Справа № 654/4346/20
Провадження №2-р/654/1/21
04 жовтня 2021 року м. Гола Пристань
Голопристанський районний суд Херсонської області у складі:
головуючої судді - Ширінської О.Х.
за участі секретаря - Синевид І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гола Пристань Херсонської області заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із вищевказаною заявою, в якій просила роз'яснити рішення суду, а саме: чи було в ході розгляду справи встановлена її особистість та рішення щодо її заяви прийнято саме щодо неї - ОСОБА_1 .
В обґрунтування заяви зазначила, що 01.03.2021 року Голопристанським районним судом Херсонської області постановлено рішення у цивільній справі № 654/4346/20, яким встановлено факт постійного проживання в Україні за станом на 24.08.1991 року громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в с. Гетамеч, Наірійського району, Вірменської РСР, не досягла повноліття та проживала в Україні разом із батьками.
В процесі розгляду справи ні у суду, ні у заінтересованої особи не виникло сумніву в тому, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення подана нею - ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, просила роз'яснення рішення суду.
В судове засідання учасники провадження не з'явились, причини неявки суду не повідомили. Про час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та у встановленому законом порядку.
У відповідності до ч. 3 ст. 271 ЦПК України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомленні про дату, час та місце судового засідання не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, у відповідності до ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Рішенням Голопристанського районного суду Херсонської області від 01.03.2021 року заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління державної міграційної служби у Херсонській області, про встановлення факту, що має юридичне значення задоволено. Встановлено факт постійного проживання в Україні за станом на 24.08.1991 року громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в с. Гетамеч, Наірійського району, Вірменської РСР, не досягла повноліття та проживала в Україні разом із батьками.
У судовому засіданні за правилами, встановленими ЦПК, було перевірено особу заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З положень процесуального закону слідує, що необхідність роз'яснення судового рішення має бути зумовлена нечіткістю постановленого судового акту за змістом, тобто коли прийняте по справі рішення суду є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалено таке рішення, так і для тих суб'єктів права, котрі будуть здійснювати виконання ухваленого судового акту. Таким чином, роз'яснення рішення полягає у викладенні судом його змісту у більш доступній, чіткій та конкретизованій формі, при цьому забезпечуючи дотримання принципів незмінності змісту рішення та виключно в межах тих питань, які були предметом судового розгляду.
В свою чергу, у поданій до суду заяві про роз'яснення рішення суду, заявником ОСОБА_1 ставиться питання, яке може призвести до зміни змісту рішення, передбачати внесення до нього нової інформації, яка не була предметом розгляду під час розгляду справи, а тому суд відмовляє в наданні роз'яснення рішення.
Слід зазначити, що законодавством передбачено проведення процедури встановлення особи виключно органами ДМС України.
Суд вправі розглядати вказану вимогу лише у випадку наявності доказів, що органи міграційної служби не встановили особу після проведення відповідної процедури.
Як вбачається з довідки, виданої 02.12.2014 р. Голопристанським РВ УДМС України в Херсонській області, ОСОБА_1 зверталася до Голопристанського РС УДМС України в Херсонській області 03.10.2014 р. із заявою про встановлення особи. Проведеною за заявлю перевіркою встановлено особу заявниці, але не встановлено належності до громадянства України.
Враховуючи, що особу заявниці ОСОБА_2 встановлено органами ДМС України, суд не вправі розглядати вказану вимогу.
Відповідно до ч. 1 ст. 271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз'яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
Згідно п. 100 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:
1) особа не є громадянином України;
2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;
4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;
5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;
6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Відповідно до ч. 10 п. 35 Порядку, заявник для оформлення паспорта подає документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи.
Процедура встановлення особи врегульована п. 43 Порядку. Згідно цього пункту, уразі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС, навчальних закладів, військових частин, військових комісаріатів, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Одночасно проводиться перевірка за даними обліку територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС. Перевірка стосовно осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України проводиться, зокрема, за даними Державного реєстру виборців шляхом надсилання запитів до відповідних відділів ведення Державного реєстру виборців.
Крім того, у виключних випадках за відсутності фотокартки особи та за результатами перевірок, за якими особу не ідентифіковано, з метою встановлення особи проводиться опитування родичів, сусідів, які були зазначені у письмовому зверненні. За результатами їх свідчень складається акт встановлення особи за формою, встановленою МВС.
Строк проведення процедури встановлення особи не повинен перевищувати двох місяців.
Пунктом 44 Порядку передбачено, що за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі свідоцтва про народження, а також перевірки факту належності особи до громадянства України працівником територіального підрозділу ДМС складається висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС.
Якщо за результатами проведення зазначеної процедури особу не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку, передбаченому пунктами 100 і 101 цього Порядку.
Відповідно до п.п. 35,46 Порядку, заявник для оформлення паспорта може подати, між іншим, рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи).
Враховуючи вищевикладене, оскільки встановлення особи передбачено виключно органами ДМС України, заявник просить роз'яснити рішення в частині, що не було предметом розгляду, окрім того органами ДМС України було встановлено особу ОСОБА_1 , а тому суд не вправі розглядати вказану вимогу та відмовляє в наданні роз'яснення рішення.
Керуючись ст.ст. 271, 352-354 ЦПК України, суд,-
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення рішення суду - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Голопристанський районний суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.Х. Ширінська