Справа № 420/16201/21
08 жовтня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса), за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправною бездіяльність відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), щодо ненадання ОСОБА_1 , відповіді на інформаційний запит від 12.07.2021 р., відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», щодо запитуваної інформації: про стан виконавчого провадження № 63898424 від 11.12.2020 року - якщо виконавче провадження закрито - ненадання копії постанови про закриття виконавчого провадження №63898424 від 11.12.2020 року; про виконання виконавчого листа № 420/7137/19 виданого Одеським окружним адміністративним судом 27.04.2020 року - про зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, місцезнаходження: вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014) повторно розглянути відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит позивача від 05.11.2019 року в частині, що стосується надання інформації про кількість використаних днів щорічної основної та додаткової соціальної відпустки ОСОБА_1 під час проходження служби в органах МВС за 2016-2019 роки та довідки на підставі особових рахунків за вказаний період, із наданням заявнику відповіді за результатами такого розгляду; ненадання інформації які міри відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» з метою повного та своєчасного виконання рішення суду, були вжитті до боржника по ВП № 63898424 від 11.12.2020 року.
Зобов'язати відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), надати ОСОБА_1 , письмову відповідь на інформаційний запит, від 12.07.2021 року, відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", в повному обсязі, щодо запитуваної інформації: про стан виконавчого провадження № 63898424 від 11.12,2020 року - якщо виконавче провадження закрито - надати копію постанови про закриття виконавчого провадження №63898424 від 11.12.2020 року; про виконання виконавчого листа №420/7137/19 виданого Одеським окружним адміністративним судом 27.04,2020 року - про зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, місцезнаходження; вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014) повторно розглянути відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит позивача від 05.11.2019 року д частині, що стосується надання інформації про кількість використаних днів щорічної основної та додаткової соціальної відпустки ОСОБА_1 під час проходження служби в органах МВС за 2016- 2019 роки та довідки на підставі особових рахунків за вказаний період, із наданням заявнику відповіді за результатами такого розгляду; надати інформацію які міри відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» з метою повного та своєчасного виконання рішення суду, були вжитті до боржника по ВП № 63898424 від 11.12.2020 року.
Встановити відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), строк для подачі звіту про виконання судового рішення протягом 10 робочих днів, з дня набрання рішенням законної сили
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що 12.07.2021 року він звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) із запитом про надання публічної інформації щодо стану виконавчого провадження № 63898424. Відповідь на вказаний запит позивач не отримав.
Ухвалою суду від 10.09.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
24.09.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким відповідачем було надано відповідь на запит позивача 16.07.2021 року, яка направлена на його адресу простим поштовим відправленням згідно зі ст. 28 ЗУ «Про виконавче провадження».
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Судом встановлено, що 12.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) з інформаційним запитом, який зареєстрований в управлінні 12.07.2021 року за вх. № 6371, про надання інформації: про стан виконавчого провадження № 63898424 від 11.12.2020 року - якщо виконавче провадження закрито - надати копію постанови про закриття виконавчого провадження №63898424 від 11.12.2020 року; про виконання виконавчого листа № 420/7137/19 виданого Одеським окружним адміністративним судом 27.04.2020 року - про зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592268, місцезнаходження: вул. Єврейська, 12, м. Одеса, 65014) повторно розглянути відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит позивача від 05.11.2019 року в частині, що стосується надання інформації про кількість використаних днів щорічної основної та додаткової соціальної відпустки ОСОБА_1 під час проходження служби в органах МВС за 2016-2019 роки та довідки на підставі особових рахунків за вказаний період, із наданням заявнику відповіді за результатами такого розгляду; інформацію, які міри відповідно до ЗУ «Про виконавче провадження» з метою повного та своєчасного виконання рішення суду, були вжитті до боржника по ВП № 63898424 від 11.12.2020 року.
16.07.2021 року відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) надав відповідь на інформаційний запит № 10.03-13573, в якій викладена запитувана позивачем інформація щодо стану виконавчого провадження № 63898424, з додатками на 26 аркушах.
Також, суд встановив, що відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) згідно з листом від 20.09.2021 року № 10.03-18029 повторно направив на адресу позивача відповідь на інформаційний запит № 10.03-13573 від 16.07.2021 року з додатками, на підтвердження чого суду надано копію фіскального чеку від 24.09.2021 року.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Згідно з п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приписами ст. 5 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 ЗУ «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Приписами ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік суб'єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації якими є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Суд встановив, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується факт розгляду та надання відповідачем відповіді на запит ОСОБА_1 від 12.07.2021 року.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 195, 243, 245, 246, 250, 263, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) (вул. Розумовська, буд. 37, м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ: 43315529).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 08 жовтня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.