Рішення від 08.06.2010 по справі 9/58

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 9/5808.06.10

За позовом Приватного підприємства "ТВКС"

До 1) Головного Управління земельних ресурсів Київської міської

державної адміністрації

2) Київської міської ради

про визнання укладеним договору оренди та зобов'язання вчинити дії

Суддя: Бондаренко Г.П.

Представники :

Від позивача Миколенко Ю.В. (дов. б/н від 27.02.2010р.)

Від відповідачів 1)Сторожук А.В. (дов. №06-34/28317 від 09.10.2009р.)

Рогожинська І.В. (дов. № 06-34/28320 від 09.10.09р.)

2)Телицька Т.А. (дов. № 225-КР-543 від 21.05.2010р.)

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено повний текст рішення з оголошеною в судовому засіданні 04.06.2010р. по 08.06.2010р. для підготовки повного тексту рішення у справі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Приватне підприємство "ТВКС" (далі по тексту - Позивач) звернулось з позовною заявою до Господарського суду міста Києва до Київської міської ради (далі по тексту -Відповідач-2) та Головного Управління земельних ресурсів КМДА (далі по тексту -Відповідач-1) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки, за адресою: м. Київ, вул. Електриків у Оболонському районі м. Києва, цільове призначення для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом між позивачем та відповідачем 1 в редакції, викладеній в позовній заяві та зобов'язання відповідача 2 зареєструвати та видати договір оренди земельної ділянки між Відповідачем -1 та позивачем.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивачем було забезпечено в порядку, передбаченому нормами чинного законодавства України, підготовку всіх необхідних документів для укладення договору оренди земельної ділянки, але відповідачем-2 не було винесено рішення про передачу земельної ділянки в оренду, в результаті чого відповідний договір підписано не було.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 06.04.2010 року порушено провадження у справі №9/58, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 23.04.2010 року.

У судове засідання 23.04.2010 року позивач та відповідач-1 не з'явились, вимог суду, викладених в ухвалі від 06.04.2010 року не виконали, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.

Представник відповідача-2 вимоги ухвали суду від 06.04.2010 року виконав, надав письмовий відзив по справі, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, заявлених позивачем.

Ухвалою суду від 23.04.2010 року розгляд справи було відкладено на 25.05.2010 року, у зв'язку із неявкою представників позивача та відповідача-1 в судове засідання.

В судове засідання 25.05.2010 року представники сторін з'явились.

Представник позивача вимоги ухвали суду від 23.04.2010 року виконав, надав додаткові матеріали по справі. Також, представником позивача надано усні та письмові пояснення по суті позовної заяви, в яких він просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача-1 надав письмові відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог заявлених позивачем.

В судовому засіданні 25.05.2010 року судом оголошено перерву у розгляді справи на 04.06.2010 року, у зв'язку із необхідністю подання представниками сторін додаткових доказів по справі.

Представником позивача надано письмові заперечення на подані відповідачем-1 та відповідачем-2 письмові відзиви.

Представником відповідача-1 надано усні пояснення та заперечення по справі, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог заявлених позивачем.

Відповідачем-2 надано усні пояснення та заперечення по суті позовних вимог заявлених позивач, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, вважає їх обґрунтованими і правомірними та такими, що підлягають задоволенню з підстав, зазначених в позовній заяві та просить суд задовольнити позов.

Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, Господарський суд міста Києва -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «ТВКС»звернулося до Київської міської ради з клопотанням про надання Згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки з місцем розташування, вул. Електриків у Оболонському районі м. Києва, цільове призначення: для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом (далі по тексту земельна ділянка).

Відповідно до ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України, 29.12.2007 року позивач отримав згоду Д-3683 на розроблення проекту відведення земельної ділянки для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торговельними приміщеннями та автосервісом.

На підставі зазначеної згоди позивач замовив розробку Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Роботи на підставі договору було доручено виконати ЗАТ «Інститут землевпорядних технологій», яке на момент виконання робіт мало всі необхідні дозволи та ліцензії.

За результатами виконаної роботи ЗАТ «Інститут землевпорядних технологій», виготовило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Позивачу.

На виконання вимог Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867, вказаний проект землеустрою (справа № Д-3683) було погоджено з Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Київським міським управлінням земельних ресурсів, Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, державним управлінням екології та природних ресурсів в м. Києві, Головним державним санітарним лікарем м. Києва, Державною службою охорони культурної спадщини, Головним управлінням охорони культурної спадщини, про що свідчать їх висновки в проекті землеустрою, наявного в матеріалах справи.

Проектом рішення Київської міської ради про передачу позивачу земельної ділянки для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом по вул. Електриків в Оболонському районі м. Києва було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу, передано земельну ділянку загальною площею 3,92 га позивачу в короткострокову оренду строком на 5 років.

Проект рішення був підписаний заступником голови Київської міської державної адміністрації Луцьким О., начальником Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) Кулаковським Ю.П., начальником юридичного управління Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) Гуйт Н., погоджений постійною комісією Київради з питань земельних відносин містобудування та архітектури , підписаний її головою Євлах О. та секретарем Кримчак С. та направлений до Київської міської ради.

Як слідує з пояснень представників відповідача-1 та відповідача-2, з грудня 2009 року проект землеустрою знаходиться в постійній комісії Київради з питань земельних відносин містобудування та архітектури.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до положень ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з положеннями ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради, у галузі земельних відносин на її території, належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.

Відповідно до змісту п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження в межах населених пунктів щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також крім продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Статтею 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ст. 5 Цивільного кодексу України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, і не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.

Згідно зі ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Стаття 16 Закону України «Про оренду землі»визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).

Відповідно до п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Згідно з п. 3.12 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішення Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, Головне управління земельних ресурсів є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові та готує і подає в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, а також подає свої висновки, зокрема з питань розпорядження землями в межах міста Києва та надання земельних ділянок в користування.

Порядок підготовки проекту рішення та розгляд Київською міською радою питання про надання у користування земельних ділянок, регулюється Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, що був затверджений Рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 №457/1867.

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) зобов'язане здійснити комплексний аналіз документації із землеустрою підготувати і подати проект рішення на розгляд Київської міської ради.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Статтею 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.

Таким чином, виходячи з наведених норм законодавець встановив, що при встановленні відповідності проекту відведення земельної ділянки вимогам законодавства, відповідна рада або орган виконавчої влади, а саме Київська міська рада, приймає рішення про передачу земельної ділянки в оренду у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою.

Як встановлено судом відповідачем 2 не було прийнято рішення про передачу позивачу земельної ділянки в оренду чи про відмову у передачі земельної ділянки в оренду у встановлений законодавством строк.

Судом встановлено, що всі документи, а також будь-які інші документи, необхідність виготовлення яких виникла при відведенні земельних ділянок, знаходяться в матеріалах кадастрової справи №Д-3683, яка сформована у Головному управлінні земельних ресурсів за результатами підготовки проекту відведення земельної ділянки: м. Київ, вул. Електриків у Оболонському районі, та направлена Київській міській раді.

Одним із принципів земельного законодавства, який визначений ст. 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.

Матеріалами справи підтверджується, що на підставі Закону України „Про оренду землі” та статті 188 Господарського кодексу України, товариство Приватне підприємство „ТВКС” письмово звернулось до Київської міської ради з пропозицією про укладення договорів оренди земельної ділянки по вул. Електриків у Оболонському районі м. Києва, цільове призначення: для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом.

Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Відповідно до частини другої статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Частиною четвертою статті 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Частиною п'ятою статті 188 Господарського кодексу України передбачено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Ні протоколу розбіжностей до угоди, ні заперечень щодо її редакції, яка була надана позивачем до суду, Київською міською радою надано не було.

Відповідно до статті 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” міський голова укладає договори від імені територіальної громади та на підставі рішень Київради.

З наведеного вбачається, що позивачем було дотримано порядок оформлення прав на земельну ділянку, що розташована по вул. Електриків в Оболонському районі м. Києва, проте відповідач-2 не вчинив дій по прийняттю рішення у передбачений законодавством строк щодо передачі позивачеві в оренду земельної ділянки, чим порушив право позивача на право користування земельною ділянкою за наявності всіх передбачених законодавством підстав для надання земельної ділянки в користування.

