Рішення від 04.10.2021 по справі 160/336/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2021 року Справа № 160/336/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Калалб Т.В.

за участі:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Олійника А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

16.06.2021 року на підставі постанови Верховного суду від 31.05.2021 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 22.07.2021 р., просить:

- визнати незаконним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області № 3313-к від 11.12.2019 року «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області;

- стягнути з Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 оплату за вимушений прогул з 12 грудня 2019р. по період ухвалення відповідного рішення суду;

- рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю визначити до негайного виконання.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді О.С. Рябчук.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2021 р. адміністративний позов залишено без руху у зв'язку з невідповідністю позову вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивачем у встановлений судом строк усунуто недоліки адміністративного позову.

В обґрунтування позовних вимог позивачем в позові зазначено наступне. ОСОБА_1 працювала на посаді заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з 22.05.2019 р. та була звільнена наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області № 3313-к від 11.12.2019 року за скороченням чисельності працівників. Позивачу перед звільненням була запропонована аналогічна посада в новоутвореному органі, на що позивач відповіла, що має подумати та запропонувала скласти відповідний акт. Проте, акт складений не був, пропозицію посадова особа відповідача направила поштою. Потім даний лист був відкликаний відповідачем. Позивач звернулася до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з метою написати заяву для зайняття посади заступника начальника відділу. Відповідач скрив той факт, що у цей період був складений проект штатного розпису та скорочено посаду, яку займала позивач. Міністерством юстиції було затверджено штатний розпис. Позивача було попереджено про скорочення посади. Проте, про звільнення позивач не була попереджена. Профспілка не захистила прав ОСОБА_1 . Позивача було звільнено з посади, не зважаючи на те, що враховуючи стаж роботи та інші обставини, вона має переважне право на залишення на роботі. Злиття двох відділів не є ліквідацією або реорганізацією, а свідчить лише про зміну внутрішньої структури. Штатна чисельність новоутвореного загального відділу передбачала збереження повної чисельності посад. Враховуючи вказане, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 р. відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/336/20 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також витребувано додаткові докази у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 р. здійснено заміну відповідача у справі з Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на Піденно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).

16.08.2021 р. від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Внаслідок реорганізації Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області було скорочено посаду, яку займала позивач. 18.07.2019 р. Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області попередило позивача про те, що посада заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області буде скорочена. ОСОБА_1 неодноразово пропонувалися посади, проте, жодна пропозиція не була прийнята. Професійною спілкою органів юстиції в Дніпропетровській області було надано згоду на звільнення позивача. Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області № 3313-к від 11.12.2019 р. ОСОБА_1 звільнено з посади за скороченням чисельності працівників. Заборгованість перед позивачем по заробітній платі та соціальних виплатах відсутня. Отже, відповідач при звільненні ОСОБА_1 діяв правомірно, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

19.08.2021 р. позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначено про безпідставність доводів відповідача, викладених у відзиві, та про численні процедурні порушення при звільненні. Зокрема, позивач зазначила, що Міністерством юстиції було затверджено новий штатний розпис із скороченням посади позивача, не вивчивши обставини, які свідчать про переважне право позивача на залишення на посаді. Жодних листів про попередження про скорочення посади та попередження про звільнення ОСОБА_1 не отримувала.

28.08.2021 р. відповідачем подано заперечення, в яких зазначено про правомірність дій відповідача при звільненні позивача з посади.

14.09.2021 р. позивачем надано відповідь на заперечення, в яких викладено не згоду з доводами відповідача.

Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Частиною 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі обставини.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 23.11.2018 р. № 3684/5 «Про реорганізацію відділів державної реєстрації актів цивільного стану» утворено відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в результаті реорганізації шляхом злиття Томаківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та Марганецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 13.03.2019 р. № 554-к «Про введення в дію структури та штатної чисельності Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на 2019 рік, змін до Зведеного штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та змін до Штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області» було введено в дію нову структуру та штатну чисельність Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на 2019 рік, зміни до Зведеного штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та зміни до Штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

19.03.2019 р. ОСОБА_1 була попереджена про те, що посада начальника Марганецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області буде скорочена, у зв'язку з чим вона буде звільнена не раніше двох місяців з дня попередження про скорочення посади.

В попередженні зазначено, що перелік посад для подальшого працевлаштування позивачу буде запропоновано додатково.

На вказаній пропозиції міститься підпис ОСОБА_1 .

Позивачем надано до позовної заяви пропозицію про зайняття посади заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області без дати та підпису ОСОБА_1 про ознайомлення.

Відомостей про згоду або не згоду на зайняття посади пропозиція не містить.

Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 09 квітня 2019 року № 1155/5 «Про внесення Змін до наказу Міністерства юстиції України від 18 січня 2018 року № 164/5 «Про затвердження розподілу граничної чисельності працівників головних територіальних управлінь юстиції та державних нотаріальних контор» 15.05.2019 Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області до Міністерства юстиції України було направлено проект структури та штатної чисельності Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у разі затвердження якого посада заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області підлягала скороченню.

Листом від 06.05.2019 р. № 07-64/2697 позивача запрошено 08.05.2019 р. в зв'язку зі скороченням посади начальника Марганецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області з'явитися до Управління персоналом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області для ознайомлення з пропозиціями для подальшого працевлаштування.

Листом від 13.05.2019 р. № 432/03.1-16 до ПАТ «Укрпошта» Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області просило відізвати лист, направлений ОСОБА_1 26.04.2021 р. № 5340702723977 та не вручений.

Листом від 15.10.2019 р. № 1853-С-2019092610435-В посадова особа ПАТ «Укрпошта» повідомила позивача, що відправлення від 26.04.2021 р. № 5340702723977 доставлялось за адресою, але не було вручено та було в подальшому відкликане Головним управлінням юстиції.

16.05.2019 р. ОСОБА_1 була попереджена про те, що посада начальника Марганецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області буде скорочена, у зв'язку з чим запропоновано зайняти посаду спеціаліста або провідного спеціаліста відділів державної реєстрації актів цивільного стану.

В пропозиції міститься підпис позивача про ознайомлення та зазначено про не згоду на зайняття запропонованих посад в зв'язку з тим, що станом на 17.05.2019 р. посада заступник начальника відділу Павлоград не заповнена і звільнився начальник Заводського відділу м. Кам'янське.

16.05.2019 р. складено пропозицію позивачу про зайняття посади заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

ОСОБА_1 ознайомлена з пропозицією 21.05.2019 р., що підтверджується особистим підписом.

Відомостей про згоду або не згоду на зайняття посади пропозиція не містить.

Відповідачем надано до матеріалів справи лист від 17.05.2019 р. № 07-64/2986, адресований ОСОБА_1 , в якому зазначено про направлення до Міністерства юстиції України проекту Структури та штатної чисельності Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, у разі затвердження якого посада заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області буде скорочена.

21.05.2019 р. ОСОБА_1 надано до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області заяву про переведення на посаду заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 22.05.2019 р. № 1453-к ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 01.07.2019 № 1778-к «Про введення в дію структури та штатної чисельності Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на 2019 рік, змін до Зведеного штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та змін до Штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області», посада заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, яку займала позивач, підлягала скороченню.

Відповідно до Змін до штатного розпису на 2019 р. Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, затверджених Міністерством юстиції України 26.06.2019 р., виводиться, зокрема, 16.13 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю посада заступник начальника відділу.

В.о. начальника управління персоналу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області складено доручення від 17.07.2019 р. начальнику відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про ознайомлення ОСОБА_1 під сосбистий підпис з попередженням про скорочення посади.

18.07.2019 р. ОСОБА_1 була попереджена про те, що посада заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області буде скорочена, у зв'язку з чим запропоновано зайняти посаду провідного спеціаліста відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю, згідно строкового трудового договору на період відсутності основного працівника.

