08 жовтня 2021 р. Справа № 520/5414/21
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Перцової Т.С.,
Суддів: Жигилія С.П. , Русанової В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., м. Харків, повний текст складено 04.06.21 по справі № 520/5414/21
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - ГУПФУ в Харківській області, відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 02.12.2020 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за вислугу років по лінії Служби безпеки України, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області вчинити дії по призначенню пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за вислугу років по лінії Служби безпеки України;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки військовослужбовцям підрозділу «А», премії з 01.04.2019, із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем порушено право позивача на належний соціальний захист, внаслідок протиправної відмови у призначенні пенсії за вислугу років по лінії Служби безпеки України та відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 2908 від 10.10.2020, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 року у справі №520/5414/21 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його необґрунтованість, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 року у справі № 520/5414/21 та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що при ухваленні рішення суд першої інстанції не врахував факту наявності у позивача права на пенсію по лінії СБУ, а також факту отримання останнім пенсії по лінії СБУ в період з 09.07.2008 до травня 2016 року, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для призначення спірної пенсії та проведення відповідного перерахунку. Посилаючись на висновки Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3828/18, від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, вказує на протиправність відмови відповідача у проведені перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з огляду на наявність у останнього права на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Звернув увагу, що висновок суду першої інстанції щодо відсутності у позивача права на перерахунок пенсії за вибором між двома відомствами обмежує його конституційне право на пенсійне забезпечення та фактично позбавляє статусу звільненого зі служби пенсіонера Служби безпеки України. Вважає такий висновок суду дискримінаційним відносно військовослужбовця та особи, яка продовжує працювати після виходу на пенсію, як такий, що обмежує право на працю, гарантоване Конституцією України, ставлячи його у залежність від можливості у подальшому отримувати пенсію по лінії конкретного відомства, з якого пенсіонера було звільнено та під час несення служби в якому у нього виникло право на призначення пенсії.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на апеляційну скаргу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії, призначеної на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року та отримував пенсію за вислугу років з 09.07.2008 року по лінії СБУ, що підтверджується протоколом про призначення пенсії.
Відповідно до витягу з наказу командира Харківської окремої авіаційної ескадрильної Державної прикордонної служби України від 07 квітня 2015 року № 52-ос ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу ескадрильї з 07 квітня 2015 року.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 06.05.2016 року, подання про призначення пенсії №11/ПВ-6943 від 10.05.2016 року та грошового атестату №8 станом на 08.04.2016 року Адміністрації Державної прикордонної служби України, позивачу призначено пенсію по лінії Державної прикордонної служби України з 09.04.2016 року.
Згідно з атестатом №746 від 18.05.2016 року позивача знято з обліку у зв'язку із переходом в інше відомство.
З 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі довідки, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України №11/13644 від 30 березня 2018 року, копія якої міститься в матеріалах справи.
01.12.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії, в якій просив поновити пенсію за вислугу років шляхом переведення з одного виду на інший відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року по лінії СБУ.
Головним управлінням розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років по лінії СБУ та прийнято рішення від 02.12.2020, в якому зазначено, що оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківський області призначено пенсію за вислугу позивачу по лінії Державної прикордонної служби України (протокол про призначення пенсії за пенсійною справою № 2010021048 з припиненням виплати пенсії за вислугу років за пенсійною справою №2002003036), відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 пенсії військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, підстави для повернення ОСОБА_1 на пенсію по лінії Служби безпеки України відсутні.
З наявних матеріалів справи вбачається, що Управління СБУ в Харківській області надало позивачу оновлену довідку від 10.10.2020 року №2908 щодо розмірів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії.
04.01.2021 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Служби безпеки України в Харківській області №2908 від 10.10.2020 року.
Листом від 29.01.2021 року №2000-0203-8/13758 відповідач повідомив позивача, що провести перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 10.10.2020 № 2908, яку надано Управлінням Служби безпеки України в Харківській області, немає підстав.
Вважаючи протиправним рішення ГУ ПФУ у Харківській області від 02.12.2020 року «Про розгляд зави ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за вислугу років по лінії Служби безпеки України, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та дії щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з правомірності оскаржуваного рішення від 02.12.2020 року та відсутності підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 по лінії СБУ, з огляду на призначення позивачу пенсії за вислугу років по лінії Державної прикордонної служби України з 09.04.2016 року, тобто за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, як того вимагають приписи ст. 43 Закону №2262-XII.
Також зазначив про відсутність підстав для перерахунку та виплати пенсії позивача з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у зв'язку з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, оскільки матеріали справи не містять доказів формування Адміністрацією Державної прикордонної служби України, як уповноваженого органу для видачі, довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії позивача. При цьому суд першої інстанції вважав довідку Управління СБУ в Харківській області про розмір грошового забезпечення №2908 від 10.10.2020 неналежною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в державній пожежній охороні і в органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до ст.1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Отже, Закон №2262-XII передбачає отримання таких видів пенсій, як: за вислугу років, по інвалідності, в разі втрати годувальника.
Статтею 1-2 Закону 2262-XII визначено коло осіб, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону.