Стаття 8 Цивільного кодексу України визначає, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 №7 „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ” передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з частиною 3 статті 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав, застосування інших передбачених законом способів.

Зважаючи на зазначені норми визнання права - це визнання права користування або власності у випадках, визначених законодавством, і за умови що особа яка звертається до суду має всі підстави вважати та просити суд визнати таке право.

З огляду на викладене, беручи до уваги факт наявності у відповідача цивільно-правового обов'язку (належне виконання обов'язку, який на нього покладено законом -стаття 526 Цивільного кодексу України) щодо надання земельної ділянки в оренду, при умові виконання позивачам всіх передбачених земельних законодавством вимог (подача клопотання про надання земельної ділянки в оренду, розробка проекту відведення земельної ділянки, підписання та надсилання договору оренди земельної ділянки, що відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, до відповідача), суд вважає, що позовні вимоги Приватного підприємства „ТВКС” щодо визнання договору оренди земельної ділянки для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом по вул.. Електриків в Оболонському районі у м. Києві укладеним є обґрунтованими.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов'язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки між Київською міською радою та Приватним підприємством „ТВКС” у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування»передбачено, що до відання виконавчих органів міських рад належить реєстрація суб'єктів права власності на землю та видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Згідно з статті 20 Закону України „Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Відповідно до рішення Київради від 29.05.2003 №433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з” статті 9 та пункту „є” статті 184 Земельного кодексу України.

За таких обставин, вимоги позивача про визнання його права на землю шляхом визнання договору укладеним, а також зобов'язання зареєструвати договір оренди є обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати по сплаті державного мита, витрат на інформаційно-технічне обслуговування судового процесу, підлягають стягненню з відповідачів солідарно.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Вважати укладеним договір оренди земельної ділянки, за адресою: м. Київ, вул.

Електриків у Оболонському районі м. Києва, цільове призначення: для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом між Приватне підприємство «ТВКС» (02160, м. Київ, Харківське шосе буд8-А, код ЄДРПОУ 35012271) та Київською міською радою (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в редакції яка підписана Приватне підприємство «ТВКС»та відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі” та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 та проекту відведення і висновкам, які в ньому містяться, а земельну ділянку такою, що передана, на умовах визначених нижчезазначеним договором:

ДОГОВІР

оренди земельних ділянок

Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) - далі у тексті - „Орендодавець" в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та Приватне підприємство «ТВКС»02160, м. Київ, Харківське шосе буд8-А, код ЄДРПОУ 35012271), зареєстроване Дніпровською районною у місті Києві державною адміністрацією 02.04.2007р. за №1 067 102 0000 010721) - далі у тексті - „Орендар", в особі директора Мордовіна Максима Володимировича, який діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали Договір оренди земельної ділянки (далі у тексті -Договір) про нижченаведене:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець, передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - об'єкти оренди або земельна ділянка), визначені цим Договором.

2. Об'єкт оренди

2.1. Об'єктами оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:

- місце розташування - вул. Електриків у Оболонському районі м. Києва;

- загальний розмір - 39220 (тридцять дев'ять тисяч двісті двадцять ) кв.м. (загальний розмір згідно з проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки);

- кадастровий номер - 8 000 000 000 78:192:057;

- цільове призначення - для будівництва та експлуатації комплексу громадських споруд, з офісно-торгівельними приміщеннями та автосервісом.

2.2. Нормативна грошова оцінка - згідно з витягом з технічної документації про нормативне грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

2.2 Земельна ділянка, яка передаються в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

3. Строк дії Договору

3.1. Договір укладено на 5 (п'ять ) років.

4. Орендна плата

4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.

4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 3 (три) відсотки від її нормативної грошової оцінки. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

4.3. У випадку, якщо цей Договір не підписаний Орендарем в установленому законодавством порядку протягом п'яти місяців з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради, на Орендаря може бути покладено відповідальність у встановленому законодавством України порядку.

