Рішення від 11.10.2021 по справі 923/200/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2021 року м. Херсон Справа № 923/200/21

Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М., за участі секретаря Степанової Н.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чулаківське" (75635, Херсонська область, Голопристанський район, с. Чулаківка, вул. Дорожня, буд. 1, код ЄДРПОУ 30507554)

до Відповідача: Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73036, м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638)

про визнання дій незаконними та скасування рішення

за участю представників сторін:

від позивача: Веріковська Т.А., адвокат, ордер серія ВЕ № 1031200 від 12.02.2021;

від відповідача: Дереза Т.І., представник, довіреність № 07/033-21 від 18.12.2020.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Чулаківське" (надалі - позивач) звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (надалі - відповідач), якою просить суд визнати дії АТ "Херсонобленерго" по складанню акту про порушення від 22.04.2020 № 134614 стосовно ТОВ "Чулаківське" незаконними, протиправними та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення від 26.05.2020 АТ "Херсонобленерго" про нарахування обсягу недоврахованої електричної енергії на суму 755915,72 грн.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 19.02.2021 постановлено: відкрити провадження у справі; розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 12.03.2021 постановлено: задовольнити заяву АТ "Херсонобленерго" про призначення розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Здійснити перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 923/200/21 за правилами загального позовного провадження. Розпочати розгляд справи зі стадії відкриття провадження у справі. Призначити підготовче засідання у справі на 01.04.2021.

В судовому засіданні 01.04.2021 оголошено перерву до 11.05.2021.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 07.04.2021 постановлено задовольнити клопотання ТОВ "Чулаківське" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

05.05.2021 від представника позивача до суду надійшли письмові пояснення з додатками.

11.05.2021 електронною поштою до суду надійшла заява представника позивача про відкладення розгляду справи, у зв'язку з перебуванням його на лікарняному. До заяви надано результати аналізів на Ковід-19, направлення на госпіталізацію.

Ухвалою від 11.05.2021 підготовче провадження у справі перенесено на 08.07.2021.

В судовому засіданні 08.07.2021 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено судове засідання по розгляду справи по суті на 17.08.2021.

В судовому засіданні по розгляду справи по суті 17.08.21 та 25.08.21 за клопотанням сторін оголошувалась перерва до 11.10.2021.

В судовому засіданні 11.10.2021 судом оголошена вступна та резолютивна частина рішення у справі.

Виклад позиції позивача:

Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії АТ «Херсонобленерго» з 01.01.2019, як оператор системи розподілу, здійснює ліцензовану діяльність з розподілу електричної енергії.

Взаємовідносини між Позивачем та Відповідачем регулюються за Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, Кодексом системи розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі - КСР), Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (у редакції, що діяла на час складення акту про порушення) (далі - ККО).

22.04.2020 представники АТ «Херсонобленерго», у складі начальника Голопристанського РЕМ Ганіча А.А., інспектора II кат. Литвинюк Д.В. та інспектора Аісакова М.А. на об'єкті, що знаходиться за адресою: вул Дорожня,3 в с. Чулаківка. склали АКТ про порушення № 134614 про причетність споживача ТОВ «Чулаківське» до порушення норм ПРРЕЕ.

В акті про порушення зазначено, що порушено облік електричної енергії: п.5.5.5., п.п.8 ПРРЕЕ, відсутня пломба АТ «Херсонобленерго», а саме виявлено відсутність пломби АТХОЕ № С54537478 встановленої на дверях РУ-0,4 кВ КТП-1232А, яка забезпечує закриття доступу до дооблікових кіл ввідного рубільника та електролічильника типу НІК 2301 АП2, № 0626761 покази 047323 держповірка 2012 р. І кв. Струм навантаження під час замірів складає: ф «А»-ОА, ф «В»-ОА, ф «С»-ОА. Споживач з приводу відсутності пломби до Голопристанських РЕМ не звертався. Акт складено згідно п. 8.2.4., п. 8.2.5 ПРРЕЕ. Акт про порушення складений у присутності особи -В.Г. Оберемок.

В п. 11 акту про порушення зазначено, що 26.05.2020 об 10.00. буде проводитися засідання комісії оператора системи з розгляду акту про порушення.

26.05.2020 Відповідач розглянув акт про порушення на засіданні комісії оператора системи з розгляду акту про порушення у присутності ОСОБА_1 та визнав споживача ТОВ «Чулаківське» причетним до порушення. Здійснив розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії на суму 755 915, 72 гри.

