06 жовтня 2021 року Справа № 915/1641/20
м. Миколаїв
Кредитор (заявник): Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 41318030; пр. Центральний, 93, м. Миколаїв, 54017; ел.адреса: ІНФОРМАЦІЯ_4).
Боржник: Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (код ЄДРПОУ 33089321; вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213).
Розпорядник майна: арбітражний керуючий Балєв В.П. (АДРЕСА_1; ел.адреса: ІНФОРМАЦІЯ_3).
Суддя Давченко Т.М.
при секретарі Кнауб А.А.
представники учасників у справі у судове засідання не з'явилися
Суть спору: про визнання кредиторських вимог
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває справа № 915/1641/20 про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" код ЄДРПОУ 33089321 (далі КП "Первомайський міськводоканал").
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 03.02.2021 відкрито провадження у справі № 915/1641/20 про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво № 791 від 18.04.2013), попереднє засідання було призначено на 06.04.2021.
05.02.2021 на офіційному сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення № 65869 про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
За результатами попереднього засідання 06.04.2021 судом винесено ухвалу, у якій зазначено визнані судом грошові вимоги, які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал".
Постановою від 07.07.2021 судом припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (код ЄДРПОУ 33089321), визнано його банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 791 від 18.04.2013). Відповідне повідомлення 12.07.2021 оприлюднено на офіційному сайті Вищого господарського суду України за № 66817.
26.07.2021 на адресу суду надійшла заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області б/н від 22.07.2021 про визнання кредиторських вимог до боржника у сумі 2592201,99 грн., включення цих вимог до ІІ черги реєстру вимог кредиторів. Також заявник просив включити до І черги реєстру вимог кредиторів витрати на сплату судового збору у розмірі 4540,00 грн.
Ухвалою від 02.08.2021 розгляд заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області було призначено на 06.10.2021.
Ліквідатором надано суду повідомлення про результати розгляду грошових вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України вих. № 02-01/244 від 27.08.2021, згідно якого всі заявлені вимоги ним визнано у повному обсязі.
Станом на 06.10.2021 заперечень стосовно заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області про визнання кредиторських вимог до боржника у сумі 2592201,99 грн. суду не надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Учасники провадження у справі у судове засідання не з'явилися, натомість ліквідатором подано суду клопотання (вх. № 15025/21 від 06.10.2021) про проведення судового засідання без його участі.
Слід зауважити, що судом не визнавалася обов'язковою участь представників у даному судовому засіданні. Тож, зважаючи на епідеміологічну ситуацію в країні, а саме поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та з метою дотримання принципу процесуальної економії, суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності представників за наявними документами. При цьому, суд констатує, що поданих документів достатньо для заявленого керуючим реалізацією клопотання.
На підставі ст. 233 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, оцінивши їх відповідно до вимог ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, проаналізувавши фактичні обставини справи згідно з вимогами чинного законодавства, суд встановив наступне.
Заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській було подано до суду після закінчення 30-денного строку, встановленого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до приписів ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.
Так, зі змісту заяви Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області вбачається, що у Первомайському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі -Управління), яке є відокремленим підрозділом Управління без права юридичної особи, перебуває дві особові справи потерпілих на виробництві - КП «Первомайський міськводоканал»:
1) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , 47 років) згідно акту про нещасний випадок по формі Н-1 №1 від 11.08.2014. Згідно довідки МСЕК від 07 грудня 2020 року серія 12 ААА №023443 встановлена стійка втрата професійної працездатності 60% та 3 група інвалідності, безстроково.
2) ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , 32 роки) згідно акту про нещасний випадок по формі Н-1 №2 від 11.08.2014. Згідно довідки МСЕК від 11 грудня 2020 року серія 12-ААА №023299 встановлена стійка втрата професійної працездатності 45% та 3 група інвалідності, з повторним оглядом 01.12.2022.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною третьою статті 110 ЦК визначено, що у разі недостатності вартості майна юридичної особи для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Частиною другою статті 1205 ЦК встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи, платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 ЦК, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 (далі - Закон №1105). Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю.
Відповідно до статті 15 Закону № 1105 роботодавець, як страхувальник, зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення страхових виплат та соціальних послуг згідно з цим Законом. За приписами статті 11 Закону № 1105 формування та використання коштів Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 986 від 04 грудня 2019 «Про затвердження Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників» (далі - Порядку) капіталізація платежів здійснюється щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
До витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, згідно частини третьої статті 42 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-ХІУ, належать витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування, тощо, якщо потребу в них визначено висновками медико-соціальної експертної комісії (далі - висновок МСЕЮ та індивідуальною програмою реабілітації інваліда (у разі її складення).
