11 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/10596/21
категорія 114000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Новоград-Волинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Міністерства культури та інформаційної політики України до Брониківської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Керівник Новоград-Волинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Міністерства культури та інформаційної політики України звернувся до суду з позовом до Брониківської сільської ради в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Брониківської сільської ради сімнадцятої сесії 7 скликання від 11.03.2020 №1337 "Про ліквідацію бібліотеки с. Тупільці";
- зобов'язати відповідача повернути у с. Тупільці бібліотечний фонд ліквідованої бібліотеки, відновивши її діяльність.
В обґрунтування позову зазначає, що ліквідація бібліотеки с. Тубільці відбулась без погодження із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Ухвалою суду від від 14.07.20217 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 05.08.2021 (на електронну пошту) та 11.08.2021 (на поштову адресу). Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що бібліотека в с. Тупільці не функціонувала з 14.12.2018, а тому її існування було визнано недоцільним. Зазначає, що Департаменту культури, молоді і спорту Житомирської ОДА надсилалось оскаржуване рішення з відповідною інформацією щодо доцільності ліквідації бібліотеки в с. Тупільці. Просить відмовити у задоволенні позову.
У період із 13.09.2021 по 24.09.2021 головуюча суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням сімнадцятої сесії 7 скликання Брониківської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області від 11.03.2020 №1337 "Про ліквідацію бібліотеки с. Тупільці", вирішено ліквідувати бібліотеку с. Тупільці Брониківської сільської ради.
Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням нори чинного законодавства України, порушує права та інтереси мешканців громади, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 4, п. 5 ст. 1 Закону України від 14.12.2010 року № 2778-VI «Про культуру» (далі - Закон № 2778-VI) діяльність у сфері культури (культурна діяльність) - творча, господарська, наукова, бібліотечна, інформаційна, музейна, освітня, культурно-дозвіллєва та розважальна діяльність, спрямована на створення, тиражування, розповсюдження, демонстрування, популяризацію, збереження і використання культурних благ та культурних цінностей для задоволення культурних потреб громадян; заклад культури - юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого, полягають у провадженні діяльності у сфері культури.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закон № 2778-VI органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують:
- збереження культурних цінностей на території України, охорону культурної спадщини, захист історичного середовища;
- збереження Музейного фонду України, Державного бібліотечного фонду України, Національного архівного фонду України, фільмофонду, їх постійне поповнення сучасними творами мистецтва, продукцією вітчизняного книговидавництва, кінематографа, аудіовиробництва;
- функціонування і розвиток мережі музеїв, архівів, бібліотек, мистецьких шкіл, студій, клубів, кінотеатрів, кіно-, відеопрокатних підприємств, об'єднань, заповідників, реставраційних закладів державної та комунальної власності;
- збереження нематеріальної культурної спадщини, в тому числі традиційної народної культури, мов, діалектів і говірок, фольклору, традицій, звичаїв і обрядів, народних художніх промислів та ремесел, історичних топонімів тощо.
За приписами ст. 1 Закону України від 27.01.1995 року № 32/95-ВР «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (далі - Закон № 32/95-ВР) бібліотека - інформаційний, культурний, освітній заклад (установа, організація) або структурний підрозділ, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації та головним завданням якого, є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки; бібліотечна система України - розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов'язаних взаємодією і взаємовикористанням бібліотечних ресурсів.
У відповідності до ст. 15 Закону № 32/95-ВР, бібліотеки ліквідуються за рішенням:
-власника;
-засновника;
- за згодою власника;
-в інших випадках, передбачених законодавством.
У разі ліквідації державних та комунальних підприємств, установ, організацій, у складі яких перебувають бібліотеки, бібліотечні фонди та майно, необхідне для діяльності бібліотеки, передаються до бібліотек, що є у державній та комунальній власності, згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство культури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 495, Міністерство культури України (Мінкультури) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого, спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінкультури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, а також, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері кінематографії, відновлення та збереження національної пам'яті.
Міністерство здійснює відповідно до законодавства координацію діяльності бібліотек, а також, контроль за діяльністю бібліотек, що перебувають у державній та комунальній власності, збереження ними бібліотечного фонду України; погоджує рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування стосовно реорганізації та ліквідації бібліотек, що перебувають у державній та комунальній власності; (п.п., п.п. 23, 26 п. 4 Положення).
Згідно з ч. 3 ст. 19 Закону №2778-VI створення чи припинення, у тому числі ліквідація, закладів культури здійснюється в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону № 2778-VI, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування під час формування та забезпечення функціонування базової мережі закладів культури керуються державними соціальними нормативами у сфері обслуговування закладами культури, передбаченими Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії". Виключення закладів культури з базової мережі можливе лише за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Крім того, на підставі п. 13 Порядку формування базової мережі закладів культури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року №984, виключення закладів культури з базової мережі здійснюється за погодженням з Мінкультури згідно з переліком закладів культури, поданим місцевою держадміністрацією та затвердженим органом місцевого самоврядування або поданим центральним органом виконавчої влади, із зазначенням причин та обґрунтуванням необхідності такого виключення.
Виключеними з базової мережі можуть бути заклади культури, що не відповідають визначеним статтями 1, 22 і 23 Закону України «Про культуру» вимогам.
На підставі державних соціальних нормативів забезпечення населення закладами культури і культурними послугами центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, затверджує перелік закладів культури базової мережі загальнодержавного рівня. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування затверджують переліки закладів культури базової мережі місцевого рівня (ст. 24 Закону України «Про культуру»).
Як встановлено судом, відповідачем до Міністерства культури та інформаційної політики України не було направлено листа щодо погодження про виключення з базової мережі закладів культури бібліотеки у с. Тупільці.
Наданий до суду лист Брониківської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області №180 від 12.03.2020, адресований Департаменту культури, молоді і спорту Житомирської ОДА, який не є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.
Окрім того, лист №180 від 12.03.2020 не містить інформації щодо погодження ліквідації бібліотеки, а містить повідомлення про вже прийняте рішення щодо ліквідації бібліотеки у с. Тупільці.
Доказів звернення відповідача до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо погодження ліквідації бібліотеки у с. Тупільці матеріали адміністративної справи не містять.
Посилання відповідача на те, що книжковий фонд передано до бібліотеки с. Романівка Новоград-Волинського району суд відхиляє, так як даній передачі, передувала процедура ліквідації бібліотеки, відповідно до оскаржуваного рішення, яка відбулась без погодження з МКІП.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано встановленого законом порядку припинення діяльності бібліотеки, як закладу культури, а тому враховуючи, що ліквідація вказаної бібліотеки суперечить наведеним нормам чинного законодавства суд задовольняє позовні вимоги в цій частині.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача повернути у с. Тупільці бібліотечний фонд ліквідованої бібліотеки, відновивши її діяльність, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є передчасними, оскільки рішення суду в частині скасування рішення відповідача №1337 від 11.03.2020 ще не виконане, а тому відсутні докази, що бібліотечний фонд ліквідованої бібліотеки не буде повернено в с. Тупільці.
Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву Керівника Новоград-Волинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Міністерства культури та інформаційної політики України (вул. Родини Косачів, 6-А, м.Новоград-Волинський, Житомирська область,11700) до Брониківської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (вул. Центральна, 22,Романівка,Новоград-Волинський район, Житомирська область,11774, код ЄДРПОУ 04348800) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Брониківської сільської ради сімнадцятої сесії 7 скликання від 11.03.2020 №1337 "Про ліквідацію бібліотеки с. Тупільці".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук