Справа №2-а-75/2010р.
19 квітня 2010 року Шепетівський міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Березової І.О.
при секретарі Березюк Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівка
справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14
до управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області
про стягнення коштів, зобов'язання підвищити пенсійні виплати,
Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 2 березня 2010 року, ухваленого у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області про стягнення коштів, зобов'язання підвищити пенсійні виплати, вимоги позивачів задоволені частково.
Разом з тим, в постанові неправильно вказано найменування установи, відповідача по справі - «управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці», замість правильного - «управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області», що унеможливлює виконання рішення.
До вимог ст. 219 ЦПК України суд може з власної ініціативи або за заявою осіб, які беруть участь у справі, виправити допущені у судовому рішенні описки чи арифметичні помилки.
З наведених підстав суд вважає необхідним виправити допущені в рішенні судом неточності.
На підставі наведеного та керуючись ст. 219 ЦПК України,
суд, -
Виправити описку в постанові Шепетівського міськрайонного суду від 2 березня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області про стягнення коштів, зобов'язання підвищити пенсійні виплати.
Вказати в резолютивній частині постанови правильно - управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги з одночасним поданням її копії до апеляційної інстанції.
Суддя :
КОПІЯ Справа №2-а-75/2010р.
02 березня 2010 року Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої-судді: Березової І.О.,
секретаря: Березюк Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шепетівка справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 до управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області
про стягнення коштів, зобов'язання підвищити пенсійні виплати, -
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 звернулися до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі Хмельницької області про стягнення підвищення до пенсії, зобов'язання відповідача здійснити підвищення пенсійних виплат в майбутньому, посилаючись на те, що мають статус «дитини війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мають право на підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте, всупереч вимогам ст.ст. 3,6 зазначеного закону, ст.ст. 48, 58 Конституції України, дані норми відповідачем протягом 2006-2009 років не виконувались в повному об'ємі, чим було порушено їх гарантовані Конституцією України права. А тому, провівши власні розрахунки, просили суд стягнути з відповідача на користь кожного по 4190 грн. невиплаченої заборгованості в період з 01.01.2006 р. по 01.03.2009 р. та зобов'язати відповідача здійснювати щомісячну виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». При цьому, на підставі ст. 88 КАС України просили суд звільнити їх від сплати судових витрат.
Крім цього, зазначили, що строк звернення до суду пропущений ними з поважних причин, оскільки їх законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, законів України, про що стало відомо лише з преси у 2008 році.
В судове засідання позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 не з'явилися, у поданих до суду заявах позовні вимоги підтримали та просили суд розгляд справи провести у їх відсутності.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Шепетівському районі в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення частково виходячи з таких підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 є пенсіонерами і мають статус «дитини війни», що стверджується посвідченнями:
- №НОМЕР_1, виданого 27.08.1993 р. Доманівським соцзабезом Миколаївської області на ім'я ОСОБА_1, в якому з 17.04.2006р. їй визначено статус «дитина війни»;
- № НОМЕР_2, виданого 16.02.1994р. Доманівським соцзабезом Миколаївської області на ім'я ОСОБА_2, в якому йому визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_3, виданого 11.10.1995р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_3, в якому їй визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_4, виданого 27.10.1993 р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_4, в якому їй з 07.03.2006р. визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_5, виданого 01.01.1993р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_5, в якому їй визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_6, виданого 03.10.1994р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_6, в якому їй визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_7, виданого 28.09.2004р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_7, в якому 27.04.2006 року йому визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_8, виданого 23.08.1990р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_8, в якому їй у 2006 р. визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_9, виданого 06.06.1997р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_9, в якому їй 16.03.2006р. визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_10, виданого 12.07.1996 р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_10, в якому їй визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_11, виданого 03.02.2005 р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_11, в якому йому визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_12, виданого 09.08.1999 р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_12, в якому їй 14.03.2006 р. визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_13, виданого 28.03.2006р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_13, в якому йому визначено статус «дитина війни»;
- №НОМЕР_14, виданого 13.02.2004р. Шепетівським райсоцзахистом населення Хмельницької області на ім'я ОСОБА_14, в якому йому визначено статус «дитина війни».
