласної прокуратури був виданий наказ №288к від 29.03.2021, згідно з яким позивач був звільнений з посади прокурора Канівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» з 29 березня 2021 року.
Не погоджуючись із вказаними вище рішеннями, що прийняті за насідками проходження атестації позивач звернувся до суду із позовом.
Нормативно-правові акти, які регулюють порядок проведення атестації.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-IX (далі - Закон №113-ІХ):
- пункт 6 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «З дня набрання чинності цим Законом усі прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур вважаються такими, що персонально попереджені у належному порядку про можливе майбутнє звільнення з посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру";
- пункт 7 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Прокурори, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.»;
- пункт 9 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Атестація здійснюється згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, який затверджується Генеральним прокурором.»;
- пункт 10 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур (у тому числі ті, які були відряджені до Національної академії прокуратури України для участі в її роботі на постійній основі) мають право в строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.»;
- пункт 11 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Атестація прокурорів проводиться кадровими комісіями Офісу Генерального прокурора, кадровими комісіями обласних прокуратур.»;
- пункт 12 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Предметом атестації є оцінка: 1) професійної компетентності прокурора; 2) професійної етики та доброчесності прокурора.»;
- пункт 13 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Атестація прокурорів включає такі етапи:
1) складення іспиту у формі анонімного письмового тестування або у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора. Результати анонімного тестування оприлюднюються кадровою комісією на офіційному вебсайті Генеральної прокуратури України або Офісу Генерального прокурора не пізніше ніж за 24 години до проведення співбесіди;
2) проведення співбесіди з метою виявлення відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Для оцінки рівня володіння практичними уміннями та навичками прокурори виконують письмове практичне завдання.»;
- пункт 16 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «За результатами складення прокурором іспиту відповідна кадрова комісія ухвалює рішення щодо допуску прокурора до проведення співбесіди. Якщо прокурор за результатами складення іспиту набрав меншу кількість балів, ніж прохідний бал, встановлений згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, це є підставою для недопущення прокурора до етапу співбесіди і ухвалення кадровою комісією рішення про неуспішне проходження атестації таким прокурором.»;
- пункт 17 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Кадрові комісії за результатами атестації прокурора ухвалюють одне із таких рішень: рішення про успішне проходження прокурором атестації або рішення про неуспішне проходження прокурором атестації.
Кадрові комісії за результатами атестації подають Генеральному прокурору інформацію щодо прокурорів, які успішно пройшли атестацію, а також щодо прокурорів, які неуспішно пройшли атестацію.
Повторне проходження одним і тим самим прокурором атестації або одного з її етапів забороняється.
Пункт 17 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення»: «Прокурори, які на день набрання чинності цим Законом займають посади у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, звільняються Генеральним прокурором, керівником регіональної (обласної) прокуратури з посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру" за умови настання однієї із наступних підстав:
1) неподання прокурором Генеральної прокуратури України, регіональної прокуратури, місцевої прокуратури, військової прокуратури у встановлений строк заяви до Генерального прокурора про переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури та про намір у зв'язку із цим пройти атестацію;
2) рішення кадрової комісії про неуспішне проходження атестації прокурором Генеральної прокуратури України, регіональної прокуратури, місцевої прокуратури, військової прокуратури.
Відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-V11, визначено, підпункт 9 частини першої статті 51: «Прокурор звільняється з посади у разі ліквідації чи реорганізації органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури.».
Порядок проходження прокурорами атестації, затверджений наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 №221 (далі - Порядок №221):
- пункт 3 розділу 1: «Атестація прокурорів проводиться кадровими комісіями прозоро та публічно у присутності прокурора, який проходить атестацію.»;
- пункт 4 розділу 1: «Порядок роботи, перелік і склад кадрових комісій визначаються відповідними наказами Генерального прокурора.»;
- пункт 5 розділу 1: «Предметом атестації є оцінка: 1) професійної компетентності прокурора (у тому числі загальних здібностей та навичок); 2) професійної етики та доброчесності прокурора;
- пункт 6 розділу 1: «Атестація включає такі етапи: 1) складання іспиту у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора; 2) складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки; 3) проведення співбесіди з метою виявлення відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності.
