Справа № 2а - 118/10/1609
02 червня 2010 року м. Полтава
Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Турченко Т.В.
при секретарі - Сова О.О.
за участю :
представника відповідача - Козинського Є.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про визнання дій незаконними та проведення перерахунку державної допомоги, -
10 серпня 2009 року позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до відповідачів Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської районної в м.Полтаві ради, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій незаконними та проведення перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною з 01.01.2009 року.
Позивач ОСОБА_2, представник позивача ОСОБА_5 в судове засідання не з»явились, але надали суду заяви, в яких просили слухати справи у їх відсутності. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Київської в м. Полтаві ради Козинський Є.Ю. в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях.
Відповідач Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області в судове засідання свого представника не направив, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, але надав суду заяву, в якій просив слухати справу у відсутності представника Центру. Центр не визнає в повному обсязі позовні вимоги ОСОБА_2
Враховуючи наявність достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_5, представника відповідача - Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в Полтавській області.
Суд, заслухавши пояснення представника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві Козинського Є.Ю., вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 має дитину - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 07.05.2007 року.
Позивач є застрахованою (працюючою) особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та відповідно мала право на призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 жовтня - 557 гривень.
Вказаний вид допомоги в 2009 році був призначений з врахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та статті 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яким вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
ОСОБА_2 на підставі заяви від 04.06.2007 року призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 18.06.2007 року по 30.09.2007 року в розмірі 129 грн. 03 коп. на місяць, з 01.10.2007 року по 31.12.2007 рік в розмірі 130 грн. 64 коп., з 01.01.2008 року по 16.04.2010 рік допомогу призначено в розмірі 144 грн. 10 коп. на місяць.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому відповідно до частини 2 статті 6, частини 2 статті 19, частини 1 статті 68 Конституції України вони є загальнообов»язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги, підлягають задоволенню, а саме про необхідність зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Київської районної в м. Полтаві ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_2 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму з 01 січня 2009 року, а Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області - провести відповідні виплати. При цьому застосуванню підлягають саме вимоги статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а також ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Доводи відповідача про відсутність кошторисних призначень для реалізації вищевказаних норм Закону не можуть бути підставою для невиконання вимог зазначеного Закону.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава на можу посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
На підставі викладеного суд вважає за необхідне визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради щодо не нарахування ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбаченого ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 64, ч.5 ст.152 Конституції України, ст.ст.1,3, 15 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.ст.4-14, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до трьох років задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради в частині не нарахування ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» та ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01 січня 2009 року протиправною.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» та ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01 січня 2009 року на момент проведених виплат з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області провести відповідні виплати.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст.186 КАС України.
Суддя Київського районного
суду м. Полтави Т.В.Турченко