Про складання акту про порушення Позивачу стало відомо лише в червні 2020 після отримання від АТ «Херсонобленерго» повідомлення про припинення розподілу електричної енергії.

Позивач вважає дій представників Відповідача при складані акту про порушення, неправомірними, виходить з наступного.

На думку позивача відповідач в порушення вимог п.п. 8.2.5, 8.2.6 ПРРЕЕ склав акт про порушення та провів засідання комісії з розгляду актів про порушення за відсутності Позивача, Позивач не був повідомлений про проведення перевірки засобу обліку, а отже фактично був позбавлений права бути присутнім при складанні акту про порушення від 22.04.2020. Також Відповідач не повідомив про проведення засідання комісії оператора системи розподілу по розгляду актів про порушення, що відбулось 26.05.2020 року, а отже Позивач був позбавлений права бути присутнім на його засіданні.

Позивач доводить, що порушення про що зазначив Відповідач зазначив у акті про порушення, не мають свого підтвердження, а саме:

В порушення п. 6.5.2. гл. 6.5. р. VІ ККО, Відповідач 22.04.2020 проводив перевірку засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) у присутності особи, яка не є ані керівником споживача - юридичної особи ТОВ «Чулаківське», ані власником об'єкту, ані уповноваженим представником споживача - юридичної особи ТОВ «Чулаківське» та склав акт про порушення, який підписаний лише у присутності особи, яка допустила до об'єкту по АДРЕСА_1 - ОСОБА_1.

Позивач зазначає, що об'єкт споживача - ТОВ «Чулаківське» на який здійснюється електропостачання зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , а відповідно до довідки Чулаківської сільської ради Голопристанського району Херсонської області від 12.10.2020 №02-22/1362 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано приватне підприємство «Александр А. Синенко». За адресою АДРЕСА_2 відповідно господарської книги № 4 проживають гр. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Отже, на думку позивача, представники Відповідача провели перевірку засобу обліку на об'єкті, що не належить споживачу ТОВ «Чулаківське».

Позивач також зазначає, що у відповідно до гл. 6.1. р. VІ ККО, власники вузлів обліку, а також суб'єкти (власники), які контролюють електроустановки, об'єкти або окремі елементи об'єкта, територію (приміщення), де встановлені вузли обліку (зокрема споживачі), зобов'язані забезпечити безперешкодний доступ уповноваженим представникам контролюючих органів. операторів системи, електропостачальників, ППКО, власників відповідного обладнання та інших заінтересованих сторін, які мають на це право (зокрема субспоживачів), для проведення контрольного огляду та/або технічної перевірки вузлів обліку, зчитування показів, а також отримання інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії. Згідно п. 6.5.2. гл. 6.5. р. VІ ККО, контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або уповноважених представників споживача.

Позивач також звертає увагу на те, що у Відповідача відсутні будь-які документи, які б надавали ОСОБА_1 повноваження вчиняти від імені ТОВ «Чулаківське» правочини, а також здійснювати будь-які дії в інтересах підприємства у всіх державних та інших органах, в тому числі бути присутнім при складанні акту про порушення та захищати інтереси ТОВ «Чулаківське» на засіданні комісії при розгляду актів про порушення, а тим паче отримувати рахунок на оплату недоврахованої електричної енергії на суму 755 915, 72 грн. Отже, на думку позивача, без жодного повідомлення споживача - керівника ТОВ «Чулаківське» Оберемок Юрія Григоровича , та за відсутності уповноваженої особи відповідальною за електрогосподарство споживача - ТОВ «Чулаківське» представники Відповідача здійснили технічну перевірку засобу обліку за адресою: вул. Дорожня, 3 с. Чулаківка, за адресою якої Позивач не зареєстрований.

В порушення абз.5, 6 п. 8.2.6 ПРРЕЕ, представники Відповідача не направили копію акту про порушення до ТОВ «Чулаківське», а надали екземпляр акту про порушення ОСОБА_1, особі у якій відсутні повноваження на представлення інтересів товариства.

Таким чином, позивач прийшов до висновку, що дії представників Позивача щодо складання акту про порушення за відсутністю представника споживача є неправомірними та такими, що порушують права споживача ТОВ «Чулаківське» у захисту своїх законних інтересів.

Позивач посилається на постанову Пленуму Вищого господарського суду від 16.12.2015 № 3, в якій зазначено про недоведеність факту порушення, оскільки акт про порушення мав недоліки, а саме відсутність доказів повноважень представника споживача, який підписав акт, а отже акт не може бути належним та допустимим доказом, що підтверджує факт порушення і не може бути покладений в основу прийнятого комісією рішення про перерахування вартості необлікованої електричної енергії (постанова ВГСУ від 06.08.2014 справа № 916/2042/13).