Для оцінки рівня володіння практичними уміннями та навичками прокурори виконують письмове практичне завдання.
- пункт 7 розділу 1: «Повторне проходження одним і тим самим прокурором атестації або одного з її етапів не допускається. Якщо складання відповідного іспиту було перервано чи не відбулося з технічних або інших причин, незалежних від членів комісії та прокурора, комісія призначає новий час (дату) складання відповідного іспиту для прокурора.»;
- пункт 8 розділу 1: «За результатами атестації прокурора відповідна кадрова комісія ухвалює одне із таких рішень: 1) рішення про успішне проходження прокурором атестації; 2) рішення про неуспішне проходження прокурором атестації»;
- пункт 3 розділу 11: «Тестування проходить автоматизовано з використанням комп'ютерної техніки у присутності членів відповідної кадрової комісії і триває 100 хвилин. Прокурор може завершити тестування достроково. Тестові питання обираються для кожного прокурора автоматично із загального переліку питань у кількості 100 питань. Кожне питання має передбачати варіанти відповіді, один з яких є правильним. Після закінчення часу, відведеного на проходження тестування, тестування припиняється автоматично, а на екран виводиться результат складання іспиту відповідного прокурора. Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал. Максимальна кількість можливих балів за іспит становить 100 балів.»;
- пункт 4 розділу 11: «Прохідний бал (мінімально допустима кількість набраних балів, які можуть бути набрані за результатами тестування) для успішного складання іспиту становить 70 балів».
Порядок роботи кадрових комісій, затверджений наказом Генерального прокурора від 17.10.2019 №233: - пункт 12: «Рішення про неуспішне проходження атестації повинно бути мотивованим із зазначенням обставин, що вплинули на його прийняття.».
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
25 вересня 2019 року набрав чинності Закон №113-ІХ, яким запроваджено реформування системи органів прокуратури (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 6 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ з дня набрання чинності цим Законом усі прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур вважаються такими, що персонально попереджені у належному порядку про можливе майбутнє звільнення з посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону №1697-VІІ.
За приписами пункту 7 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ прокурори та слідчі органів прокуратури, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів і слідчих у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.
Як встановлено у пунктах 10-14 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ, прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур (у тому числі ті, які були відряджені до Національної академії прокуратури України для участі в її роботі на постійній основі) мають право в строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.
Атестація прокурорів проводиться кадровими комісіями Офісу Генерального прокурора, кадровими комісіями обласних прокуратур.
Предметом атестації є оцінка: 1) професійної компетентності прокурора; 2) професійної етики та доброчесності прокурора.
Атестація прокурорів включає такі етапи: 1) складення іспиту у формі анонімного письмового тестування або у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора. Результати анонімного тестування оприлюднюються кадровою комісією на офіційному вебсайті Генеральної прокуратури України або Офісу Генерального прокурора не пізніше ніж за 24 години до проведення співбесіди; 2) проведення співбесіди з метою виявлення відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Для оцінки рівня володіння практичними уміннями та навичками прокурори виконують письмове практичне завдання.
Графік проходження прокурорами атестації встановлює відповідна кадрова комісія. Атестація проводиться прозоро та публічно, у присутності прокурора, який проходить атестацію. Перебіг усіх етапів атестації фіксується за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису.
За результатами складення прокурором іспиту відповідна кадрова комісія ухвалює рішення щодо допуску прокурора до проведення співбесіди. Якщо прокурор за результатами складення іспиту набрав меншу кількість балів, ніж прохідний бал, встановлений згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, це є підставою для недопущення прокурора до етапу співбесіди і ухвалення кадровою комісією рішення про неуспішне проходження атестації таким прокурором (пункт 16 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ).
Згідно з пунктом 17 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ кадрові комісії за результатами атестації прокурора ухвалюють одне із таких рішень: рішення про успішне проходження прокурором атестації або рішення про неуспішне проходження прокурором атестації. Повторне проходження одним і тим самим прокурором атестації або одного з її етапів забороняється.
Пунктом дев'ятим розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ передбачено, що атестація здійснюється згідно з Порядком проходження прокурорами атестації, який затверджується Генеральним прокурором.
Наказом Генерального прокурора від 03 жовтня 2019 року №221 (зі змінами, внесеними наказами Генерального прокурора від 17.12.2019 року № 336, від 04.02.2020 року № 65, від 19.02.2020 року №102), затверджено Порядок проходження прокурорами атестації.
