Справа № 444/3165/19 Головуючий у 1 інстанції: Мікула В.Є.
Провадження № 22-ц/811/2906/20 Доповідач в 2-й інстанції: Левик Я. А.
Категорія:83
судового засідання
05 жовтня 2021 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі:
головуючого-судді: Левика Я.А.,
суддів: Приколоти Т.І., Шандри М.М.,
секретарка: Скакун І.А.,
за участі в судовому засіданні представниці ДМС України - Рак З.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові при розгляді цивільної справи за апеляційною скаргою Галицької митниці Держмитслужби на рішення Жовківського районного суду Львівської області в складі судді Мікули В.Є. від 14 вересня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби, третя особа: Жовківський районний відділ ДВС ГТУЮ у Львівській області про зняття арешту з майна, клопотання про заміну сторони у справі, -
рішенням Жовківського районного суду Львівської області від 14 вересня 2020 року позов задоволено.
Знято арешт з усього рухомого та нерухомого майна, яке належить ОСОБА_1 накладеного постановою державного виконавця Жовківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 17.01.2018 року у виконавчому провадженні № 55516902 та арешт всіх коштів належних ОСОБА_1 , які знаходяться на рахунках у Західне ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк», ФОУ «Ощадбанк», ПАТ Райффайзен Банк Аваль», ПАТ «Кредобанк» накладеного постановою державного виконавця Жовківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про арешт коштів від 28.03.2018 року у виконавчому провадженні № 55516902.
Вказане рішенняоскаржила Галицька митниця Держмитслужби.
В апеляційній скарзі просять скасувати рішення та винести нове рішення - про відмову в задоволенні позову; судові витрати покласти на позивача. Вказують, що не погоджуються з наведеним рішенням суду, оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи, судом порушено норми матеріального права та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а обставини, які мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими були недоведеними належними та допустимими доказами, внаслідок чого відповідно до статті 376 ЦПК України підлягає скасуванню. Зазначають, що з огляду на те, що накладення арешту на нерухоме майно належне позивачу було накладено державним виконавцем Жовківського районного відділу ДВС ГТУЮ у Львівській області Бакум Н.М. в порядку здійснення виконавчого провадження ВП №55516902 (постанова від 17.01.2018) на підставі Закону України «Про виконавче провадження», відтак зняття арешту здійснюється у відповідності до вимог ч.5 ст. 13 цього Закону державним виконавцем. Звертають увагу суду на те, що митні органи не наділені повноваженнями накладення арешту чи зняття арешту. Також, зазначають, що подана до суду позовна заява підписана представником позивача адвокатом Рабіновичем М.П., який безпосередньо у позовній заяві посилається на положення ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження» вказує на те, що знаття арешту з майна здійснюється за постановою виконавця. Оскільки, митний орган не наділений повноваженнями щодо зняття арешту з майна, відповідно не могла бути задоволена позовна вимога до Галицької митниці Дермитслужби про знаття арешту з усього рухомого та нерухомого майна, яке належить ОСОБА_1 накладеного постановою державного виконавця.
04 жовтня 2021 року до апеляційного суду надійшло клопотання Львівської митниці Державної митної служби України про заміну сторони у справі. В клопотанні просять здійснити заміну відповідача Галицької митниці Держмитслужби на Львівську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.
В обґрунтування клопотання вказують, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби», реорганізовано територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком, зокрема і Галицьку митницю Держмитслужби, шляхом їх приєднання до Державної митної служби. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від ЗО вересня 2020 р. № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» установлено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій. Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 № 460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби як відокремлених підрозділів» утворено Львівську митницю як відокремлений структурний підрозділ Державної митної служби України. Вказують, що згідно із даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проведено державну реєстрацію Львівської митниці (ідентифікаційний код - код ЄДРПОУ ВП: 43971343, місцезнаходження: Україна, 79000, Львівська обл., місто Львів, вул. Костюшка Т., будинок 1) як відокремленого підрозділу юридичної особи Державної митної служби України. Згідно з положеннями п. 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074 (далі - Порядок №1074), орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій. В постанові від 30 вересня 2020 р. № 895 Кабінету Міністрів України визначив таким моментом прийняття відповідного рішення Державною митною службою. Згідно з наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи», митниці як відокремлені підрозділи Державної митної служби України розпочали з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення покладених на них функцій і повноважень. Таким чином, Галицька митниця Держмитслужби з 01.07.2021 не здійснює свої повноваження та функції. Зазначають, що на даний час, Галицька митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення, не здійснюючи свої основні повноваження, й відповідно до п. 18 Порядку №1074 до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі - комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.