Позивач не погоджується з фото як доказами відповідача про підтвердження своїх правомірних дій при складанні акту , оскільки згідно ст. 96 ГПК України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис». Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.

Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених в порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.

Отже, на думку позивача, відсутність оригіналу носія приладу, яким здійснювалось фіксування перевірки, є порушення ст. 96 ГПК України. Окрім того, на фото відсутнє підтвердження що саме опломбовано, яка саме дверцята РУ,0,4 кВ КТП .

Стосовно факту відсутністю пломби №С54537478 встановленої на дверях РУ 0,4 кВ КТП-1232А позивач зазначив наступне.

Позивач звернув увагу на те, що позивач не приймав на відповідальне збереження вказану пломбу, а акт про пломбування не є належним доказом, та ставить під сумнів взагалі його складання. Акт про пломбування від 23.09.2019 року не складався в присутності Позивача, оскільки в ньому не міститься підпис Оберемок Ю.Г. акт підписаним іншою особою, окрім того у акті відсутня печатка підприємства ТОВ «Чулаківське».

Згідно п.1.1.2 ПРРЕЕ, контрольний огляд засобу комерційного обліку - це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.

Також позивач зазначає, що дії представників Відповідача щодо встановлення на дверях камер силових трансформаторів (РУ 0.4 кВ КТП 1232А) пломб є порушення п. 7.4. гл. 7 р. VI Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 311, тому є незаконними та неправомірними.

Позивач звертає увагу, що за п. 7.10-7.12 розділу VI ККО передбачено необхідність пломбування лише розрахункового засобу обліку електричної енергії (лічильника, трансформаторів струму напруги та іншого обладнання схеми обліку) для унеможливлення доступу до струмоведучих частин схеми обліку.

При цьому, до переліку місць пломбування, визначеного п. 7.4. гл. 7 розділу VI ККО, не належать двері камер силових трансформаторів.

У зв'язку з зазначеним електрообладнання не належить до схеми обліку електричної енергії, а тому АТ «Херсонобленерго» взагалі не мало право опломбовувати двері РУ 0.4 кВ КТП- 1232А. На думку позивача, зазначене свідчить про порушення АТ «Херсонобленерго» вимог законодавства, а саме п. 7.4. гл. 7 р. VI ККО, яким визначено, що ЗВТ має бути опломбований на затискній кришці пломбою ППКО. Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у них колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.

Таких висновків щодо порушення АТ «Херсонобленерго» вимог законодавства в сфері енергетики, а саме п. 7.4. гл. 7 р. VI Кодексу комерційного обліку електричної енергії дійшла Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг при проведенні позапланової виїзної перевірки АТ «Херсонобленерго» від, 28.10.2020 дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензованих умов з розподілу електричної енергії, що підтверджено витягом з акту перевірки від 28.10.2020 № 425

Отже, позивач прийшов до висновку, що враховуючи неправомірні дії Відповідача щодо складання акту про порушення від 22.04.2020 № 134614, рішення комісії з розгляду актів про порушення від 26.05.2020 АТ «Херсонобленерго» є незаконним, а нарахування обсягу недоврахованої електричної енергії на суму 755 915, 72 грн. є безпідставним, тому просить задовольнити позовні вимоги.

Виклад позиції відповідача

АТ "Херсонобленерго" не визнає позовні вимоги, вважає позов не обґрунтованим та таким, що ґрунтується на не вірному застосуванні норм законодавства України.

Він доводить, що усі докази, які містяться в матеріалах справи: Акт про порушення №134614 від 22.04.2020р., Акти №424672 від 23.09.2019р., №185229 від 07.09.2017р., №133737 від 01.10.2012р., №130118 від 01.10.2012р. №129560 від 01.10.2012р., Договір №218, Витяг з Протоколу №248 від 26.05.2020р. з розрахунком та Додатковим рахунком спростовують всі аргументи позову ТОВ "Чулаківське" про оформлення Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. з порушенням приписів ПРРЕЕ, яке полягає в наступному:

по-перше: Оператор системи має право проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів на предмет додержання споживачами вимог Правил. ПРРЕЕ не визначено обов'язку ОСР попереджати Споживача про проведення перевірки електроустановок останнього.

по-друге: Акт про порушення, згідно п.8.2.5 Правил складається у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). Згідно Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р., останній складено в присутності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Голопристанським РВ УМВС України в Херсонській області 31.10.1996р.), яка допустила представників АТ "Херсонобленерго" до електроустановок ТОВ "Чулаківське".