А отже, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вони мають право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Проте, такі виплати проводились не в повній мірі. З 01.01.2008 року в зв'язку із внесенням змін до бюджету України проведено перерахунки тим особам, які мають статус «дитина війни» ( крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»). Підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачувалось незалежно від встановлення інвалідності та у розмірі, встановленого для учасників війни - 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що стверджено інформацією відповідача, наданої у відповідь на звернення позивачів щодо вирішення спірних питань.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення ст. ст. 71, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення пенсій на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено у новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Конституційний Суд України визнав, що зупинення Законом України «Про державний бюджет» дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Положення визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( в редакції від 18.11.2004 р., чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» Кабінету міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними державними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Поряд з цим, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню в межах строку позовної давності визначеного ст. 99 КАС України, згідно якої для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, а в даному випадку з 20.01.2009 р., оскільки саме 20.01.2010 р. позивачі звернулися до суду за захистом свого порушеного права. Такий висновок суд обґрунтовує тим, що позивачами такий строк пропущено без поважності причин, і наведені з цього приводу обставини не є підставними. Так, позивачі при зверненні до суду зазначили, що про порушене право, як і про рішення Конституційного суду України довідалася з друкованих засобів масової інформації лише у 2008 році, при цьому дати та назви друкованого органу не уточнили. А тому, наведені у поданій до суду позовній заяві причини пропуску строку щодо звернення до адміністративного суду не можуть бути визнані поважними.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли в грудні 2008 р. Розміри соціальних державних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та нормативно-правовими актами Кабінету міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» у 2008 році мінімальний розмір пенсії, що дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, становить: з 01.01.2008 року по 31.03.2008 року - 470 грн., відповідно з 01.04.2008 року по 30.06.2008 року - 481 грн., з 01.07.2008 року по 31.09.2008 року - 482 грн., з 01.10.2008р. - 498 грн.
А отже, позивачам, кожному зокрема, в період з 20.01.2009р. по 01.04.2009р. ( виходячи з розміру позовних вимог) повинно бути виплачено підвищення до пенсії в розмірі 149,8 грн. щомісячно. При цьому з 20.01.09 р. по 01.02.2009 р. за 11 днів, що становить 52,8 грн. Загальна сума підвищення до пенсії за вказаний період складає 351,6 грн. ( 52,8 + 149,4 + 149,4). А тому, стягненню підлягає саме така сума за виключенням розміру виплаченого підвищення до пенсії. Так, з 20.01.2009 р. позивачі, кожен зокрема, отримала підвищення до пенсії у розмірі 17,6 грн. замість 52,8 грн. У лютому, березні по 49,8 грн. замість 149,4 грн. Сума заборгованості відповідача становить 234,4 грн. кожному з позивачів.
Жодним чином не заслуговують на увагу та підлягають відхиленню твердження відповідача, на які він посилається як на підставу своїх заперечень, щодо відсутності коштів для здійснення встановлених Законом виплат. Оскільки відповідно до рішення Європейського Суду від 8 листопада 2005 року справа «Кечко проти України» встановлено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління.
За таких обставин відповідач - Управління повинно бути зобов'язане виплатити позивачам належне їм підвищення пенсії.
Судові витрати по справі у вигляді сплати судового збору підлягають стягненню з Управління, оскільки саме неправомірні дії останнього призвели до порушення законних прав позивача.
Виходячи з наведеного, на підставі ст. 22 Конституції України, рішення Європейського Суду від 8 листопада 2005 року справа «Кечко проти України», Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями, Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року №2195-ІV, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008, Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 71, 86, 94, 100, 162 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково .
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_1 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_2 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_3 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_4 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_5 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_6 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_7 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_8 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_9 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_10 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_11 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_12 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_13 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь ОСОБА_14 234 ( двісті тридцять чотири ) гривні 40 коп. підвищення пенсії, як дитині війни за період з 20 січня 2009 року по 01 квітня 2009 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь позивачів 3 грн. 40коп. судових витрат по справі у вигляді сплати судового збору.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Шепетівський міськрайонний суд в Львівський апеляційний адміністративний суд.
Головуюча: підпис
Копія вірна.
Суддя Шепетівського
міськрайонного суду І.О. Березова