Справа № 240/920/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Капинос Оксана Валентинівна
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
12 жовтня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова, в якому просив:
1.1. Визнати протиправною бездіяльність Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова щодо не надсилання попереднього розрахунку разом з особовою справою ОСОБА_1 до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію;
1.2. Зобов'язати Житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова надіслати попередній розрахунок разом з особовою справою ОСОБА_1 до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.
2. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
3. Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
4. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що у 2007 році він був звільнений з військової служби. Досягнувши пенсійного віку, звернувся до відповідача із заявою про складення попереднього розрахунку вислуги років на пенсію та надсилання його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію. На свою заяву отримав лист, в якому зазначено про те, що йому необхідно звернутися до Житомирського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо направлення його особової справи до фінансово-економічного управління оперативного командування для проведення основного розрахунку вислуги років, у зв'язку з набуттям права на пенсію.
5. Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014, визначено, що при обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію. Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця. Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону. Отже, ЖВІ мав скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію за два місяці до його звільнення.
6. Тому вважає, що відповідач зобов'язаний був скласти попередній розрахунок вислуги років та направити його разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
7. Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач проходив військову службу в Житомирському військовому інституті імені С.П.Корольова .
8. Наказом начальника Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова. від 29.09.2007 № 39 позивача звільнено з військової служби у зв'язку зі скороченням штатів внаслідок проведення реформування та виключено зі списків особового складу з 29.09.2007.
9. Позивачем не заперечується, що на день звільнення він мав вислугу років 15 років 01 місяць 29 днів.
10. Досягнувши 45-річного віку позивач 07.12.2020 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив скласти попередній розрахунок вислуги років на пенсію та надіслати його разом з особовою справою до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію.
11. Листом від 22.12.2020 №519/4239 позивачу роз'яснено право на звернення до Житомирського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо направлення його особової справи до фінансово-економічного управління оперативного командування для проведення основного розрахунку вислуги років, у зв'язку з набуттям права на пенсію.
12. Позивач вважав такі дії протиправними, тому звернувся до суду.
ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН
13. Доводи апелянта зазначені в пунктах 3-6 цього рішення.
14. Відповідач зазначив, що ним було проведено розрахунок вислуги років на момент звільнення про що свідчить наказ про звільнення. Позивач не надав підтверджуючих документів щодо його звернення до Житомирського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо направлення його особової справи до фінансово-економічного управління оперативного командування для проведення основного розрахунку вислуги років, у зв'язку з набуттям права на пенсію.
ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
15. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в чинній редакції (далі - Закон № 2262-XII) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
17. Згідно пункту в ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-ХП (в редакції чинній на день звільнення) пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом при досягненні 45-річного віку і за наявності в них вислуги 15 років, які звільняються з військової служби відповідно до Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" .
18. До календарної вислуги років зараховуються періоди, зазначені у статті 17 цього Закону та в постанові Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".
19. Згідно з нормами ст.ст. 17-1, 17-2 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
20. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
21. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.
22. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
23. Зокрема, пунктом 1 Порядку №3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема, Міністерства оборони України.
24. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
25. Вирішуючи питання про обґрунтованість апеляційної скарги колегія суддів виходить з наступного.
26. У даному випадку таким уповноваженим структурним підрозділом відповідно до наказу Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014 є Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Житомирський обласний військовий комісаріат).
27. Разом з тим, пунктами 12 і 13 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
28. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
29. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
30. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
31. Аналізуючи зміст зазначених положень, суд приходить до висновку про те, що на Міністерство оборони України, зокрема його уповноважені структурні підрозділи - Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
32. Таким чином, особові справи військовослужбовців після звільнення передаються до військових комісаріатів, які на підставі заяв громадян, готують документи, необхідні для призначення пенсії.
33. Відтак у відповідача відсутня можливість провести розрахунок вислуги років з подальшим направленням особової справи до фінансового органу, що проводить остаточний розрахунок.
34. Більш, того, суд відмічає, що Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 (далі - Положення № 530), на яке посилається позивач та яке встановлює обов"язок при звільненні здійснити попередній розрахунок вислуги років на пенсію, набрало чинність у 2014 році, тобто після звільнення позивача з військової служби.
35. Зокрема, п. 2.15 Положення № 530 передбачено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця.
36. Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. Розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію не складається для військовослужбовців, щодо яких на дату запланованого звільнення не дотримуються умови призначення пенсії, зазначені у статті 12 Закону.
37. Таким чином, Положення №530, на порушення якого відповідачем посилається у позові позивач, не може бути застосовано до спірних правовідносин, оскільки на момент його звільнення з військової служби таке не було прийняте.
38. Суд зазначає, що зазначене Положення поширюється лише на військовослужбовців, які проходять військову службу та звільняються з неї після набрання ним чинності. При цьому, попередній розрахунок вислуги років складається не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця. В той же час, як вбачається з матеріалів справи позивач був звільнений з військової служби майже за сім років до прийняття вказаного Положення.
39. Більш того, суд звертає увагу на те, що відповідно до витягу з наказу начальника Житомирського військового інституту імені С.П.Корольова Національного авіаційного університету №39 від 29.09.2007 при звільненні позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік - 15 років.
40. Зміст зазначеного наказу свідчить про те, що на момент звільнення позивача розрахунок вислуги років був відповідачем проведений.
41. Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність ознак протиправності у діях відповідача, що підлягають у не складенні при звільненні позивача попереднього розрахунку вислуги років на пенсію та не надіслання його до фінансового органу, який складає основний розрахунок вислуги років на пенсію, тому позовні вимоги у цій частині є безпідставними.
42. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.
VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
43. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
44. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
45. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
46. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
47. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
48. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу позивача слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17 червня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.