по-третє: Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). Оберемок Віра Григорівна підписала Акт про порушення №134614 від 22.04.2020р., а також надала пояснення щодо виявленого порушення (арк.4 Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р.).

вчетверте: Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення №134614 від 22.04.2020р. складено в двох примірниках, один з яких 22.04.2020р. особисто вручено Оберемок В.Г., що підтверджується відміткою про отримання на примірнику Акту про порушення, який залишився у ОСР.

по-п'яте: Згідно п.8.2.6 Правил Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Пунктом 11 Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. ТОВ "Чулаківське" повідомлене про те, що комісія оператора системи з розгляду акта про порушення буде проводити засідання 26.05.2020 року о 10:00 годині за адресою: м. Гола Пристань, вул.1 Травня, 263, каб.102. Позивач скористався свої правом бути присутнім 26.05.2020р. на засіданні комісії по розгляду Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. та забезпечив своїм представником Оберемок Юрієм Григоровичем (власник, керівник та представник). Зазначене спростовує аргумент ТОВ "Чулаківське" про необізнаність факту складання Акту про порушення, дату його розгляду та отримання документів, оформлених за результатами розгляду Акту про порушення № 134614, а саме: Витягу з протоколу засідання комісії №248 від 26.05.2020р. та Додаткового рахунку №218 по Акту №134614 на суму 755915,72 грн. Аргумент ТОВ "Чулаківське" щодо того, що засідання комісії по розгляду Акту про порушення було проведено 26.05.2020р. в присутності Оберемок Віри Григорівни, яка не є представником Споживача є хибних та не відповідає дійсним обставинам справи.

Правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання. Наступне схвалення правочину особою, яку представляють, створює, змінює і припиняє цивільні права та обов'язки з моменту вчинення цього правочину (ст.241 ЦК України).

За таких обставин, на думку відповідача, присутність 26.05.2020р. керівника ТОВ "Чулаківське" Оберемка Юрія Григоровича на засіданні комісії з розгляду Акту про порушення № 134614 від 22.04.2020р. підтверджує схвалення правочину, здійсненого 22.04.2020р. ОСОБА_1 (тобто оформлення факту порушення Правил та отримання Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р.), а отже в силу ст.241 ЦК України породив відповідальність за виявлене порушення ПРРЕЕ у ТОВ "Чулаківське".

по-шосте: 22.04.2020р. АТ "Херсонобленерго" на Об'єкті ТОВ "Чулаківське" не проводило ні контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення, ні технічну перевірку, у зв'язку із чим, положення п.6.5.2 ККО (в редакції з 20.03.2020р.) не застосовуються. Нормативно-правовими актами, якими врегульовано ринок електричної енергії в України не встановлено обов'язку під час виявлення порушення ПРРЕЕ складати акти контрольного огляду та/або будь-яких інших документів, окрім Акту про порушення, а також при здійсненні пломбування електроустановок Споживача обов'язку окрім акту про опломбування проводити контрольний огляд засобу комерційного обліку та/або технічну перевірку.

по-сьоме: Акт про порушення, складено на Об'єкт ТОВ "Чулаківське", що розташований по вул. Дорожна, 3 в с. Чулаківка (Заява-приєднання №218 від 16.11.2018р., Акт про опломбування № 424672 від 23.09.2019р., Акт про порушення №134614 від 22.04.2020р.).

по-восьме: Акт про опломбування №424672 від 23.09.2019р., оформлено у відповідність приписів п.7.4, п. 7.10 розділу VI ККО (в редакції до 20.03.2020р.).

в дев'ятих: відповідно до пп.2 п.8.4.2 Правил визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Відповідач доводить, що в розумінні ПП.14 п. 1.2.1 ККО (в редакції з 20.03.2020р.) вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між: собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.

Пломба АТ ХОЕ №С54537478, встановлена на дверях РУ-0,4 кВ КТП-1232 закриває доступ до електролічильник типу НІК 2301АП2, зав.№0626761 та до дооблікових кіл ввідного рубильника, а отже в розумінні ККО, в редакції з 20.03.2020р., вказана пломба встановлена на вузлі обліку електричної енергії.

Враховуючи, що Актом про порушення №134614 від 22.04.2020р. зафіксовано відсутність пломби №С54537478, встановленої на дверях РУ-0,4 кВ КТП-1232А, яка забезпечує закриття доступу до дооблікових кіл ввідного рубильника та електролічильника, які в розумінні ККО являються частиною вузла обліку, АТ "Херсонобленерго" правомірно застосувало до ТОВ "Чулаківське" главу 8.4 Правил.