4.4. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.

4.5. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та їх індексація проводиться без І внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

4.6. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.

4.7. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.

4.8. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.

4.9. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі

120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

4.10. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.

5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання

земельної ділянки

5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:

- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення оплачує Орендар;

5.2. Сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

6.1. Передача Земельної ділянки здійснюється за Актом приймання-передачі об'єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.

6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.

7. Умови повернення земельної ділянки

7.1. Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду . Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

8. Права та обов'язки Сторін

8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;

- дотримання місцевих правил забудови;

- своєчасного внесення орендної плати;

- дострокового розірвання цього Договору;

- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства, у разі розірвання цього Договору.

8.2. Орендодавець зобов'язаний:

- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.

8.3. Орендар має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;

- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;

- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;

- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;

- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.

8.4. Орендар зобов'язаний:

- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі земельної ділянки та державної реєстрації Договору;

- завершити забудову земельної ділянки в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- об'єкт розмістити поза межами охоронних зон інженерних комунікацій;

- при зміні функціонального використання об'єкта нерухомості, що розташований на земельній ділянці, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки або її частини з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до

податкового органу за місцем розташування земельної ділянки;

- письмово повідомити Орендодавця про відчуження об'єктів (їх частин), що розташовані на земельній ділянці і належать Орендарю, протягом десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання земельної ділянки. У випадку, якщо Орендар має наміри припинити право користування земельною ділянкою (її частиною), цей Договір розривається за згодою сторін, або до цього Договору вносяться відповідні зміни, з моменту укладання Договору оренди земельної ділянки з новим власником об'єктів, які були відчужені;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;

- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання, після припинення дії цього Договору;

- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;

- питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 № 271/431 "Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва";

- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;

- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки;

- у п'ятиденний строк після державної реєстрації Договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.

8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.

9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його

частини

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

10. Страхування об'єкта оренди

Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.

11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору

11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін.

11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.

11.3. Договір оренди припиняється в разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та Орендаря;

- ліквідації юридичної особи - Орендаря.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

11.4. Припинення Договору шляхом розірвання Договір може бути розірваний:

- за взаємною згодою сторін;

- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;

- за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням,систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови земельної ділянки, встановлених п.8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачу або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам;

11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або не належного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.

11.6. Розірвання цього Договору в односторонньому порядку забороняється.

11.7. Поновлення Договору:

- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 1 (один) місяць до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.

12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання

Договору та вирішення спорів

12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.

12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.

12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.

13. Суборенда земельних ділянок, відчуження права на оренду земельних ділянок, внесення права на оренду до статутного фонду, передання у

заставу

13.1. Орендар має право передати земельні ділянки або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.

13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельних ділянок або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.

13.3. Умови договору суборенди земельних ділянок повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.

Право на оренду земельних ділянок не може бути відчужено її орендарем іншим особам, внесено до статутного (складеного) капіталу, передано у заставу.

14. Прикінцеві положення

14.1. Витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням цього Договору, сплачує Орендар.

14.2. Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), один - для зберігання у Київському міському нотаріальному архіві.

14.3. Невід'ємною частиною цього Договору є:

- план Земельної ділянки;

- кадастровий план земельної ділянки;

- акт визначення меж Земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі земельної ділянки.

Київський міський голова_________________________________

Орендар_______________________________________________

3. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 26199097) зареєструвати та видати договір оренди земельної ділянки між Орендодавцем - Київською міською радою (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) та Орендарем - Приватним підприємством «ТВКС»02160, м. Київ, Харківське шосе буд 8-А, код ЄДРПОУ 35012271), в установленому порядку.

4.Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Приватного підприємства «ТВКС» (02160, м. Київ, Харківське шосе буд8-А, код ЄДРПОУ 35012271), - з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, 42 (сорок дві) грн. 50 коп. - державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 26199097) на користь Приватного підприємства «ТВКС» (02160, м. Київ, Харківське шосе буд. 8-А, код ЄДРПОУ 35012271), - з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, 42 (сорок дві) грн. 50 коп. - державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Г.П. Бондаренко