ОСОБА_1 ознайомлена з попередженням 18.07.2021 р., що підтверджується особистим підписом, та зазначила, що відмовляється від запропонованої посади.

Відповідачем до матеріалів справи надано лист від 26.07.2019 р. № 07-71/4440, адресований ОСОБА_1 , в якому зазначено про те, що початком перебігу двомісячного строку є дата підписання нею попередження про скорочення посади - 18.07.2019 р.

30.08.2019 р. Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області складено подання № 07-64/3-207 про надання згоди на звільнення ОСОБА_1 за скороченням штату відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України.

Листом від 11.09.2019 р. № 07-71/5461 ОСОБА_1 надіслано пропозиції на зайняття посад заступника начальника Заводського районного у м. Кам'янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, провідного спеціаліста відділів державної реєстрації актів цивільного стану, старшого державного виконавця та державного виконавця.

З пропозицією ОСОБА_1 ознайомлена 12.09.2019 р., що підтверджується особистим підписом. В пропозиції позивачем зазначено, що дані пропозиції знаходяться на розгляді, рішення буде повідомлено пізніше.

Комітетом Професійної спілки органів юстиції Дніпропетровської області за результатом засідання складено протокол № 21 від 12.09.2019 р., яким, зокрема, надано згоду на звільнення ОСОБА_1 .

Листом від 01.10.2019 р. № 07-71/6089 Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області просило Солодовник Т.М. до 04.10.2019 р. повідомити про рішення, прийняте після ознайомлення з пропозиціями.

Листом від 19.11.2019 р. № 0764/7114 Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області просило Солодовник Т.М. до 25.11.2019 р. повідомити про рішення, прийняте після ознайомлення з пропозиціями.

Листом від 25.10.2019 р. ОСОБА_1 повідомила відповідача про отримання листів та про те, що з 02.10.2019 р. перебуває на лікарняному та повідомить про прийняте рішення після одужання.

Листом від 27.11.2019 р. ОСОБА_1 повідомила відповідача про отримання листа від 19.11.2019 р. та про те, що з 02.10.2019 р. перебуває на лікарняному та повідомить про своє рішення після одужання.

Листом від 06.12.2019 р. № 07-72/7423 Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області Солодовник Т.М. надано пропозиції на зайняття посад заступника начальника Заводського районного у м. Кам'янське відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, провідного спеціаліста та спеціаліста відділів державної реєстрації актів цивільного стану.

З пропозицією ОСОБА_1 ознайомлена 06.12.2019 р., що підтверджується особистим підписом. В пропозиції позивачем зазначено про не згоду на зайняття посад у зв'язку з тим, що призначення на посаду керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю відбулось не прозоро, позивач вимагає перегляду рішення.

Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 11.12.2019 р. № 3313-к ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області у зв'язку із скороченням посади, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» та п. 1 ст. 40 КЗпП, 11 грудня 2019 р.

Позивач, не погодившись із наказом про звільнення, звернулась до суду із вказаним позовом.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Частиною 2 статті 38 Конституції України громадянам гарантовано рівне право доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про державну службу» №889-VIII державна служба це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону №889-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.

Відповідно до частин 1-3 статті 5 Закону №889-VIII правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.

Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 83 Закону №889-VIII державна служба припиняється, зокрема, за ініціативою суб'єкта призначення (стаття 87 цього Закону).

Пунктом 1 частини 1 статті 87 Закону №889-VIII однією з підстав для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є, зокрема, скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

Згідно з роз'ясненнями, викладеними в листі Міністерство праці та соціальної політики України від 07.04.2011 №114/06/187-11, скорочення чисельності та скорочення штату - поняття не тотожні. Чисельність працівників - це списковий склад працюючих, і скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їх кількості. Штат працівників - це сукупність посад, встановлених штатним розписом підприємства. Тому скорочення штату являє собою зміну штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.