За таких обставин, відсутність встановленої ОСР пломби є порушенням з боку ТОВ 'Чулаківське" (власника електроустановки) підпункту 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ, іцо є підставою для донарахування вартості необлікованої електроенергії на підставі п.п. 2 п. 8.4.2. та п. 8.4.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Цілісність та збереження встановленої 23.09.2019 року пломби не забезпечено саме Позивачем, а відсутність пломби є окремим порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії і перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, є наслідком незабезпечення ТОВ "Чулаківське" збереження встановленої пломби. Встановлювати (доводити) будь-які інші факти, в тому числі і явні ознаки втручання в роботу приладів (систем) обліку законодавством на ринку електричної енергії не передбачено.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 19.08.2020р. у справі №923/896/19.

Вдесяте: приписами ч. 4 ст. 236 ГПК України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідач звернув увагу, відповідно до норм процесуального права до спірних правовідносин застосовуються норми права, викладені в постановах Верховного Суду, а не в постановах Вищого господарського суду України на які посилається Позивач, в підтвердження своєї позиції.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в п.9 "Позиція Верховного Суду" постанови від 29 травня 2018 року у справі №913/868/17 зазначив, що споживач, який у майбутньому заперечує викладені в акті дані, повинен довести обставини, які перешкоджали поданню таких заперечень при складанні акта або інші поважні причини, з яких заперечення не були надані.

Враховуючи все зазначене вище, відповідач вважає, що ТОВ "Чулаківське" не спростовано факту порушення останнім ПРРЕЕ, виявлено АТ "Херсонобленерго" 22.04.2020р. та зафіксованого в Акті про порушення №134614.

Мотивувальна частина рішення та правові висновки суду.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги наступними обставинами:

1. АТ "Херсонобленерго" порушено вимоги пп. 8.2.5, 8.2.6 Правил, п.6.5.2 ККО, що полягає у тому, що 22.04.2020р. АТ "Херсонобленерго" виявили порушення ПРРЕЕ без повідомлення ТОВ "Чулаківське" про проведення перевірки; порушення виявлено за відсутності Позивача. Крім того, Споживач зазначає, що не був обізнаний про складений Акт про порушення та про проведення засідання комісії по його розгляду. Акт про порушення складено в присутності особи, яка допустила до об'єкту для проведення перевірки ОСОБА_1 (мати) та нею ж і підписаний. Свою позицію відносно неправомірності дій АТ "Херсонобленерго" по складанню Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. та його розгляду ТОВ "Чулаківське" підтверджує Постановою Пленуму ВГС від 16.12.2015 р. № 3 та Постановою ВГСУ від 06.08.2014 р. у справі №916/2042/13.

2. Пломба АТ ХОЕ № С54537478 встановлена в порушення ККО (п.7.4, 7.10-7.12 розділу VI ККО до 20.03.20р.), п.1.1.2 ПРРЕЕ. В підтвердження своєї позиції Позивач посилається на Акт НКРЕКП №425 від 28.10.2020р.

3. Фотокопії до Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. надані Відповідачем з порушенням ст. 96 ГПК України. Зазначене посилання Позивача, АТ "Херсонобленерго" взагалі є не зрозумілим.

В ході розгляду справи судом встановлено наступне.

Заявою-приєднання №218 від 16.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Чулаківське" (далі - ТОВ "Чулаківське", Позивач, Споживач) відповідно до ст.ст.633, 634, 641, 642 ЦК України, ЗУ "Про ринок електричної енергії"". Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312, приєдналося з 01.01.2019р. до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті https://ksoe.com.ua оператора системи розподілу Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (далі - АТ "Херсонобленерго", Відповідач, ОСР) на умовах Договору про постачання електричної енергії № 218 від 06.10.2003р. (далі - Договір).

Відповідно до пп. 2.1, 2.3 Договору Оператор системи (АТ "Херсонобленерго") надає послуги з розподілу електричної енергії за об'єктом "Пункт переробки сільгосппродукції" (ЕІС код точки комерційного обліку за об'єктом споживача: 6220765029280322), а Споживач оплачує за розподіл електричної енергії, згідно глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".

Пунктом 6.2 Договору на Споживача покладено обов'язок, зокрема: 1) виконувати умови цього Договору; 2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж:, електроустановок та електроприладів; 3) невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання; 5) забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

В свою чергу п.7.1 Договору за Оператором системи закріплено, зокрема наступне право: 2) на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також: для виконання та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; 6) контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ; 7) складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018р. за №312, які набрали чинності з 11.06.2018р. (далі - ПРРЕЕ, Правила).

