Постанова від 16.06.2010 по справі 2-а-1016/10

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 2-А- 1016/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 року смт. Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області

в складі : головуючого - судді Бичківської К.Г.

при секретарі - Майстренко Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі про визнання дій протиправними та стягнення доплати до пенсії та пенсії , передбаченої ст.ст.39, 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-

ВСТАНОВИВ:

11.12.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача - управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі щодо відмови у стягнення невиплаченої доплати до пенсії та перерахунку пенсії в розмірах, передбачених ст. ст. 39, 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними та проханням стягнути з відповідача на її користь 14634.0 грн. доплати до пенсії, передбаченої ст. 39 Закону та недораховані державні пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком і додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, що передбачені ст. ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 листопада 2008 року по 31 жовтня 2009 року, що становить 30747.60 грн.

Зазначені вимоги позивача обгрунтовуються посиланням на те, що вона є інвалідом 3 групи 1-ї категорії. Інвалідність пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС. Проживає в смт. Лугини, які віднесені до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивач стверджує, що статтями 50 та 54 Закону № 796-ХІІ встановлено, що вона має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, та розмір її пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а також доплату до пенсії в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Відповідач всупереч зазначеним нормам не провів відповідне нарахування цих пенсій. Тому вона звернулась до відповідача щодо проведення відповідного перерахунку зазначених пенсій, однак отримала відмову.

Позивач в судове засідання не з'явилась. Від неї надійшла заява у якій вона просить справу розглядати без її участі; позовні вимоги підтримує.

Представник управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надіслав заперечення, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю та необґрунтованістю.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що стверджується копією посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія НОМЕР_1, виданого 29.03.2008 року Житомирською облдержадміністрацією та є інвалідом третьої групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС.

З 01 листопада 2008 року по 31 жовтня 2009 року знаходилась на обліку в УПФУ у Лугинському районі та отримувала пенсію по інвалідності встановлену внаслідок загального захворювання інвалідам 3 групи по ЧАЕС та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії І, а також підвищення до пенсії за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-ХІІ в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

За таких обставин позивачка має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому ніж 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону № 796-ХІІ, а не Постанова КМУ № 1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Частиною п'ятою статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.

Зі статей 50 та 54 Закону № 796-ХІІ випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Тому відмова відповідача у перерахунку та виплаті пенсій є протиправною.

У відповідності до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлений строк позовної давності в один рік, тому суд вважає, що проводити перерахунок пенсії слід за період, керуючись нормами даної статті.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 року №8 «Про незалежність судової влади» звернуто увагу на те, що відповідно до ст. ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами Закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові Закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п. 19).

Посилання відповідача на застосування до спірних правовідносин постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» судом не беруться до уваги, оскільки положення даної постанови звужує обсяг, встановлених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України» та здійснює свої повноваження на підставі п.15 даного Положення, у відповідності до якого створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі, яке і повинно здійснити перерахунок та виплату пенсій позивачу за період з 11.12.2008 року по 31.10.2009 року, виходячи з розмірів, встановлених ч.1 ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже так як суд не вправі здійснювати перерахунок пенсії, то суд вважає, що слід зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату пенсій та доплату до пенсії позивачу.

Керуючись ст. ст. 8, 46 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 99, 100, 161,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 15 ЦПК України, ст. ст. 39, 50, 54, 70, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії відповідача - управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті недоотриманої державної пенсії по ІІ групі інвалідності особі, віднесеній до категорії 1 та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров ' ю особі, віднесеній до категорії 1 та у повному розмірі доплати до пенсії , передбачених ст.ст. 39, 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Лугинському районі провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державну пенсію особі, віднесеній до категорії 1 та додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров ' ю особі, віднесеній до категорії 1 передбачені ст.ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням фактично виплачених коштів за період з 11.12.2008 року по 31.10.2009 року.

. Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення за період з 11.12.2008 року по 31.10.2009 року.

В решті частини позову відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження постанови Лугинського районного суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга до апеляційного суду Житомирської області на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя