11 жовтня 2021 року Справа № 160/6205/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо незарахування періодів роботи в колгоспі ім. Горького до загального стажу, періодів роботи на шахті «Тернівська» та «Дніпровська» до пільгового стажу та періоду безпосередньої участі в АТО до пільгового стажу в кратності один місяць служби за три, протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального (страхового) стажу період роботи в колгоспі ім. Горького Мелітопольського району Запорізької області з 26.06.1987 по 12.11.1988 та з 20.11.1990 по 20.09.1997;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 з зайнятістю повний робочий день в шахті періоди роботи на шахті «Тернівська» з 06.10.1999 - 20.01.2000 та «Дніпровська» з 28.03.2005-02.01.2006 на посаді підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий період, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 11.06.2014 по 04.11.2014 в стаж роботи за Списком № 1 за професією гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем в шахті;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , призначивши її відповідно до норм ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі пенсії за віком, яка розрахована відповідно до ст. 28 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працівнику на якого поширюється дія ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» що зайнятий повний робочий день під землею з часу набуття права на пенсію 19.11.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності III групи від нещасного випадку на виробництва та професійного захворювання згідно п.3 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.11.2019 року. Пенсія в розмірі 50 відсотків призначена за віком та обчислена відповідно до ст.ст. 27 та 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З визначеним розміром він не погоджується, оскільки вважає що він порушує його право на пенсійне забезпечення у відповідності та у розмірі передбаченому ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» так як він має право на отримання пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком.
Не погоджуючись з розміром пенсії він звернувся до відповідача, однак листом від 16.10.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено про порядок нарахування моєї пенсії та за змістом встановлено, що станом на теперішній час пенсія по інвалідності не призначена та не виплачується в розмірі 100 відсотків розміру пенсії за віком при наявності страхового стажу 35 років з дати призначення пенсії по інвалідності 19.11.2019 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 19.11.2019 та відповідно до заяви про призначення пенсії від 24.02.2020 отримує пенсію по інвалідності від загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також позивачу враховано період проходження військової служби під час часткової мобілізації з 06.04.2014 по 23.03.2015, в тому числі період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 11.06.2014 по 04.11.2014 до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону №1058 в одинарному розмірі.
Також, відповідач зазначив про безпідставність посилань позивача на наказ Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» оскільки данний нормативно - правовий акт застосовується при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому не може бути застосований в означених правовідносинах.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності III групи від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання згідно п. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.11.2019 року. Також, пенсія за віком призначена в розмірі 50 відсотків відповідно до ст. ст. 27 та 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 16.10.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надано інформацію про порядок нарахування пенсії позивача. Так, за розрахунком відповідача загальний стаж склав 20 років 01 місяць 09 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 11 років 07 місяців 14 днів, навчання за фахом - 06 місяців 15 днів, військова служба в особливий період - 11 місяців 18 днів).
Тобто, до пільгового стажу не зараховані певні періоди роботи позивача, а також не зарахований в кратності один місяць служби за три, час безпосередньої участі в АТО.
Відповідно до отриманого розрахунку позивачу не зараховані до пільгового стажу наступні періоди:
06.10.1999 - 20.01.2000 роки - робота на шахті «Тернівська» ДТЕК «Павлоградвугілля» на посаді підземного гірничого робітника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті (03 місяці 14 днів);
28.03.2005 - 02.01.2006 роки - робота на шахті «Дніпровська» ДТЕК «Павлоградвугілля» на посаді підземного гірничого робітника з повним робочим днем в шахті (09 місяців 04 дні);
11.06.2014 - 04.11.2014 роки - період безпосередньої участі в АТО в кратності один місяць служби за три.
Крім того, загальний (страховий) стаж розрахований без врахування норм ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: не зараховано додатково по одному року до страхового стажу за роботу на посадах за Списком №1.
Вважаючи такий перерахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправним, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Спеціальним законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058).
Законом №1058 визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно із частиною 2 статті 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону №1058).
Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон №1788) гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно положень статті 2 Закону №1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та п.1 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
У відповідності до п.1 Основних положень про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 року №310, трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів.
Пункт 2 вказаних Основних положень про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників регламентує, що трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів з моменту прийняття їх в члени колгоспу.
Згідно абзацу 2 пункту 2 Основних положень про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників, трудові книжки колгоспників раніше встановленого взірця обміну на нові не підлягають.
Всі записи в трудовій книжці підтверджуються у всіх розділах за час роботи на колгоспі з підписом керівника колгоспу або спеціально уповноваженого правління колгоспу особи та печатки (п.6). Обов'язок правильного і точного внесення даних про роботу в трудову книжку і інші документи покладена на роботодавця (п.13).
У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Постанови КМУ від 12.08. 1993 р. N 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»(із змінами, внесеними згідно Постанови КМУ № 1028 від 09.12.2015 року ) , передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до записів трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 та пільгових довідок № 62 від 28.01.2020 та №43 від 23.01.2020 позивач працював в колгоспі ім. Горького Мелітопольського району Дніпропетровської області.
Записи про прийом, переведення та звільнення маються в трудовій книжці, а також в архівних довідках № 313, № 314 від 07.05.2020 року, які підтверджують відпрацьований час та оплату праці, а також рішення № 04 від 15.12.2008 року про організацію трудового архіву.