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби (абз.2 п. 1.1.1 глави 1.1 розділу І Правил).

За змістом абз.3 п. 1.1.1. глави 1.1 розділу І Правил ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно п.п.2.3.1, 2.3.2 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку (далі - ККО). Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки. Аналогічні норми були закріплені в пп.3.1-3.3 Правил користування електричною енергією, затверджені Постановою НКРЕ 31.07.1996 за Хо28, втратили чинність з 11.06.2018 р. (далі - ПКЕЕ).

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (п.2.3.4 ПРРЕЕ).

На виконання зазначених норм, 01.10.2012 року на об'єкті "Пункт переробки сільгосппродукції"", що належить ТОВ "Чулаківське" та розташований в с. Чулаківка, Голопристанського району Херсонської області (далі - Об'єкт, Заявою-приєднання від 16.11.2018р. Сторонами адреса Об'єкту уточнена на с. Чулаківка, вул. Дорожна, б.3) встановлено лічильник типу НІК 2301АП2, зав. №0626761, який Актом про заміну приладів обліку і актом про опломбування №129560 передано на відповідальне зберігання Споживачу. Крім того, зазначеним актом Споживача проінформовано, що у разі порушення схеми розрахункового обліку електроенергії, несправності в роботі розрахункових засобів обліку, пошкодженні з якихось причин пломб на системі обліку, чи при порушенні герметичності корпусу чи скла лічильника або у випадку, якщо на лічильнику не змінюються покази, Споживач зобов'язаний оперативно повідомити про це Голопристанський РЕЗіЕМ (АТ "Херсонобленерго").

Згідно приписів п.7.1 ККО розділу VI (в редакції до 20.03.2020р.) з метою запобігання несанкціонованому втручанню, доступу до елементів або функції настроювання ЗЕТ за результатами повірки такі ЗВТ пломбують.

В розумінні п.1.4 ККО (в редакції до 20.03.2020р.) вузол обліку електричної енергії (вузол обліку, ВОЕ) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою з метою забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. Типовий ВОЕ складається з лічильника електричної енергії, трансформатора струму, трансформатора напруги, засобів захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинних кіл струму і напруги та інших допоміжних засобів (тестового блока, перетворювачів імпульсів, блоків живлення тощо); характеристики складових ВОЕ мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії з заданою періодичністю та похибкою; засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) - засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

ЗВТ має бути опломбований на затискній кришці пломбою ППКО. Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку (п.7.4 ККО розділу VI, в редакції до 20.03.2020р.).

Відповідно до п.7.10 ККО розділу VI (в редакції до 20.03.2020р.) під час пломбування ЗВТ на об'єкті складається акт про пломбування. Цей акт повинен містити інформацію про місце кожної пломби, найменування суб'єкта, який встановлює пломбу, і суб'єкта відповідального за збереження та цілісність пломби. Акт пломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування. Приписами пп.7.10-7.12 ККО розділу VI (в редакції до 20.03.2020р.) встановлено, що під час пломбування ЗВТ на об'єкті складається акт про пломбування. Цей акт повинен містити інформацію про місце кожної пломби, найменування суб'єкта, який встановлює пломбу, і суб'єкта відповідального за збереження та цілісність пломби. Акт пломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування. Будь-які роботи, що можуть призвести до пошкодження встановлених на ЗВТ пломб, повинні бути погоджені з їх власниками. Такі роботи мають проводитися у присутності уповноважених представників заінтересованих сторін, чиї пломби можуть бути пошкоджені. У випадку пошкодження встановлених на ЗВТ пломб у результаті ліквідації аварійної ситуації, суб'єкт, який виконував аварійні роботи, повинен повідомити про цей факт заінтересованих осіб не пізніше наступного робочого дня.

Згідно Акту про опломбування засобу вимірювальної техніки та встановлення індикаторів №424672 від 23.09.2019р. на Об'єкті ТОВ "Чулаківське" встановлено, серед іншого пломбу АТ ХОЕ №С54537478, яка закривала доступ до електролічильник типу НІК 2301АП2, зав.№0626761. Зі змісту вказаного Акту слідує, що Споживачу передано на відповідальне збереження встановлену пломбу АТ ХОЕ № С54537478 та продемонстровано її цілісність.