Вказане клопотання представниця ДМС України - Рак З.Б. в судовому засіданні, - підтримала.
Заслухавши суддю, що доповідав, пояснення представниці ДМС України, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що є підстави для заміни сторони, що вибула та часткового задоволення клопотання з таких підстав.
Частиною 1 ст. 55 ЦПК України передбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив (частина 2 ст. 55 ЦПК України).
Відповідно до змісту ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно зі ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби», реорганізовано територіальні органи Державної митної служби, зокрема і Галицьку митницю Держмитслужби, шляхом їх приєднання до Державної митної служби.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» установлено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 № 460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби як відокремлених підрозділів» утворено Львівську митницю як відокремлений структурний підрозділ Державної митної служби України.
Згідно із даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, проведено державну реєстрацію Львівської митниці (ідентифікаційний код - код ЄДРПОУ ВП: 43971343, місцезнаходження: Україна, 79000, Львівська обл., місто Львів, вул. Костюшка Т., будинок 1) як відокремленого підрозділу юридичної особи Державної митної служби України.
Згідно з положеннями п. 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074 (далі - Порядок №1074), орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
В постанові від 30 вересня 2020 р. № 895 Кабінету Міністрів України визначив таким моментом прийняття відповідного рішення Державною митною службою.
Згідно з наказом Державної митної служби України від 30.06.2021 №472 «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи», митниці як відокремлені підрозділи Державної митної служби України розпочали з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 року здійснення покладених на них функцій і повноважень.
Таким чином, Галицька митниця Держмитслужби з 01.07.2021 не здійснює свої повноваження та функції.
На даний час, Галицька митниця Держмитслужби перебуває в стані припинення, не здійснюючи свої основні повноваження, й відповідно до п. 18 Порядку №1074 до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі - комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.
Враховуючи вказане у суду є підстави для заміни відповідача правонаступником.
Відповідно до положення про Львівську митницю, затвердженого Наказом Державної Митної служби України №489 від 29.10.2020 року, митниця утворюється як територіальний орган Держмитслужби без статусу юридичної особи.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що Львівська митниця є відокремленим підрозділом Державної митної служби України, яка відповідно є юридичною особою.
Враховуючи те, що Львівська митниця не є юридичною особою, а лише є відокремленим підрозділом Державної митної служби України, клопотання Львівської митниці Державної митної служби України про заміну сторони у справі слід задовольнити частково, залучивши Державну митну службу України в особі Львівської митниці, як правонаступника відповідача Галицької митниці Держмитслужби до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби, третя особа: Жовківський районний відділ ДВС ГТУЮ у Львівській області про зняття арешту з майна.
У зв'язку із заміною відповідача (залученням правонаступника відповідача) у розгляді справи слід оголосити перерву та надати можливість особі, що залучена до у часті у справі ознайомитись з матеріалами справи, з можливістю висловити свої письмові міркування по суті розгляду.
Керуючись ст.ст. 55, 222, 368 ЦПК України, -
клопотання Львівської митниці про заміну сторони у справі - задовольнити частково.
Залучити Державну митну службу України в особі Львівської митниці, як правонаступника відповідача Галицької митниці Держмитслужби до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби, третя особа: Жовківський районний відділ ДВС ГТУЮ у Львівській області про зняття арешту з майна.
У розгляді справи - оголосити перерву до 1 березня 2022 року 12 год. 00 хв. надавши можливість особі, що залучена до участі у справі ознайомитися з матеріалами справи, з можливістю висловити свої письмові міркування по суті розгляду.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повної ухвали безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текс ухвали складено 11 жовтня 2021 року.
Головуючий : Я.А. Левик
Судді: Т.І. Приколота
М.М. Шандра