Так, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом; б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту; в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України; г) особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; д) громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають; е) особи, зазначені у статтях 3 і 4 цього Закону; є) особи із числа військовослужбовців строкової служби та члени сімей осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у передбачених цим Законом випадках; ж) державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” (далі по тексту - Постанова № 393).
Відповідно до преамбули Постанова № 393, остання прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі- Порядок № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, з аналізу наведених норм слідує, що пенсія, яка призначається на умовах Закону № 2262-XII, обчислюється з грошового забезпечення, встановленого особі за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.
Приписами ст. 7 Закону № 2262-XII встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402, затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Преамбулою Порядку №3-1 визначено, що цей Порядок регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 (1522-2006-п) "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян".
Приписами пункту 7 Порядку № 3-1 визначено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону (2262-12); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що для призначення пенсії за вислугу років незалежно від подій, що мали місце до звернення з такою заявою слід дотримуватися певної послдіовності дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій за вислугу років, за якою чітко встановлена необхідність подання військовослужбовцями, що мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону № 2262-XII, заяви про призначення пенсії за вислугу років до головних управлінь Пенсійного фонду України виключно через уповноважені структурні підрозділи, які в свою чергу після надходження такої заяви, готують та подають до пенсійних органів, необхідні для призначення пенсії документи
Разом з цим колегією суддів встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.12.2020 про призначення йому пенсії за вислугу років по лінії СБУ не через уповноважений структурний підрозділ Служби безпеки України, а безпосередньо через ГУ ПФУ в Харківській області без підготовки та подання уповноваженою особою документів, перелік яких встанволено пунктом 7 Порядку № 3-1, що свідчить про порушення ОСОБА_1 . Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.
Слід відмітити, що як у випадку призначення позивачу пенсії за вислугу років 09.07.2008 по лінії Служби безпеки України, так і 09.04.2016 призначення пенсії по лінії Державної прикордонної служби України відбувалось за поданням уповноваженого структурного підрозділу.
Так, матеріалами справи підтверджено, що з 09.07.2008 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ по лінії СБУ на підставі подання від 10.09.2008, що підтверджується протоколом за пенсійною справою 2002003036 (СБУ) від 16.09.2008.
Разом з цим, на підставі поданої за власним бажанням позивача заяви та подання про призначення пенсії Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.05.2016 № 11/ПВ-6943 ГУ ПФУ в Харківській області призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ по лінії Державної прикордонної служби України з припиненням виплати пенсії за вислугу років по лінії СБУ.
Вказану пенсію за вислугу років з 09.04.2016 обчислено на підставі грошового атестату № 8 від 08.04.2016 Адміністрації Державної прикордонної служби України за останньою штатною посадою, займаною ОСОБА_1 , а саме старший укладач парашутів-начальник складу льотно-методичного відділу Харківської окремої авіаційної ескадрильї Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Тобто, кожного разу призначення позивачу відповідачем пенсії відбувалось на підставі відповідного подання Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України, як того вимагають наведені вище норми.
Однак, ані до суду першої ані апеляційної інстанції позивачем не надано доказів звернення позивача із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років по лінії СБУ до відповідача через уповноважений структурний підрозділ Служби безпеки України після призначення йому пенсії за вислугу років по лінії Державної прикордонної служби України, що дає підстави для висновку про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії за вислугу років по лінії СБУ.
Наявність у ОСОБА_1 права на отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII по лінії СБУ, не звільняє позивача від необхідності дотримання порядку подання та оформлення документів для призначення такої пенсії.
Посилання позивача на наявність у нього права вибору виду пенсії по лінії відомства з відповідно до ст. 7 Закону № 2262-XII, колегія суддів вважає хибними, оскільки ОСОБА_1 призначено за його вибором пенсію саме за вислугу років, що, як зазначено вище, є видом пенсії у розумінні приписів ст. 1 Закону № 2262-XII. Такого виду пенсій як призначені по лінії відповідного відомства, вказаною нормою не передбачено.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 02.12.2020 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за вислугу років по лінії Служби безпеки України, передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким позивачу відмовлено у призначенні такої пенсії.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки військовослужбовцям підрозділу «А», премії з 01.04.2019, із врахуванням раніше виплачених сум, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, з наведеного слідує, що в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення позивача Адміністрація Держприкордонслужби, як відомство по лінії якого йому призначено пенсію, у відповідності до вказаних норм, повідомляє Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . В свою чергу Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби, останні ж готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з цим, матеріали справи не містять доказів щодо формування Адміністрацією Державної прикордонної служби України, як уповноваженого органу для її видачі, та направлення на адресу пенсійного органу довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Довідка Управління Служби безпеки України в Харківській області №2908 від 10.10.2020 року, на яку посилається позивач, в силу наведених вище норм, не може бути підставою для здійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, оскільки позивач наразі отримує пенсію по лінії Державної прикордонної служби України.
Вказане дає підстави для висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області не мало підстав і повноважень для перерахунку пенсії позивача за відсутності довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки №2908 від 10.10.2020 про грошове забезпечення з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки військовослужбовцям підрозділу «А», премії з 01.04.2019, із врахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми процесуального права.
Керуючись ч.4 ст. 229, ч.4 ст. 241, ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 по справі № 520/5414/21 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Т.С. Перцова
Судді С.П. Жигилій В.Б. Русанова