Акт про опломбування № 424672 від 23.09.2019 р., оформлений у відповідність п.7.10 ККО розділу VI (в редакції до 20.03.2020р.), тобто останній містить інформацію щодо об'єкта, на якому встановлена пломба ("Пункт переробки сільгосппродукції", розташованого по вул. Дорожна, б. 3 в с. Чулаківка), інформацію про місце кожної пломби (зокрема, пломба АТ ХОЕ №054537478 встановлена на дверях РУ-0,4 кВ КТП-1232 з метою закриття доступу до електролічильника типу НІК 2301АП2, зав. № 062б7б1), найменування суб'єкта, який встановлює пломбу (АТ "Херсонобленерго"), і суб'єкта відповідального за збереження та цілісність пломби (ТОВ "Чулаківське"). Даний Акт про опломбування підписаний директором ТОВ "Чулаківське" Оберемок Ю.Г. та інспектором АТ "Херсонобленерго" Лісановим М.А. Крім того, зміст зазначеного Акту про опломбування містить інформацію щодо пломб, які були зняті представниками АТ "Херсонобленерго" у присутності директора ТОВ "Чулаківське" Оберемка Ю.Г.

При складанні первинного документу обов'язковим є зазначення особистого підпису або інших даних, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, а отже використання печатки не є обов'язковим.

Статтею ч. 2 ст. 207 ЦК України встановлено, що правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами. довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

Отже, обов'язковим реквізитом документу, в даному випадку Акту про опломбування №424672 від 23.09.2019р. є підпис, печатка не відноситься до обов'язкових реквізитів.

Відповідно до ст. 58-1 ГКУ суб'єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки, використання суб'єктом господарювання печатки не є обов'язковим та у відповідності до ч. 3 цієї ж статті наявність або відсутність відбитка печатки суб'єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків

За таких обставин, зазначене спростовує аргументи Позивача щодо дійсності Акту про опломбування № 424672 від 23.09.2019р.

Підпунктами 1, 5, 8 п.5.5.5 ПРРЕЕ на Споживача покладено обов'язок користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Положеннями пп. 3 п. 5.1.1 ПРРЕЕ за Оператором системи закріплено право проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акг про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі. Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення. Аналогічне закріплене п.8.9 Договору.

Пунктом 6.5.7 ККО (в редакції з 20.03.2020р.) унормовано, що результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.

В розумінні п.1.1.2 Правил акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; об'єкт -електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб'єкту господарювання або фізичній особі на праві власності або користування.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у п. 7.14, п.7.15 Постанови від 09.07.2019р. у справі № 923/726/18 зазначив, що у разі існування договірних відносин на об'єкт. Акт про порушення складається, саме на сторону договору.

22.04.2020 року представниками АТ "Херсонобленерго" на об'єкті ТОВ "Чулаківське" "Пункт переробки сільгосппродукції, за адресою Херсонська область Голопристанський район с. Чулаківка вул. Дорожня, 3 було проведено перевірку дотримання ПРРЕЕ за результатами якої було складено Акт про порушення ПРРЕЕ №134614 (далі - Акт), в якому зазначено наступне порушення ПРРЕЕ: "відсутня пломба АТ "Херсонобленерго", а саме виявлено відсутність пломби АТ ХОЕ МС54537478 встановленої на дверях РУ 0,4 кВ КТП-1232А, яка забезпечує закриття доступу до дооблікових кіл ввідного рубильника та електролічильника, типу НІК 2301АП2 М0626761, покази 047323 дермсповірка 2012 р. І кв. Струм навантаження під час замірів складає: фА-ОА, фВ-ОА, фС-ОА. Споживач з приводу відсутності пломби до Голопристанських РЕМ не звертався. Акт складено згідно п. 8.2.4., 8.2.5. ПРРЕЕ".

Вказаний Акт про порушення складався за участю Оберемок В.Г., тобто особи, яка допустила представників Оператора системи на Об'єкт (територію) ТОВ "Чулаківське" для проведення перевірки і був підписаний з боку останньої із наступними зауваженнями: "Пломбу не зривали і до зникнення пломби на дверях трансформатора не причетні і не використовували потужність трансформатор з технічних причин ".

Після складання Акту, його другий примірник був вручений Оберемок В.Г.

Таким чином, Акт про порушення ПРРЕЕ № 134614 від 22.04.2020 був складений з дотриманням вимог п.8.2.5 ПРРЕЕ. Представник Споживача виявлений факт відсутності пломби не заперечував.

За Актом про розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (додаток 6 до Договору) встановлено, що електролічильник та вся внутрішня електрична мережа Позивача знаходиться в зоні балансової належності та експлуатаційної відповідальності ТОВ "Чулаківське".