За змістом пункту 4 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків та жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Відповідно до акту про нещасний випадок № 1 від 11.08.2014 за формою Н-1, в КП «Первомайський міськводоканал» стався нещасний випадок на виробництві з ОСОБА_1 . За висновком МСЕК ОСОБА_1 потребує:
- санаторно-курортного лікування, стаціонарного лікування, забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ендопротезування плечового суглоба;
- 2483,91 - щомісячна страхова виплата в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
- 24,54 - середня очікувана тривалість життя;
- 1,11 - середній коефіцієнт росту щомісячної страхової виплати (2021-2022 роки)
сума відшкодування шкоди: 2483,91*24,54*1,11*12= 811 912,62 грн.
- стаціонарне лікування: щорічно 9722,04 - вартість лікування в 2020 році, середня очікувана тривалість життя - 24,54.
сума: 9722,04*24,54=238 578,86 грн.
- санаторно-курортне лікування - 1 раз на 3 роки, 15216,00 - вартість санаторно-курортного лікування в 2021 році, 24,54 середня очікувана тривалість життя. Потреба в СКЛ - 3 роки.
сума: 15216,00*24,54/3 = 124 466,88 грн.
Всього: 811922,62+238578,86+124466,88=1 174 968,36 грн.
Таким чином, сума капіталізованих платежів по забезпеченню ОСОБА_1 складає: 1 174 968,36 грн.
Відповідно до акту №2 від 11.08.2014 за формою Н-1, в КП «Первомайський міськводоканал» стався нещасний випадок на виробництві з ОСОБА_2 . За висновком МСЕК ОСОБА_2 потребує:
- санаторно-курортного лікування, стаціонарного лікування, забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення, забезпечення технічними засобами реабілітації (палиця);
- 2194,46 - щомісячна страхова виплата в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
- 36,72 - середня очікувана тривалість життя;
- 1,11 - середній коефіцієнт росту щомісячної страхової виплати (2021-2022 роки)
сума відшкодування шкоди: 2194,46*36,72*1,11*12=1 073 333,21 грн.
- санаторно-курортне лікування - 1 раз на 3 роки 15216,00 - вартість санаторно-курортного лікування в 2021 році 36,72 - середня очікувана тривалість життя. Потреба в СКЛ - 3 роки.
Сума: 15216,00*36,72/3 = 186 243,84 грн.
- ортопедичне взуття щорічно 4293,48- вартість взуття в 2020 році 36,72 - середня очікувана тривалість життя 4293,48*36,72=157 656,58 грн.
Всього: 1073333,2 + 186243,84 + 157656,58 = 1 417 233,63 грн.
Таким чином, сума капіталізованих платежів по забезпеченню ОСОБА_2 складає 1 417 233,63 грн.
Загальна сума капіталізованих платежів по двом потерпілим складає: 1 174 968.36 грн. + 1 417 233.63 грн.= 2 592 201.99 грн.
Згідно ч.4 ст.60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Вказані вимоги виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян.
Ліквідатором було розглянуто заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області про грошові вимоги до боржника та визнано вимоги у повному обсязі.
Відповідно до приписів ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, за результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів. Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
З огляду на викладене, судом визнаються грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області до КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" у загальній сумі 2 592 201,99 грн. (капіталізовані платежі).
Крім того, кредитором за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника згідно платіжного доручення № 18 від 21.07.2021 сплачено судовий збір в розмірі 4540,00 грн., вказані витрати пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, а тому підлягають відшкодуванню.
Черговість задоволення вимог кредиторів визначена статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Так, у першу чергу задовольняються :
вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі;
вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України;
вимоги кредиторів за договорами страхування;
витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді;
витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
у другу чергу задовольняються:
вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
у третю чергу задовольняються:
вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів);
вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
З урахуванням вказаної норми, грошові вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області у сумі 2 592 201,99 грн. (капіталізовані платежі) підлягають включенню до ІІ черги реєстру вимог кредиторів КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", а витрати по сплаті судового збору у сумі 4540,00 грн. - до І черги.
Керуючись ст. ст. 2, 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 233-235 ГПК України, господарський суд, -
1. Визнати вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області до КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" у загальній сумі 2596741,99 грн., з яких 2 592 201,99 грн. (капіталізовані платежі) - ІІ черга, 4540,00 грн. (судовий збір) - І черга.
2. Ухвалу надіслати кредитору, банкруту та ліквідатору.
Ухвала набирає законної сили з дня прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Повний текст ухвали складено та підписано 08.10.2021.
Суддя Т.М. Давченко