Відповідно до п. 6 Порядку №221 атестація включає такі етапи:
1) складання іспиту у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора;
2) складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки;
3) проведення співбесіди з метою виявлення відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Для оцінки рівня володіння практичними вміннями та навичками; прокурори виконують письмове практичне завдання.
Отже другим етапом проходження атестації є складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки, порядок складання якого унормовано розділом ІІІ Порядку №221, який передбачає наступне:
- тестування проходить автоматизовано з використанням комп'ютерної техніки у присутності членів відповідної кадрової комісії;
- прохідний бал (мінімально допустима кількість набраних балів, які можуть бути набрані за результатами тестування) для успішного складання іспиту встановлює своїм наказом Генеральний прокурор після складання іспиту у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора;
- прокурор, який за результатами складення іспиту набрав меншу кількість балів, ніж прохідний бал, не допускається до співбесіди, припиняє участь в атестації, а відповідна кадрова комісія ухвалює рішення про неуспішне проходження прокурором атестації.
Наказом виконувача обов'язків Генерального прокурора від 07.10.2020 №474 "Про встановлення прохідного балу для успішного складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки під час атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), а також оприлюднення зразка (прикладу) тестових питань (завдань) та правил складання іспиту" встановлено прохідний бал - 93.
Отже у разі набрання прокурором менше 93 балів за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки прокурор припиняє участь у атестації, а комісія ухвалює рішення про неуспішне проходження атестації.
Згідно з пункту 1 розділу V Порядку №221 уповноваженими суб'єктами з питань забезпечення організаційної підготовки до проведення атестації та виконання функцій адміністративно-розпорядчого характеру, координування та узгодження дій під час підготовки і проведення атестації є члени комісії та робоча група відповідної кадрової комісії (п.1 р.).
У разі виникнення у прокурора зауважень чи скарг на процедуру проведення атестації він може звернутися до голови або секретаря комісії (пункт 2 розділу V).
Наказом Генерального прокурора від 17.10.2019 №233 (зі змінами, внесеними наказами Генерального прокурора та виконувача його обов'язків від 17.12.2019 року №337, від 04.02.2020 року №65, від 13.03.2020 року №145) затверджено Порядок роботи кадрових комісій, які забезпечують, зокрема, проведення атестації прокурорів та слідчих Генеральної прокуратури України (включаючи прокурорів та слідчих Головної військової прокуратури, прокурорів секретаріату Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів), регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур.
За приписами пункту 12 Порядку №233 рішення про неуспішне проходження атестації повинно бути мотивованим із зазначенням обставин, що вплинули на його прийняття.
Судом встановлено, що позивач за результатами іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки, який відбувся 23.02.2021, набрав 89 балів, тобто менше ніж 93 бали, необхідних для подальшого проходження атестації.
Рішенням тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) №24 від 09.03.2021, керуючись пунктами 13, 16, 17 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», пунктом 6 розділу І, пунктами 5,6 розділу ІІІ Порядку проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 №221, враховуючи, що позивач за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки набрав 89 балів, що є менше прохідного 93 для успішного складання іспиту, позивач не допускається до етапу проходження співбесіди та припиняє участь в атестації.
Отже, враховуючи приписи пункту 17 розділу ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону №113-ІХ та пунктів 4, 5 розділу ІІ Порядку №221, а також ту обставину, що позивач не набрав необхідної кількості балів (93), рішення тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) №24 від 09.03.2021 прийнято на законних підставах.
Суд не погоджується з доводами позивача про те, що рішення є необгрунтованим, оскільки згідно з пунктом 16 Розділу ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» єдиною підставою для ухвалення кадровою комісією рішення про неуспішне проходження атестації таким прокурором є набрання меншої кількості балів, ніж прохідний бал, і ця обставина у рішенні №24 від 09.03.2021 зазначена.
Суд також не погоджується з доводами позивача щодо повторного складання іспиту. Так, позивачем зазначено, що в день складання іспиту він себе погано почував, що стало наслідком набрання нижчого балу ніж прохідний. У зв'язку з чим, цього ж дня позивач звернувся із заявою до відповідної комісії про проведення іспиту повторно.
