12 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 340/471/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Верум-ТК»
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року (головуючий суддя: Казанчук Г.П.) по адміністративній справі № 340/471/21, розглянутої у письмовому провадженні
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Верум-ТК» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови, -
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Верум-ТК» (далі ТОВ «Верум-ТК») звернувся до суду з позовом до відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) в особі Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки №232058 від 02.02.2021 року про застосування до ТОВ «Верум-ТК» адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн. та розрахунок плати за проїзд у розмірі 1009,26 євро, винесеної 17.12.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Верум-ТК» зазначило, що при зважуванні автомобіля не було враховано сипучий характер вантажу, який потрібно зважувати в статичному режимі, а не в динамічному, що мало наслідком отримання недостовірних результатів зважування, на підставі яких застосовано штраф у розмірі 17000 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт при наданні послуг з перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень без оформлення відповідного дозволу за оскаржуваною постановою відповідача №232058 від 02.02.2021 року.
У відзиві на позов відповідач посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Ухвалою суду першої інстанції від 15.02.2021 року в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд у розмірі 1009,26 євро у відкритті провадження відмовлено.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ТОВ «Верум-ТК» подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення суду скасувати та задовольнити позов.
Відзив на апеляційну скаргу від відповідача не надходив.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, а також правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст. 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення суду першої інстанції відповідає, вимоги апеляційної скарги є не обґрунтованими з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що уповноваженою особою Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки на підставі направлення на перевірку №002199 від 11.12.2020 року 17.12.2020 року на 423 м а/д М-12 проведено перевірку транспортного засобу - автомобіля марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням габаритно-вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу, виданого Державтоінспекцією.
За даним фактом посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки складено 17.12.2020 року Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, згідно з яким автомобіль марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 , здійснював перевезення вантажу з перевищенням встановленої законодавством вагової норми від 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а.с.48).
За результатом зважування автомобіля позивача складено 17.12.2020 року Акт №0017665 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку №050665, в яких зафіксоване перевищення навантаження на вісь при нормі 22 зафіксовані показники 24,42 (а.с.49, 50).
Заступником начальника Центрального міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки - начальник відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Кіровоградській області розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та винесено оскаржувану постанову №232058 від 02.02.2021 року, якою до ТОВ «Верум-ТК» як власника транспортного засобу відповідно до приписів абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700 грн. (а.с.46).
Не погодившись з зазначеною постановою, позивач звернувся до суду з вимогою визнати її протиправною та скасувати.
Суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність спірної постанови №232058 від 02.02.2021 року та відмовив в її скасуванні з підстав наявності доказів, що позивач ТОВ «Верум-ТК» здійснював 17.12.2020 року перевезення вантажу зазначеним автомобілем марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 з перевищенням встановленої законодавством вагової норми від 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень п.8 Положення Про державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України№103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Так як Подільське міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки є територіальним органом Укртрансбезпеки, відповідно до чинного законодавства має право здійснювати державний контроль на автомобільному транспорті, зокрема, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.
Водночас процедура здійснення державного контролю, зокрема, за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 4, 14,15 Порядку № 1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі),
рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту,
під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Згідно з п. 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акту) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені в Законі України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт», з змінами і доповненнями (далі - Закон № 2344-III).
В розумінні ст. 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями.
Відповідно до вимог ч.1,2 ст. 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків (ч.4 ст. 48 Закону № 2344-III).
Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879).
Згідно з пунктами 3, 4 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Процедуру взаємодії посадових осіб Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів (далі - посадові особи Укртрансінспекції), працівників відповідних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечують безпеку дорожнього руху (далі - відповідні підрозділи МВС), під час організації та проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - транспортні засоби) під час проїзду автомобільними дорогами загального користування визначає Порядок №1007/1207, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року.
Згідно з п. 4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, серед іншого, визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку ; розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до п. 30 31 Порядку ; при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку.
Пунктом 6, 16,20 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.
за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18 січня 2001 року, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, передбачено що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З матеріалів справи вбачається, що ваги, на яких здійснювалося зважування транспортного засобу- автомобіля марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , відповідають сертифікату відповідності №UA.TR.113-0076/20F-20, від 17.09.2020 року, що підтверджується декларацією про відповідність №2056 (а.с.56-58).
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відсутність методики, затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не є підставою для не внесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу.
Здійснивши аналіз наявних доказів у справі, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що посадовими особами Подільського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки дотримані положення Порядку №1567, перевірка проведена на підставі направлення, за результатами перевірки складено 17.12.2020 року акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом , акт №0017665 зважування та довідку №050665 за участю водія ОСОБА_1 , який містить зміст виявлених порушень, підписи посадових осіб, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснювався технічними засобами, що пройшли повірку, мають відповідне свідоцтво та є придатними до застосування.
Позивач не заперечує, що ТОВ «Верум-ТК» є власником транспортного засобу автомобілем марки MAN, державний реєстраційний НОМЕР_1 , вагові параметри якого перевищують нормативні, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач як суб'єкт господарювання та власник великогабаритного транспортного засобу має сплатити визначену відповідачем суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу, оскільки саме його транспортний засіб завдає шкоди автомобільним дорогам внаслідок такого перевищення.
В силу викладеного висновок суду першої інстанції, що відповідачем Центральним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки з дотриманням вимог чинного законодавства в межах наданих повноважень винесено оскаржувану постанову №232058 від 02.02.2021 року про застосування до ТОВ «Верум-ТК» адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн. за порушення законодавства, відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-III - є правомірним.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовуються.
Оскільки судом першої інстанції рішення прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 12, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Верум-ТК» - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року по адміністративній справі № 340/471/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 12 жовтня 2021 року, є остаточною та оскарженню не підлягає згідно п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя О.О. Круговий
суддя А.В. Шлай