За таких обставин, відповідальність за збереження та цілісність розрахункового засобу обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до Акту про пломбування та Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін покладена на власника (користувача) електроустановок, тобто на ТОВ "Чулаківське".

Аналогічна правова позиція викладена в Постановах Верховного Суду від 03.10.2018 року по справі № 904/599/18 та від 04.12.2018 року по справі № 911/3682/17.

Згідно п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. Аналогічне визначене п.8.6 Договору, за змістом якого, у разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача, порушення вимог ПРРЕЕ та інших нормативних документів. Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

Згідно п.8.2.6 Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Абзацем 2 п.8.4.1 ПРРЕЕ встановлено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

ТОВ "Чулаківське" з письмовим повідомленням щодо відсутності (зриву) пломби №С54537478, яка була встановлена, згідно Акту про опломбування засобу вимірювальної техніки та встановлення індикаторів №424672 від 23.09.2019р., для закриття доступу до лічильника та до дооблікових кіл до АТ "Херсонобленерго" не зверталося. Не містять такого письмового доказу і матеріали справи №923/200/21.

Підпунктом 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

За змістом пункту п.8.4.10 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт*тод)

розраховується за формулою:

Wдоб = Р • tдоб • Кв,

де Р - потужність (кВт), визначена, як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи та склала 112 кВт. (Додаток №6 до Договору);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить: 24 год. (відповідно до Додатку №5 до Договору);

Кв (Кв.і) - коефіцієнт використання струмоприймачів - вибрано рівним 0,6 (імперативна норма).

Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок визначено за п.8.4.8 ПРРЕЕ.

Таким чином, нарахування проведено за період з 22.10.2019 р. (за шість календарних місяців) по 22.04.2020р. (дата виявлення порушення).

На підставі зазначеного, рішенням комісії АТ "Херсонобленерго" від 26.05.2020 року Споживачу визначено обсяг недоврахованої електричної енергії за п.8.4.10 ПРРЕЕ в розмірі 294682 кВт/год на суму 755915,72 грн., яке оформлене Протоколом №248 від 26.05.2020р. Засідання комісії проводилося в присутності директора ТОВ "Чулаківське" Оберемка Ю.Г. (повідомлений про місце, час і дату засідання комісії п.11 спірного Акту).

Витяг з Протоколу засідання комісії №248 від 26.05.2020р. з розрахунком та Додатковим рахунком №218 по Акту №134614 на суму 755915,72 грн. Оберемок Ю.Г. вручено особисто в день проведення засідання комісії.

За таких обставин, зазначене вище, спростовуються доводи позивача щодо порушення АТ "Херсонобленерго" положень ПРРЕЕ, в даному випадку п.8.2.6 Правил. Адже, засідання комісії 26.05.2020р. по розгляду Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. проводилося в присутності директора ТОВ "Чулаківське" Оберемка Ю.Г., що свідчить про обізнаність останнього про існування Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. та дату його розгляд.

Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточнийрахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом ЗО календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до частини першої статті 275 ГК України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергія) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України господарські зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України. Аналогічний припис містить ст. 526 Цивільного кодексу України.

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно норм ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В силу вимог ст.610, ст.525 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Аналогічне визначено ст. 218ГК України.

ТОВ "Чулаківське" не доведено, що порушення ПРРЕЕ виникло з вини ОСР (АТ "Херсонобленерго") та/або внаслідок дії обставин непереборної сили.

Таким чином, ТОВ "Чулаківське" своїми діями порушило законодавство в галузі енергетики та умови Договору, за порушення яких останньому до сплати було нараховано 755915,72 грн. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ по Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р., які у визначений ПРРЕЕ строк Споживачем не сплачені.

Приписами абз.3 п.8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. АТ "Херсонобленерго" звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з ТОВ "Чулаківське" 755915,72 грн. вартості не облікованої електричної енергії, нарахованої, згідно Протоколу №248 від 26.05.2020р. за результатами розгляду Акту про порушення №134614 від 22.04.2020р. За рішенням у справі №923/894/20 від 24.02.2021 позовні вимоги задоволенні у повному обсязі. Наказ за рішенням видатний стягувачу.

На підставі викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, оскільки в ході розгляду справи доводи позивача не знайшли свого підтвердження.

На підставі ст.129 Господарського процесуального кодексу України, суд покладає судові витрати на позивача.

Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні позовних вимог.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів ч.4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано 19.10.2021

Суддя Л.М. Немченко