З наявної в матеріалах справи копії протоколу №4 засідання тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 23.02.2021, судом встановлено, що перед початком складання іспиту всіх прокурорів, у тому числі і позивача запитали про їх стан здоров'я. Крім того, під час іспиту позивач до медичного працівника за місцем проведення іспиту не звертався, до представників кадрової комісії будь-які скарги чи зауваження про погане самопочуття та погіршення стану здоров'я не надходили.
Пунктом 7 розділу 1 Порядку проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 №221 (з подальшими змінами) передбачено, що повторне проходження одним і тим самим прокурором атестації або одного з її етапів не допускається.
З огляду на зазначене тринадцята кадрова комісія обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) відмовила позивачу у повторному складанні іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки на законних підставах.
Суд також зазначає, що ні Порядок №221, ні Порядок №233 не передбачає розгляд повторних заяв прокурорів та надання на них відповідей.
В свою чергу пункт 9 частини першої статті 51 Закону №1697-VІІ передбачає, що прокурор звільняється з посади у разі ліквідації чи реорганізації органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури.
Отже законом чітко встановлено підстави звільнення прокурора з посади у разі непроходження ним атестації.
Зі змісту заяви про переведення на посаду прокурора в окружну прокуратуру та про намір пройти атестацію, що була подана позивачем можна дійти висновку, що позивач усвідомлював і погоджувався, що у разі неуспішного проходження будь-якого з етапів атестації, передбаченого Порядком, а також за умови настання однієї з підстав, передбачених пунктом 19 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ його буде звільнено з посади прокурора.
Суд встановив, що звільнення позивача відбулось на підставі підпункту 2 пункту 19 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ та пункту 9 частини першої статті 51 Закону №1697-VІІ, які є спеціальними законами і підлягають застосуванню до спірних відносин, за наявності ознайомлення позивача з наслідками у вигляді звільнення з посади прокурора у разі неуспішного проходження атестації, тому наказ керівника Черкаської обласної прокуратури від 29.03.2021 №288к прийнятий на законних підставах і скасуванню не підлягає.
Доводи позивача на відсутність підстав для звільнення, а саме: відсутність ліквідації, реорганізації органів прокуратури чи скорочення штатів, та як наслідок, відсутність правової визначеності щодо підстав звільнення, є необгрунтованими, оскільки звільнення у разі неуспішного проходження атестації на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону №1697-VІІ прямо передбачене підпунктом 2 пункту 19 розділу ІІ Прикінцевих і перехідних положень Закону №113-ІХ.
Щодо надмірного втручання у приватне життя внаслідок звільнення з посади прокурора та органів прокуратури за результатами атестації суд зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 08.07.2003 №15-рп/2003 у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про проведення атестації державних службовців" вказав, що атестація є одним із способів перевірки та оцінки кваліфікації працівника, його знань і навичок. Вона передбачена частиною шостою статті 96 Кодексу законів про працю України, положення якого поширюються і на державних службовців з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про державну службу". Згідно з цією нормою атестацію можуть проводити власник або уповноважений ним орган. Такими органами відповідно до законодавства України є, зокрема, всі органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Атестація окремих категорій державних службовців передбачена й іншими законами України, зокрема "Про державну податкову службу в Україні" (стаття 15), "Про прокуратуру" (стаття 46), "Про статус суддів" (глава VII).
Закон України №113-ІХ чи його окремі положення, зокрема щодо звільнення прокурора за результатами атестації, не визнаний таким, що не відповідає Конституції України, тому підлягає обов'язковому застосуванню.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин, встановлених під час судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що позивач не набрав достатньої кількості балів (93) за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки, тому підлягав звільненню з посади прокурора на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону №1697-VІІ.
Отже рішення тринадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) Офісу Генерального прокурора від 09.03.2021 №24 "Про неуспішне проходження прокурором атестації за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки" та наказ керівника Черкаської обласної прокуратури від 29.03.2021 288к про звільнення з посади прокурора Канівського відділу Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області прийняті на законних підставах і скасуванню не підлягають.
Враховуючи вказане заявлений позов задоволенню не підлягає.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-V1, згідно з яким від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Отже розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.10.2021.
Суддя С.М. Гарань