Справа № 454/657/20 Головуючий у 1 інстанції: Адамович М.Я.
Провадження № 22-ц/811/3700/20 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С. М.
Категорія:36
21 вересня 2021 року м.Львів
Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого - судді Бойко С.М.,
суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В.,
секретаря - Юзефович Ю.І.,
з участю: представника відповідача - Свідуновича Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» на рішення Сокальського районного суду Львівської області від 28 жовтня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії акціонерного товариства (далі - АТ) «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» щодо проведення донарахування за абонентським рахунком № НОМЕР_1 необлікованого об'єму природного газу в сумі 27125 грн. 39 коп. за втручання в роботу побутового газового лічильника та зобов'язати АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» провести перерахунок розміру платежів за спожитий природний газ, шляхом виключення вказаної суми донарахування.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що вона є власником житлового будинку АДРЕСА_1 і зареєстрована як побутовий споживач АТ «Львівгаз» за абонентським рахунком № НОМЕР_1 , своєчасно сплачує за спожитий газ і жодного втручання в роботу лічильника не здійснювала, однак, 05.08.2019 року працівниками Червоноградського відділення АТ «Львівгаз» складено акт про порушення №005891, яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем і цього ж дня складено протокол про направлення ЗВТ та/або пломби для проведення експертизи, а 17.10.2019 року комісією задоволено вказаний вище акт про порушення і проведено донарахування за несанкціоноване втручання в роботу лічильника на суму 27125 грн. 39 коп.
Позивач вважає такі дії неправомірними, оскільки про дату, час і місце проведення експертизи її ніхто не повідомляв, експертизу проведено у її відсутності, в акті про проведення експертизи відсутній підпис одного з членів комісії, відсутні будь-які дані про те, чи повідомлявся абонент про можливість бути присутнім при огляді демонтованого лічильника, відсутній відеозапис експертизи, а в самому акті експертизи ЗВТ містяться неточності, зокрема, щодо прізвища споживача, номера абонентського рахунку та адреси місця виявлення порушення.
Рішенням Сокальського районного суду Львівської області від 28 жовтня 2020 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» щодо донарахування ОСОБА_1 за абонентським рахунком № НОМЕР_1 необлікованого об'єму природного газу в сумі 27125 грн. 39 коп., як донарахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника.
Зобов'язано АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» провести абоненту ОСОБА_1 за абонентським рахунком № НОМЕР_1 перерахунок розміру платежів за спожитий природний газ, шляхом виключення донарахувань за необлікований об'єм природного газу в сумі 27125 грн. 39 коп., як донарахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника.
Стягнуто з АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» в дохід держави 4204 грн. судового збору.
Рішення суду оскаржив відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», просить його скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Свої доводи апелянт обґрунтовує тим, що акт про порушення, на підставі якого здійснено донарахування вартості об'єму необлікованого природного газу, підписаний позивачем, така відмовилась від забезпечення своєї присутності під час проведення експертизи, про що свідчить відповідний запис та підпис позивача в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, при оцінці якого суд проявив надмірний формалізм.
Звертає увагу, що саме позивач несе відповідальність за збереження цілісності лічильника природного газу, а тому для притягнення споживача до відповідальності достатньо встановлення самого лише факту втручання в роботу лічильника без необхідності доведення, як придатності/непридатності його застосування, так і встановлення причинного зв'язку, що виявлені пошкодження лічильника були спричинені саме позивачем.
Зазначає, що у випадку незгоди з результатами експертизи позивач мав право ініціювати проведення експертизи суб'єктами судово-експертної діяльності, що регулюється Законом України «Про судову експертизу».
Крім того, вважає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту, оскільки неможливо зобов'язати AT «Львівгаз» здійснити перерахунок вартості донарахованого обсягу необлікованого газу без скасування самого рішення центральної комісії AT «Львівгаз», яким було задоволено акт про порушення та в подальшому здійснено донарахування обсягу необлікованого газу.
В судове засідання апеляційного суду позивач не з'явилась, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, а тому відповідно до вимог ч.2 ст.372 ЦПК України розгляд справи проведено у її відсутності.
Заслухавши пояснення сторони відповідача в підтримання апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідно до вимог ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються Кодексом газорозподільних систем, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРС).
Згідно із підпунктом 4 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб (підпункт 3); відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу (підпункт 4). В розвиток цієї норми у пункті 4 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС закладено право оператора ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку: оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Згідно з положеннями пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак наведених порушень, представник оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (п. 5).
За положеннями підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до термінології, зазначеної в пункті 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу визнається втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Вищевказаною нормою закону визначено також, що приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування побутовому споживачу (фізичній особі) регламентовано в главі 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС.
Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС: у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців. В додатку 15 до Кодексу ГРС (пункт 3 глави 4 розділу ІХ) передбачені граничні об'єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу ГРС.
Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Судом встановлено, що 05.08.2019 року під час контрольного огляду ЗВТ позивача за адресою: с. Ульвівок, вул. Над Бугом, 16, та контрольного зняття показників лічильника було зафіксовано підозру, що біля заводської пломби є розширення, про що складено акт про порушення №005891 від 05.08.2019 року.
Вказаний акт підписаний позивачем без будь-яких зауважень.
05.08.2019 року, згідно з актом про порушення, лічильник було запаковано, опломбовано пломбою оператора ГРМ та направлено на експертизу, про що складено протокол №0004674 направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.
Позивач підписала цей протокол і від участі в експертизі відмовилась, що підтверджено її підписом у протоколі.
За результатами проведеної експертизи, які оформлені актом №381 експертизи ЗВТ та/або пломби від 15.08.2019 року, встановлено втручання в роботу ЗВТ, а саме: «цілісність лічильного механізму та корпусу не відповідає, збиті шліци гвинтів кріплення рамки лічильного механізму».
Таким чином, експертизою підтверджено факт порушення, допущеного споживачем, і правильно кваліфікованого за пунктом 4 глави 1 розділу І і підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.
13.11.2019 року відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами Кодексу ГРС.
За результатами розгляду акту про порушення, комісією прийнято рішення про задоволення акту про порушення та проведення донарахування вартості спожитого природного газу на суму 27125 грн. 39 коп., період проведення розрахунку: з 06.02.2019 року по 05.08.2019 року.
Акт про порушення та акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості було надіслано позивачу.
Посилання позивача про непричетність до порушень та недоведеність її вини у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ не мають правового значення для вирішення даного спору, оскільки згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
З наданої відповідачем інформації з підтверджуючими документами встановлено, що демонтований лічильник природного газу Метрікс G-4 №108549 був розташований всередині будинку і доступу зовні до нього не було. Окрім позивача, в будинку проживають ще три особи.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про наявність в діях споживача природного газу, на якого покладено обов'язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання природного газу.
Суд першої інстанції не в повній мірі врахував норми закону, які регулюють спірні правовідносини, не дав належної правової оцінки доказам, які сторони подали в обгрунтування своїх вимог та заперечень, дійшовши помилкових висновків про доведеність вимог позивача, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.п.2-4, 381, 382, 384 ЦПК України, суд
апеляційну скаргу акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» задовольнити.
Рішення Сокальського районного суду Львівської області від 28 жовтня 2020 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений 01 жовтня 2021 року.
Головуючий С.М. Бойко
Судді: С.М. Копняк
А.В. Ніткевич