Вказані записи виконано без перекреслень, виправлень, у чіткій послідовності та відповідності дати, які завірені підписом та печаткою роботодавця.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо даних періодів роботи відповідачем суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги.
Суд вважає, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, тому не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по інвалідності.
Таким чином, суд доходить висновку, що позивач має право на зарахування до загального (страхового) стажу періоду роботи в колгоспі ім. Горького Мелітопольського району Запорізької області з 26.06.1987 по 12.11.1988 та з 20.11.1990 по 20.09.1997 та період роботи з 06.10.1999 по 20.01.2000 на шахті «Тернівська» ДТЕК «Павлоградвугілля» на посаді підземного гірничого робітника з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті та період роботи з 28.03.2005 по 02.01.2006 на шахті «Дніпровська» ДТЕК «Павлоградвугілля» на посаді підземного гірничого робітника з повним робочим днем в шахті, оскільки такий стаж роботи позивача підтверджений документально.
Крім цього, згідно наказу по шахті "'Дніпровська" ДП "Павлоградвугілля" №108 від 21.02.2000 про результати атестації робочих місць затверджений перелік посад, які пройшли атестацію, в тому числі посада "підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті".
Листом від 03.08.2006 №003/071-1-306 про подовження терміну дії наказу Головне управління праці та соціального захисту населення зазначено, що у зв'язку з фінансовим становищем, яке склалось на шахті, з незалежних від підприємства причин, не дозволило у відповідні терміни провести чергову атестацію. Замість 2005 року вказану атестацію проведено в 2006 році. За минулий термін умови і характер праці, технологія виробництва і дислокація робочих місць не змінились.
У зв'язку з зазначеним вище Дніпропетровська обласна державна експертиза умов праці дає згоду на поширення терміну дії наказу від 21.02.2000 року № 108 до 03.01.2006 року.
Також, згідно пільгової довідки № 194 від 25.04.2016 підтверджено подовження терміну дії наказу № 108 від 21.02.2000 року про атестацію робочих місць до 03.01.2006 року - наказ про атестацію від 03.08.2006 року № 003/071-1-36.
Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок) - пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці.
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Системний аналіз вище наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами позивач про безпідставне не зарахування відповідачем періодів роботи на шахті «Тернівська» 06.10.1999 - 20.01.2000 та «Дніпровська» 28.03.2005 - 02.01.2006 на посаді підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті в зв'язку з відсутністю атестації робочого місця.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 30.04.2015.
Згідно військового квитка НОМЕР_3 , довідки № 4/52 від 23.01.2020 та пільгової довідки встановлено, що позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 06.04.2014 по 23.03.2015 відповідно до указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №303/2014 від 17.03.2014.
Згідно довідки №1247 від 12.03.2015 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції з 11.06.2014 по 04.11.2014.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі - Закон).
Відповідно до положень статті 2 Закону - військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдах антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Відповідно до статтей 1 та 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення'або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення», військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Згідно абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три. Аналогічна норма закріплена у постанові КМУ № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».
З системного аналізу норм чинного законодавства вбачається, що на момент проходження військової служби при частковій мобілізації позивач працював за професією: гірничий робітник з повним робочим днем в шахті, що дає право на пенсію на пільгових умовах та зарахування періоду безпосередньої участі в АТО до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в кратному розмірі відповідно до наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років" яким передбачено, період перебування в районах проведення антитерористичної операції підлягає зарахуванню на пільгових умовах один місяць за три.
Водночас, вимогу позивача про здійснити перерахунок пенсії по інвалідності призначивши її відповідно до норм ч. 2 ст. 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі пенсії за віком, розрахована відповідно до ст. 28 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як працівнику, на якого поширюється дія ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" що зайнятий повний робочий день під землею з часу з часу набуття права на пенсію 19.11.2019 року, суд вважає недоведеною, оскільки матеріали справи не містять документально підтверджених доказів, щодо порушення права відповідачем в цій частині.
Суд звертає увагу позивача, що матеріали справи не містять доказів як його звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії саме на підставі ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" так і доказів відмови відповідачем у проведенні відповідного перерахунку.
Виходячи із меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд вважає, що адміністраивний позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки суддя Маковська О.В. перебувала у відпустці, то рішення у справі приймається після виходу судді з відпустки.
Розподіл судових витрат не здійснюється, так як позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.77, 78, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо незарахування періодів роботи в колгоспі ім. Горького до загального стажу, періодів роботи на шахті «Тернівська» та «Дніпровська» до пільгового стажу та періоду безпосередньої участі в АТО до пільгового стажу в кратності один місяць служби за три,;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального (страхового) стажу період роботи в колгоспі ім. Горького Мелітопольського району Запорізької області з 26.06.1987 по 12.11.1988 та з 20.11.1990 по 20.09.1997.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 з зайнятістю повний робочий день в шахті періоди роботи на шахті «Тернівська» з 06.10.1999 по 20.01.2000 та «Дніпровська» з 28.03.2005 по 02.01.2006 на посаді підземний гірничий робітник з повним робочим днем в шахті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи один місяць служби за три час проходження військової служби в особливий, а саме: період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 11.06.2014 по 04.11.2014 в стаж роботи за Списком № 1 за професією гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем в шахті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності, з урахуванням висновків суду у даній справі.
В решті позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська