Ухвала від 18.10.2021 по справі 560/11649/21

Справа № 560/11649/21

УХВАЛА

18 жовтня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо не припинення (не розірвання) контракту, укладеного 04 квітня 2018 року із ОСОБА_1 про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах офіцерського складу, на підставі підпункту «ґ» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» згідно поданого рапорту від 04 червня 2021 року.

2. Зобов'язати Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України прийняти рішення, яким достроково припинити (розірвати) контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах офіцерського складу, укладений із ОСОБА_1 04 квітня 2018 року, на підставі підпункту «ґ» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Ухвалою суду від 14.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Витребувано у Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України відповідь на рапорт позивача від 27.08.2021 (вх.№11456-Р від 28.08.2021).

Відповідачем надіслано до суду клопотання, в якому просить:

1.Залучити до участі у справі Чопський прикордонний загін , 89502, Закарпатська обл., місто Чоп, вул. Головна , 55А, ЄДРПОУ 14321707 в якості третьої особи на стороні відповідача.

2. Продовжити строк надання відзиву на адміністративний позов на 15 днів з дати закінчення встановленого судом строку ухвалою від 14.08.21р.

3. Розгляд справи провести за участі представника відповідача

Вказує, що станом на звернення до суду із цією заявою рапорт ОСОБА_1 від 27.08.21 вх. №11456-Р від 28.08.2021 на адресу відповідача - Західного регіонального управління не надходив, відповідно не розглядався.

Майор ОСОБА_1 проходить військову службу у в/ч АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

З метою належної організації представництва інтересів регіонального управління в суді на адресу Чопського прикордонного загону направлено запит про надання завірених копій матеріалів рапорту позивача від червня 2021р. та додатків до нього.

Надаючи правову оцінку заявленим клопотанням, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Здійснивши системний аналіз зазначеної норми, суд зазначає, що треті особи можуть бути залучені до участі у розгляді справи у разі, коли рішення у ній може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Дослідивши доводи, що стосуються клопотання, суд вважає, що відповідачем не обґрунтовано, яким чином судове рішення безпосередньо може вплинути на права та обов'язки Чопського прикордонного загону. Належного обґрунтування на підтвердження зазначеного відповідачем не вказано. Позовні вимоги звернені лише до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Тому в задоволенні цього клопотання слід відмовити.

У той же час, згідно з ч.6-7 ст.80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Відповідачем повідомлено, що рапорт від 27.08.2021 (вх.№11456-Р від 28.08.2021) до нього не надходив, а був поданий до Чопського прикордонного загону.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне витребувати докази щодо обставин подання та направлення такого рапорту від Чопського прикордонного загону.

Відповідно до частини 2 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Враховуючи наведену норму та обставини справи, суд вважає, що наявні підстави для задоволення клопотання та продовження процесуального строку для подання відзиву на позов - на 15 днів з дати отримання відповідачем цієї ухвали.

Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 5-6 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо, зокрема, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Частиною 2 ст. 12 КАС України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Згідно з п. 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження категорії справ, визначені ч. 4 ст. 12 КАС України.

Враховуючи характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Крім того, стороною в поданому клопотанні не наведено жодних конкретних мотивів, обґрунтувань та підстав, в чому полягає складність справи та є необхідність проведення судового засідання з повідомленням сторін. Зміст клопотання не дає підстав стверджувати, що повне та всебічне з'ясування усіх обставин у справі потребує проведення судового засідання чи заслуховування пояснень сторін.

При вирішенні даного спору судом будуть досліджені усі надані сторонами докази, повно і всебічно з'ясовані всі обставини справи незалежно від порядку провадження. При цьому сторони не позбавлені можливості подачі доказів на підтвердження своєї позиції або письмових пояснень.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання слід відмовити.

Керуючись статтями 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України про залучення до участі у справі в якості третьої особи Чопського прикордонного загону відмовити.

Витребувати у Чопського прикордонного загону:

- копію рапорту позивача від 27.08.2021 (вх.№11456-Р від 28.08.2021);

- письмову інформацію щодо спрямування цього рапорту на адресу Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, та отримання такого адресатом.

Витребувані докази подати до суду у 10-денний строк з дня отримання цієї ухвали.

Продовжити відповідачу строк надання відзиву на адміністративний позов - на 15 днів з дати отримання ним цієї ухвали.

У задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні за участі сторін відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Головуючий суддя Д.А. Божук