Рішення від 13.07.2021 по справі 160/4840/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2021 року Справа № 160/4840/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

30.03.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якій позивач просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єкта, а саме: резервуару № 4, за адресою:: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Східна, 2А Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" (код ЄДРПОУ 43672121), до повного усунення порушень; встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов'язання зупинити експлуатацію об'єктів, а саме: резервуару № 4, за адресою:: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Східна, 2А Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" (код ЄДРПОУ 43672121), до повного усунення порушень.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що за результатом проведеної позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д” були виявлені численні порушення вимог нормативних актів у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, про що складено відповідний акт. Відповідачем не було в повному обсязі усунуто порушення, які були виявлені під час проведеної перевірки, у зв'язку з чим, посилаючись на норми Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Кодексу цивільного захисту України, Головне управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Дніпропетровській області просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).

13.05.2021 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Заперечуючи проти позовної заяви та позовних вимог, відповідачем 23.06.2021 року подано відзив на позовну заяву, який долучено до матеріалів справи. Так відповідачем зазначено, що у період з 22.03.2021 року по 23.03.2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки на території та резервуару № 4 ТОВ "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" за адресою : вул. Східна, буд. 2а, м. Кам'янське. За наслідками перевірки був складений акт від 23.03.2021 року № 97. З метою недопущення настання негативних наслідків ТОВ "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" вжито всіх можливих заходів для повного усунення виявлених під час проведення перевірки порушень. Так, відповідачем на адресу позивача було направлено лист в якому повідомлено про усунення виявлених порушень ТОВ "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д", які відображені в акті від 23.03.2021 року № 97. Позивачем проведено перевірку в порядку контролю і було встановлено факт усунення повністю порушень, викладених в приписі, про що складено акт перевірки за № 53 у якому встановлено відсутність порушень вимог законодавства. Таким чином, станом на час розгляду справи зазначені в акті перевірки порушення відповідачем усунуті повністю. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що відсутня необхідність застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів, а саме резервуару № 4 ТОВ "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д", розташованого за адресою: вул. Східна, буд. 2а, м. Кам'янське, Дніпропетровська області.

13.07.21 року до суду представником позивача було надані пояснення про стан усунення порушень. В якому зазначається, що було проведено позапланову перевірку зазначеного суб'єкта господарювання, за результатами якої складено акт від 18.06.21 року №53 про відсутність порушень вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, матеріалами підтверджено, що в період з 22.03.2021 року по 23.03.2021 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д", яке розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Східна, буд. 2-А.

За наслідками вищезазначеної перевірки відповідачем був складений акт перевірки об'єкту Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 23.03.2021 року №97.

Даним актом, були встановлені наступні порушення:

1) на складі резервуарної дільниці не забезпечено запас вогнегасних речовин, а також засобів їх подавання в кількості, необхідній для гасіння пожежі в найбільшому резервуарі (пп.11 п.9.2 глави 9 Розділу VII ППБУ);

2) пожежний щит не укомплектований протипожежним інвентарем відповідно до норм належності (п. 3.11. глави 3 Розділу V ППБУ);

3) не проведено випробування на тиск та витрату води зовнішнього пожежного гідранту з оформленням акту (пп. 4 п. 2.1 глава 2 Розділу V ППБУ);

4) біля місця розташування пожежного гідранту не встановлено покажчики з нанесенням на них: літерного індексу ПГ, цифрові значення відстані в метрах від покажчика до гідранту, внутрішнього діаметру трубопроводу в міліметрах, зазначення виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева)( пп. 9 п. 2.1 глава 2 Розділу V ППБУ);

5) запірну арматуру кожного трубопроводу резервуару встановлено на відстані ближче 3 м від резервуара (підпункт 4 пункту 9.2. Розділу VI ППБУ);

6) не забезпечено утримання обвалування у справному стані (пп. 2 пункту 9.2 глави 9 Розділу VI ППБУ);

7) не посипано піском майданчик всередині обвалування (пп.2 пункту 9.2. глави 9 Розділу VI ППБУ);

8) не забезпечено проведення об'єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту з урахуванням вимог техногенної безпеки (п. 1 1 ч.1 ст.20 КЦЗУ, п. 2 розділу III ПТБ);

9) керівником не пройдено навчання з питань пожежно-технічного мінімуму (п. 16 Розділу II ППБУ);

10) керівником не пройдено навчання з питань цивільного захисту (ст. 91 КЦЗУ: п. 11. додаток 1 постанови Кабінету Міністрів України №819 від 23.10.2013 року “Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність, яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту”;);

11) не проведено обов'язкове страхування цивільної відповідальності об'єкта (п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №1788 від 16.02.2002 року “Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного і санітарно-епідеміологічного характеру).

Таким чином, враховуючи встановлені порушення, позивач вважає, що подальша експлуатація об'єктів Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д", яке розташоване за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Східна, 2а, з визначеними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

В свою чергу, в період з 17.06.2021 року по 18.06.2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ТОВ "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" за адресою : вул. Східна, буд. 2а, м. Кам'янське. За наслідками перевірки був складений акт від 18.06.2021 року №53, яким було встановлено відсутність порушень вимог законодавства по досліджених пунктах.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V(далі- Закон №877).

Відповідно до ст.1 Закону №877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1052(далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

За нормами пункту 3 зазначеного Положення основними завданнями ДСНС України є, зокрема, реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено підстави для здійснення позапланових заходів.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За нормами ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

У силу п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування, що є підставою для застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єктів у разі недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

В даному випадку, судом встановлено, що обставини, що стали підставою для звернення позивача до суду щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті.

Отже, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" про застосування заходів реагування.

Керуючись ст. 2, 77, 90, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІДЕР ЛОГІСТИК Д" про застосування заходів реагування - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська