Справа № 630/864/21
07 жовтня 2021 року м.Люботин
Люботинський міський суд Харківської області у складі головуючого Зінченка О.В.,за участю секретаря судового засідання Тимошенко К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Люботин цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті,
встановив:
Заявник, ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, у якій просить:
- встановити факт смерті громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Донецьк, Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 у віці 81 років;
- допустити негайне виконання рішення;
- звернути судове рішення до виконання;
- розглядати справу у відсутності заявника.
Заява обґрунтована тим, що 03.07.2021 батько заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер в м.Донецьк, Калінінського район, Донецької області. Але місце смерті є тимчасово окупованою територією, на якій неможливо здійснити реєстрацію факту смерті у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту смерті є необхідним для отримання свідоцтва про смерть у відповідності до чинного законодавства України та реалізації спадкових прав.
Заявниця та представник заявниці ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, в позовній заяві просили проводити судове засідання без їх участі.
Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з'явився, про дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином, подав заяву про розгляд справи без участі представника.
Під час судового розгляду судом встановлено наступне.
Заявниця ОСОБА_1 , є громадянкою України, що підтверджується національним паспортом України серії НОМЕР_1 , виданий Калінінським РВДМУМВС України в Донецькій області 12 грудня 2001.
Згідно свідоцтва про народження заявниці її батьком є ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 10.06.1963).
Відповідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 21.02.1987, заявник ОСОБА_1 до реєстрації шлюбу мала прізвище « ОСОБА_4 ».
Згідно з національним паспортом України серії НОМЕР_4 , виданим на ім'я ОСОБА_2 , місцем реєстрації проживання вказаної особи є адреса: АДРЕСА_1 , що відноситься до тимчасово окупованої території Луганської області.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер в м. Донецьк, Калінінський район, Донецької області, який, згідно з положеннями Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII є тимчасово окупованою територією.
Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується інформацією, що міститься у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_5 від 05.07.2021, виданого Калініським відділом РАЦС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, довідкою про причини смерті №3556 від 05.07.2021 та свідоцтвом про поховання ОСОБА_2 №13 від 06.07.2021.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/ або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Водночас, суд зазначає, що у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу, тому вважає можливим застосувати загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН (Консультативний висновок Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року) та ЄСПЛ(«Кіпр проти Туреччини» (Cyprusv. Turkey, 10.05.2001), в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав заявника.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті, що проводиться органом державної реєстрація актів цивільного стану єдокумент встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заявницею зазначено, що рішення про встановлення факту смерті батька їй необхідно для отримання свідоцтва про смерть та реалізації спадкових прав.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що заява є такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст. 2, 4, 5, 13, 18, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Донецьк, Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 у віці 81 року.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Калінінським РВДМУМВС України в Донецькій області 12 грудня 2001, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_6 .
Представник заявниці: Козар Ігор Віталійович, діє на підставі ордеру серії ХВ номер 000062 від 24.09.2021, адреса: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Харківському району та місту Люботину Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) юридична адреса: вул. Культури 2-Б, м.Мерефа, Харківський район, Харківська область, код ЄДРПОУ: 41404009.
Суддя О.В. Зінченко