Постанова від 13.10.2021 по справі 953/15100/21

Справа№ 953/15100/21

н/п 3/953/3582/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" жовтня 2021 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Бородіна Н.М., за участю прокурора Ольхового Б.С., особи яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові матеріали, які надійшли з Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженки м.Харкова, громадянки України, яка працює поліцейським взводу № 2 роти № 2 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

встановив:

Згідно протоколу ОСОБА_1 , будучи поліцейський взводу № 2 роти № 2 батальйону № 1 управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національно поліції України та згідно з п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме 11.04.2021 о 18.40 год., подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічна), за 2020 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні прокурор зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявне адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначила, що у неї відсутній умисел на вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Так, вона подала щорічну декларацію за 2020р. в строк передбачений законом, а саме 07.03.2021р., однак при заповнені та поданні обрала не вірний бланк - кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. В подальшому коли їй повідомили про її помилку, вона 11.04.2021 подала ідентичну декларацію заповнену на вірному бланку - особа уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , прокурора, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 25.08.2020 № 624 о/с ОСОБА_1 з 25.08.2020 прийнято на службу в поліцію та призначено на посаду поліцейського взводу № 2 роти № 2 батальйону № 1 управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Національно поліції України, присвоєно спеціальне звання рядовий поліції.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції.

ОСОБА_1 05.03.2021 прийняла Присягу працівника Національної поліції України.

Згідно з ч. 2 ст. З Закону України «Про Національну поліцію» на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Абзацом 15 ч. 1 ст. 1 Закону передбачено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону поліцейських віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до п. 1 ч. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 10.06.2016 № 3, визначено, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 03.02.2021 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані)» передбачено один із типів декларацій суб'єкта декларування: щорічна декларація (декларація «щорічна») - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

ОСОБА_1 31.07.2020р. під підпис ознайомлено з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, ОСОБА_1 , яку з 25.08.2020 прийнято на службу в поліцію, на виконання ч. 1 ст. 45 Закону була зобов'язана не пізніше 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік.

ОСОБА_1 , 11.04.2021 о 18.40 год. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічна) за 2020 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, - https://public.nazk.gov.ua/documents/ deciaration /ba47b477-d94c-41d5-асd5-1b8166968а39/ view.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;

Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Вчинення діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності за цією статтею.

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків - ст.10 КУпАП.

Адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити - ст. 11 КУпАП.

При цьому склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-6 КУпАП, є формальним, характеризується недодержанням різноманітних правил, коли діяння становить склад проступку незалежно від настання шкідливих наслідків.

Вирішуючи питання про наявність в діях конкретної особи складу адміністративного правопорушення, крім іншого, необхідно встановлювати і суб'єктивну сторону даного правопорушення.

Як зазначено судом, при розгляді справи ОСОБА_1 не заперечувала того факту, що вона з пропуском строку у одинадцять днів подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, (щорічна) за 2020 рік, але вказала на те, що зробила це неумисно, а через технічну помилку обравши не той бланк декларації.

Надані матеріали дійсно підтверджують, що ОСОБА_1 будучи поліцейським управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції 07.03.2021р. подала декларацію за 2020 рік із відображенням даних передбачених ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» - доходи, майно тощо. (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій державитамісцевогосамоврядування,https://public.nazk.gov.ua/documents/deciaration/22f201c3-1c56-4bf6-b90f-858261e8cf3d/view). Зазначена декларація містить назву кандидат на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

11.04.2021р. ОСОБА_1 будучи поліцейським управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції 07.03.2021р. подала декларацію за 2020 рік із відображенням даних передбачених ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» - доходи, майно тощо. (гіперпосилання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, - https://public.nazk.gov.ua/documents/ deciaration /ba47b477-d94c-41d5-асd5-1b8166968а39/ view. Зазначена декларація містить назву - особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Зазначені деклараціє є ідентичними за змістом відображеної в них інформації, що фактично підтверджує пояснення ОСОБА_1 про технічну помилку в обранні типу декларації та свідчить про відсутність у неї умислу на несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування .

Відповідно до ст. 62 Конституції України винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За таких обставин, виходячи з загальних засад судочинства, передбачених ст.129 Конституції України, як рівність учасників та змагальність сторін, суд беручи до уваги не спростовані доводи ОСОБА_1 вважає, що в її діях відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а отже і склад даного правопорушення, що відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП є підставою закриття провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.247, 294 КУпАП України, суддя, -

постановив:

Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за відсутністю в її діях складу і події адміністративного правопорушення, на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду .

Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження.

Суддя Н.М. Бородіна