Ухвала від 23.06.2010 по справі 22ц-2310/10

Копія

Справа № 22ц -2310/10 Головуючий в 1 інстанції Савицька Н.В.

Категорія 57 Доповідач Веремчук Л.М.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2010 року м. Луцьк

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:

головуючого-судді Веремчук Л.М.

суддів Антонюк К.І., Матвійчук Л.В.

при секретарі Солодусі Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення коштів, за апеляційною скаргою відповідача управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 грудня 2009 року, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 грудня 2009 року позов задоволено частково.

Поновлено ОСОБА_1 строк звернення з позовом до суду; визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації щодо невиплати позивачу допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року; стягнуто з відповідача в користь позивача невиплачену допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі - 1092 грн. 45 коп. та стягнуто з держави в користь позивача сплачений судовий збір в розмірі - 51 грн.

В апеляційній скарзі відповідач управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації просить скасувати цю постанову в частині зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.

Дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на одержання щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення ст. 56, п.7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було скасовано і зупинено (обмежено) право на отримання спірної виплати у 2007 році. Розмір отриманої позивачкою щомісячної допомоги по догляду за дитиною у період з 07 липня до 31 грудня 2007 року включно суперечить вимогам ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та, виходячи із положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і ч.7 ст. 9 КАС України, має обчислюватися у розмірі законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Тому обов'язок щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно слід покласти на управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та є правильними.

Судом встановлено, що позивач є матір'ю, яка здійснює догляд за дітьми до досягнення ними трирічного віку, а тому відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у редакціях, що були чинними на час виникнення та існування спірних правовідносин у 2007 році, мала право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років .

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ст. 56, а також п. 7 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було зупинено на 2007 рік дію ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», із вказівкою на те, що дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції підставно задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації щодо невиплати позивачу допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про необхідність покладення обов'язку з нарахування і виплати спірної допомоги за вказаний період саме на управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації в силу вимог ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Покликання апелянта на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розмірів щомісячної допомоги, як на причину невиконання державою взятих на себе зобов'язань, до уваги колегією суддів не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, наведених у постанові.

Постанова ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права та на підставі наявних у справі доказів.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу відповідача управління праці та соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації відхилити.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25 грудня 2009 року в даній справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Судді /підписи/

З оригіналом згідно:

Суддя апеляційного суду Волинської області Л.М. Веремчук