Суд зазначає, що трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини, або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Рішенням Конституційного Суду України від 07 травня 2002 року №8-рп/202 зазначено, що при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних із спорами щодо проходження публічної служби, адміністративний суд, встановивши відсутність у спеціальних нормативно-правових актах положень, якими врегульовано спірні правовідносини, може застосовувати норми Кодексу законів про працю України, у якому визначено основні трудові права працівників.

Положеннями частини 3 статті 5 Закону №889-VIII визначено, що дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців в частині відносин, не врегульованих цим законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках:

1) змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Згідно до ч.ч. 1-3 ст. 49-2 Кодексу законів про працю України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 43 Кодексу законів про працю України розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 статті 40 і пунктами 2 і 3 статті 41 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, крім випадків, коли розірвання трудового договору із зазначених підстав здійснюється з прокурором, поліцейським і працівником Національної поліції, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України, Національного антикорупційного бюро України чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

У випадках, передбачених законодавством про працю, виборний орган первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, розглядає у п'ятнадцятиденний строк обгрунтоване письмове подання власника або уповноваженого ним органу про розірвання трудового договору з працівником.

Згідно до ч. 5 ст. 87 Закону №889-VIII наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, може бути виданий суб'єктом призначення або керівником державної служби у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

За приписами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 проходила службу на посаді заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 11.12.2019 р. № 3313-к позивача звільнено із займаної посади у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни штатного розпису, з припиненнями державної служби відповідно до відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» та п. 1 ст. 40 КЗпП.

Вирішуючи спір, який пов'язаний зі звільненням за пунктом 1 частини 1 статті 87 Закону №889-VIII, суд зобов'язаний з'ясувати, чи дійсно у відповідача мало місце скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури та штатного розпису з припиненням державної служби.

Відповідно до абзацу першого пункту 19 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06 листопада 1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів», розглядаючи трудові спори, пов'язані зі звільненням за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України, суди зобов'язані з'ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці.

01.07.2019 р. Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області винесено наказ № 1778-к «Про введення в дію структури та штатної чисельності Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на 2019 рік, змін до Зведеного штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та змін до Штатного розпису на 2019 рік Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області».

Відповідно до Змін до штатного розпису на 2019 р. Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, які затверджено Міністерством юстиції України 26.06.2019 р., виводиться, зокрема, 16.13 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю посада заступник начальника відділу.

Таким чином, у відповідача мало місце скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури та штатного розпису.

На момент звільнення позивача зі служби положеннями Закону України «Про державну службу» не було врегульовано процедуру звільнення, тому підлягають застосуванню норми Кодексу законів про працю України, а саме, ст.ст. 40, 49-2, 43 цього кодексу.

Матеріалами справи підтверджено, що 18.07.2019 р. ОСОБА_1 була попереджена про скорочення посади заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та їй запропоновано зайняти посаду провідного спеціаліста відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Томаківському району та місту Марганцю, згідно строкового трудового договору на період відсутності основного працівника.

ОСОБА_1 ознайомлена з попередженням 18.07.2021 р., що підтверджується особистим підписом, від зайняття запропонованої посади відмовилась.

Крім того, Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області неодноразово пропонувались позивачу різні посади в структурних підрозділах Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Позивачем не надано згоди на зайняття жодної посади, зазначеної відповідачем в пропозиціях.

В зв'язку з наведеним, відповідачем дотримано вимоги Кодексу законів про працю України щодо попередження працівника про наступне вивільнення та пропонування іншої роботи.

Крім того, відповідачем отримано згоду Професійної спілки органів юстиції Дніпропетровської області на звільнення позивача.

Позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, натомість відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність рішення, що оскаржується.

Таким чином, наказ Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 11.12.2019 р. № 3313-к відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 07 жовтня 2021 року.

Суддя О.С. Рябчук